Група “Інформаційний спротив” продовжує уважно стежити за медіапростором та викривати добірні фейки роспропаганди у рамках щотижневої рубрики. Наразі до уваги пропонуються найбільш резонансні опуси кремлівських фейкоробів.
Угода між Україною і Данією щодо Гренландії
У Telegram-каналах поширюють маніпуляції щодо угоди про співпрацю у сфері безпеки та довгострокову підтримку між Україною і Данією.
Кремлівські ресурси пишуть, що в рамках угоди, яку дві країни підписали 23 лютого 2024 року, Україна нібито зобов’язана захищати Данію в разі, якщо США спробують захопити Гренландію військовим шляхом.
Насправді ж угода між Україною та Данією стосується безпекової співпраці для підтримки України у протистоянні російській агресії. Іншого в документі немає.
У рамках цієї угоди Данія зобов’язується надавати Україні підтримку протягом десяти років. Передбачено довгострокову військову підтримку, включаючи поставки техніки, боєприпасів, навчання військових, а також посилення обороноздатності в критичних сферах, таких як морська безпека, протиповітряна оборона і кіберзахист. Україна у свою чергу забезпечить, щоб військова допомога Данії застосовувалася виключно для самооборони нашої держави.
Згорілі маєтки команди Залужного
Російська пропаганда поширює фейкове відео про нібито постраждалі особняки українських військових у США. Це брехня для дискредитації ЗСУ.
Роспропаганда поширює фейкове відео нібито від платформи United24 Media, що під час пожеж у Каліфорнії постраждали вісім особняків, які буцімто належать високопоставленим українським військовим. У відео зазначається, що ці будинки начебто були куплені “членами команди Залужного” у період з квітня 2022 року по лютий 2024 року.
Верифікувавши інформацію в United24 Media, ЦПД повідомив, що платформа не створювала й не поширювала цей відеоматеріал.
Образливі висловлювання голлівудського актора щодо України
У мережі шириться черговий фейк, у якому російська пропаганда приписує голлівудському актору Віллему Дефо образливі висловлювання на адресу України та Президента Володимира Зеленського.
Верифікувавши оригінальний відеозапис, Центр протидії дезінформації з’ясував, що актор у ньому жодного разу не згадував ні Україну, ні Президента Володимира Зеленського. Його промова стосувалася виключно фільму, в якому він знімався. Пропагандисти підмінили аудіоряд, наклавши на відео фейковий запис, створений за допомогою технології дипфейк.
“Ця брехня є черговим прикладом маніпуляцій, спрямованих на дискредитацію керівництва України та формування її негативного образу з-поміж міжнародної аудиторії”, – наголосили у Центрі.
Вбивство цивільних Силами оборони
Пропагандистські ресурси поширюють фейковий аудіозапис нібито перехопленої розмови українських військових у Херсоні, які начебто обговорюють пограбування машин швидкої допомоги та вбивства цивільних під час пошуку наркотичних препаратів.
Центр протидії дезінформації, проаналізувавши аудіозапис, повідомляє, що він є постановочним: стиль спілкування, інтонація та вимова голосів у записі не відповідають реальній манері спілкування та не характерні для українців.
“Це типовий приклад інформаційної дезінформації, який використовується для дискредитації ЗСУ”, – наголосили у Центрі.
Пожежа в Каліфорнії
Російські пропагандисти вчергове довели, що для створення потрібних їм наративів немає чутливих або заборонених тем. Для дискредитації України на міжнародній арені були використані трагічні наслідки пожеж в Каліфорнії.
Пропагандисти створили фейкове відео, наголосивши, що його автором є платформа UNITED24 Media. У ньому стверджується, що українці запустили хештег #UkraineKarmaForLA в соцмережі X і використовували його, аби заявити, що пожежі у США – це «кармічне покарання за недостатню підтримку України».
Насправді UNITED24 Media такого сюжету не створювали, про це офіційно повідомили представники платформи. Тож, необхідно завжди перевіряти інформацію, особливо якщо вона розповсюджується російськими медіа.
Українські інструктори в Судані
30 українських операторів БпЛА та інструкторів поїхали до Судану за особистим запрошенням генерала Мохамеда Хамдана Дагало. Таку інформацію розповсюджують російські медіа.
Для надання брехні вигляду правди, вони створили сфальсифікований допис буцімто з Facebook-сторінки начальника відділу зв’язків з громадськістю Командування Повітряних Сил ЗСУ Іллі Євлаша.
Насправді ніякого подібного допису на сторінці Євлаша немає.
У підробці заявляється, що українські тренери та оператори БпЛА начебто допомагають Силам швидкої підтримки Судану.
Ворог генерує подібні фейки для того, щоб дискредитувати Україну та підірвати її репутацію в очах світової спільноти, зокрема в державах Африки. Подібною дезінформацією росія також прагне відволікти увагу громадськості від власних злочинних дій в Африці.