1. У росії через брак коштів відкладають заміну понад 60 тисяч старих ліфтів.
- До 15 лютого 2025 року в рф закінчиться термін експлуатації 64 тисяч ліфтів. Однак їхню заміну перенесли щонайменше на п’ять років через відсутність фінансування.
- Поки Кремль виділяє трильйони на війну, росіяни змушені користуватися старими ліфтами, які вже давно відслужили свій термін.
- У країні загалом налічується 570 тисяч ліфтів, і проблема їхньої заміни лише загострюється.
2. США вводять найжорсткіші санкції проти російського енергетичного сектору.
- Адміністрація Байдена посилює економічний тиск на Кремль, щоб обмежити фінансові можливості для ведення війни в Україні. Нові санкції стали ключовим елементом стратегії ізоляції російської економіки.
Кого торкнуться санкції?
- 180 суден, що використовуються для транспортування нафти.
- Найбільші нафтові компанії: «Газпром нафта», «Сургутнафтогаз» та їхні дочірні структури.
- Ключові страхові компанії: «Інгосстрах», «АльфаСтрахування». Індійські та китайські нафтопереробні заводи почали відмовлятися від російської нафти через ризик співпраці з підсанкційними структурами. Це може суттєво скоротити експорт на два найбільші ринки росії.
- До 12 березня діятиме перехідний період для завершення поточних контрактів.
- Ціни на нафту вже піднялися до $80 за барель, а конкуренція за неросійську нафту між імпортерами посилюється.
Ефект для росії
- Щомісячні втрати можуть сягати мільярдів доларів.
- Економічна ситуація ускладнюється: інфляція зростає, дефіцит робочої сили поглиблюється, рівень життя падає.
- Соціальна напруга може значно зрости.
- Ці санкції стали одними з наймасштабніших в історії та значно посилюють тиск на російську економіку.
3. Трамп не зможе легко відмінити санкції.
- Оголошення санкцій в останні дні президентства Байдена створює дилему для обраного президента Дональда Трампа, який під час кампанії закликав до швидкого завершення війни між росією й Україною та був скептично налаштований щодо нових обмежень.
- Якщо Трамп спробує скасувати санкції, він може зіткнутися з тиском Конгресу. Члени Конгресу, республіканці закликали адміністрацію Байдена посилити зусилля для обмеження доходів росії від енергетичного експорту.
- Конгрес повинен бути повідомлений у разі спроби скасування санкцій, і він може проголосувати за резолюцію, щоб заблокувати це рішення.
- У Байдена зазначили, що нові санкції можуть стати ефективним інструментом для адміністрації Трампа, навіть якщо її позиція щодо України буде відмінною.
- «Нова адміністрація має вирішити, як діяти далі, але ми вважаємо, що ці кроки створять кращі умови для досягнення справедливого й тривалого миру», — заявив високопосадовець адміністрації Байдена.
- США запровадили понад 5000 санкцій і експортного контролю проти росії з моменту її повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
4. Балтійські країни завершують енергетичний розрив із росією.
- 8 лютого завершиться 100-денний відлік, коли останні шість високовольтних ліній електропередач, що пов’язують Балтійські країни з росією та білоруссю, будуть вимкнені. Після цього мережа працюватиме автономно протягом 36 годин, перш ніж підключитися до загальноєвропейської енергосистеми.
- Ця подія стане фінальним етапом п’ятирічної програми модернізації енергетичної інфраструктури, на яку ЄС виділив €1,6 мільярда.
- Колись країни Балтії вважалася «енергетичним островом» Європи через залежність від російської нафти, газу та електроенергії. Проте після вторгнення росії в Україну країни регіону значно прискорили відмову від російських енергоносіїв. Литва, Латвія та Естонія першими в ЄС припинили імпорт російської нафти та газу, а тепер готуються до завершального кроку — від’єднання від енергомережі рф.
- Остаточний розрив із російською енергосистемою є не лише кроком до незалежності, але й важливим внеском у зміцнення енергетичної інтеграції Європи. Литва, Латвія та Естонія продемонстрували приклад стійкості, зробивши масштабні інвестиції у модернізацію інфраструктури.
5. Американські компанії сплатили понад 1 мільярд доларів податків росії на тлі війни в Україні.
- У 2023 році американські компанії, які продовжують працювати в росії, сплатили 1,2 мільярда доларів податків на прибуток. Це зробило США найбільшим іноземним платником податків у росії.
- Після повномасштабного вторгнення росії в Україну багато компаній з різних країн залишили російський ринок. Однак значна частина американських бізнесів продовжує вести діяльність із різним ступенем участі.
- У десятку американських компаній, які заплатили найбільше податків у росії у 2023 році, увійшли: Philip Morris International — $220 млн; PepsiCo — $135 млн; Mars — $99 млн; Procter & Gamble — $67 млн; Mondelez — $62 млн; Citigroup — $53 млн; Cargill — $50 млн; Johnson & Johnson — $42 млн; Coca-Cola Hellenic — $34 млн; Weatherford — $32 млн.
- Майкл Макфол, колишній посол США в росії та професор Стенфордського університету, назвав залишення цих компаній у росії «ганебним».
- Крім США, великими платниками податків у росії стали: Німеччина — $693 млн; Австрія — $579 млн.
- Це свідчить про те, що навіть у контексті війни значна кількість міжнародних компаній залишається залученою до російського ринку, що викликає суспільний резонанс і критику.
6. Сербія прагне врятувати єдиний нафтопереробник Naftna Industrija Srbije (NIS), який потрапив під санкції США.
- Президент Сербії Александар Вучич назвав санкції США проти єдиного нафтопереробного заводу країни, контрольованого російським «Газпромом», надзвичайно жорсткими.
- Він заявив, що для продовження роботи заводу Сербія змушена шукати «якусь угоду».
- Сербія отримала 45 днів, до 25 лютого, щоб знайти рішення для роботи NIS, і ще 15 днів для здійснення можливого платежу, якщо таке рішення буде знайдено.
- Президент визнав, що запроваджені санкції можуть завдати значної шкоди економіці країни. Вучич раніше попереджав уряд про можливі каральні заходи та закликав готуватися до найгіршого сценарію. За його словами, примусове викуплення частки «Газпрому» у NIS буде крайнім заходом.
- У 2008 році Сербія продала контрольний пакет акцій NIS російській «Газпром нафта», залишивши за собою менш ніж 30% власності. Відтоді російська сторона інвестувала у виробничі потужності, але завод залишається залежним від імпорту нафти через нафтопровід Janaf, що проходить через Хорватію — члена ЄС.
- Вучич наголосив, що останній пакет санкцій США виключає можливість обійти обмеження або змінити структуру власності підприємств, які потрапили під санкції.
- «Майже напевно Велика Британія та більшість країн ЄС наслідуватимуть приклад США», — сказав він.
- Раніше Сербія повідомляла, що готова викупити частку «Газпрому» у компанії NIS у разі запровадження санкцій США.
7. Біля берегів Німеччини втратив управління російський танкер зі 100 000 тонн нафти.
- У Балтійському морі на північ від острова Рюген втратив керування 248-метровий танкер із російського «тіньового флоту». У судна, що дрейфує біля берегів Німеччини, на борту 99 тисяч тонн нафти.
- Танкер Eventin проходить під прапором Панами, йому 18 років. Він завантажив нафту в російському порту Усть-Луга і вийшов у рейс до єгипетського порту Саїд 6 січня.
- Судно входить до складу так званого тіньового флоту рф, за допомогою якого росія обходить західні санкції, введені у відповідь на вторгнення в Україну.
- Eventin був спущений на воду 2006 року під норвезьким прапором під назвою Storviken. У 2022 році судно було зареєстроване в Панамі як Charvi і отримало нинішню назву у червні 2024 року.
- Власник танкера невідомий. Як з'ясували журналісти, Charvi належав компанії, що базується у Дубаї, яка була заснована у 2022 році, а ліквідовна у березні 2024-го.
8. Уряд Бельгії затвердив проект рішення про заборону реекспорту зрідженого природного газу (ЗПГ) з росії відповідно до введених раніше санкцій Євросоюзу, йдеться у повідомленні прес-служби уряду.
- "Проект королівського указу передбачає низку зобов'язань та механізмів контролю, покликаних забезпечити дотримання заборон у рамках регламенту ЄС 2024/1745", - йдеться у документі.
- Рішення бельгійського уряду передбачає заборону на перевантаження ЗПГ із росії, а також надання пов'язаних із цим технічних чи фінансових послуг.
Більше на https://t.me/Omelyan_News