У Молдові завершилося голосування у другому турі президентських виборів, на яких чинна президентка та ініціаторка зміцнення зв'язків з Європою Майя Санду впевнено перемогла ексгенпрокурора Олександра Стояногло — його вважають прихильником зближення з Росією.
За підрахунком майже 99% дільниць, Санду набирає 55%, а Стояногло - 45%.
Кандидати спочатку йшли ніс у ніс й до останнього лідирував Стояногло. Проте останніми рахують дільниці у діаспорі, де Санду має абсолютну підтримку. То ж вона зуміла обійти суперника і підрахунок останніх дільниць за кордоном різко збільшив її відрив.
У діаспорі за Санду проголосували близько 80%, а за Стояногло - 20%.
При цьому у самій Молдові Стояногло взяв 51%, а Санду - близько 49%. То ж долю виборів вирішила діаспора.
Як передає кореспондент ВВС Святослав Хоменко з виборчого штабу Санду, вона вже приймає вітання з перемогою від команди.
У Молдові дільниці зачинились о 21 годині й почався підрахунок, за кордоном голосування ще деякий час тривало. Явка склала аж 54% - 1,6 млн виборців, що на сто тисяч більше ніж у першому турі.
Кореспонденти ВВС розповідають, як проходило голосування в рідних місцях кандидатів і за кордоном — діаспори молдаван у країнах Європи та в Росії максимально мотивовані, їхні голоси багато що означатимуть.
Кореспонденти ВВС розповідають, як проходило голосування в рідних місцях кандидатів і за кордоном — діаспори молдаван у країнах Європи та в Росії максимально мотивовані, їхні голоси багато що означатимуть.
Батьківщина Санду: Молдова чи Мальдіви
Ілля Барабанов, село Рісипень
Невелике село Рісипень у Фалештському районі Молдови розташоване неподалік кордону з Румунією і відоме тим, що саме тут народилася Майя Санду.
У першому турі вона розгромила тут Олександра Стояногло, набравши понад 200 голосів, тоді як за ексгенпрокурора проголосували лише 50 місцевих мешканців.
Виборча дільниця у Рісіпені розташована у місцевій школі, яку колись закінчувала майбутня президентка. “У нас переважно вранці голосують, — розповідає секретар комісії, реєструючи нас на дільниці. — Люди до церкви йдуть, а дорогою додому — на дільницю”.
Вчителька російської Валентина сидить під великим портретом Штефана Великого — канонізованого героя молдавської історії. Сьогодні вона є спостерігачем від кандидата Санду, а колись навчала її російської мови. “За дві години до вашого приїзду її мама приїжджала голосувати, — розповідає вона. — А неподалік живуть її дядько та тітка”.
Колишньою ученицею Валентина дуже пишається і засмучується, що в селі знайшлися ті, хто проголосував за її конкурента, вона впевнена, що це справа рук олігарха-втікача Ілана Шора, який вважається проросійським діячем.
Головна заслуга Санду, на її думку, у тому, що Молдова стала відома на європейській арені: “Років двадцять тому я приїжджала до Італії і там ніхто не знав: Молдова чи Мальдіви. Хотіла б я жити на Мальдівах”, — сміється вчителька.
Жодного портрета випускниці у школі не висить. За словами Валентини, Санду це не схвалила б. Але на одній із стін є список відомих випускників, тут і лікар, і журналістка, і Майя Санду зі своєю сестрою. Але список досить старий, про обох сказано, що вони є відомими економістами.
Поява журналістів ВВС в Рісіпенях не пройшла непоміченою. Одразу на виході з дільниці нас зупиняє поліцейський для перевірки документів, фотографує акредитації та кудись їх відсилає. А потім по селу за нами пересуваються двоє цивільних машиною, фотографують наш автомобіль, не ховаючись, підходять, щоб послухати, про що ми говоримо з місцевими жителями.
Кажуть у Рісіпені переважно румунською, тож знайти тут співрозмовників не так просто. На зупинці, де люди чекають на автобус до Кишинева, місцевий пенсіонер Костянтин каже, що теж голосує за Санду, бо підтримує її прагнення до Європейського союзу. Але кілька жінок з нами розмовляти відмовляються: “Навіщо нам говорити російською? Ми у Молдові живемо!”
Ми знаходимо будинок, де провела дитинство президент Молдови. Сусіди кажуть, що до Рісіпені вона приїжджає майже щороку після Великодня відвідати могилу батька. Санду Микола, який живе навпроти колишнього будинку, каже, що з ранку теж сходив проголосувати, але за кого він віддав свій голос, говорити відмовляється.
Здається, він один із небагатьох тут, хто не в захваті від чинного президента, він скаржиться, що молодь із села їде: “Раніше на цій вулиці було багато людей, а зараз нас тут п'ятеро залишилося”, — розповідає він.
По дорозі з Рісіпені до Кишинева ми проїжджаємо Каларашський район і заїжджаємо в село Бахмут (так само називається місто в Донецькій області України, за яке тривалий час йшли кровопролитні бої і яке в результаті було окуповано армією РФ).
Виборча дільниця тут розташована в будівлі мерії, поруч дитячий майданчик, подарований Бахмуту Польщею, поряд гуляють гуси.
Виборців у молдавському Бахмуті близько 800 людей. У першому турі перемогу тут здобула Санду, потім йшли Стояногло та Ренато Усатий — він посів третє місце і закликав прихильників голосувати, як вони самі хочуть, а не за одного з тих, хто вийде до другого туру.
“Вибори у нас завжди відбуваються тут спокійно, — каже голова місцевого виборчкому. — Але голосують переважно рано-вранці”. За той час, що ми перебуваємо на ділянці, сюди приходить і справді лише одна жінка.
— Чого ви очікуєте від результатів виборів? - Цікавимося.
— Що переможе той, хто бореться за мир та гарне життя.
— Той, не та?
Але жінка тільки засміялася та пішла.
Батьківщина Стояногло
Святослав Хоменко, Комрат
Рішення поїхати на другий тур президентських виборів до столиці Гагаузії, Комрат, було очевидним.
Цей регіон два тижні тому дав найбільший у всій країні відсоток голосів за Олександра Стояногло – за нього проголосували 49% виборців. Майя Санду набрала лише 2%.
Стояногло родом із цього міста, шість років пропрацював тут першим прокурором Гагаузії. А в його школі — нині ліцеї імені Дмитра Мавроді — розташована найбільша виборча дільниця Комрата.
Максим Болгар, директор школи та водночас голова виборчої комісії дільниці каже: “Олександра Дмитровича ми всі, звичайно, пам'ятаємо та знаємо. І він про нас не забуває. Приїжджає на наші заходи, на ювілей школи приходив”.
Болгар повідомляє: голосування відбувається без ексцесів. Людей на ділянці, оцінює він, наче трохи менше, ніж було в першому турі, але надвечір все може змінитися.
Справа в тому, пояснює голова окружної виборчої комісії Анатолій Кисса, який якраз заїхав на цю дільницю, щоб переконатися, що все тут гаразд, що наступної п'ятниці в Гагаузії відзначають Касим — гагаузьке народне свято, яке знаменує початок зими. Традиційно цього дня до батьківського будинку з'їжджаються діти та онуки, а з підвалів дістають свіже вино, що відстояло.
“Люди використовують останній вихідний перед Касимом, щоби підготуватися до свята. А може просто втомилися від виборів. Може, нікому не вірять. Наша справа – організувати виборчий процес, щоб не підірвати довіру до виборів”, – каже Кисса.
З дільниці виходять дві жінки — старенька бабуся з журавлиною та її дочка, блондинка в рожевій куртці. Дочка охоче каже, що голосувала “за земляка”. “Він наш сусід. Дуже хороша людина. Молдавани його не хочуть, бо він гагауз”.
Повз неї проходить ще одна жінка і вона вклинюється в нашу розмову: “Ну навіщо ви таке кажете? Якщо людина така грамотна, така інтелігентна, як Олександр Дмитрович [Стояногло], то молдавани не проти!”
Бабуся з журавлиною звертається до дочки по-гагаузськи. Та, мабуть, перекладає їй сказане. Бабуся видає тираду, так само по-гагаузськи, сенс якої, мабуть, зводиться до того, що Олександр Стояногло — справді хороша людина і гідний кандидат.
“А ця [далі слідує нецензурне слово — Ред.] — я її інакше принципово не називаю — хоче нас насильно відправити до Європи! А нам не потрібна Європа! Ми — прості люди і хочемо просто працювати на своїх городах! — каже вона.
Жінка похилого віку в зеленому пальті виходить зі школи під руку зі своїм чоловіком, відмовляється зізнатися, за кого голосувала, але обіцяє, що якщо і після цих виборів нічого в країні не зміниться, то більше її на дільницю нічим не заманиш.
“Ну ось яка чистота, який лад у Білорусі! Чому тут такого зробити не можна? — з надривом у голосі питає вона. — Там виходить Лукашенко, один раз кулаком по столу стукнув і все зроблено. Ось просто всіх тримає у кулаку. А у нас, ви ж бачите, баба…”
А що, питаємо, жінка у кулаку тримати не може?
“Може, – спокійно відповідає вона. - Я ж тримаю”.
Мовчазний чоловік киває головою на знак згоди.
23-річний смаглявий юнак зізнається, що голосував за світле майбутнє.
“За життя в державі без корупції, в якій поважаються права людини, яка має дружні стосунки із сусідніми країнами. Я зараз працюю в Кишиневі, тут прописаний, тому голосую, але я в рідному місті перебуваю в меншості”, — каже він.
Єдиний прихильник Майї Санду, якого нам вдається виявити в рідному місті її опонента, визнає, що поляризація молдавського суспільства напередодні другого туру виборів досягла межі, він лише намагається не переносити її у свої стосунки з рідними та близькими.
Голосуючі рейси
На нинішніх виборах особливо важливим є голосування представників молдавської діаспори. У країні зареєстровано близько 3 млн. виборців, при цьому 3 листопада за кордоном проголосувала рекордна кількість громадян Молдови: 273,6 тис. осіб.
У першому турі понад 70% представників діаспори проголосували за Майю Санду - переважно у західних країнах.
Російське пропагандистське агентство “РІА Новини” повідомило, що до посольства Молдови на Кузнецькому мосту в Москві вишикувалася величезна черга з охочих проголосувати у другому турі президентських виборів.
Влада Молдови дозволила відкрити лише дві ділянки в Росії — обидві в Москві. І, за даними “РІА Новини”, попри те, що в РФ проживають до півмільйона громадян Молдови, ЦВК країни виділила для голосування лише 10 тисяч бюлетенів для російської території.
Телеграм-канал уряду Молдови 3 листопада заявив, що поліція “зафіксувала організоване транспортування виборців до виборчих дільниць як за межами країни, так і на території Молдови”.
“Національна влада веде розслідування і збирає докази у зв'язку з діяльністю з повітряного транспортування виборців з РФ до Білорусі, Азербайджану та Туреччини”, — сказано в повідомленні. Централізоване та масове підвезення виборців заборонено національним законодавством.
Радник президента Молдови з національної безпеки Станіслав Секрієру звинуватив Росію у втручанні у вибори і як доказ опублікував відео, на якому пасажири авіарейсу демонструють молдавські паспорти.
Цікаво, що протягом неділі кілька годин не працював міст, яким можна потрапити до Молдови з невизнаною Придністровською республікою (там ділянки не відкриті).
Вдень там виник величезний затор з автомобілів з бажаючими проголосувати: у поліції говорили, що нібито через людину з підозрілою коробкою, яка відмовляється її відкривати. У другій половині дня рух нормалізувався.