Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 26.12.2024

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 26.12.2024

1. Судно, яке перевозило партію російського зрідженого природного газу (ЗПГ), змушене було повернутися на Далекий Схід росії та розвантажити газ у сховище, так і не знайшовши покупця, готового обійти санкції США.

- Танкер Pioneer, який транспортував вантаж із російського заводу «Арктик ЗПГ 2», сьогодні прибув до плавучого сховища «Коряк ПХГ» на Камчатці.

- За даними Bloomberg, газ, імовірно, залишатиметься там до моменту, поки не з'явиться покупець.  

- «Арктик ЗПГ 2», танкер Pioneer і «Коряк ПХГ» перебувають під санкціями США, що значно ускладнює продаж газу на міжнародних ринках.  

- Pioneer було вперше зафіксовано на супутникових знімках у серпні, коли він завантажував першу партію ЗПГ із заводу «Арктик ЗПГ 2».

- Незважаючи на спроби приховати маршрут за допомогою недостовірної інформації про місцезнаходження, судно витратило понад 4 місяці на пошуки покупця.

- Тривалість цієї подорожі підкреслює, наскільки ефективними є санкції США в перешкоджанні планам росії збільшити експорт ЗПГ у 3 рази до 2030 року.  

- Хоча кілька партій газу з «Арктик ЗПГ 2» вже було експортовано, усі вони здійснювалися через судна так званого «тіньового флоту», і жодне з них не заходило до іноземних портів. Потенційні покупці побоюються санкцій США та відмовляються співпрацювати з російськими постачальниками.  

- У жовтні «Арктик ЗПГ 2» змушений був тимчасово зупинити виробництво через відсутність як покупців, так і суден для транспортування.

- Намагаючись подолати кризу, росія терміново будує нові танкери-криголами, перший із яких, за даними системи відстеження, зараз проходить ходові випробування.  

- Санкції США серйозно підривають можливості росії продавати ЗПГ на міжнародних ринках, ставлячи під загрозу амбіційні плани Кремля щодо розширення експорту.

- Ситуація з танкером Pioneer є яскравим прикладом того, як міжнародні обмеження змушують російські компанії стикатися з економічними втратами та технологічними труднощами.

2. На російському авторинку знову утворився надлишок китайських автомобілів на складах дилерів та імпортерів, що свідчить про серйозні проблеми в галузі.  

- Китайські автовиробники не змогли спрогнозувати зниження попиту, накопичивши значні запаси перед підвищенням утилізаційного збору.

- Наразі цих запасів вистачить щонайменше до квітня наступного року.  

- Однак ситуація із перенасиченням ринку не призведе до зниження цін, що могло б стимулювати попит. Навпаки, ціни на нові китайські автомобілі зростуть на 10% у першому півріччі 2024 року, а у разі подальшого падіння курсу рубля це зростання може бути ще суттєвішим.  

3. Російський нафтовий танкер став об'єктом розслідування через пошкодження ще одного підводного кабелю в Балтійському морі.

- Фінська влада перевіряє танкер Eagle S, який належить до російського «тіньового флоту», після інциденту, що стався на Різдво, коли було обірвано підводний електричний кабель Estlink 2.  У результаті пошкодження кабелю припинився енергетичний зв'язок між Фінляндією та Естонією.  

- Пошкоджений кабель довжиною 170 кілометрів і потужністю понад 650 мегават є ключовим елементом енергетичної інфраструктури, який забезпечує передачу електроенергії між країнами Балтії та Фінляндією.  

- За попередніми оцінками, на відновлення кабелю може знадобитися кілька місяців, що може призвести до значних проблем в енергозабезпеченні регіону.  

- Цей інцидент може додатково загострити відносини між росією та країнами Балтії, оскільки дії російського судна можуть бути розцінені як загроза енергетичній безпеці.

- Затримки з відновленням кабелю посилять енергетичну вразливість регіону, що ймовірно викличе ще більший тиск на Москву з боку міжнародної спільноти.

4. росія почала використовувати біткойн для обходу санкцій.  

- Російські компанії використовують біткойн для обходу західних санкцій завдяки новому закону, підтвердив російський міністр фінансів Силуанов.  

- Російська економіка переживає серйозні труднощі з міжнародними розрахунками навіть із країнами, як Китай, які не використовують долар США як резервну валюту.  

- Кремль створив експериментальну законодавчу базу для майнерів криптовалют, що дозволяє «легалізувати» використання біткойнів у міжнародних розрахунках.  

- Це частина плану обходу санкцій, який може посилити ізоляцію країни від світової економіки.  

- Такий крок також може стати вигідним для російських енергетичних компаній, які тепер можуть продавати енергію групам російських майнерів біткойнів, що лише загострює залежність від внутрішніх та менш стабільних фінансових механізмів.  

- Однак, навіть якщо російським компаніям дозволено здійснювати платежі в біткойнах, це зовсім не означає, що інші країни погодяться на такі розрахунки, враховуючи власні закони та міжнародний тиск з боку західних фінансових регуляторів.

- Цей крок може викликати додаткові труднощі для росії в міжнародних відносинах, а також вплинути на відносини з такими лідерами, як Дональд Трамп, який, з одного боку, підтримує криптовалюти, а з іншого — виступає за домінування долара на світовій арені.

5. В росію за рік ввезли майже 30 літаків в обхід санкцій.  

- В росію продовжують постачати літаки іноземного виробництва попри санкції США та ЄС. З початку 2024 року в країну було ввезено щонайменше 28 повітряних суден, серед яких як літаки малої авіації, так і великі пасажирські лайнері.  

- Найчастіше заборонені до продажу росії літаки ввозили через Туреччину (11 разів), три літаки поставили через Оман, два — через Об'єднані Арабські Емірати та стільки ж — через Німеччину.

- Також серед країн-посередників виявилися Сербія, Швеція, Казахстан, Китай і Монголія. Ірландія, Кіпр та Киргизстан були вказані в митних деклараціях лише у вигляді коду.  

- З 28 літаків кілька були пасажирськими Bombardier, Airbus, ATR 42-500 та Hawker 800 XP.  

- Один з літаків Bombardier вартістю від $24,5 до $32,8 млн був ввезений авіакомпанією «Меридіан» з ОАЕ і потім здійснював пасажирські рейси між Москвою, Санкт-Петербургом, Нижнім Новгородом, Тегераном, Баку, Астаною та іншими містами.  

- Ще один Bombardier вартістю близько 16 млн євро був доставлений авіакомпанією Skylight з Бішкека, столиці Киргизстану, і здійснює рейси до Китаю, Туреччини, Дубаю та на Мальдиви.  

- Французький Airbus A319-111 вартістю близько $35 млн, куплений «Авророю» через Литву, виконує перельоти по Далекому Сходу.  

- Крім того, один пасажирський літак Boeing 737-800 придбала якутська авіакомпанія «Алроса» для рейсів до Москви, Петербурга, Новосибірська та Благовєщенська.

6. Нафта дорожчає та тлі зниження її запасів в США та додаткових фінансових стимулів у Китаї.

- Ціни на нафту зросли в четвер, 26 грудня, під час слабких святкових торгів, викликаних надіями на додаткове фінансове стимулювання в Китаї, очікуване зниження запасів нафти в США також надало підтримку.  

- Ціни на нафту Brent зросли на 22 центи, або 0,3%, до 73,80 доларів за барель.

- Ф'ючерси на нафту West Texas Intermediate у США коштували 70,34 долара за барель, що на 24 центи або 0,3% більше, ніж у вівторок перед Різдвом.

 Більше на https://t.me/Omelyan_News