Чому Америка та ЄС мають підтримати вкрай правого популіста?
25 вересня Італія голосуватиме за новий національний уряд. Результати парламентських виборів можуть мати драматичні наслідки для країни, Європейського Союзу та НАТО. Якщо результати опитувань виявляться вірними, права коаліція отримає переконливу більшість, а вкрай права партія "Брати Італії" (Fratelli d'Italia) висуне свого лідера Джорджію Мелоні як першого вкрай правого прем'єр-міністр країни з часів Беніто Муссоліні. Мелоні відкидає будь-який зв'язок із фашизмом, але її партія зберігає багато символів та цінностей фашистського минулого Італії. Тому не дивно, що перспектива її приходу до влади лякає як ринки, так і міжнародних спостерігачів.
Однак, незважаючи на міжнародне занепокоєння з приводу її приходу до влади, сильна Мелоні може бути краще слабкої. В даний час вона позбавляється свого колишнього популістського образу, подаючи себе швидше як традиційного консерватора. Її політичні переваги загалом вписуються у директиви ЄС та НАТО. Таким чином, не Мелоні є найбільшим ризиком для стабільності Італії та її місця на Заході. Це її ймовірні союзники з коаліції, особливо дружня Росії партія "Ліга" та її часто деструктивний лідер Маттео Сальвіні.
У довгостроковій перспективі Мелоні може завдати шкоди італійській демократії. У неї явні амбіції щодо посилення впливу виконавчої влади над парламентом та зміцнення власної позиції. Її консерватизм та програма конституційної реформи викличуть суперечки в Італії та по всій Європі. Але в короткостроковій та середньостроковій перспективі сильна Мелоні виявиться швидше стабілізуючою, ніж руйнівною, тоді як слабка Мелоні може піти на компроміс із Сальвіні, який союзники Італії вважають неприйнятним. Дуже слабкі результати Мелоні можуть залишити Італію без уряду під час національної кризи.
Повернення правих
Досвід фашизму – придушення демократії, колоніальні амбіції, союз із нацистською Німеччиною та участь у Голокості – змусив Італію переглянути свої погляди після Другої світової війни. Відразу після закінчення війни деякі італійці насилу визнали, що у всьому винен фашизм. Натомість вони стверджували, що головними помилками Муссоліні були не так його внутрішні плани чи ідеологія, як союзництво з нацистської Німеччиною.
Колишні фашисти створили парламентську партію, Італійський соціальний рух, яка регулярно брала участь у національних виборах і переслідувала соціально-консервативні цілі, намагаючись внести ультраправі ідеї до мейнстріму. Проте інші партії систематично виключали її з уряду, й у наступних італійських урядах домінувала центристська Християнсько-демократична партія, пов’язана з США. Її головним суперником була комуністична партія, яку підтримував СРСР. Ультраправі з'являлися в ключові моменти, зазвичай для підтримки християнських демократів проти комуністів, але вони рідко ставали помітними, і ніхто з їхніх членів ніколи не обіймав високих постів.
Ізоляція ультраправих закінчилася після закінчення холодної війни, коли Італійська комуністична партія та християнські демократи розпалися, створивши політичний вакуум, який залишив місце для нового виду популізму. Такі партії, як сепаратистська "Північна ліга" (що пізніше стала "Лігою" Сальвіні), пообіцяли відокремити північ Італії як незалежну країну. А мільярдер-медіамагнат Сільвіо Берлусконі став прем’єр-міністром, пообіцявши замінити професійний політичний клас бізнес-лідерами. У цьому контексті праві політики почали повертатися з політичного заслання та брати участь у роботі уряду. Італійський соціальний рух провів ребрендинг під назвою "Національний альянс" і увійшов до урядів, очолюваних Берлусконі, в 1994, 2001-6 і 2008-11 роках, при цьому ретельно дотримуючись дистанції між собою і фашистською традицією, з якої він вийшов. Наприклад, лідер партії Джанфранко Фіні відвідав музей Голокосту в Ізраїлі у 2003 році.
Проти еліт
Дещо контрінтуїтивно, повернення правих партій в уряд не викликало політичної поляризації. Навпаки, у 1990-х роках італійські виборці загалом почали тяжіти до центру. Берлусконі перетворився з популістського фанатика на правоцентристського політика, що було зумовлено його суперництвом із лівоцентристським лідером Романо Проді; ці дві людини провели понад десять років, змінюючи одна одну на посаді прем'єр-міністра. Національний альянс також рухався до центру. Він поступово втрачав свою політичну ідентичність, його все важче було відрізнити від партії Берлусконі, Forza Italia, оскільки обидві партії вели спільну кампанію під назвою "Народ свободи".
Це зближення політичних поглядів припинилося після того, як криза єврозони призвела до падіння останнього уряду Берлусконі у 2011 році. Сталі політичні партії Італії не змогли ефективно відреагувати на кризу, розчарувавши виборців. Найбільше виграли нові невеликі протестні партії. У рамках ширшого повстання проти традиційних еліт Італії Мелоні, міністр у справах молоді в останньому кабінеті Берлусконі, створила у 2012 році партію "Брати Італії", керуючись почуттям, що Національний альянс зрадив свої основні цінності.
Привабливість правої політики Мелоні спочатку була обмеженою. У 2010-х роках "Брати Італії" набрали лише від двох до чотирьох відсотків голосів на національних та європейських виборах. Виборці зі значно більшим ентузіазмом сприйняли антиістеблішментський, антиєвропейський рух "П'ять зірок", який набрав понад 25 відсотків голосів на національних виборах у 2013 році та понад 32 відсотків у 2018 році. Виборці по всій Італії також почали стікатися до правої, антиєвропейської, націоналістичної партії Lega Сальвіні, яка набрала понад 17 відсотків голосів на національних виборах у 2018 році та понад 34 відсотки на виборах до Європейського парламенту роком пізніше.
Five Star та Lega сформували коаліційний уряд у червні 2018 року. Це започаткувало процес, під час якого обидві партії перетворилися з аутсайдерських груп на щось ближче до традиційних еліт. Вони пішли на компроміс у виборі міністра фінансів, пішли на поступки Європейській комісії з бюджету та не змогли провести обіцяну реформу пенсійної системи та ринку праці. У 2019 році трансформація продовжилася, коли Five Star сформувала новий уряд з лівоцентристською Демократичною партією, і досягла кульмінації у 2021 році, коли і Five Star, і Lega увійшли до коаліції національної єдності прем'єр-міністра Маріо Драгі разом з партією Берлусконі та Демократичною партією. Мелоні та її "Брати Італії" залишилися поза кожною з цих коаліцій і тому стали головним голосом опозиції.
Мелоні підтримують виборці, які шукають нову особу.
Вибір Мелоні залишитися поза коаліцією Драгі дав їй явну перевагу перед Five Star та Lega. Коаліція Драгі є всім тим, що колись відкидали Five Star і Lega. Драгі – технократ, який до того, як обійняти посаду прем'єр-міністра у 2021 році, був президентом Європейського центрального банку. На посаді прем'єр-міністра його політика була центристською та проєвропейською. Його головною метою була підготовка Італії шляхом реформування судів, державної служби та інших інститутів для отримання європейської підтримки для відновлення після пандемії.
Драгі також представляв метод управління, який припускав незначний внутрішній протест. Він утримував свою коаліцію, наполягаючи на консенсусі та колективній відповідальності. Це залучило "П'ять зірок" і Лігу до участі в кожному етапі важкого процесу інституційних реформ і дало Мелоні та її "Братам Італії" привід стверджувати, що обидві партії винні в лицемірстві.
Таким чином, "П'ять зірок" і Ліга неухильно падали в опитуваннях під час перебування Драгі при владі, оскільки їхнє рішення підтримати уряд, який очолює істеблішмент, було сприйнято виборцями як остаточний акт зречення своїх колишніх популістських принципів. Наприкінці липня обидві партії побачили можливість уникнути свого, начебто, незворотного падіння. Коли Five Star відмовилася підтримати законопроект про соціальну допомогу, Lega та Forza Italia відмовилися продовжувати роботу в уряді з Five Star, заявивши, що партія виявилася ненадійною. Драгі, який завжди вимагав послідовності та лояльності від своїх парламентських прихильників, не мав іншого вибору, окрім як припинити коаліцію.
Розпад коаліції Драгі надав додаткового імпульсу Мелоні, яку зараз підтримують виборці, що бажають бачити нове обличчя. Згідно з останніми опитуваннями, "Брати Італії" зараз перебувають на шляху до того, щоб захопити понад чверть голосів виборців країни.
Перетворення мейнстриму
Тепер, коли Мелоні зміцнила своє лідерство серед протестних виборців, вона має всі стимули для того, щоб представити себе як надійний прем'єр-міністр в очікуванні і зміцнити свій міжнародний авторитет. Вона знає, що довгострокова життєздатність її уряду залежатиме від того, чи ринки приймуть її лідерство. Тому вона докладає зусиль, щоб здаватися мейнстримом. Нещодавно вона запевнила союзників, що її уряд продовжуватиме надавати підтримку Україні. Вона також пояснила, що, попри свої попередні заяви, вона беззастережно підтримує членство Італії в єврозоні. А спільний передвиборчий маніфест, який Мелоні погодила із Сальвіні та Берлусконі, загалом обнадіює поміркованих: він обіцяє "повагу до зобов'язань [Італії] як частини Атлантичного альянсу" та "повну відданість європейській інтеграції".
Сальвіні хоче кинути виклик лідерству Мелоні, і він може зробити це лише відвоювавши голоси протесту. Його стратегія полягає в тому, щоб обійти Мелоні в крайнощах. Ліга запропонувала запровадити єдиний податок замість прогресивного прибуткового податку та провести пенсійну реформу, яка дасть кожному італійцеві доступ до повної пенсії після 41 року роботи. За оцінками, лише ці плани коштуватимуть додаткові 57 мільярдів євро щорічно, що становить приблизно 3,3 відсотки від валового внутрішнього продукту. Такі плани великих запозичень, ймовірно, викличуть чергові бюджетні розбірки з Брюсселем, подібні до тих, які Сальвіні організував у 2018 році. У свою чергу, це може спричинити чергову ринкову кризу довіри до Італії, економіки з високою заборгованістю, що зіткнулася з поганими демографічними перспективами та похмурим прогнозом економічного зростання. Ситуація посилиться тим, що Європейський центральний банк дав зрозуміти, що не втручатиметься, щоб запобігти ринковим потрясінням у країнах-членах ЄС, які не дотримуються фіскальних правил Брюсселя. Криза довіри до здатності Італії обслуговувати свій борг може поставити під сумнів довгострокову життєздатність загальної валюти, як це сталося у 2011-12 роках. З геополітичного погляду позиція Сальвіні також ненадійна. Кілька тижнів тому він публічно закликав переглянути санкції ЄС проти Росії, хоча пізніше пішов назад.
Стратегія Сальвіні полягає в тому, щоб переграти Мелоні у крайностях.
Сальвіні вказує на зростаючі ціни та відсоткові ставки, з якими стикаються італійці, щоб захистити пропоноване ним зниження податків, пенсійні реформи, збільшення державних витрат та пом'якшення реакції ЄС на війну Росії в Україні. Він стверджує, що є людиною з народу. Щоб не опинитися на його боці, Мелоні доведеться переконати італійців, що високі рахунки за електроенергію є прийнятною ціною за довгострокову безпеку Європи, і що масивні бюджетні трансферти не є відповідальним способом подолання економічних труднощів, з якими вони стикаються. Жоден із цих аргументів не буде легким: згідно з нещодавнім опитуванням, 51 відсоток італійських виборців хотіли б скасувати санкції проти Росії. Ця частка, ймовірно, зростатиме в міру настання зими.
Труднощі для Мелоні полягають в тому, щоб знайти спосіб стримати або пристосувати Сальвіні без зниження довіри до неї з боку партнерів ЄС та міжнародних інвесторів. Підійшовши на компроміс із ним із цих питань, Мелоні ризикує розколоти єдиний фронт Заходу по Україні, розпочати боротьбу з ЄС через бюджет чи те, й інше – кошмарний сценарій. Навіть якщо Мелоні твердо стоятиме на своєму, сама присутність сильного Сальвіні в її уряді викличе сумніви щодо того, як довго вона зможе витримувати його тиск.
Боротьба праворуч
Сальвіні зможе чинити тиск на Мелоні лише в тому випадку, якщо він збереже жорсткий контроль над Лігою. Його партія внутрішньо розділена між радикалами, які хочуть зберегти статус партії як виразника протесту, і поміркованими, які хочуть рухатися до центру і вважають, що Сальвіні втратив нагоду, коли сприяв краху уряду Драгі. Є ознаки того, що значна частина ділової спільноти потеплішала до помірнішої позиції Мелоні. На щорічному форумі Амброзетті в Чорнобіо, найважливіших зборах високопоставлених промисловців, фінансистів і бізнесменів Італії, вона заслужила схвалення, пообіцявши продовжити широкі цілі, намічені Драгі. Сальвіні не може дозволити собі втратити цей ключовий електорат.
Якщо Ліга отримає менше десяти відсотків голосів, що є поганим результатом для Сальвіні, йому доведеться зміцнювати свої позиції у власній партії, а не вступати в суперечку з Мелоні. Це дозволить Мелоні більш вільно проводити помірну політику та зміцнювати авторитет свого уряду в Європі, НАТО та на ринках облігацій без втручання свого ненадійного союзника.
Інші можливі результати менш привабливі. Невдалий результат Мелоні може призвести до створення тендітного правого уряду, який, швидше за все, розпадеться задовго до закінчення п'ятирічного мандату парламенту, а можливо, вже за кілька місяців, що змусить Італію провести повторні вибори в умовах розпалу кризи вартості життя та енергетичної кризи. Ще гіршим буде дуже слабкий результат Мелоні, який може призвести до того, що вона взагалі не зможе сформувати коаліцію, враховуючи глибокі розбіжності у лівоцентристській партії та нездатність "Братів Італії" керувати країною разом із Демократичною партією. Це залишить Італію без уряду в момент національної кризи.
Гарний результат Мелоні принаймні забезпечить стабільність і дозволить їй взяти на себе відповідальність за керування Італією. Значно пом'якшивши свою раніше популістську позицію останніми місяцями, Мелоні показала, що вона розуміє, на що йде. У довгостроковій перспективі італійці мають оцінити її вкрай праву програму та її плани щодо перетворення демократії. Але в короткостроковій перспективі для Італії, а також для ЄС, США та України сильна Мелоні буде кращою за слабку.