У звичайній президентській кампанії, як-от та, яку веде віце-президент Камала Гарріс, «veepstakes» - це невинна гра слів «тоталізатор», що натякає на дружнє змагання за те, щоб стати номінантом на посаду віце-президента. Можна насолоджуватися думками про поєдинки між кандидатами в президенти і віце-президенти і гадати, чим все це закінчиться.
Але «ставки» можуть бути і жорсткішими, і гострішими. Можна бути спаленим на вогнищі, принесеним у жертву на вогнищі або вбитим кілком у серце. Для Дональда Трампа і Джей Ді Венса ці вибори мають хворобливий підтекст.
Кандидатура Трампа - це гра на смерть. Він хоче померти в Білому домі. Що б він не говорив, або у що б не вірили його прихильники, це є основною реальністю. Диктатура старого хлопця передбачає планування похорону. Коли Трамп каже, що захоплюється Путіним чи Сі, він має на увазі, що «ця людина помре на посаді, а не у в'язниці».
Оскільки Трамп думає про смерть, Венс також повинен думати про неї. Розглядаючи питання про місце у виборчому бюлетені, Венс міркував з інших позицій, ніж (наприклад) Енді Бешир. Якщо Камала Гарріс просить Бешира приєднатися до неї в списку, він може уявити, що балотуватиметься в президенти в 2032 році. Венс, навпаки, знає, що Трамп, поки він живий, ніколи добровільно не зійде з дороги.
Венсу, який хоче стати президентом, потрібно, щоб Трамп переміг у листопаді, протримався достатньо довго, щоб вступити на посаду в січні, а потім загинув. Не треба бути актуарієм, щоб зрозуміти, чому Венс може вважати, що це хороша ставка.
Венс був вибором технологічних олігархів - Ілона Маска, Девіда Сакса, Пітера Тіля. Венс також був кращим варіантом для Кремля, чиєї пропагандистської лінії Маск і Сакс схильні дотримуватися. Якби Трамп обрав когось іншого, а не Венса, він міг би бути впевненим у лояльності цієї людини до нього. Але Венс - це технічний брокер, а не клієнт Трампа.
У п'янкій атмосфері Мілуокі вибір Венса може здатися перемогою для всіх. Трамп отримує гроші, які йому потрібні, від олігархів (наприклад, обіцянку 45 мільйонів доларів на місяць від Маска), які з радістю розглядають можливість поставити їхню людину своїм наступником. Трамп вважав, що він балотується проти Джо Байдена і що він легко переможе. Венс міг зробити свої приватні розрахунки щодо довголіття Трампа і погодитися з цим шоу. Міністерство закордонних справ Росії підтримало Венса за його прокапітулянтську зовнішню політику.
Тиждень потому, коли Камала Гарріс стала ймовірним кандидатом від Демократичної партії, все виглядає інакше. Кандидатура Гарріс - це погано для Путіна та олігархів, але не смертельно. Путін хоче, щоб Трамп переміг, бо це його єдина надія на перемогу в Україні. Але якщо Трамп програє вибори, Путін знайде інший спосіб врятуватися. Російські пропагандисти вже налаштовані проти Венса. БРОЛІГАРХИ хотіли б керувати американським урядом. Але якщо їм це не вдасться, нічого поганого з ними не станеться. Зараз Маск заперечує, що обіцяв щомісяця виділяти 45 мільйонів доларів на кампанію Трампа.
Мільярдери в цілковитій безпеці. Трамп і Венс - єдині, хто наражається на небезпеку. Тепер, коли Трамп визнає, що вибори будуть конкурентними, слабкі сторони Венса мають для нього значення.
Набір навичок Венса обмежений. Він був більш виразним, коли виступав проти Трампа, ніж коли підтримує його зараз. Важко забути слова Венса про те, що Трамп - «ідіот», який може стати «американським Гітлером». Під час передвиборчої кампанії Вонс висловлює невдоволення олігархів і висміює всіх інших. Це кулуарний захват, коли тільки голоси мільярдерів мають значення, як у Мілуокі.
Але на виборах мають значення й інші голоси.
Політичний підхід Венса не дуже резонансний. Він спеціалізується на політиці слабких людей. Він стверджує, що уряд завжди безсилий. Це не поєднується з фантазіями Трампа про сильну людину. Послідовники Трампа хочуть вірити, що систему можна зруйнувати, а вони все одно зможуть отримати від неї те, що хочуть - трохи магічного мислення, яке уможливлює харизма Трампа.
Венс не може цього зробити. Коли він пояснює, що уряд не має сенсу, занадто очевидно, що він має на увазі, що олігархи повинні розгулювати вдома, тоді як диктатори повинні пригнічувати американців за кордоном. Насправді це не те, що хочуть чути виборці, в тому числі й республіканці. Сакс зрозумів це, коли зачитав тези Путіна зі сцени в Мілуокі.
Тепер Трамп повинен вести кампанію в гору, тягнучи за собою Венса.
Венс родом з Огайо. Наявність «Бакай» у виборчому бюлетені не допоможе Трампу в сусідніх Мічигані чи Пенсильванії, штатах, які він повинен виграти. І якщо Огайо в грі, кампанія Трампа має глибокі проблеми. Коли Венс провів мітинг у своєму рідному місті, місцевий союзник пригрозив «громадянською війною» після програних виборів. Це не свідчить про довіру.
Венс може постраждати навіть у самому Огайо.
Репродуктивні права завжди були центральним питанням цієї кампанії; Камала Гарріс, безсумнівно, підніме його більш чітко, ніж Байден. Венс сумно відомий своєю (вульгарною і публічною) підтримкою національної заборони абортів. У листопаді минулого року виборці Огайо на референдумі кодифікували права на репродукцію в конституції штату - 57% голосів «за». Це стало особистою поразкою Венса, який охарактеризував про-чойс більшість в Огайо як «соціопатів», які «вбивають власних дітей».
Трампа грали ненадійні люди, що може бути незручним для Венса. І Венс повинен розуміти, що кандидатура Гарріса змінює його власну ситуацію.
Замість того, щоб пливти до перемоги разом з Трампом і чекати його смерті, Венс тепер повинен подумати про те, що означатиме програш разом з Трампом у листопаді - на виборах, які, як навчили розлючені республіканці, будуть переконливою перемогою. Трамп не може звинувачувати олігархів чи Путіна, оскільки він не може визнати, що йому потрібні гроші та підтримка інших. Це залишає Венса в ролі цапа-відбувайла.
Тепер Венс повинен уявити собі світ, в якому через три місяці Трамп дасть вказівку своїм прихильникам, що винен саме Венс. Трамп вигнав республіканців з партії за допомогою стохастичного насильства. Він був готовий пожертвувати життям свого останнього віце-президента. Якщо Венс піде зараз, він на мить відчує спеку, але зможе повернутися до свого попереднього життя. Чим довше Венс чекає, щоб залишити квиток Трампа, тим більший ризик сценарію з кілком.
Некрополітика - це не чиясь вина, а людей, яких вона стосується. Республіканці не повинні були висувати старого злочинця, який планував державний переворот. Бролігархам не потрібно було висувати свого кандидата на місце померлого Трампа. І Венсу не потрібно було приєднуватися до списку Трампа.
З боку демократів картина набагато яскравіша. Камала Гарріс шукає свого кандидата у віце-президенти, дотримуючись знайомих правил м'якої версії віце-ставок. За цим цікаво спостерігати. Може, Келлі? Шапіро? Або Баттігіг? Або Вітмер? Хто знає? Приємно уявити собі двох кандидатів, які бажають один одному добра, мають взаємодоповнюючі політики, працюють заради кращого майбутнього, заради життя.