1. Постачання металопродукції з росії скоротилося на 22%.
- За дев’ять місяців 2024 року експорт сталевої продукції з росії становив 14,1 млн тонн, що на 22% менше, ніж за аналогічний період минулого року.
- Найбільше постраждав експорт сталевих труб, який впав на 41% порівняно з минулим роком.
- Постачання напівфабрикатів, таких як заготовки та сляби, скоротилося на 24%.
- На зниження експорту впливають санкції, а також експортні мита, запроваджені урядом росії в жовтні 2023 року.
- Рентабельність експорту російської сталі зараз оцінюється на рівні 12–15% з урахуванням витрат на логістику та мита.
- Ситуація демонструє, як санкції та внутрішня політика рф продовжують тиснути на металургійний сектор рф, що змушує виробників шукати баланс між експортом і внутрішнім споживанням.
2. Російське публічне акціонерне товариство «Далекосхідне морське пароплавство» (ДСМП), яке є головною компанією транспортної групи FESCO, за підсумками січня-вересня 2024 року зазнало чистого збитку в розмірі 2,146 млрд рублів.
- Для порівняння, у той самий період 2023 року компанія отримала чистий прибуток у 9,071 млрд рублів.
- Виручка компанії скоротилася на 23,2% і становила 4,969 млрд рублів. Доходи від участі в інших організаціях впали майже в 11 разів: з 11,148 млрд рублів у 2023 році до 1,025 млрд рублів у 2024 році. Інші доходи зменшилися вдвічі, до 694,6 млн рублів.
- Довгострокові зобов’язання компанії зросли з 31,1 млрд рублів на початку року до 36,2 млрд рублів.
3. У жовтні 2024 року обсяги автокредитування в росії впали на 37% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
- Основними причинами стали підвищення ключової ставки Центробанком, подорожчання нових автомобілів через зростання утилізаційного збору та вплив санкцій.
- Зростання відсоткових ставок зробило автокредити менш доступними, що, у свою чергу, сприяло суттєвому зростанню цін на нові автомобілі, зокрема імпортні моделі. Середній рівень повної вартості автокредитів у жовтні перевищив 23%.
- Термін позики на покупку авто збільшився до п'яти років і 10 місяців, а її середній розмір - до 1,44 млн. рублів.
- З урахуванням початкового внеску в 20-30% це відповідає авто вартістю близько 2 млн рублів.
- Переплата по автокредиту з такими умовами може становити близько 1,2 млн рублів - це 80% від початкової вартості машини.
- Цей фактор змусив багатьох покупців переключитися на ринок вживаних авто.
- Економічна нестабільність і обмежений доступ до фінансування підсилюють кризу на ринку.
4. Мінфін росії пропонує зміни в оподаткуванні нафтової та газової галузей, спрямовані на збільшення доходів бюджету в умовах західних санкцій і перерозподілу ринків збуту.
- Зокрема, планується підвищення ставки податку на прибуток для «Транснафти» до 40% з 2025 року, а також аналогічна ставка передбачена на п'ять років для компаній, які видобувають нафту на нових морських родовищах Каспійського моря.
- Однією з ключових пропозицій є оновлення формули розрахунку ціни на нафту марки Urals для оподаткування. Нова формула враховуватиме логістику постачання до портів, орієнтованих на азійські ринки, оскільки європейські залишаються закритими для російської нафти. Це має компенсувати зміну структури експорту та врахувати реальні умови ринку, де середня ціна Urals суттєво знизилася порівняно з минулим роком.
- Крім того, планується тимчасове «обнулення» податку на видобуток корисних копалин (НДПІ) для важковидобувного газу на Ямалі на 10 років, а також заходи підтримки для нафтопереробних заводів, які інвестують у модернізацію.
- Для стабілізації цін на пальне розробляються нові субсидії нафтовим компаніям і вдосконалення демпферного механізму.
- Ці кроки демонструють зусилля уряду рф компенсувати бюджетні втрати на фоні санкцій і зниження експортних доходів, водночас намагаючись підтримати ключові галузі енергетичного сектору.
5. Казахстанські компанії поставляють до росії західну техніку для РЕБ.
- Великі партії вимірювальних приладів виробництва провідних західних компаній, які призначалися нібито для Казахстану, насправді поставлялися в росію, зокрема компаніям, що вже потрапили під санкції.
- Було виявлено мережу казахстанських компаній, які купували у німецьких, французьких та американських фірм-виробників складну техніку, що використовується для розробки та виробництва засобів радіоелектронної боротьби.
- За допомогою митних даних вдалося встановити маршрути перевалки пристроїв на шляху до росії. Казахстанський посередник підтвердив поставки до росії.
- Видання пише, що казахстанська фірма Askarlab з листопада 2023 року завезла висококласну радіотехнічну апаратуру приблизно на $2 млн. Техніка була зроблена фірмами Rohde & Schwarz (Німеччина), Safran Data Systems (Франція), Mini-Circuits (США), Farran Technology (Ірландія).
- Згідно з казахстанськими митними даними, товари були завезені повітряним транспортом і розмитнені в Казахстані, однак деякі особливо цінні прилади поїхали далі – до росії.
- З-поміж ввезених товарів були осцилографи, радіочастотні фільтри, аналізатори частоти, радіочастотні адаптери, підсилювачі, розслаблювачі, розширювачі частоти, атенюатори, супутникові модеми та векторні аналізатори ланцюгів.
6. Північна Корея може відправити путіну 100 000 солдатів.
- КНДР розглядає можливість направлення до 100 000 військових для допомоги росії у війні проти України, якщо співпраця між Пхеньяном і Москвою продовжить поглиблюватися.
- Зазначається, що військова допомога такого масштабу — якщо це станеться — ймовірно, здійснюватиметься партіями з ротацією військ, а не одночасно.
- Рішення Кім Чен Ина про відправку військ для підтримки росії стане однією з ключових тем обговорення на саміті G20 в Бразилії наступного тижня.
- Розгортання північнокорейських військ свідчить про те, що війна набуває глобального характеру.
- Відомо, що КНДР вже відправила понад 10 000 солдатів для підтримки російської армії в Курській області, де українські війська зайняли частину прикордонної території.
- У відповідь росія надає фінансову допомогу і сприяє посиленню військового потенціалу КНДР.
- Окрім солдатів, Північна Корея постачає росії мільйони артилерійських снарядів, артилерійські системи та ракети дальнього радіуса дії.
7. Боррель закликав ЄС зняти обмеження для України на удари вглиб росії.
- Верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель у понеділок перед зустріччю з міністрами закордонних справ ЄС у Брюсселі висловив сподівання, що члени ЄС зможуть погодитися дозволити Україні використовувати зброю для ударів усередині росії.
- «Я неодноразово повторював, що Україна повинна мати можливість використовувати зброю, яку ми їй надали, щоб не тільки зупиняти стріли, але й мати можливість вражати лучників», - заявив Боррель.
- За його словами, він переконаний у тому, що члени ЄС знову обговорять це питання. "Я сподіваюся, що держави-члени дійдуть згоди щодо цього", - додав він.
8. ЄС може ввести санкції проти судноплавних компаній рф та Ірану.
- Рада ЄС на рівні міністрів закордонних справ розгляне запровадження нових санкцій проти Ірану за передачу військових технологій росії. Питання мають розглянути у понеділок, 18 листопада.
- Серед основних тем зустрічі — реакція на підтримку, яку росія отримує від третіх країн, зокрема Ірану та Північної Кореї. За словами посадовця, країни ЄС мають політичну домовленість щодо другого пакета санкцій проти Ірану, який передбачає обмеження через передачу балістичних ракет та інших військових технологій Москві.
- Також триває робота над п’ятнадцятим пакетом санкцій безпосередньо проти росії. Очікується, що нові санкції включатимуть замороження активів і заборону на в’їзд для кількох фізичних осіб і юридичних осіб, які сприяють передачі військової техніки з Ірану до росії.
- Попередньо йдеться про одну фізичну особу та чотири компанії, серед яких — три російські судноплавні фірми і національний морський перевізник Ірану, компанія IRISL Group.
- Ці компанії брали участь у транспортуванні компонентів для дронів та іншого озброєння.
9. Індія нарощує імпорт російської нафти — у вересні постачання зросли на 57,5%.
- У вересні Індія імпортувала 16,212 млн тонн нафти, що на 2,5% більше, ніж за той самий місяць торік.
- Попри глобальні тенденції та цінові коливання, Нью-Делі активно переорієнтовує свою енергетичну політику, і це особливо помітно в стрімкому зростанні постачань із росії.
- У вересні з росії було поставлено 7,1 млн тонн — це на 57,5% більше, ніж у серпні, і на 37% більше, ніж у вересні 2023 року.
- Індія робить ставку на дешевшу російську нафту, що дозволяє їй компенсувати зростання витрат і задовольнити величезний внутрішній попит.
10. Японія має намір посилити санкції проти рф і КНДР через їхню співпрацю.
- Уряд Японії розглядає можливість посилення санкцій проти росії та Північної Кореї через розвиток їхньої співпраці.
- В Токіо стурбовані тим, що взаємодія Москви і Пхеньяна впливає на безпеку в Європі та Азії, а також вважають, що це "порушує міжнародне право".
- Японія вже запровадила кілька обмежувальних заходів на експорт та імпорт, а також заморожування активів фізичних осіб та організацій.
- Токіо має намір координувати свої дії з іншими країнами, зокрема членами G7.
11. Орбан закликав скасувати енергетичні санкції проти рф.
- Угорський прем'єр переконаний, що зняття санкцій з агресора піде на користь Європі. Європейський Союз повинен переглянути санкції проти росії, аби зменшити ціни на енергоносії на європейському ринку та посилити власну конкурентоспроможність. Про це заявив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.
- За словами Орбана, витрати американських компаній на газ і електроенергію учетверо нижчі, аніж витрати європейських. Це є недоліком, який неможливо подолати іншими засобами, вважає він.
12. Франція імпортує рекордну кількість російського ЗПГ з допомогою Німеччини.
- Франція імпортувала 5,34 млн тонн російського зрідженого газу (ЗПГ) за 10 місяців 2024 року, що більше ніж за будь-який повний рік з початку постачань у 2018 році.
- Зазначається, що зростання пов'язане з виконанням раніше укладених довгострокових контрактів з постачання з російського Ямал ЗПГ для Total Energies, Naturgy Energy Group SA та особливо німецької Securing Energy for Europe (SEFE).
- Зокрема, різко зросли постачання до термінала Дюнкерк неподалік кордону з Бельгією.
- Німецька компанія SEFE – це колишній торговельний підрозділ російського Газпрому, націоналізований Німеччиною у 2022 році. SEFE має довгострокові контракти на закупівлю певних обсягів ямальського зрідженого газу, які успадковані від Газпрому.
- Компанія також має окремі довгострокові зобов'язання щодо постачання до Індії. Як зазначає агентство, незрозуміло, скільки російського ЗПГ, який прибуває до Дюнкерка, споживається у Франції.
- Після регазифікації зріджений газ із росії змішується з іншим газом і продається приватним компаніям для постачання, переважно до країн Центральної та Східної Європи.
Більше на https://t.me/Omelyan_News