1. росія не ремонтуватиме пошкоджені нитки газопроводів «Північний потік», швидше за все газопроводи будуть тимчасово законсервовані, оскільки немає планів їх негайного ремонту або відновлення.
- "Північний потік-1" та "Північний потік-2", кожний з яких складається з двох труб, були побудовані російським "Газпромом" для перекачування 110 мільярдів кубометрів природного газу на рік до Німеччини дном Балтійського моря.
- Вартість будівництва газопроводів – 17 млрд євро.
2. росія в обхід санкцій отримує ключові технології для війни в Україні через треті країни.
- російський імпорт загалом значною мірою повернувся до довоєнного рівня 2020 року, а аналіз торговельних даних дає змогу припустити, що сучасні чипи та інтегральні схеми, вироблені в ЄС та інших союзних країнах, постачаються в росію через треті країни, як-от Туреччина, ОАЕ та Казахстан.
- Казахстан є ключовим прикладом. У 2022 році, ця країна експортувала в росію передові напівпровідники на суму 3,7 млн доларів, порівняно з усього лише 12 000 доларів за рік до початку війни.
- У період з 2017 по 2021 рік рф щорічно купувала у ЄС, США, Японії та Великої Британії передові чіпи та інтегральні схеми в середньому на 163 мільйони доларів.
- У 2022 році цей показник знизився приблизно до 60 мільйонів доларів.
- Дані показують, що Туреччина, Сербія, ОАЕ і ще пів дюжини країн Східної Європи і Центральної Азії допомогли заповнити цей дефіцит.
3. Прокуратура Нідерландів відкрила 45 розслідувань щодо обходу санкцій ЄС проти росії.
- Прокуратура Нідерландів почала 45 кримінальних розслідувань проти компаній і приватних осіб, підозрюваних в обході санкцій проти росії. З 45 кримінальних розслідувань 29 пов'язані з порушеннями правил імпорту та експорту.
- Решта розслідувань стосуються порушень фінансових санкцій.
- У рамках одного кримінального розслідування вже порушено кримінальну справу, в рамках якої людину підозрюють у тому, що вона, зокрема, експортувала мікрочіпи в росію через Казахстан.
- Обхід санкційних правил карається тюремним ув'язненням на строк до шести років.
4. Євросоюз погрожує ввести санкції проти Китаю у разі, якщо Пекін почне надавати росії військову допомогу.
- У ЄС чітко дали зрозуміти, що вважають можливі поставки зброї москві з боку КНР "червоною рисою", перетин якої негайно призведе до введення щодо Китаю вельми жорстких заходів санкційного тиску.
5. Росії відмовили в участі у великій продовольчій виставці в Таїланді
- Німецька Koelnmesse відмовила компаніям із росії в участі в міжнародній виставці в Таїланді THAIFEX — Anuga Asia 2023, запланованій на кінець травня.
- Планувалося, що від росії візьмуть участь підприємства харчової галузі та потенційні інвестори.
- "Відповідно до заходів і вимог уряду Німеччини ми припиняємо співпрацю з російськими експонентами на наших виставках до подальшого повідомлення", - йдеться у відповіді Koelnmesse на заявку російських учасників.
- THAIFEX - Anuga Asia - щорічна виставка продуктів харчування та напоїв. Сінгапурська філія Koelnmesse є співорганізатором виставки цього року.
- 2023 року вона пройде з 23 по 27 травня в Бангкоку. На виставці буде представлено понад 2 тис. експонатів із 120 країн.
6. Apple припинила гарантійне обслуговування MacBook та iPad в рф.
- Причиною стали санкційні обмеження на імпорт у рф, зокрема запчастин. Apple зупинила роботу в рф у березні через війну в Україні.
- Було припинено постачання техніки, повністю перестав працювати сервіс Apple Pay.
- У грудні Apple вирішила закрити штаб-квартиру біля кремля.
7. Українська асоціація футболу (УАФ) засудила іспанську компанію Joma за те, що петербурзький "Зеніт" використав її логотип на своїй формі.
- Joma також є спонсором збірної України з футболу.
- УАФ попросила компанію прояснити свою позицію.
- За даними асоціації, Joma у липні 2022 року говорила, що припинила всі спонсорські контракти з російськими та білоруськими спортивними командами.