1. росія припинила постачання нафти до Європи через нафтопровід «Дружба» через технічні проблеми.
- Останні поставки російської нафти, які досі надходили до країн Європи, попри ембарго, запроваджене наприкінці 2022 року, зупинилися 19 грудня.
- Без попереднього оголошення «Транснафта» припинила транспортування нафти по трубопроводу «Дружба», що з’єднує російські родовища з нафтопереробними заводами в Угорщині, Словаччині та Чехії.
- Збій у системі «Транснафти» стався на насосній станції Унеча, одній із найбільших у Центральній росії. Це призвело до порушення поставок нафти не лише до ЄС, а й до Білорусі.
- Нафтопровід «Дружба», який тягнеться до Німеччини, останніми місяцями транспортував близько 300 тисяч барелів нафти Urals щодня. Він залишався головним джерелом сировини для нафтопереробних заводів компанії MOL в Угорщині та Словаччині, які отримали виняток з нафтового ембарго Євросоюзу проти росії.
- Крім того, по нафтопроводу «Дружба» Німеччина отримує казахстанську нафту: торік такі поставки становили 1 млн тонн, а цього року планувалися на рівні 1,3–1,35 млн тонн.
- Після запровадження європейського ембарго, яке зупинило морські поставки російської нафти на колишній найбільший ринок збуту, лише дві країни ЄС продовжують отримувати нафту з рф.
- За даними Центру дослідження енергетики та чистого повітря (CREA), у листопаді Словаччина закупила нафти по «Дружбі» на 132 млн євро, а Угорщина — на 108 млн євро. Обидві країни також продовжують імпортувати російський газ — на 129 млн і 141 млн євро відповідно.
- Загалом, за оцінками CREA, Євросоюз у листопаді придбав російських енергоносіїв на 1,1 млрд євро. Окрім Угорщини та Словаччини, російський трубопровідний газ продовжує отримувати Австрія (на 187 млн євро на місяць), а Франція та Іспанія також купують ЗПГ із рф (на 252 і 176 млн євро відповідно).
2. Україна звинувачує Словаччину у наживі на війні через транзит російського газу.
- Зростаюча дипломатична напруга між Україною та Словаччиною пов’язана з фінансовими інтересами Братислави.
- Словаччина, як стверджується, заробляє близько 500 мільйонів доларів щорічно на операціях із російським газом, що суперечить зовнішньополітичним цілям України.
- У четвер Київ виключив можливість продовження угоди, яка дозволяє росії транспортувати природний газ через українські трубопроводи до Європи. Ця угода, термін якої спливає наприкінці 2024 року, передбачала транзит до таких країн, як Словаччина та Угорщина.
- Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо постійно блокує санкції проти російської атомної промисловості та протидіє вступу України до НАТО. Україна наголошує, що такі країни, як Словаччина, мають знайти альтернативні джерела енергії, як це зробили інші держави ЄС.
- Словаччина відкидає пропозиції щодо транзиту будь-якого іншого газу, окрім російського, через економічну вигоду. Угода, яка дозволяє російському «Газпрому» здійснювати поставки через Україну, завершиться 1 січня 2025 року.
- Це може призвести до втрати росією 6,5 мільярда доларів доходу, які Кремль використовує для фінансування війни проти України.
- Попри заклики великих енергетичних компаній до Європейської комісії продовжити угоду, Київ і далі стоїть на своєму.
- Президент Зеленський зазначив, що «говорити про гроші, коли країна втрачає своїх людей, є аморальним».
3. Конгрес США планує ввести санкції проти Туреччини через Сирію.
- У Конгресі США представлено законопроєкт про запровадження санкцій проти Туреччини у зв’язку з її діями в Сирії. Документ, що отримав назву «Закон про протидію турецькій агресії 2024 року», розробили сенатори Кріс Ван Голлен (Демократична партія) та Ліндсі Грем (Республіканська партія).
- Законодавці наголосили на необхідності дипломатичного тиску на Анкару для досягнення припинення вогню.
- У разі відмови Туреччини від переговорів, Вашингтон, на їхню думку, має використати санкції.
- «Ці санкції спрямовані на запобігання подальшим атакам Туреччини або підтримуваних нею сил на Сирійські демократичні сили (СДС). Такі дії можуть сприяти відродженню ІДІЛ і загрожувати національній безпеці США та світу», — йдеться у спільній заяві авторів ініціативи.
- Сирійські демократичні сили включають курдські «Загони народної самооборони», які Анкара вважає частиною збройного угруповання «Робітнича партія Курдистану» (РПК). РПК, визнана терористичною організацією в Туреччині, США та ЄС, вже багато років веде боротьбу проти турецької влади.
4. ЄС готує 16-й пакет санкцій проти рф до річниці вторгнення .
- Підготовку до ухвалення нових обмежень у лютому 2025 року вже розпочали, повідомляє тижневик із посиланням на дипломатів у Брюсселі.
- За їхніми словами, 16-й пакет санкцій задумано як «чіткий сигнал Москві», до нього буде внесено заходи проти конкретних секторів російської економіки, «яких досі або взагалі не торкнулися санкції, або торкнулися недостатньо».
- Нагадаємо, що 15-й пакет європейських санкцій проти росії було ухвалено 16 грудня.
- Він торкнувся тіньового флоту рф, а також фізичних та юридичних осіб з Китаю, КНДР і білорусі, які допомагали країні-агресору з обходом діючих санкцій.
5. Влада Грузії планує нагородити топ-чиновників, які потрапили під західні санкції.
- Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що керівників МВС Грузії, які потрапили під санкції США та Великої Британії, нагородять орденом Честі.
- «Це не лише відповідь на санкції, це не лише відповідь на несправедливе рішення, а це насамперед відповідь на гідні дії представників МВС. Це відповідь на гідність та людяність», - заявив Кобахідзе 20 грудня.
- За його словами, після інавгурації нового президента 29 грудня до ордена представлять міністра внутрішніх справ, віцепрем'єра Грузії Вахтанга Гомелаурі та ще 10 поліцейських чиновників.
6. Катар пригрозив припинити постачання зрідженого природного газу (ЗПГ) до Європи, якщо новий закон ЄС передбачатиме штрафи до 5% доходу за недотримання норм щодо екології та прав людини.
- Міністр енергетики Катару Саад аль-Каабі підкреслив, що такі втрати є неприпустимими для країни, адже це гроші катарського народу. Він також зауважив, що виконання вимог нового закону потребуватиме перевірки тисяч постачальників, що створить надмірне навантаження.
- Закон ЄС спрямований на досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року, проте багато компаній вважають його надто суворим. Саад аль-Каабі наголосив, що це ускладнить експорт газу та інших товарів, а також стримуватиме інвестиції.
- Міністр додав, що Катар готовий до компромісу, якщо штрафи розраховуватимуть лише на основі доходів від торгівлі з Європою, а не на загальному світовому обороті компанії.
Більше на https://t.me/Omelyan_News