Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 17.01.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок  санкцій, станом на 17.01.2025

1. Експорт вугілля з росії падає третій рік поспіль.  

- У 2024 році експорт вугілля з росії знизився на 8% і становив 195 млн тонн – це найнижчий показник за останні роки.  

Причини скорочення:  

- Зменшення постачань до Китаю, Південної Кореї та Туреччини – основні ринки перехопили конкуренти з Австралії та Колумбії.

- Негативний вплив антиросійських санкцій.  

- Проблеми із залізничною інфраструктурою.

- Падіння світових цін на вугілля.  

Фінансовий тиск:  

- Прибутковість експорту знизилась на понад 8000 руб./т порівняно з піковими показниками 2022 року, через що більшість виробників працюють у збиток.

- Вже кілька великих компаній виявились критично закредитованими.  

- Очікуваний спад експорту нижче позначки 200 млн тонн ще більше підкреслює кризу в російській вугільній галузі.

2. росія скоротила експорт нафтопродуктів через морські порти у 2024 році.  

- У 2024 році експорт нафтопродуктів через морські порти росії впав на 9,1% порівняно з попереднім роком і склав 113,7 млн тонн.  

Причини скорочення:  

- Падіння виробництва на НПЗ через позапланові ремонти після атак дронів.  

- Зниження маржинальності експорту.  

- Заборона на експорт бензину для захисту внутрішнього ринку.  

Динаміка по регіонах:  

- Балтійські порти (Приморськ, Висоцьк, Санкт-Петербург, Усть-Луга): -9%, до 61,96 млн тонн.  

- Арктичні порти (Архангельськ, Мурманськ): -14%, до 1,01 млн тонн.  

- Азовське і Чорне море: -10%, до 42,75 млн тонн. Зокрема, в порту Туапсе експорт впав на третину, до 9,1 млн тонн через зупинки на Туапсинському НПЗ.  

- Далекий Схід: -3%, до 7,97 млн тонн.  

Грудневе зростання:

- У грудні 2024 року експорт нафтопродуктів через порти зріс на 10,8% у добовому обчисленні, до 10,37 млн тонн:  

- Чорне та Азовське моря: +23%, до 4,17 млн тонн.  

- Балтійські порти: +4,6%, до 5,49 млн тонн.  

- Далекий Схід: +0,3%, до 637,1 тис. тонн.  

- Зростання в кінці року стало винятком на тлі загального тренду падіння.

3. «Аэрофлот» відтерміновує отримання МС-21 і Суперджета до 2027 року.  

- За даними ЗМІ, авіакомпанія сумнівається в готовності експлуатувати нові вітчизняні літаки через проблеми з імпортозаміщенням ключових вузлів — авіоніки, двигунів і шасі.  

- Керівництво «Аэрофлота» заявляє, що на даний момент немає впевненості у надійності нових моделей. Основний пріоритет компанії — забезпечення діючого флоту запчастинами і двигунами для іноземних літаків.  

- Генеральний директор Сергій Александровський під час внутрішніх нарад неодноразово наголошував, що в найближчі роки авіаперевізник не може повністю покладатися на вітчизняний авіапром.

4. Російські нафтові компанії, що працюють в Арктиці, зіткнулися з критичною ситуацією через нові санкції США, під які потрапили спеціалізовані танкери та плавучі сховища.

- Тепер «Газпром нафта» та «Лукойл» ризикують призупинити видобуток на своїх арктичних проєктах, оскільки експорт нафти став неможливим.  

- Проблема полягає в тому, що ці судна були спеціально збудовані для транспортування арктичної нафти, і швидко замінити їх неможливо.

- Через обмежені можливості зберігання мільйони барелів можуть залишитися нереалізованими.

- Направити цю нафту на російські нафтопереробні заводи також не вдасться, оскільки для цього відсутня необхідна інфраструктура.  

- Щоденний обсяг видобутку арктичної нафти становить 300 тисяч барелів, що складає близько 10% морського експорту росії.

- Однак ключові покупці, такі як Індія та Китай, вже почали шукати альтернативи. Індійські НПЗ розглядають можливість закупівлі американської нафти WTI.  

- Ця ситуація може суттєво вплинути на доходи росії від експорту нафти, особливо в умовах чинних обмежень.

5. російський експорт палива різко зріс перед тим, як США запровадили нові санкції.

- Середньодобовий експорт нафтопродуктів із росії за перші десять днів січня 2025 року досяг 2,5 млн барелів на день. Це на 12% більше, ніж у грудні, та є найвищим показником із лютого 2024 року.

Ключові зміни:

- Дизельне паливо та газойль: +17%, до 1,08 млн бар./день (40% від загального обсягу).

- Мазут: +19%, до 792 тис. бар./день (максимум із липня 2023 року).  

- Нафта: +9%, до 489 тис. бар./день (найвищий показник із березня 2023 року).

- Бензин та його суміші: +15%, до 38 тис. бар./день.

Разом з цим, спостерігається скорочення:

- Авіаційне паливо: -40%, до 34 тис. бар./день.  

- Сировина для НПЗ: зменшення до 70 тис. бар./день.

- Різке зростання експорту відбулося на тлі запровадження нових санкцій проти російського енергосектору.

6. ЄС споживає російський газ рекордними темпами, незважаючи на припинення поставок.  

- У 2025 році Європа купує російський газ безпрецедентними темпами, витрачаючи мільярди доларів, які кремль може використати для фінансування війни в Україні.  

- Дані, зібрані аналітичною компанією Kpler, показують, що за перші 15 днів 2025 року 27 країн Європейського Союзу імпортували з росії 837 300 метричних тонн ЗПГ.  

- Це рекордний показник порівняно з 760 100 тоннами, ввезеними за той самий період минулого року.

- Цей факт підсилює побоювання, що західні країни не роблять достатньо для тиску на російські фінанси.

- Припинення поставок не зменшило апетит Європи до російського газу.  

- З другої половини грудня почалося похолодання, вітрова генерація не досягла свого максимуму. Тому є бажання зберегти ці обсяги. 95-96% російського ЗПГ, який постачають в Європу, надходить із заводу на Ямалі.

7. росія має економіку розміру Техасу — кандидат на посаду директора ЦРУ.  

- Колишній директор національної розвідки США Джон Реткліфф, якого Дональд Трамп номінував на посаду глави ЦРУ, під час слухань у Сенаті заявив, що економічні можливості росії обмежені.  

- «Росія є очевидним противником США через свій ядерний арсенал, але її економіка за масштабами не перевищує розмір економіки Техасу», — підкреслив Реткліфф.  

- Водночас він відзначив, що значно серйознішою загрозою для США є Китай, який має набагато більший економічний потенціал.

8. Кандидат на посаду міністра фінансів США, висунутий новообраним президентом Дональдом Трампом, Скотт Бессент виступив за посилення санкцій проти росії з метою примусити путіна до переговорів щодо України.

- Він заявив, що готовий підтримати цей крок, якщо Трамп вважатиме його необхідним для завершення війни.  

- «Я повністю підтримую ідею посилення санкцій, особливо щодо російських нафтових компаній, до такого рівня, який змусить російську федерацію сісти за стіл переговорів», – сказав Бессент на слуханнях у фінансовому комітеті Сенату.  

- Бессент розкритикував санкції адміністрації Джо Байдена, назвавши їх «недостатньо жорсткими».

- На його думку, Білий дім був занадто стурбований можливим стрибком цін на енергоресурси під час виборчої кампанії, а тому обмеження були введені лише наприкінці терміну Байдена, щоб ускладнити роботу наступній адміністрації.  

- Джерела Bloomberg повідомили, що команда Трампа має намір використати посилення санкцій як інструмент для досягнення дипломатичного врегулювання війни, якщо путін не погодиться на переговори чи поступки.

- Сценарії включають застосування вторинних санкцій у нафтовій торгівлі, зокрема проти європейських судноплавних компаній та азійських покупців, а також посилення контролю за танкерами, які перевозять російську нафту.

9. ЄС розглядає можливість залучення короля Бельгії для збереження санкцій проти росії.  

- Королівський указ часів Другої світової війни розглядається як резервний варіант для збереження заморожених у ЄС російських активів, якщо Венгрія накладе вето на продовження санкцій.  

- Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан повідомив іншим 26 лідерам ЄС у грудні, що він може заблокувати продовження санкцій проти росії цього місяця, що призведе до їх припинення 31 січня.  

- Орбан зазначив, що чекає на інавгурацію Дональда Трампа. Якщо президент США послабить санкції проти Москви, прем'єр Угорщини буде наполягати на тому, щоб ЄС пішов за його прикладом.  

- Хоча чиновники ЄС заявляють, що їх головне завдання — переконати Орбана зберегти санкції проти компаній та блокування російських активів в ЄС, вони розробляють заходи для захисту хоча б деяких з обмежень.  

- Одним з таких заходів є заморожені російські державні активи в бельгійському депозитарії Euroclear на суму близько 190 млрд євро. У разі скасування санкцій, «гроші опиняться в росії на наступний день», оскільки фінансові посередники не матимуть юридичних підстав утримувати їх.

- Торгові обмеження та секторальні санкції, такі як заборона на імпорт нафти, також припиняться.  

- Оскільки державні активи фізично зберігаються у бельгійській компанії, одним із запасних варіантів є використання військового декрету, прийнятого у 1944 році, який дозволяє королю Філіпу заблокувати передачу активів з країни.  

- Бельгія довгий час була проти ухвалення національних заходів щодо заморожених активів, оскільки побоювалася, що це може зробити країну вразливою до юридичних претензій з боку росії.  

- Кілька країн-членів запропонували позбавити Угорщину права голосу для досягнення продовження угоди, але такий радикальний крок, ймовірно, не отримає необхідної одностайної підтримки з боку інших держав.

Більше на https://t.me/Omelyan_News