1. У росії відбувається китаїзація російського автомобільного ринку.
- Підвищення утилізаційного збору і закриття каналів ввезення до рф за низькими ставками через країни Євразійського економічного союзу призвели до того, що з Китаю почали ввозити все: і старі машини, і нові автомобілі брендів, що пішли з росії, вироблені в Китаї.
- За підсумками жовтня в росію було імпортовано рекордну кількість іномарок - 150 600 автомобілів. Китай до статусу найбільшого імпортера нових автомобілів додав третє місце з постачання автомобілів з пробігом і швидко збільшує свою частку в цьому сегменті.
- У жовтні на нього припадало вже майже 93% ввезення нових іномарок, а також 10% ввезених автомобілів із пробігом.
- За цим показником він поступається лише Японії, звідки в жовтні ввезли 60% старих машин і Південній Кореї (17%). Японія та Корея підтримують санкції та обмежують ввезення потужних (більше 2 л) та дорогих (від $50 000) автомобілів, а в Китаї таких обмежень немає.
- Через Китай тепер везуть не тільки китайські бренди, а й Toyota, і BMW, вироблені на китайських заводах.
- Саме завдяки імпорту з Китаю японська Toyota минулого місяця повернулася в топ-10 нових легкових автомобілів, що продаються в росії.
2. Оборот торгів китайською валютою на Мосбіржі впав до мінімуму майже за два роки.
- Зниження припливу валюти від експорту та американські санкції вдарили по торгівлі останньою іноземною валютою, доступною для біржових торгів у росії.
- Обсяг угод із китайськими юанями на Московській біржі в жовтні опустився до мінімуму з лютого 2023 року. За місяць, за даними біржі, трейдери здійснили юаневих операцій із розрахунками «завтра» на 1,8 трлн рублів — на 10% менше, ніж у вересні, і на 20% менше, ніж у серпні.
- Порівняно з рівнями січня–травня поточного року юаневий оборот скоротився майже вдвічі, а середньоденний обсяг угод впав нижче 80 млрд рублів.
- У липні Московська біржа потрапила під американські санкції, після чого на ній зупинилися торги доларом та євро. До 13 жовтня діяла ліцензія американського Мінфіну, яка дозволяла завершити операції з біржею. Але тепер будь-які угоди на ній загрожують вторинними заходами — це налякає насамперед іноземних учасників.
- Не чекаючи закінчення терміну ліцензії, від роботи з біржею відмовився Bank of China, один із найбільших китайських банків, який виконував функції клірингового агента, тобто де-факто проводив усі юаневі операції. У результаті вся юанева торгівля була залежною від одного китайського банку — ICBC Bank.
- З біржі йдуть також російські імпортери, яким потрібні юані, щоби розплатитися за китайські товари.
3. Трамп відновить кампанію «максимального тиску» на Іран.
- Дональд Трамп планує радикально посилити санкції проти Ірану у відповідь на його підтримку бойовиків на Близькому Сході та спробу вбити самого колишнього президента та його соратників.
- Антиіранська кампанія нової адміністрації може виявитися агресивнішою, ніж під час першого терміну Трампа, і включати заходи проти Китаю з метою підірвати іранський нафтовий експорт.
- Нова команда діятиме швидко, щоб ударити по доходах Ірану від продажу нафти, і включатиме санкції проти трейдерів, що її доставляють, і приймаючих іноземних портів.
- Білий дім може запровадити санкції проти китайських портів, які приймають іранську нафту, а також іракських чиновників, які фінансують бойовиків, що підтримуються Іраном.
- Одного лише очікування агресивних заходів з боку Вашингтона буде достатньо, щоб підірвати постачання нафти як мінімум на 500 000 барелів на добу.
4. Європейський центральний банк підштовхує Raiffeisen та Unicredit до накопичення капіталу для покриття ризиків при виході бізнесу з росії.
- ЄЦБ хоче пом'якшити ризики, на які наражаються два банки, тому що вони працюють у країні, де вони більше не мають ефективного контролю над своєю діяльністю.
- Цей капітальний резерв має підготувати банки до можливого повного припинення діяльності у росії.
- Представник Raiffeisen повідомив, що вимоги до збільшення капіталу набудуть чинності наступного року, але відмовився підтверджувати тези щодо причетності ЄЦБ. У Unicredit відмовилися від коментарів.
5. росія обговорює обʼєднання "Газпром нефть", "Лукойл" та "Роснефть".
- Москва працює над планом злиття своїх найбільших нафтових компаній в єдину національну суперкомпанію, що посилить контроль Путіна над енергетичними ринками світу та своєю економікою.
- За одним із обговорюваних сценаріїв, підтримуваний державою гігант "Роснефть" поглине державного виробника "Газпром нефть" - дочірню компанію експортера природного газу "Газпром" - і незалежну компанію "Лукойл". Всі три компанії перебувають під санкціями США.
- У разі обʼєднання, компанія, що утвориться стане другим за величиною виробником нафти у світі після саудівської Aramco, видобуваючи майже втричі більше, ніж Exxon Mobil.
- Суперкомпанія може краще протистояти західним санкціям, які ускладнюють експорт, гальмують нові великі нафтогазові проєкти і скорочують платежі.
- Переговори, на які вплинула війна в Україні, також мають на меті підготувати росію до можливого післявоєнного потепління в економічних відносинах.
- Перехід "Лукойлу" під прямий державний контроль ознаменував би великий крок до повного згортання приватизації російських мінеральних багатств після розпаду Радянського Союзу.
6. Глава Єврокомісії запропонувала Трампу замінити російський газ у Європі на американський.
- Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн у телефонній розмові з Дональдом Трампом запропонувала замінити постачання російського зрідженого природного газу (ЗПГ) більш доступним американським.
- «Ми все ще імпортуємо багато ЗПГ із росії. Чому б не замінити його американським, який для нас дешевший і знижує ціни на енергоносії», — прокоментувала вона свою позицію журналістам.
- Фон дер Ляйєн також наголосила, що після вступу Трампа на посаду президента Євросоюз прагнутиме до розширення торгової співпраці зі США та пошуку спільних інтересів.
- Частка російського ЗПГ в імпорті Євросоюзу зросла до 20% у першій половині 2024 року порівняно з 14% роком раніше. При цьому американський ЗПГ стабільно становить близько 45% імпорту.
- Найбільшим одержувачем російського ЗПГ у вересні 2023 року по вересень 2024 року був бельгійський порт Зебрюгге: імпорт склав 5,2 млн тонн, за даними Kpler.
- Щодо країн, то цього року на перше місце вийшла Франція, обігнавши Іспанію та Бельгію, які посіли 1-е та 2-е місця відповідно за підсумками минулого року.
7. Швеція, Данія, Фінляндія, Ірландія, Естонія, Латвія, Литва та Польща направили листа до Єврокомісії з пропозиціями підвищити імпортне мито на товари з росії , повідомили в Уряді Швеції .
- У Стокгольмі вважають, що спільними зусиллями країни зможуть «ускладнити російський експорт до ЄС та послабити російську економіку».
- У повідомленні зазначено, що США, Велика Британія, Канада, Австралія та Нова Зеландія вже запровадили високі мита на продукцію з росії і ЄС міг би зробити так само.
Більше на https://t.me/Omelyan_News