"Ринки завжди були ірраціональними" - Сергій Фурса

"Ринки завжди були ірраціональними" - Сергій Фурса

Якби це не виглядало дивним з України, та і в принципі дивним, ринки зберігають позитивний настрій. При цьому, ще більш дивним є той факт, що з моменту інавгурації Трампа європейські акції показали більш сильні результати, ніж американськи. В Європі у лідерах в тому числі банки, які не демонстрували такі показники на ринку з 1997 року. Ще одні компанії дуже радіють. І це європейські виробники зброї. Які, на відміну від американських, радіють заявам Трампа чи його посіпаки Венса, передчуваючи, що тепер ЄС приречений на набагато більші оборонні витрати. Але в принципі ринки зростають просто тому, що вони хочуть зростати. Ігноруючи фактори, які мали б зіпсувати настрій. І знаходячи такі інтерпретації новин, які не псують настрій. Навіть різкий спад продаж Тесли в Європі, що не дивно на тлі висловлювань і рухів руками Маска, який в ключових країнах доходить до падіння у 50% (а в Голландії 30% поточних власників Тесли воліли б пересісти на щось інше, може навіть на велосипед, аби тільки не водити машину Ілона) пояснюють тим фактом, що просто покупці дуже очікують нову модель «Y», готуючи до цього свої гаражі і банківські рахунки. Цікаво, коли продажі цієї моделі не виправдають сподівання фанатів Трампа, чи будуть вони покладати сподівання на наступну модель, наприклад «Й», чи почнуть фокусуватися на геніальному штучному інтелекті і роботах.

Звісно, ринки завжди були ірраціональними. Але чи бувало це настільки виражено і яскраво – питання відкрите. Проте разом з тим ринки завжди були цинічні. Що підтверджує історична динаміка індекса німецького фондового ринку у період 1933-1941 року. Індекс S&P500 цього тижня в черговий раз оновив історичний максимум. Вже в 6-й раз цього року. Утриматись на висоті ринки не змогли, відкотившись в четвер без якихось видимих причин але при дуже активній торгівлі, фокусуючись переважно на корпоративній звітності. Ранок п’ятниці індекс S&P500 починає з відмітки 6117 пунктів, що лишень на 2 пунктики відрізняється від рівня минулого тижня. При цьому, ринки іноді дуже кволо реагують на теоретично дуже позитивні новини. Може тому, що мало хто може зрозуміти, що це означає. Ось як у випадку з Microsoft акції якої виросли лише на 1% після того, як компанія опублікувала новину, що зробила новий квантовий чіп на основі нової технології, що потенційно є шаленим проривом у будівництві квантового комп’ютера. Де точно ціни ніяк не зупиняться, то це сегмент курячих яєць. Мрія всіх українських корупціонерів, яйця по 17 гривень за штуку, вже є реальністю в американських магазинах.

Новини про Україну, іноді без участі України, були в центрі світового інформаційного шторму цього тижня. І цинічні ринки спочатку дуже пораділи, коли побачити, що бажання Трампа отримати Нобелевську премію миру може призвести до швидкого миру, навіть ціною багатьох поступок Путіну, який на цьому тижні отримав неймовірне задоволення, відкрито демонструючи його всім охочим. Що призвело до зростання всієї частини всесвіту, що якось дотичне як для українського ринку, так і російського. Продовжувалось ралі в українських акціях, що торгуються на ринках Варшави і Лондону. Особливо в Варшаві, де продовжувався Зомбі апокаліпсис, де шалений польський рітейл продовжував скуповувати акцій фактично давно померлих компаній, а капіталізація Кернела перевищила 2 млрд доларів. Зростали і українськи єврооблігації. Але в один момент ситуація розвернулась, коли Трамп згадав, як він не любить Зеленського ще з часів свого імпічменту і знайшов привід образитись на коментарі українського президента стосовно майстерності президента США в укладанні угод, яку побачили всі на прикладі перемовин у Саудівський Аравії. Видавши набір стандартного російського пропагандиста (навіть Соловййов не впорався би краще) про Україну і її президента. Зеленський відповів у своєму стилі, тим більше Трамп зачепив болючу тему рейтингів і виборів, і понеслось. Кожний посіпака Трампа тепер був забов’язаний підтримати свого лідера, бо інакше йому б не простили. І ринки перелякались. Тим більше, виявилось, що Трампу досі болить, що Україна не підписала його варіант угоди про корисні копалини, який дуже нагадував угоду, що привозили колись іспанські конкістадори в Новий Світ. І Трамп і його посіпаки продовжують згадувати про цю угоду, сподіваючись таки щось підписати, бідкаючись, що Зеленський їм щось обіцяв, а потім забув. Що ж, не вони перші, не вони останні.

В результаті, суверенні єврооблігації за тиждень втратили 4-5 пунктів. Корпоративні облігації втратили до 2 пунктів. Але ситуація залишається динамічною і може радикально змінитись, наприклад, якщо Україна і США погодять таки якусь угоду про копалини, навіть якщо вона буде у вигляді меморандума, де ніхто нікому нічого не гарантує, або гарантує на рівні меморандуму з Будапешту. Чекаючи чи буде продовження чи Трамп придумає собі інший привід для істеричних постів. Згадає про Гренладію чи Канаду, чи докопається до Австралії, про яку в цю каденцію ще на диво не згадував. У Канади шансів більше, тим більше канадійці знов винесли американців у хокей у матчі, який дуже анонсував Трамп. Зеленський, нарешті, розумно вирішив, що переспорити сварливого діда, який завжди залишає за собою останнє слово, точно непосильна задача, навіть для нього з його досвідом конкурсів капітанів і стадіонів, і може навіть і починати не треба було, і перестав давати приводи для чергових постів. Ще веселіше було в акціях, Феррекспо. Бо ДБР в четвер раптом вирішили здійснити черговий підхід до снаряду із спробою націоналізувати Полтавський ГЗК, основний актив компаній, під приводом того, що хтось у когось вкрав дуже багато щебня на 2 млн доларів. Із цим щебнем силовики носяться останні місяці як дурень з писаною торбою, намагаючись викрутити щось із нього. Поки вдається не дуже. От і зараз дуже дивна спроба, коли ДБР вимагає націоналізувати чомусь 49,5% активу, які рівномірно розподіляються між Жеваго і міноритарними акціонерами компанія, акції якої торгуються на Лондонський біржі. Серед яких, наприклад, є Blackrock, що володіє близько 5% акцій компанії, що є чудовим прикладом запрошення іноземних інвесторів для інвестування в Україну. Самі акції, звісно, відразу впали на 30%. Майже на ті ж 30% впала вартість і акцій Кернела. Може за компанію, може через срач із Трампом, а може нові покупці довідались, що нещодавно сталося з міноритарними акціонерами компанії і зажурились. Проте, звісно, їм могла не сподобатись ціна викупу, та й сам процес не виглядав справедливим і дружнім, але хоча б обійшлось без майстрів із ДБР чи інших силових органів, які можуть забрати у акціонерів щось безкоштовно.

На внутрішньому ринку продовжується штиль, адже незважаючи на всі емоційні американські гірки, по суті поки що нічого не відбулось. Гривня лишається спокійною як ніколи (міжбанк зранку в п ятницю тримається біля позначки 41,6, вулиця – 41,7), не реагуючи як на Трампа, так і на візит місії МВФ. Яка в черговий раз приїхала і, схоже, в черговий раз доповість про успішний перегляд програми і подальше просування співпраці. Благо, сама програма зараз дуже легка. Мінфін ще зменшив обсяги залучення коштів на внутрішньому ринку. Виставивши лише 2 серії облігацій і зіткнувшись з дуже обмеженим попитом на кожну з них. Обмеженим виявися і ріст ВВП у січні. Економіка зростала із швидкістю 1,5% і тепер, якщо нічого не зміниться і обіцянки Трампа про швидкий мир так і залишаться його стандартними обіцянками, важко уявити, за рахунок чого буде досягнуто зростання у 3-4%, яке зараз є консенсусом у прогнозах аналітиків.