"Росія хоче повернути Курськ до початку переговорів. Україна не відступає" - Юрій Ніколов

"Росія хоче повернути Курськ до початку переговорів. Україна не відступає" - Юрій Ніколов

Свіжий огляд нашої війни від «Washington post» свідчить про те, що американці зрозуміли роль Курської офензиви. Оскільки на її вагу відреагував Путєн. Він дуже сильно збільшив тамошнє угрупування і всіляко намагається викинути українців з російської території. За даними американських джерел у статті, це може бути ознакою того, що Путєн піде на перемовини про замир’я тільки після зачистки Курщини. Щоб «с учьотом реалій на зємлє» не говорити з Трампом про обмін територіями, а тільки загарбання всього до чого зможе дотягнутись.

Однак журналісти все рівно висловлюють здоровий скепсис стосовно того, що Путєн взагалі піде на будь-які перемовини. Бо у нього все біжить-летить. Швидкість його наступу зараз найбільша з початку 2022 року. Тобто чого б він зупинявся? Тим більш, що на утримання Курщини ЗСУ перекидує кращі підрозділи, оголяючи рештки Донбасу.


Росія хоче повернути Курськ до початку переговорів. Україна не відступає

Боротьба за контроль над приблизно 200 квадратними милями землі на заході Росії стала ще більш жорстокою в останні дні, оскільки Кремль, напередодні можливих переговорів з новою адміністрацією Трампа про припинення війни, схоже, налаштований вилучити російську територію з рівняння.

Після несподіваного транскордонного вторгнення в серпні Україна контролює частину Курської області Росії і, попри втрату близько половини своїх початкових завоювань, все ще утримує там позиції.

Минулого тижня Росія розпочала новий контрнаступ, повідомляють українські військові та військові аналітики, наводнивши лінію фронту хвилями солдатів. За оцінками американської розвідки, вона також перекинула в регіон щонайменше 10 000 північнокорейців. Новий наступ був безладним, але невблаганним і розпочався після обрання президентом США Дональда Трампа, який пообіцяв швидко закінчити війну.

Вибір часу, схоже, демонструє зростаюче розуміння Кремлем того, як Курськ може зіграти роль у майбутніх переговорах: Якщо переговори відбудуться, Росія хоче бути впевненою, що предметом обговорення буде лише українська земля.

«Зрозуміло, що Москва не почне жодних переговорів, поки не вижене з Курська всіх до останнього українських солдатів», - заявив в інтерв'ю The Washington Post Костянтин Ремчуков, головний редактор “Независимой газеты”, який має зв'язки в кремлівських колах.

Президент Росії Володимир Путін не хоче, щоб Курськ використовувався як розмінна монета, а також не хоче, щоб його змушували відмовлятися від будь-якої української території, яку він захопив після вторгнення Росії, додав Ремчуков. Нещодавні згадки Путіна про те, що будь-яка угода має відображати «реалії на місцях», стосуються сподівань Росії на повернення Курська, сказав він.

За останній тиждень Кремль різко посилив свою максималістську риторику щодо мирних переговорів, маючи на увазі, що він не буде більш охоче йти на поступки новій адміністрації Трампа, ніж це було за президента Джо Байдена.

В інтерв'ю російському державному телебаченню в середу міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, схоже, упереджувально відкинув будь-які пропозиції щодо заморожування конфлікту і нинішньої лінії фронту, як це пропонували люди з оточення Трампа, назвавши цю пропозицію «ще гіршою», ніж Мінські домовленості, які були укладені після війни на сході України в 2014 році.

Російський військовий блогер і пропагандист Михайло Звінчук, який заснував Telegram-канал «Рыбар», заявив, що Трамп може спробувати натиснути на Москву через окупацію Курська, але він очікує, що його повернуть у найближчі тижні або місяці.

«Я вважаю, що в будь-якому випадку питання Курська буде вирішене до інавгурації Трампа», - сказав він, описуючи нещодавній російський наступ як третю хвилю тривалого контрнаступу, який, за його словами, вибив українські резерви і логістику в прикордонній Сумській області України і дозволив росіянам відвоювати кілька населених пунктів.

За словами Пасі Пароінена, аналітика Black Bird Group, колективу з аналізу розвідувальних даних з відкритих джерел, що базується в Гельсінкі, українські війська захопили територію площею від 386 до 579 квадратних миль протягом перших двох тижнів Курської операції в серпні. Відтоді Росія постійно контратакувала, і зараз, коли наступ ведеться з трьох напрямків, він прогнозує, що найближчими днями територія, яку утримує Україна, ще більше зменшиться.

Скорботні під час похорону українського військовослужбовця Андрія Мохонька, який загинув у бою з російськими військами в Курській області Росії, 20 жовтня 2024 року. (Максим Кішка/Рейтер)

Не все гладко

Але останній штурм не був для росіян гладкою прогулянкою, як стверджують українські військові. За їхніми словами, після більш ніж тижня безперервних боїв Росія досягла лише невеликих успіхів і втратила значну кількість військ і техніки.

Незважаючи на посилення тиску, українці кажуть, що вони в основному утримують лінію фронту.

39-річний Олександр, який займається розвідкою в Курській області у складі 82-ї бригади, розповів, що за останні дні українські війська знищили понад 50 одиниць російської техніки, включаючи БТРи і танки. За його словами, російські солдати продовжують повторювати свої помилки, такі як рух дорогами, контрольованими українськими вогневими засобами, пропуски поворотів і навіть обстріл власних піхотних позицій.

На тлі постійних повідомлень про те, що росіяни жорстоко поводяться з полоненими українцями, він сам став свідком вбивства солдатів, які потрапили в полон, в режимі реального часу за допомогою відео з безпілотника. Він розповів про це за умови, що за військовими правилами його називатимуть лише на ім'я.

У понеділок Олександр побачив, як російські солдати зайняли українську позицію, захопили двох солдатів, а потім застрелили їх, на кадрах, пізніше підтверджених The Washington Post.

У відповідь, за словами Олександра, український командний пункт запустив шквал безпілотників на росіян, щоб спробувати вбити російських солдатів і знищити їхній транспортний засіб.

У ті кілька хвилин «росіяни, які страчували наших полонених, були нашою найпріоритетнішою ціллю», - сказав Олександр, додавши, що згодом Україна знову зайняла цю позицію. «Але у вас не було достатньо часу, щоб багато про це думати, тому що у вас є робота, яку ви повинні виконати; у вас є інші росіяни, яких ви повинні вбити».

Артем Єфанов, оператор безпілотника 82-ї бригади, який говорив по відеочату з бліндажа між місіями в Курську, розповів, що бачив, як російські війська застрягали в болотах, трясовинах і річках, а багниста місцевість заважала їм успішно просуватися вперед.

«Ми тримаємо оборону, - сказав Єфанов. «Це стало важче, але у нас є засоби».

За словами Єфанова, нещодавні рідкісні протести з боку переміщених мешканців Курська продемонстрували, що вторгнення України спричинило значні внутрішні проблеми для Росії. Останній російський наступ, ймовірно, має менше відношення до Трампа, сказав він, і більше до «політичних амбіцій Путіна, який хоче сказати: “Ми можемо впоратися, ми можемо звільнити Курську область за три дні”, так само, як вони планували окупувати Київ за три дні».

Фото і відео з більш ніж півдюжини сіл на північ і південь від Суджі, перевірені The Post за останній тиждень, показують, що російська техніка зіткнулася з запеклим опором з боку українців, коли вони намагалися просунутися далі в Курськ. На одному відео з безпілотника, записаному в середу, російський бронетранспортер МТ-ЛБ, тип бронемашини, підбитий, коли він їде на південь повз село Новоіванівка. Солдати викочуються з охопленої полум'ям машини, яка продовжує рухатися до перехрестя, перш ніж її знову підбивають. Ще двоє солдатів покидають палаючу машину і біжать в укриття до лісу.

Інші кадри показують наслідки боїв та атак на невеликі колони російської бронетехніки. «Росіяни прискорюють темп своїх операцій і збільшують розмір і масштаб своїх бронетанкових атак, ймовірно, намагаючись придушити українських захисників і витіснити українські війська з Курська», - сказав Джордж Баррос, геопросторовий і російський аналітик Інституту вивчення війни.

Смуга перемог Путіна

Київ, публічно відкидаючи пропозиції щодо обміну землі на мир, також придивляється до майбутнього президентства Трампа і хоче зберегти Курськ на столі переговорів так само сильно, як і Росія хоче його відсунути.

Однак зростають сумніви щодо того, чому Путін, чиї сили наступають на всіх фронтах, взагалі розглядає можливість переговорів, які можуть стати на шляху до його первісної мети - захоплення контролю над усією Україною.

«Путін, ймовірно, вважає, що він на переможній смузі, і навіщо йому зараз вести переговори, тому його вимоги, швидше за все, будуть надзвичайно високими», - сказала Камілла Гранд, колишній помічник генерального секретаря НАТО, а нині видатний науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин.

Залишається з'ясувати, чи є заяви Путіна про максималістські вимоги переговорною тактикою, чи «він має це на увазі, тому що він поклав так багато шкіри в цій війні, що компроміс для нього не буде прийнятним», - сказав він.

У будь-якому русі до переговорів багато залежатиме від того, «чи захоче Путін взяти свої фішки і прийняти більш-менш пропозиції Трампа, чи він дійде висновку, що Трамп збирається кинути Україну, тож давайте йти далі», - сказав Жерар Аро, колишній посол Франції у Вашингтоні.

Роб Лі, старший науковий співробітник Філадельфійського інституту зовнішньополітичних досліджень, сказав, що Україна, ймовірно, розглядає Курськ як потенційний майбутній важіль впливу на переговори, але недоліком є те, що операція значно обтяжила її військових.

За словами аналітиків, українські втрати на сході Донецької області прискорилися в середині серпня - середині вересня, оскільки досвідчені підрозділи залишили свої позиції і зосередилися на Курській операції.

За словами Лі, за останні три місяці російські війська в Україні просунулися швидше, ніж будь-коли з 2022 року.

З наближенням зими листя вже зникає, що ускладнює маскування на війні, де безпілотники вже стежать за кожним кроком. Багнисті болота незабаром можуть замерзнути. Україні потрібно буде вирішити, на чому зосередити свої обмежені війська і озброєння, попередив Лі.

«Куди вони надсилають підкріплення? Тому що якщо ви зосередитеся на утриманні Курська, це може поставити інші частини фронту під більший ризик», - сказав він.