"Що відбулося і чим це скінчилося?" - Том Купер

"Що відбулося і чим це скінчилося?" - Том Купер


Війна в Україні: постскриптум до оновлення 23 листопада 2024 року

Вітаю всіх!

Я взяв участь у підготовці й передачі у виробництво чергової книги, присвяченої цій війні, після того мав «декілька годин на перепочинок». Час розповісти про те, що відбувається на полі бою. Це тим більше, що вчора увечері мені повідомили про один дуже цікавий розвиток подій.

Отже, 23 листопада – на через день після спроби удару по «Південмашу» (екс-«Южмаш») у Дніпрі – росіяни запустили другу балістичну ракету середньої дальності «орєшнік».

За попередньою інформацією – як зазвичай у таких випадках – запуск був миттєво виявлений американськими супутниками Програми підтримки оборони (Defence Support Program, DSP). Власне (це дуже спрощено), у DSP застосовуються інфрачервоні датчики, що виявляють тепло, яке випромінює шлейф прискорювачів на («холодному») тлі Землі. Серед таких людей, як я, цей метод вважається «дуже надійним». Годі й казати, що на сьогодні у збройних силах США DSP є одним з найважливіших інструментів раннього попередження (звісно, він постійно використовується на підтримку Ізраїлю та регулярно виявляє кожен запуск балістичної ракети в Ірані та Ємені – це так, до прикладу).

Але. DSP втратила слід цієї ракети «за лічені секунди».

Трохи пізніше у соціальних мережах з’явилося відео, де показано цей запуск. За словами людей, які бачили це відео, ракета піднялася приблизно на 2000 метрів, після чого її поглинув яскравий вибух.

Висновок очевидний: ракета вийшла з ладу.

На жаль, це відео було видалено із соціальних мереж, і все, що залишилося від цієї історії, – оцей кадр, зафіксований одним з моїх контактів в Україні:

...щоправда, пізніше виявилося, що це – кадр із відео невдалого запуску іншої російської ракети, зробленого багато років тому.

Одразу скажу, перш ніж ви почали запитувати, – це все, що мені відомо на дану тему. Відповідей на запитання, чи було це наступним «бойовим випробуванням» та/або «якщо так, то якою була ціль» – наразі немає.