"Вмовляння, благання та лестощі: Україна робить свій кейс для Трампа" - Юрій Ніколов

"Вмовляння, благання та лестощі: Україна робить свій кейс для Трампа" - Юрій Ніколов

Це настільки багатошарова стаття «Нью-Йорк таймс», що я міг би написати аналогічний за розміром текст по розшифровці сенсів. Тут навіть соціологію приводять, яка підтверджує сподівання багатьох на ужасний кінець, який краще ужасу без кінця.

Але виокремлю епізод з надрами. Які згідно Конституції України «є об'єктами права власності Українського народу». І які Зеленський нібито планує віддати американцям, щоб вони захищали Україну як свою землю.

Є купа кіно про те, що війни завжди йдуть або за ресентимент, або за володіння копалинами. Навіть Європа зараз сситься рубатись з Китаєм, бо у нього ледь не монополія на кремнієві штучки-дрючки для батарейок і сонячних панелей. Всі розуміють, що у світі без нафти – рулить Сі. І тут на столі – Україна з велетенськими покладами літію. І навіть мідь згодиться у світі електроенергії (друг президента Міндіч і колишній партнер Коломойського Палиця ще до вторгнення тютюнькнули у України найбільше в Європі родовище купруму https://nashigroshi.org/.../tovarysh-zelens-koho.../ )

В общім, це я до того, що ми зараз справді переживаємо історичний момент. Україна на столі.


Вмовляння, благання та лестощі: Україна робить свій кейс для Трампа

Від відчайдушних спроб дипломатії до вигадливих проявів лестощів - українські посадовці роблять усе можливе, щоб привернути новообраного президента Дональда Трампа на свій бік, намагаючись зміцнити свої позиції у війні з Росією.

Президент України Володимир Зеленський минулих вихідних подолав майже 1500 миль, щоб зустрітися з паном Трампом у Парижі. (Українські лідери відклали підписання критично важливої угоди про співпрацю зі Сполученими Штатами у сфері видобутку корисних копалин, щоб дати можливість Трампу привласнити всі заслуги після його вступу на посаду. (А не президент Байден.) Один український законодавець навіть номінував пана Трампа на Нобелівську премію миру.

«Доля України залежить від Трампа», - заявив депутат Олександр Мережко. Він розповів, що спонтанно номінував пана Трампа на премію минулого місяця через його обіцянку принести мир в Україну та рішення продати країні протитанкові ракети Javelin під час свого першого терміну. «Ми повинні цінувати те, що він зробив для нас. Ми повинні бути вдячні».

Після виборів у листопаді українці неодноразово намагалися донести свою позицію до новообраного президента, відомого своїм скептичним ставленням до американської підтримки військових зусиль України і навіть до самого пана Зеленського. Нещодавно пан Трамп заявив французькому журналу Paris Match, що припинення війни в Україні буде його головним зовнішньополітичним пріоритетом після інавгурації наступного місяця. Він пообіцяв спробувати розпочати мирні переговори одразу після вступу на посаду.

З огляду на те, що його військові втрачають позиції на сході України, публічні меседжі пана Зеленського змінилися після обрання пана Трампа. Він зображує Україну як відкриту до переговорів, які можуть передбачати поступки, включно з передачею окупованої Росією території на сході та її подальшим поверненням дипломатичним шляхом. Це має стати сигналом для зовнішньополітичної команди Трампа, що український лідер є розумним порівняно з ядерним брязканням шаблею президента Росії Владіміра В. Путіна.

«Вони хочуть забезпечити собі місце на радарі нової адміністрації США, - сказала Альона Гетьманчук, голова київського аналітичного центру «Нова Європа». «Вони намагаються налагодити контакти, побудувати мости».

Мабуть, найсміливіші зусилля були зроблені після того, як українські чиновники дізналися, що пан Трамп планує поїхати до Парижа минулої суботи на відкриття Собору Паризької Богоматері.

Спочатку вони звернулися по допомогу до офісу президента Франції, щоб організувати зустріч між Зеленським і Трампом, за словами французького чиновника, який побажав залишитися анонімним, щоб обговорити підготовку. Тоді, не маючи жодних гарантій зустрічі, команда пана Зеленського здійснила багатогодинну подорож до Парижа з Києва потягом і літаком.

Зустріч була підтверджена безпосередньо перед тим, як пан Трамп увійшов до Єлисейського палацу для переговорів з президентом Франції. Менш ніж через годину до них приєднався пан Зеленський. Дискусія між трьома чоловіками, яка мала тривати 15 хвилин, розтягнулася до 45.

«Президент Трамп, як завжди, рішучий», - написав пан Зеленський у соціальних мережах незабаром після цього, опублікувавши фотографію їхнього рукостискання під позолоченими стелями і люстрами палацу. «Я дякую йому».

У вівторок пан Зеленський додав лестощів, написавши, що сказав пану Трампу, що пан Путін «боїться тільки його і, можливо, Китаю».

Інші зусилля, спрямовані на те, щоб сподобатися новообраному президенту, включали поїздку до Вашингтона в цьому місяці впливового керівника штабу пана Зеленського, який зустрівся з членами команди пана Трампа.

Відколи Росія вторглася в Україну в лютому 2022 року, Сполучені Штати є найбільшим постачальником військової допомоги Україні на суму понад 62 мільярди доларів, а пан Байден є одним з найбільших захисників України на міжнародній арені. Але військові перспективи України виглядають похмурими: Росія зараз окупувала близько 20 відсотків території країни і невпинно просувається вперед, щоб захопити більше східних територій. А українська система рекрутингу не продукує достатньо кваліфікованих нових солдатів.

Під час своєї передвиборчої кампанії пан Трамп обіцяв закінчити війну за 24 години. Він не сказав, як саме, але з огляду на його скептичне ставлення до допомоги Україні, офіційні особи в Києві побоюються, що він негайно перекриє потік грошей і зброї і спробує примусити до врегулювання на умовах, вигідних для Москви.

Натяк на те, як пан Трамп може діяти далі, дає Кіт Келлог, колишній радник з національної безпеки, якого новообраний президент призначив спеціальним посланником з питань України та Росії. У дослідницькій роботі, опублікованій протрампівським аналітичним центром у квітні, пан Келлог запропонував мирні переговори між Києвом і Москвою з серйозними наслідками: Якщо Київ не братиме в них участі, американська допомога буде припинена. Якщо Москва не братиме участі, Київ отримає більше американської допомоги.

У пана Трампа складні стосунки з паном Зеленським - перша телефонна розмова між ними у 2019 році, в якій Трамп попросив українського президента провести розслідування щодо пана Байдена, призвела до першого імпічменту пана Трампа. Друга телефонна розмова відбулася лише в липні цього року.

Трамп також позитивно відгукувався про Путіна і говорив, що хоче налагодити з ним позитивні відносини.

Команда Зеленського робить ставку на те, що Путін не готовий до добросовісних переговорів, незважаючи на заяви помічників про те, що Путін відкритий до мирних переговорів, кажуть аналітики.

«Вони намагаються пояснити Трампу та його людям, що якщо є хтось, хто не хоче вести переговори зараз, то це Путін, а не Зеленський», - сказала пані Гетьманчук. «Частина української тактики полягає в тому, щоб показати, що вони конструктивні, реалістичні».

Українські чиновники та бізнесмени також намагалися апелювати до трансакційного підходу пана Трампа, заявляючи, що країна багата на природні ресурси, які могли б підтримати американські галузі, які пан Трамп хоче розвивати.

За даними Horizon Capital, провідної української приватної інвестиційної компанії, Україна має родовища 20 найважливіших мінералів, таких як кобальт і графіт, запаси яких оцінюються в 11,5 трильйонів доларів. Країна є домом для третини розвіданих запасів літію в Європі, ключового матеріалу для акумуляторних батарей, який може бути цікавим для електромобільного бізнесу Ілона Маска, союзника Трампа.

Україна планувала підписати з адміністрацією Байдена угоду про співпрацю у сфері видобутку та переробки корисних копалин. Але українська влада двічі відкладала підписання угоди, за словами офіційних осіб з обох сторін, що є сигналом того, що Київ, можливо, чекає вступу на посаду пана Трампа, щоб представити угоду як ранню перемогу його адміністрації.

«Ця війна йде за гроші», - заявив минулого місяця в інтерв'ю Fox News сенатор Ліндсі Грем, республіканець з Південної Кароліни і союзник Трампа. «Тож Дональд Трамп збирається укласти угоду, щоб повернути наші гроші, збагатити себе рідкоземельними мінералами. Це хороша угода для України і для нас, і він збирається принести мир».

Є ознаки того, що послання України доходить до нього. У неділю, наступного дня після зустрічі з паном Зеленським, пан Трамп написав у соціальних мережах, що пан Зеленський і Україна «хотіли б укласти угоду і зупинити божевілля».

Але є також ознаки того, що пан Трамп хеджує свої ставки. В ефірі програми «Зустріч з пресою» на телеканалі NBC він заявив, що готовий до скорочення військової допомоги Україні.

Однією з постійних точок тертя є наполягання пана Зеленського на наданні Україні членства в НАТО. Ця вимога навряд чи знайде відгук у Трампа, який скептично ставиться до НАТО і знає, що Путін вважає, що членство України в Альянсі не має шансів на успіх. Пан Келлог заявив, що союзники Києва повинні відкласти членство України в НАТО на тривалий період, щоб переконати пана Путіна приєднатися до мирних переговорів.

Попри всі заяви пана Трампа, багато хто в Україні покладає на нього надії на завершення війни на прийнятних умовах. Нещодавнє опитування Центру «Нова Європа» показало, що 44% українців довіряють пану Трампу, що вище, ніж у будь-якій іншій європейській країні, включаючи дружню до Трампа Угорщину.

Частково ця підтримка, за словами пані Гетьманчук, пов'язана з розчаруванням багатьох українців обережним підходом пана Байдена до допомоги українським військовим. Деякі українці дали Байдену прізвисько «2L» - «занадто мало, занадто пізно». Обіцянка пана Трампа швидко закінчити війну знайшла відгук серед дедалі більшої кількості втомлених війною українців, які тепер виступають за мирні переговори, навіть якщо вони не хочуть поступатися територіями.

У кав'ярні Trump White Coffee Bar - одному з щонайменше двох київських кафе, названих на честь пана Трампа, - відвідувачі сказали, що хочуть, щоб він виконав свою передвиборчу обіцянку.

«Я сподіваюся, що Трамп зробить те, що обіцяв - щоб в Україні настав мир, - сказала Юлія Лимич, 25 років, агент з нерухомості. «Це головне бажання українців. Мені дуже шкода хлопців, які загинули на війні. У мене є друзі, які загинули, і друзі, які досі воюють. Мій хлопець воює. Я хочу, щоб вони всі повернулися додому».