Бажаю здоров'я і дякую за день Захисникам України.
Вічна слава живим. Світла пам'ять полеглим.
*
Загони швидкого реагування УЧХ під час війни провели майже 80 тисяч годин на ліквідаціях наслідків російських обстрілів
*
*
The Atlantic: Як Байден влаштував хаос в Україні й упустив історичний шанс перемогти путіна
Байден розглядав конфлікт як кризу, яку потрібно вирішити, а не війну, яку потрібно виграти. Адміністрація так і не зрозуміла, що росію можна перемогти
Філліпс О’Браєн, професор стратегічних досліджень в Університеті Сент-Ендрюс, Шотландія, в колонці для The Atlantic пише про те, чому адміністрація Джо Байдена, маючи всі можливості зупинити війну в Україні і подолати путінський режим, не стала цього робити, а натомість своєю слабкою політикою зробила ситуацію ще гіршою.
Зважаючи на актуальність теми для України, наводимо переклад статті повністю.
*
Джо Байден наповнив свою адміністрацію геніями: вчені Оксфордського університету; випускники Ліги Плюща; люди з великим досвідом у міжнародній політиці; радник з питань національної безпеки Джейк Салліван, якого президент назвав «інтелектом, єдиним на покоління». Сам президент, який уже півстоліття занурений у зовнішню політику.
Проте, незважаючи на всі ці вражаючі резюме, адміністрація Байдена погано впоралася з війною в Україні, не лише перешкоджаючи спроможності Києва відбити російське вторгнення, але й упустивши чудовий шанс покращити глобальний авторитет Америки та позиції демократичних сил у світі.
Українці, які захищалися набагато ефективніше, ніж очікувалося, продемонстрували здатність завдати серйозної військової поразки президенту росії владіміру путіну. Але знову і знову Байден і його експерти обмежували здатність України воювати, поки не стало надто пізно.
Нещодавно, лише після того, як демократи програли президентські вибори, Байден нарешті дав Україні жорстко обмежену можливість використовувати американську зброю проти військових цілей – і тільки на невеликій частині росії.
Рішення президента було прийнято після 33 місяців війни, протягом якої росія завдавала далекобійних ударів по будь-якій точці України, часто використовуючи іранську зброю.
Байден пообіцяв українцям, що буде підтримувати їх «стільки, скільки буде потрібно», але тим не менше війна триває набагато довше, ніж мала би.
Через майже три роки війна стає все більш гротескною, а кількість воєнних злочинів продовжує зростати.
Конфлікт також набув більш глобального характеру, оскільки росія поглиблює свої альянси з Китаєм, Іраном та Північною Кореєю.
Коли путін готував свої сили для вторгнення наприкінці 2021 й на початку 2022 року, Сполучені Штати мали хорошу розвідку і намагалися попередити Україну про плани росії. Набагато складнішим питанням було те, що станеться, коли почнеться вторгнення, і ось тут адміністрація Байдена не розуміла, чого чекати.
Американські посадовці вважали, що якщо путін нападе, то Україна не матиме жодних шансів і росіяни незабаром переможуть.
Вражений катастрофічним виведенням американців з Афганістану всього кілька місяців до цього, Байден відреагував на нову кризу з жалем до себе: як пише в книзі «Війна» журналіст Боб Вудворд, президент скаржився: «Боже! Тепер мені доведеться мати справу з тим, що росія завойовує Україну?»
Насправді Сполучені Штати сильно переоцінили російську могутність. Замість того, щоб викликати шок і страх, путінські війська виявилися поганим інструментом. В них була достатня вогнева потужність, але їм також заважали корупція, низький моральний дух, недоліки командування та проблеми з матеріально-технічним забезпеченням.
Тим часом українці показали себе набагато більш витривалими, стійкими та готовими до боротьби, ніж очікувала адміністрація Байдена. У той момент США могли б отримати величезну користь від енергійного опору українців і слабкості росії.
Мені важко згадати інший час, коли несподівані події пропонували би президенту США більш сприятливі умови для зміни геополітичного ландшафту. Протягом багатьох років американські стратеги обговорювали переорієнтацію збройних сил США з Європи, де вони служать для захисту від військової агресії москви, на Індо-Тихоокеанський регіон, щоб стримати швидке зростання Китаю.
Якби США допомогли Україні перемогти у 2022 році, тобто звільнити від росіян її власну міжнародно визнану територію, а потім приєднатися до НАТО, вони б також захистили європейські країни на захід від України.
Присутність сильної у військовому відношенні України в НАТО рішуче змінила б баланс сил в Європі на користь демократичних країн і відновила глобальну довіру до американського лідерства, яку підірвало фіаско в Афганістані. Тоді Сполучені Штати могли б скоротити свою військову присутність у Європі та зосередити свою енергію на Азії.
Світ був би набагато безпечнішим і стабільнішим.
Проте, незважаючи на сміливі обіцянки президента Байдена підтримувати українців, його адміністрація була налякана російськими погрозами про те, що путін застосує ядерну зброю, якщо США надто допомагатимуть Києву.
Більше того, вкорінена зацикленість на намаганні зберегти стабільність в росії, схоже, змусила Білий дім нервувати щодо будь-яких дій, які б надто сильно загрожували правлінню путіна або спричинили хаос у росії.
Салліван неодноразово хвалився, що адміністрація Байдена допомагає Україні оборонятися. Проблема в тому, що лише оборонної тактики ніколи не достатньо, щоб перемогти вторгнення набагато більшої сили.
Незважаючи на це, Байден і його помічники дотримувалися стратегії Златовласки, сподіваючись допомогти Україні боротися, не надто провокуючи путіна.
Вони надали Україні дуже обмежені види озброєння, і при цьому суворо обмежили те, що Україна могла з цією зброєю робити. Спочатку адміністрація Байдена боялася дати Україні щось, що може вдарити на відстані понад 50 км від лінії фронту, тому США постачали лише зброю малої дальності. Вони не хотіли, щоб Україна могла завдавати ударів по російських військових цілях в Криму, незаконно окупованому росією з 2014 року.
Тож протягом решти 2022 року, коли початкове вторгнення росії сповільнилося, а потім пішло назад, Україна була позбавлена будь-якої можливості вражати російські цілі далеко в тилу, навіть якщо ці цілі перебували на території України. І результати бою внаслідок цього були передбачуваними.
Хоча восени 2022 року Україна досягла значного прогресу (звільнення Херсона і Харківської області – ред.), росіянам завжди вдавалося відновитися, маючи широкі площі для укриття, де вони могли перегрупуватись і відновити свої сили.
Адміністрація Байдена змушувала Україну воювати так, як Сполучені Штати самі б ніколи не діяли.
Коли Київ прагнув отримати системи зброї більшої дальності у 2022 та на початку 2023 років, адміністрація Байдена спочатку відмовилася, посилаючись на нібито готовність путіна застосувати ядерну зброю. Ця причина регулярно повторювалася, коли українці просили доступ до інших західних систем озброєнь, включаючи ракети ATACMS, бойові танки Abrams, винищувачі F-16 тощо.
Коли США врешті-решт надавали ці озброєння, хоч і в обмеженій кількості, путін завжди відступав. Насправді ця західна зброя мала значно менший вплив, ніж могла б, якби США передали її раніше та у більшій кількості.
Невміння вчитися на цих помилках стало головним, неодноразовим провалом загальної стратегії адміністрації Байдена щодо України.
Надзвичайна обережність щодо провокацій путіна була ще зрозумілою на початку 2022 року. Американські оборонні стратеги роками боялися перетину уявних «червоних ліній», після яких, думали вони, послідує використання путіним ядерної зброї.
Як Вудворд, так і The New York Times повідомили, що коли Україна повертала собі територію восени 2022 року, Білий дім вважав – на основі даних розвідки, які, ймовірно, ніколи не будуть оприлюднені, – що існує 50-відсоткова ймовірність того, що путін використає ядерну бомбу.
Але адміністрація Байдена так і не скорегувала своє мислення після того, як стала очевидною військова слабкість росії та її схильність блефувати в ядерних питаннях.
Натомість росія скоригувала тактику і намагається виграти. Вона використовує іранські безпілотники, модернізовані термобаричною зброєю, щоб спалювати заживо українських мирних жителів; вона розгортає 10 000 північнокорейських військ для ведення бойових дій, жертвуючи при цьому власними солдатами зі швидкістю 45 000 втрат (поранених і загиблих) на місяць. (Британський уряд оцінює загальну кількість російських втрат приблизно в 700 000.)
Тим часом адміністрація Байдена зв’язує себе вузлами, вирішуючи, чи дозволити Україні атакувати важливі стратегічні військові цілі (в росії) зброєю, призначеною саме для цього.
На практиці адміністрація Байдена розглядала конфлікт в Україні як кризу, яку потрібно вирішити, а не як війну, яку потрібно виграти. Адміністрація, схоже, не розуміє, що росію можна перемогти.
Незважаючи на всю їхню обережність, Байден і його експерти із зовнішньої політики неодноразово були захоплені зненацька – хаосом навколо виведення США з Афганістану в 2021 році і, що ще більш разюче, нападом ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Остання подія сталася через тиждень після того, як Салліван заявив, що на Близькому Сході «сьогодні спокійніше, ніж за останні два десятиліття».
На жаль, адміністрація, схоже, була так само здивована здатністю України протистояти російській агресії – і їй не вистачило мудрості та уяви, щоб скористатися ситуацією на користь України та Америки.
Війна триває настільки довго, що Байден вже не думає про її закінчення. Українці ще можуть боротися за допомогою Європи. Можливо, новообраний президент Дональд Трамп збентежить своїх союзників і недоброзичливців, підтримуючи Україну замість того, щоб потурати путіну.
Вже очевидно, що Байден упустив момент. Адміністрація втратила свій авторитет, виглядаючи все більш безсилою через страждання України. Тим часом на допомогу росії прийшов новий антизахідний альянс, який включає Іран, Північну Корею та Китай.
Байден міг би допомогти створити кращий і безпечніший світ, ніж той, який існував у лютому 2022 року. Натомість він створив набагато небезпечніший світ.
Phillips Payson O’Brien для The Atlantic
*
У суботу речник Ради національної безпеки Білого дому Шон Саветт заявив, що Сполучені Штати не причетні до наступу опозиціонерів у Сирії
*
США готують сильний пакет військової допомоги на $725 млн Україні
*
Трамп пригрозив БРІКС 100% митами, якщо вони впровадять альтернативу долару
*
Трамп планує призначити директором ФБР конспіролога Кеша Патела
Новообраний президент втратив довіру до чинного керівництва ФБР після обшуків у його резиденції в 2022 році. Пізніше Трампу було висунуто звинувачення за незаконне зберігання секретних документів
*
Прем'єр-міністр Австралії заявив, що Маск просуває порядок денний для Х
*
У «чорну пʼятницю» американці витратили в онлайн-магазинах майже $11 мільярдів
*
Міністр Жолі відвідає Латвію та Бельгію
*
«Він любить розділяй і володарюй»: Канада та Мексика готуються до другого терміну Трампа
Оскільки наступний президент США погрожує високими тарифами, два найбільші торговельні партнери країни готові до ще однієї важкої поїздки.
*
Королівські повітряні сили Канади розмістили замовлення на закупівлю швейцарських навчально-тренувальних літаків PC-21
*
Канада подала антимонопольний позов проти Google: вимагає продати окремі активи
*
Президент СКУ відвідав у Фінляндії волонтерський центр підтримки Auta Ukrainaa
*
Страйк Пошти Канади ускладнює сезон різдвяних покупок
*
Розвідка Великої Британії проаналізувала наступ російської армії на місто Велика Новосілка у Донецькій області після того, як Україна втратила сусідній Вугледар у жовтні.
Про це йдеться у розвідувальному огляді Міноборони Британії про російсько-українську війну.
Розвідка Великої Британії розповіла, що у Донецькій області російські війська стрімко просунулися до східного флангу Великої Новосілки.
Британці зазначили, що Велика Новосілка стала вразливою до російських атак через втрату Вугледара, що за 30 км на схід, на початку жовтня 2024 року.
Це уможливило посилення російського просування в менш захищених районах на заході Донецької області, акцентували в огляді.
Також у розвідці додали, що російські війська наступають в тилу української оборони і загрожують основним логістичним шляхам до міста.
Зазначимо, 2 жовтня українські підрозділи вивели з Вугледара Донецької області, щоб зберегти особовий склад, військову техніку й зайняти положення для подальших боїв.
21 жовтня міністр оборони Великої Британії Джон Гілі заявив про важку ситуацію на полі бою в Україні, вказавши, що лінія фронту зараз "найменш стабільна, ніж будь-коли з перших днів повномасштабного вторгнення" в лютому 2022 року.
Нещодавно розвідка Великої Британії назвала масоване використання безпілотних літальних апаратів ключовою подією, яка змінила характер війни РФ проти України.
*
Топдипломатка Європейського Союзу Кая Каллас і нова єврокомісарка з питань розширення Марта Кос висловили розчарування рішенням Грузії не продовжувати переговори про вступ до ЄС
*
Висока представниця Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас засудила рішення "Грузинської мрії" призупинити процес вступу країни до ЄС та насильство проти протестувальників
*
У суботу, 30 листопада, президент Польщі Анджей Дуда провів телефонну розмову зі своєю грузинською колегою Саломе Зурабішвілі на тлі нещодавнього рішення "Грузинської мрії" призупинити процес вступу країни до Європейського Союзу. Дуда закликав уряд Грузії продемонструвати готовність до нових виборів
*
У неділю, 1 грудня, до Києва із неоголошеним візитом прибули президент Європейської ради Антоніу Кошта, висока представниця ЄС з безпекової та зовнішньої політики Кая Каллас та комісарка із питань розширення ЄС Марта Кос
*
Україна може розраховувати на непохитну і потужну підтримку Європи - єврокомісарка Кос
Сьогоднішній візит до Києва керівників ключових європейських інституцій, у перший день їхнього мандату, є потужним посланням підтримки України на її шляху до свободи, миру та до європейського майбутнього
*
Німецькі «Зелені» дають зрозуміти, що віддали б перевагу роботі в уряді під керівництвом лідера Християнсько-демократичного союзу Фрідріха Мерца, аніж нинішнього канцлера Олафа Шольца
*
Соціал-демократична партія Ісландії, яка востаннє була при владі в країні у 2009-2013 роках, лідирує за результатом підрахунку голосів на парламентських виборах
*
Висока представниця Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас, президент Європейської ради Антоніу Кошта і комісарка з розширення Марта Кос відвідали Стіну пам’яті біля Михайлівського собору у Києві, 1 грудня
*
Кошта - Україна є частиною великої європейської родини, та своєю відданістю на шляху реформ надає іншим країнам приклад стійкості та вражаючих досягнень, навіть в умовах війни та триваючої боротьби проти російської агресії.
*
Президент Євроради: У Європейському Союзі знають про проблеми щодо обходу Росією санкцій, та оскільки вона отримує компоненти і запчастини через треті країни, потрібно об’єднати зусилля всього світу, щоб покласти цьому край
*
Кошта - Європейський Союз у першому півріччі 2025 року відкриє два переговорних кластери з Україною щодо вступу
*
Кошта - Європейський Союз буде продовжувати надавати Україні економічну, гуманітарну та військову допомогу, зокрема, виділить 4,2 мільярди євро для підтримки українського бюджету вже до кінця року, і у наступного року перераховуватиме Україні 1,5 мільярда євро щомісяця
*
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга і висока представниця ЄС із закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас провели у Києві детальні переговори щодо пріоритетів України та Європейського Союзу
*
Каллас - Європейський Союз хоче перемоги України у її боротьбі проти російської агресії і зробить для цього все необхідне
*
Ірландські правоцентристські партії "Фіанна Файл" і "Фіне Гел", які нині входять до складу коаліційного уряду, за результатами голосування в третині округів перебувають на шляху до збереження влади
*
У неділю, 1 грудня, у Румунії стартувало голосування на парламентських виборах, під час якого обиратимуться представників до Палати депутатів і Сенату
*
Працівники Volkswagen проведуть попереджувальні страйки по всій Німеччині
*
Президент Сербії Александар Вучич заявив про непричетність його країни до вибуху в частково визнаному Косові, який призвів до перебоїв у водопостачанні, та пообіцяв допомогти з розслідуванням інциденту
*
Чеське місто Їглава планує запровадити посади українських помічників поліції, які допомагатимуть правоохоронцям у профілактиці злочинності
*
Президент України заявив, що нинішня адміністрація Джо Байдена може вплинути на європейських членів НАТО, які нині скептично ставляться до ідеї запросити Україну в Альянс
*
Для проходження ВЛК більше не потрібно буде йти до ТЦК: Міноборони анонсувало цифрову реформу
*
На фронті від початку доби відбулися 111 бойових зіткнень, на семи напрямках, а також у Курській області РФ бої тривають
*
У місті Ковель на Волині провели акцію на підтримку полонених «азовців». Люди утворили живий коридор з плакатами «Поки вони в полоні, ми їхній голос на волі», «Де Азов» та інші
*
У Польщі бригади територіальної оборони (WOT) сформовані вже в кожному з 16-ти воєводств країни
*
Міноборони - У листопаді 2024 року російська армія зазнала найбільших безповоротних і санітарних втрат у живій силі від початку широкомасштабного вторгнення – 45 720 військових. Це чисельність умовно понад трьох мотострілецьких дивізій сухопутних військ армії РФ
*
Бійці 13-ї бригади Нацгвардії «Хартія» і 92- окремої штурмової бригади завдали удару артилерією та дронами по загарбниках, які намагалися штурмувати українські позиції на Харківському напрямку, внаслідок чого знищені три бойові машини піхоти та 29 окупантів
*
Атака на Дніпровський район: четверо загиблих, кількість постраждалих зросла до 25
*
У Херсоні через атаку дрона на маршрутку госпіталізували вісім людей, троє загинули
*
Упродовж тижня армія РФ застосувала проти України понад 500 керованих авіаційних бомб, майже 660 ударних дронів та близько 120 ракет різних типів
*
У муніципалітеті Соррейса на півночі Норвегії відкрили центр підготовки бійців десанту НАТО для американських, британських та нідерландських військовослужбовців для посилення присутності альянсу на кордоні з Росією в Арктиці
*
У трьох районах Київської області внаслідок падіння уламків збитих російських безпілотників пошкоджені три приватні будинки, квартира, автомобілі та гараж
*
На Чернігівщині через атаку дрона зруйнований приватний будинок у громаді Прилуцького району
*
Сили оборони України збили 32 російських безпілотники, ще 45 - локаційно втрачені
*
Війська РФ минулої доби атакували українських оборонців на Луганщині 43 дронами
*
Вночі і зранку російські війська здійснили п’ять обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області
*
На фронті минулої доби були зафіксовані 224 бойові зіткнення Сил оборони України з російськими загарбниками, на Курахівському та Покровському напрямках українські захисники відбили 101 ворожу атаку
*
Війська РФ за минулу добу, 30 листопада, вбили двох жителів Донеччини, четверо поранених
*
Війська РФ за добу обстріляли 14 населених пунктів Херсонщини, внаслідок чого дві людини загинули, ще 15 дістали поранення
*
Громади Херсонщини передали морським піхотинцям 200 ударних безпілотників, загальною вартістю понад 2,7 мільйона гривень
*
Україна отримає €52 мільйони від ЄС на реалізацію проєктів з розвитку транспортної інфраструктури
Чотири українських проєкти з розвитку транспортної інфраструктури отримали схвалення фінансування у розмірі 52 мільйонів євро за програмою Європейського Союзу «Механізм «Сполучення Європи» (CEF)
*
Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) надало Україні когенераційні установки, які допомогли забезпечити теплом та водою тисячі мешканців громад у трьох областях
*
Нацбанк - Загальні обсяги активів надавачів небанківських фінансових послуг у липні - вересні 2024 року збільшилися на 5,7%. Зростання активів зафіксовано в усіх сегментах ринку, крім кредитних спілок
*
Керівники фінустанов відзначають високий рівень стійкості фінсектору — опитування
*
Із 1 грудня 2024 року в Україні починає діяти ухвалена Кабінетом Міністрів постанова стосовно особливості здійснення операцій з експорту окремих видів товарів у межах запровадження режиму експортного забезпечення
*
Минулої доби енергетики відновили електропостачання для понад 14 тисяч споживачів, знеструмлених внаслідок бойових дій
*
У міжнародному автомобільному пункті пропуску «Лужанка – Берегшурань» з 2 грудня порожні вантажівки зможуть перетнути кордон з Угорщиною лише за електронним записом
*
Шмигаль вважає, що наразі неможливо відкрити повітряний простір
*
Із моменту запуску програми «Зимова єПідтримка», яка ініційована Президентом України, вже понад мільйон заявок подали громадяни на отримання державної допомоги
*
Українські виробники підвищили відпускні ціни на тепличні помідори до 80-90 грн/кг, що на 49% вище минулорічних показників
*
У Києві у неділі, 1 грудня, відкрили Подільський мостовий перехід для проїзду легковими автомобілями та міським пасажирським транспортом загального користування
*
У Запоріжжі завершують відновлення ще однієї понівеченої ворожою атакою багатоповерхівки по вулиці Незалежної України
*
Заходи з нагоди зимових свят проходитимуть у Харкові з 6 грудня по 6 січня на станціях метро
*
В Україні 1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум, на якому українці більшістю голосів підтримали Акт проголошення незалежності країни, ухвалений 24 серпня 1991 року Верховною Радою
*
"Укренерго" відсудило у "ЛЕО" Григоришина борг, що назбирався після окупації Луганщини
*
На одній з вулиць Сум вивісили понад 2 тисячі жіночих хустинок - як символ того, скільки звернень про домашнє насильство було в області від початку 2024 року
*
Сполучені Штати Америки призупинили стратегічне партнерство з Грузією після рішення "Грузинської мрії" призупинити процес вступу країни до Європейського Союзу
*
Грузинський прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе назвав рішення адміністрації Джо Байдена призупинити стратегічне партнерство з Грузією "тимчасовим явищем"
*
Грузинський премʼєр Іраклій Кобахідзе заявив, що іноземці, затримані під час антиурядових акцій протесту у країні, можуть бути "іноземними інструкторами", але не навів доказів своїх слів
*
У ніч проти 1 грудня грузинським силовикам не вдалося розігнати протестувальників у Тбілісі, які третю ніч поспіль виступають проти керівної партії "Грузинська мрія"
*
Виконувач обов’язків посла Грузії в Італії Іраклій Векуа та посол Грузії в Литві Саломе Шапакідзе подали у відставку після рішення "Грузинської мрії" призупинити процес вступу країни до Європейського Союзу
*
Низка працівників різних державних установ Грузії опублікували заяви, у яких засудили рішення "Грузинської мрії" призупинити процес вступу країни до Європейського Союзу
*
Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив у неділю, що президентці Саломе Зурабішвілі доведеться залишити свою посаду після закінчення терміну цього місяця, попри її заяву, що вона відмовиться це зробити
*
У Тбілісі за перші дві ночі протестів поліція затримала близько 150 людей, акції тривають
У Тбілісі антиурядова акція станом на ранок неділі, 1 грудня, продовжується попри неодноразові спроби грузинських спецпризначенців розігнати її учасників
*
Лідер Росії Володимир Путін підписав закон про федеральний бюджет країни на період 2025-2027 років з рекордними військовими витратами
*
У більшості населених пунктів окупованого росіянами Сіверськодонецького району на Луганщині відсутні централізоване водопостачання та опалення
*
РФ зазнала суттєвих втрат у Сирії та змінила командувача - ГУР
*
Кремль прагне відновити «конституційний порядок» у Сирії на тлі наступу повстанців - ISW
*
У російському місті Єкатеринбурзі у неділю сталася масштабна пожежа на підприємстві, яке виробляє полістирол
*
Росіяни впустили вже майже 160 авіабомб на свою та окуповану території. У Бєлгородській області РФ через падіння чергової ФАБ-250 із російського літака на село евакуйовували близько ста осіб
*
Внаслідок атаки безпілотників у ніч з 30 листопада на 1 грудня у Калузькій області РФ сталася пожежа. Аналогічна ситуація виникла і у Брянській області
*
Збитки на $360 мільйонів: IT-армія паралізувала роботу зв’язку й інтернету росіян
*******
Всі, всі, всі на корабель
*
Уряд Китаю пообіцяв вжити рішучих контрзаходів у відповідь на схвалення адміністрацією США продажу зброї Тайваню та надану американською стороною згоду на транзит президента острова Лая Чінте через територію Сполучених Штатів
*
Китайські торговці призупинили продажі в росії через падіння рубля
*
Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).
У зведенні зазначається, що речник Кремля Дмитро Пєсков заявив 29 листопада, що наступ сирійських опозиційних сил є «посяганням на суверенітет Сирії», Росія ж виступає за відновлення сирійською владою «конституційного порядку» в країні.
30 листопада міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров провів телефонну розмову із своїм колегою з Туреччини Хаканом Фіданом, щоб обговорити ситуацію в Сирії. У російському МЗС заявили, що обидві сторони висловили серйозну стурбованість «небезпечним розвитком подій» у провінціях Алеппо та Ідліб. Лавров і Фідан обговорили необхідність координації спільних російсько-турецьких дій для стабілізації ситуації насамперед у рамках Сирійського мирного процесу, який Росія, Туреччина та Іран розпочали в грудні 2016 року.
Сирійський мирний процес – політичний процес, що конкурує з Женевським процесом під егідою ООН відповідно до Резолюції Ради Безпеки ООН 2245, зазначили в ISW.
Того ж дня глава МЗС Ірану Аббас Аракчі також ініціював телефонну розмову із Лавровим, під час якої вони висловили «надзвичайну стурбованість» щодо «небезпечної ескалації» у Сирії. Обидва міністри погодилися активізувати спільні зусилля зі стабілізації і перегляду ситуації у рамках Сирійського мирного процесу.
«Залишається незрозумілим, чи зможе Кремль розгорнути додаткові ресурси для підтримки режиму президента Сирії Башара Асада, враховуючи високий темп і оперативні вимоги до Росії для продовження операцій в Україні - пріоритетному для Кремля театрі воєнних дій», – зауважили аналітики.
Вони додали, що у 2022 році Росія вивела системи С-300 із Сирії, ймовірно, для використання їх в Україні. У березні того ж року Інститут зібрав непідтверджені повідомлення про те, що РФ вивела російських солдатів та бойовиків ПВК «Вагнера» із Сирії, можливо, для підтримки операцій російської армії в Україні.
Опозиційні сили на чолі з ісламістським бойовим угрупованням "Хаят Тахрір аль-Шам" захопили десятки населених пунктів у Сирії. 29 листопада вони увійшли в друге за величиною місто країни Алеппо.
*
У Польщі затримали чоловіка після погоні, який перевозив зброю та наркотики
*
Поліція Німеччини затримала водія вантажівки в землі Північна Рейн-Вестфалія, якого переслідувала за перевищення швидкості на кількох автобанах та розв'язках, де були спричинені ДТП з понад 20 постраждалими
*
Поліція Північної Македонії затримала громадянина, якого підозрюють у намірі вступити до лав російської армії та воювати в Україні
*
У Держдумі запропонували вилучати квартири у громадян за антисанітарію
*
Путін затвердив рекордний військовий бюджет та скорочення витрат на соціальну підтримку росіян
*
Туреччина різко скоротила постачання мандаринів до Росії
*
Північна Корея передала Росії сто самохідних гаубиць та РСЗВ
*
Третій за тиждень "Суперджет" російської авіакомпанії зламався під час рейсу
*
Президент Грузії відмовилася залишати посаду і вимагала провести нові вибори до парламенту
*
Тихої ночі та скорішої Перемоги нам всім