"Російська нафта: Санкції США змушують Китай та Індію шукати нові джерела постачання" - Юрій Ніколов

"Російська нафта: Санкції США змушують Китай та Індію шукати нові джерела постачання" - Юрій Ніколов

Отже американські санкції на частину рашистських нафтових танкері діють вже тиждень і «Bloomberg» побачив ефект. Купа танкерів Путєна зупинилась, або розвернулась. Індія і Китай як зайчики відмовились торкатись санкціонованих посудин і світова ціна нафти дьорнулась вгору. Бо, грубо кажучи, з ринку просто видьорнули певний відсоток світового видобутку. Звісно, це може принести Путєну навіть прибуток (везеш менше, але дорожче). Але зараз виглядає так, що все таки йому обломиться. Тут навіть цитують одного нафтового бізнесмена, який завжди був скептичний щодо санкцій Байдена на Роіссю. Так цього разу він сказав, що вплив «санкцій буде залежати від реалізації, але вони можуть бути досить ефективними».

В общім, тримаєм кулачки. Навіть я тойво))) Бо це реально може нам допомогти. В купі з ударами по рашистським НПЗ і терміналам.


Російська нафта: Санкції США змушують Китай та Індію шукати нові джерела постачання

Найагресивніші західні санкції, накладені на російський нафтовий сектор з часу вторгнення Москви в Україну у 2022 році, загрожують перебоями у світовому постачанні, оскільки покупці на чолі з Китаєм та Індією шукають альтернативних постачальників на Близькому Сході. За деякими оцінками, ці заходи можуть вдвічі скоротити експорт російської нафти, і їх запровадження призвело до зростання ф'ючерсів на нафту марки Brent на 5 доларів за барель за останні дні.

10 січня Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США запровадило санкції проти 161 танкера і трейдерів, причетних до близько 2 000 поставок з початку вторгнення. Санкції також спрямовані проти московських суднових страховиків і двох компаній - «Сургутнефтегаз» і «Газпромнефть», на які за перші 10 місяців минулого року припадало майже 30% російського експорту нафти.

Деякі судна вже зупинилися, а інші розвертаються від російських портів, з яких вони мали забрати вантажі, згідно з даними відстеження суден від Bloomberg News. За словами Едварда Фішмана, старшого наукового співробітника Колумбійського університету і автора майбутньої книги про використання санкцій як форми економічної війни, ці нестабільні рухи протягом останнього тижня є свідченням впливу останнього раунду санкцій.

«Ще більш імовірно, що відбудеться тривалий збій на ринку», - додав Фішман. «Ми можемо побачити значне падіння російського експорту».

Нафтові трейдери зараз задаються питанням, наскільки значним може бути падіння?

За оцінками лондонської компанії EA Gibson Shipbrokers Ltd., 161 танкер, на який вплинули заходи від 10 січня, може транспортувати близько 1,4 мільйона барелів нафти на день. Це дорівнює майже половині російського морського експорту нафти, показує відстеження суден, яке здійснює Bloomberg. За оцінками Macquarie Group, вплив може бути ще більшим, оскільки експорт нафти може бути втрачений на 2,15 мільйона барелів на день, що призведе до зростання цін. Цифра Macquarie майже втричі більша, ніж глобальний надлишок пропозиції, прогнозований Міжнародним енергетичним агентством на цей рік.

Нафтовий танкер Aulis з вантажем російської нафти проходить повз данський острів Агерсе 1 серпня 2024 року. Це один зі 161 танкера, проти яких 10 січня США запровадили санкції: Сара Сьолін / Bloomberg

Крім того, сорти нафти, які потребують спеціалізованих суден, знаходяться під загрозою майже повної зупинки, якщо Москва не зможе знайти обхідні шляхи, показує відстеження Bloomberg попередніх пересувань санкційних суден.

Раніше Росія не виправдала очікувань щодо перебоїв у постачанні. Були поширені прогнози, що її потоки різко скоротяться незабаром після вторгнення в Україну, оскільки традиційні покупці відійдуть від неї. Натомість потоки в основному збереглися і, незважаючи на певні коливання, продовжують зростати, частково через обмежений характер попередніх раундів санкцій, які дехто критикував.

Для продовження торгівлі Москва використовує так званий тіньовий флот: старіючі судна, які часто працюють без відомих власників і страховиків, під прапорами країн, які судноплавна індустрія вважає менш безпечними. Але заходи від 10 січня майже подвоїли кількість суден, що потрапили під санкції США, Європейського Союзу або Великої Британії, збільшивши її зі 143 до 265.

Китай та Індія, які купують 81% російського морського експорту нафти з моменту вторгнення в Україну, до цього часу завжди були обережними, щоб уникнути порушення санкцій США.

Ларс Барстад, головний виконавчий директор Frontline Management AS, оператора одного з найбільших у світі флотів супертанкерів, заявив, що Росія зіткнеться з багатомісячною логістичною проблемою.

«Це серйозний збій, - сказав він. «Тимчасово у них виникнуть логістичні проблеми, особливо з огляду на те, що Китай та Індія, схоже, дотримуються списків OFAC США».

Китай та Індія ходять по магазинах за нафтою

Покупці в обох азіатських країнах просять виробників на Близькому Сході, включаючи Саудівську Аравію, Ірак, Об'єднані Арабські Емірати та Кувейт, надати більше нафти, за словами офіційних осіб у цих країнах. Але знайти додаткові барелі буде складно, враховуючи, що ці країни взяли на себе зобов'язання перед ОПЕК+, в якій Москва є провідною силою, утримувати постачання нафти на низькому рівні.

За словами трейдерів, державні нафтопереробні заводи Китаю та великі незалежні компанії відчайдушно шукають сиру нафту і вибирають так звані «швидкі барелі» для більш оперативного завантаження. За їхніми словами, подібна картина спостерігається і на державних заводах Індії, які є важливим джерелом купівлі російських вантажів, що перевозяться морським транспортом.

Танкери, що потрапили під санкції, продовжували доставляти вантажі в порти Китаю та Індії на цьому тижні, але Нью-Делі попередив, що будь-яким визначеним суднам буде дозволено доставляти вантажі тільки в тому випадку, якщо вони були завантажені до 10 січня і розвантажені не пізніше ніж 12 березня. Після цього судна будуть закриті.

Деякі судна, що прямують за свіжими вантажами, починають відмовлятися від рейсів. Щонайменше п'ять з 77 океанських нафтових танкерів - за винятком човникових танкерів, прив'язаних до конкретних проектів, - які потрапили під санкції OFAC, відмовилися від поїздок, в яких вони перебували на той момент. Atlas, Heng Tai і Venture прямували до Балтики, коли розвернулися біля західного узбережжя Європи і попрямували до Середземного моря.

Три танкери, що потрапили під санкції, які прямували до Балтики, розвернулися біля західного узбережжя Європи.

У Тихому океані судна Himalayan і Salty Wolf 12 січня припинили рух до російського порту Козьміно. «Гімалайський» перемістився до вод китайської провінції Шаньдун, де кинув якір. Востаннє Salty Wolf бачили в середу, коли він прямував до Сінгапуру.

Заходи також змусили насторожитися танкери, які не є мішенню OFAC: два несанкціонованих судна, що прямували до арктичного порту Мурманськ - де визначені як судна-сховища, так і всі човникові танкери, що їх заповнюють, - розвернулися поблизу норвезького міста Тромсе незабаром після оголошення заходів. Зараз вони прямують до Балтики.

Ефект Трампа

На тлі спекуляцій про те, що нова адміністрація Трампа може послабити російські заходи, Скотт Бессент, кандидат на посаду міністра фінансів США, заявив 16 січня, що він підтримує посилення санкцій проти російської нафтової промисловості, щоб допомогти покласти край конфлікту в Україні.

«Я буду на 100% за посилення санкцій», особливо щодо російських нафтових компаній, - сказав він на слуханнях у Сенаті. «Я вважаю, що санкції були недостатньо повними».

Що матиме значення для поставок нафти, так це реалізація та дотримання санкцій. Якщо заходи змусять Росію продавати свою нафту з великими знижками, то стимул працювати в обхід санкцій зросте.

Аді Імсірович, ветеран нафтового трейдингу, який критично ставиться до ефективності західних санкцій проти Росії, сказав, що заходи від 10 січня показали, що адміністрація, яка йде, нарешті вжила заходів, щоб зашкодити Кремлю.

«Байден дозволив росіянам обходити проблему протягом двох років», - сказав Імсірович, який зараз є директором компанії Surrey Clean Energy. Вплив цих «санкцій буде залежати від реалізації, але вони можуть бути досить ефективними».