Новини зі США. Середа, 27 листопада 2024 р - Igor Aizenberg

Новини зі США. Середа, 27 листопада 2024 р - Igor Aizenberg

Слава Україні!

Слава захисникам України та усієї сучасної цивілізації!


(Примітка: для тих, хто читає цей текст будь-якою мовою, крім української: ви читаєте його в автоматичному перекладі, він написаний українською).

У середу, напередодні Дня Подяки, найбільш американського з усіх американських свят, прийшло дві новини, які стосуються України, та про які варто поговорити окремо.

* Перша новина – Бюджетне управління Білого Дому (Офіс Менеджменту та Бюджету) спрямувало до Конгресу проєкт бюджету.

Країна живе зараз за тимчасовим бюджетом, який діє до 20 грудня. І Конгрес має прийняти новий бюджет, вочевидь, теж тимчасовий, для того, щоб забезпечити функціонування держави до ухвалення постійного бюджету, параметри якого буде визначати та узгоджувати з Конгресом уже нового скликання нова адміністрація після набуття своїх повноважень.

Проєкт, який спрямовано до Конгресу, містить запит на виділення грошей на допомогу Україні. Президент Байден та його адміністрація просять Конгрес виділити $8 мільярдів для наповнення бюджету USAI – Ініціативи Безпекової Допомоги Україні. Пентагон користується грошима з цього бюджету для замовлень зброї, збройних систем та боєприпасів спеціально для України у компаній-виробників. Після їхнього виготовлення, вони передаються Україні.

Також чинна адміністрація попросила Конгрес виділити $16 мільярдів на відновлення запасів зброї та боєприпасів на базах Пентагону після передачі відповідних зброї та боєприпасів Україні.

Тобто, суттєво тут те, що з одного боку це гроші на фінансування допомоги Україні, а з другого боку – це гроші, усі до одного цента на розвиток американського оборонно-промислового комплексу, бо саме він буде виготовляти відповідну зброю та боєприпаси.

Різко проти запиту Білого Дому виступили публічно наближений до Трампа Ілон Маск та кілька ультраправих республіканських конгресменів. Сам Трамп з цього приводу поки що не висловлювався.

З того, чи буде ухвалений запит Білого Дому у Конгресі, можна буде робити висновок про ти, чи налаштований Трамп продовжувати допомогу Україні, чи він збирається її зупинити, чи призупинити, принаймні зараз.

Справа в тому, що у Сенаті голоси на підтримку цих асигнувань точно є. До 3 січня 2025 року продовжує свою роботу Конгрес 118-го скликання, в Сенаті якого більшість мають демократи, а порядок денний, законопроєкти, які мають розглядатися, визначає лідер демократів Чак Шумер. Вочевидь, допомога Україні, якщо Шумер поставить її на голосування, набере необхідні 60 голосів – «за» будуть усі, чи майже усі демократи та достатня кількість традиційних республіканців.

Інша справа – Палата Представників. У ній більшість мають республіканці, і її порядок денний повністю визначає спікер Майк Джонсон. Він і раніше узгоджував майже кожний свій крок з Трампом, тим більше він це буде робити тепер, коли Трамп обраний президентом. Тому питання про фінансування допомоги Україні буде не просто лакмусовим папірцем, а стовідсотковим індикатором того, на що налаштований сьогодні Трамп. Якщо Джонсон погодиться поставити це питання на голосування, це буде позитивним сигналом. Голоси точно будуть, так само, як були вони у квітні, коли усі демократи та хоч і меншість, але значна частина республіканської фракції проголосували «за». А от якщо Джонсон не погодиться поставити допомогу Україні на голосування, це буде означати, що Трамп не налаштований на її продовження, принаймні зараз.

* Друга новина – Трамп заявив, що призначить 80-річного генерала у відставці Кіта Келлога помічником президента та спеціальним представником по Україні та Росії.

Кіт Келлог давно працює з Трампом. Під час першого президентського терміну Трампа він спочатку працював керівником апарату у Раді Національної Безпеки, потім протягом тривалого часу був радником віце-президента Пенса з національної безпеки та протягом короткого часу виконував обов’язки радника президента з національної безпеки. В останні роки Келлог продовжував тісно співпрацювати з Трампом, був і залишається його неформальним радником з питань безпеки, готував для нього звіти про ситуацію у світі, за дорученням Трампа декілька місяців тому відвідав Близький Схід, де зустрічався з першими особами.

Саме Келлог сказав Бобу Вудворду, що Трамп не здатний сприймати документ, який містить більше чотирьох сторінок, тому він, Келлог, намагається складати документи для Трампа стислими. Про це Боб Вудворд написав у своїй останній книзі «Війна». Мова у даному випадку як раз йшла про зведення інформації про події на Близькому Сході, які складав для Трампа Келлог.

У квітні 2024 року Келлог та інший помічник Трампа Фред Флейц написали меморандум, який обмальовував їхнє бачення зупинки російсько-української війни.

Келлог та Флейц мали на увазі саме зупинку війни – припинення вогню на лінії фронту. Вони визнавали, що завершення війни малоймовірне, поки путін продовжує очолювати свою країну.

«Від України не вимагатимуть відмовитися від мети повернення всієї її території, але вона погодиться використовувати дипломатію, а не силу, розуміючи, що для цього буде потрібний дипломатичний прорив у майбутньому, який, імовірно, не відбудеться, поки путін не залишить свою посаду», — написали Келлог і Флейц.

Келлог та Флейц вважають, що досягнення припинення вогню можливе за рахунок того, щоб поставити Україні та Росії умови.

Україні – що США припинять допомогу, якщо Україна не погодиться вести з Росією перемовини на тих умовах, які пропонують Келлог та Флейц – відмова від військового способу звільнення окупованих територій, відкладання на невизначений термін можливого вступу України до НАТО.

Росії –якщо вона не погодиться на перемовини про припинення вогню та власне на припинення вогню на лінії фронту, то США збільшать військову допомогу Україні.

Згідно Келлогу та Флейцу, якщо була би ухвалена угода про припинення вогню на лінії фронту, Сполучені Штати продовжували б постачати озброєння Україні та зміцнювати її оборону, щоб забезпечити, що Росія не здійснюватиме подальших наступів і не нападатиме знову. Проте така, майбутня військова допомога США, згідно документу, вимагатиме від України участі у мирних переговорах з Росією.

З того, що Трамп вирішив призначити Келлога своїм спеціальним представником, випливає з практично абсолютною ймовірністю, що серед різних «планів врегулювання», які циркулювали протягом місяців у наближених до Трампа колах, новообраний президент вибрав саме план Келлога-Флейца, як основу для свого підходу до того, що сам він назвав у своєму твіті про призначення Келлога у своїй власній соціальній мережі «встановленням миру через силу».

Це важлива інформація для того, щоб представляти собі, чого саме буде пробувати домогтися Трамп, коли 20 січня знову очолить США.

Щоправда, Кіт Келлог та його співавтор, виходили у своєму меморандумі з того, що поставивши умови Україні та Росії, фактично своєрідно шантажуючи обидві сторони, вони неодмінно зможуть домогтися того, чого прагнуть. Зрозуміло, що поставивши умови Україні, Келлог може домогтися свого – примусити Україну погодитися на запропоновані умови, бо якщо альтернатива – повне припинення американської допомоги, тут немає чого коментувати.

Але дуже важливо от що. Те, чому Келлог та Флейц вважають, що спрацюють умови, які вони поставлять путіну, залишається незрозумілим. Чому вони вважають, що путін так злякається погрози збільшення американської допомоги Україні, що одразу припинить війну? США за останні три роки надали Україні військову допомогу більше, ніж на $60 мільярдів. Жодна країна ніколи після Другої світової війни не отримувала за такий короткий термін стільки військової допомоги від США. путін натомість лише збільшує свої військові зусилля. Ідея знищення України володіє ним повністю, і не видно, щоб він збирався від неї відмовлятися. Вирішити призупинити війну для того, щоб накопичити сили для нового рішучого наступу він би міг, якби побачив, що російська економіка більше не витримує його військових зусиль, що немає більше достатньої кількості охочих повертатися додому у поліетиленових мішках (хоча союзник Кім може йому тут і надалі продовжувати допомагати, надсилаючи нове гарматне м’ясо).

Таке враження, що цього генерал Келлог не враховує.

Через два місяці і йому, і новообраному президенту доведеться зіткнутися з реальністю та випробувати свій підхід на практиці. З оголошенням про майбутнє призначення Келлога стає зрозумілим, що саме такий підхід і буде випробовуватись.

А з того, чи буде Палата Представників голосувати за виділення додаткових грошей на допомогу Україні, буде випливати, на що саме сьогодні налаштований Дональд Трамп.

Дякую усім, хто прочитав.

Українські Друзі, обіймаю та люблю вас усіх. Бережіть один одного, дуже вас прошу.

Україна є і буде завжди.

А зло буде переможене та покаране. І це неодмінно.