Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 19.12.2024

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок  санкцій, станом на 19.12.2024

1. Інфляційні очікування населення росії у грудні 2024 року досягли 13,9% - це максимальне значення з грудня минулого року.

- Порівняно з листопадом у грудні 2024 року, інфляційні очікування зросли на 0,4% і впритул наблизилися до торішнього максимуму — 14,2%.

- Історичний максимум за цим показником було досягнуто в березні 2022-го, тоді очікування за місяць різко зросли з 13,5% до 18,3%.  

- Традиційно інфляційні очікування вищі у тих, хто не має заощаджень. Ця група респондентів очікує, що інфляція буде на рівні 14,9%.  

- Ті, хто має заощадження, очікують інфляцію в 12,7%, але й це максимальний показник з березня 2022-го, коли інфляційні очікування респондентів із заощадженнями досягали 17%.

2. Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) прогнозує, що видобуток вугілля в росії та його експорт з країни продовжать знижуватись у період з 2025 по 2027 роки. Про це йдеться в оприлюдненому 18 грудня щорічному звіті МЕА "Coal 2024".  

- За оцінками агентства, цього року видобуток вугілля в росії зменшиться на 3% порівняно з минулим роком, а експорт вугілля скоротиться на 6%.

- У 2025 році видобуток знизиться ще на 3% порівняно з попереднім роком, а експорт — на 7%.  

- Негативний прогноз аналітики МЕА пояснюють труднощами з експортом вугілля через антиросійські санкції, зокрема проблемами з оплатою поставок, а також логістичними труднощами в росії та низькою рентабельністю постачань за кордон через знижки на ціну російського вугілля порівняно з ринковими орієнтирами.

3. росію викрили у незаконних поставках зерна з Криму хуситам у Ємені.  

- росія ймовірно постачає зерно, вкрадене в України, хуситам, які контролюють більшу частину Ємену.  

- Мова йде про вантажне судно Zafar, яке щонайменше двічі за останні місяці доставляло зерно з окупованого Севастополя до порту Ас-Саліф у західному Ємені.

- У жовтні судно завантажило зерно в Криму, а в середині листопада прибуло до Ємену, попередньо зупинившись у Джибуті.  Згідно з правилами, усі судна, які перевозять вантажі до портів підконтрольних хуситам, мають проходити перевірку Механізму ООН з контролю та інспекції (UNVIM) у Джибуті.

- Судно Zafar змогло пройти цю перевірку, хоча дані супутникових знімків і трекінгу свідчать, що портом відправлення був окупований Крим, що автоматично мало виключити його з подальшого руху.  

- Розслідувачі наголошують, що такі поставки є порушенням міжнародного права та санкцій.

4. Данія попереджає про можливий супровід російських танкерів військовими кораблями.

- Данія висловила занепокоєння, що росія може направити свій військово-морський флот для супроводу танкерів так званого "тіньового флоту" через данські протоки, що може посилити провокації проти країн НАТО.  

- Датська служба оборонної розвідки у своєму річному прогнозі безпеки повідомила, що загрози з боку росії стали «більш серйозними».

- Москва може вдатися до більш агресивної військової поведінки щодо членів НАТО.  

- Згідно з прогнозами, це може включати супровід військовими кораблями танкерів, які транспортують мільйони барелів російської нафти через Балтійське море.  

- У разі реалізації такого сценарію рівень напруженості значно зросте. Європейські країни також планують посилити контроль за російськими танкерами, щоб запобігти порушенням санкцій.  

- Данія закликала НАТО та союзників бути готовими до можливих провокацій.  

- Такий розвиток подій може погіршити ситуацію у Балтійському регіоні та створити нові виклики для європейської безпеки.

5. США ввели повторні санкції проти російських компаній та суден.  

- Державний департамент США оголосив про введення повторних санкцій проти компаній, суден та осіб, які вже перебувають під обмеженнями через участь у будівництві російського газопроводу «Північний потік-2». Про це йдеться в офіційному повідомленні відомства.  

- «Сьогодні Держдепартамент запроваджує санкції проти організацій, які вже знаходяться в санкційних списках відповідно до Закону про захист енергетичної безпеки Європи (PEESA) з поправками — через їхню участь у будівництві газопроводу "Північний потік-2", а також проти кількох нових власників суден, які раніше були під санкціями», — йдеться в заяві.  

- До санкційного списку додано 11 російських компаній, серед яких Nord Stream 2 AG, засновник компанії MTV Матіас Ворнінг, а також 17 суден.

6. Сполучені Штати послабили санкції проти російського "Газпромбанку".  

- Зокрема, дозволено проводити розрахунки за угодами, пов’язаними з цивільною атомною енергетикою.  

- Йдеться про операцій за проєктами, запущеними до 21 листопада 2024 року. Дозвіл діятиме до 30 червня 2025 року.

7. США ввели санкції проти мережі постачання навігаційних систем для іранських дронів і ракет.  

- Держдеп США запровадив санкції проти організацій та осіб у різних країнах, які в обхід заборон постачали до Ірану компоненти для навігаційних систем, які використовуються в БпЛА та ракетах. Про це йдеться в повідомленні Офісу контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) .

- "Сьогодні OFAC вводить санкції проти двох організацій та двох осіб за їхню роль у розробці та закупівлі компонентів для чутливих навігаційних систем іранської армії", — ідеться у повідомленні.  

- Відомо, що компоненти надходили безпосередньо Організації самозабезпечення аерокосмічних сил Корпусу вартових ісламської революції та іншим іранським організаціям, які виробляють БпЛА й ракети.  

- Санкції запроваджено проти іранської компанії Sanat Danesh Rahpuyan Aflak Company Ltd та двох її керівників, а також організації Illumove SA, зареєстрованої у Швейцарії.  

- Також Держдеп США запровадив обмеження проти ще однієї особи та двох організацій, залучених до розробки іранських БпЛА й ракет.

8. росія, схоже, переглядає свою військову стратегію на Близькому Сході та в Північній Африці, переміщуючи сучасні системи озброєння, включаючи компоненти систем ППО С-400 і С-300, з Сирії до Лівії.

- Москва перевозить це обладнання на бази в східній Лівії, контрольовані генералом Халіфою Хафтаром, якого підтримує Кремль.  

- Цей крок відбувається на тлі зусиль Москви зберегти своє військове присутність на Близькому Сході після падіння режиму Башара Асада.  

- Російські вантажні літаки транспортували обладнання ППО, зокрема радари для систем С-400 і С-300, на бази у східній Лівії, які контролює підтримуваний росією лівійський польовий командир Халіфа Хафтар.

- Крім того, росія скоротила військову присутність у Сирії, вивівши війська, військові літаки й озброєння.

- Важливі бази в Сирії, які слугували центром для розміщення військ, найманців і зброї, тепер втратили своє ключове значення. Сирійські бази, зокрема військово-морська база в Тартусі, були головними пунктами для російського флоту в Середземному морі.

- Однак тепер росія використовує Лівію як базу для збереження впливу в регіоні.

- За словами одного з американських чиновників, Москва може модернізувати портові споруди в Тобруку, щоб приймати російські військові кораблі.  

- Не зрозуміло, чи залишаться системи озброєння, зокрема компоненти С-400, у Лівії, чи їх буде повернуто до росії.

- Рішення Москви перемістити ресурси в Лівію свідчить про спробу пристосуватися до змін у регіоні, зокрема до втрати впливу в Сирії. Проте бази в Лівії навряд чи зможуть повністю замінити стратегічні переваги сирійських об’єктів, особливо в контексті проекції сили у Східному Середземномор'ї.

- Цей крок також може викликати занепокоєння у США та союзників по НАТО, які мають військові бази в цьому регіоні.  

- Переміщення військової техніки з Сирії до Лівії є частиною ширшої спроби Москви зберегти свої позиції на Близькому Сході та в Африці, незважаючи на зміну регіональної динаміки.

9. Під санкції ЄС проти росії вперше потрапив європейський громадянин .

- Йдеться про громадянина ЄС з Нідерландів Нільса Трооста, якого підозрюють у причетності до торгівлі російською нафтою вище встановленої західними країнами цінової стелі.  

- Санкції також запроваджено проти пов'язаної з Троостом дубайської компанії Paramount Energy & Commodities DMCC.  

- За словами самого Трооста, юристи сказали йому, що дочірні компанії в ОАЕ не зобов'язані дотримуватися цінової стелі, якщо європейська материнська компанія не бере участі в їхніх операціях.

10. Лідери ЄС уникають прямих звинувачень Китаю у підтримці росії у війні проти України.

- На великому саміті цього тижня лідери Європейського Союзу вирішили не звинувачувати Китай напряму у війні росії проти України, згідно з проектом заяви, яку отримало видання.

- Пекінська співпраця з Москвою викликає занепокоєння серед європейських країн, особливо через поширені докази, що завод у Сіньцзяні виготовляє безпілотники для російської армії.

- Однак ЄС, який нещодавно запровадив санкції проти китайських компаній, вирішив не відкривати новий конфлікт з Китаєм.  У проекті заяви засуджується підтримка третіх країн, яка сприяє агресії росії, але конкретно Китай не згадується.

- Розбіжності між країнами-членами ЄС щодо формулювання залишаються значними: Чехія, Латвія та Литва наполягали на жорсткішій позиції, тоді як Німеччина, Словаччина та Іспанія виступають за обережність.  

- Президент України Володимир Зеленський також підтримав поміркований підхід, відокремлюючи Китай від відкритих постачальників зброї для Росії, таких як Іран і Північна Корея.  

- Попри це, зв’язки Китаю з Москвою залишаються джерелом напруги. Брюссель сподівається залучити Пекін до участі у відновленні України, водночас запровадивши санкції проти шести китайських компаній і одного громадянина за передачу технологій безпілотників росії.  

- Це питання обговорюватиметься на саміті ЄС цього четверга, хоча досягти єдиної позиції щодо Китаю буде складно через різні підходи країн-членів.

Більше на https://t.me/Omelyan_News