Огляд
Сьогодні, як і обіцяв, ми розпочнемо огляд ситуації на низці інших напрямків, де ворожі війська проявляють певну активність. Почнемо, мабуть, з Куп'янська.
1. Наростає криза в районі села Дворічна. І, судячи з усього, українське командування не в змозі його зупинити, не кажучи вже про ліквідацію. Російські війська активно розширюють свій плацдарм на правому березі річки Оскіл і це вже цілком здатне впливати на ситуацію в оперативному сенсі, а саме на обстановку - як в цілому в районі міста Куп'янська, так і ситуацію на Вовчанському напрямку.
Тактичний плацдарм, який передові підрозділи 69-ї мотострілецької дивізії противника (мсд) зі складу його 6-ї загальновійськової армії (ЗВА), посилені низкою підрозділів, так званого «добровольческого штурмового корпуса» (ДШК), а також зведеними тактичними групами зі складу 2-ї окремої бригади спеціального призначення (обр СпП), зуміли з другої спроби створити на південь від селища Дворічна, по суті, цілком може стати своєрідним трампліном для посилення активних дій командування угруповання військ (УВ) «Север» та «Запад» противника відповідно на Куп'янському та Вовчанському напрямках.
Так, я маю на увазі вирішення головного завдання, поставленого перед ними російським політичним керівництвом на всьому Харківському напрямку – повернення східної частини Харківської області (всього, що розташоване на схід від річки Сіверський Донець) під російський контроль.
Більш того, очевидно, що вороже командування цілком усвідомлює, що подальше нарощування зусиль вже на правому березі Оскола, в смузі дії його 6-ї ЗВА, буде пов'язане з необхідністю для нього подолання ряду труднощів. Однак у цьому плані, схоже, у нього є певна допомога - підрозділи Збройних Сил України, які ведуть бойові дії з наступаючими частинами і підрозділами російської 69-ї мсд 6-ї ЗВА в районі селища Дворічна, мають дуже скромні бойові можливості (боєздатність).
На даний момент ситуація виглядає наступним чином...
- Передовим підрозділам 69-ї мсд противника вдалося активними атакуючими діями з півдня, вздовж річки, взяти під майже повний контроль село Дворічна.
- Вони також прорвалися ЗА трасу Куп'янськ-Дворічна в районі між селами Западне та Дворічна.
- І вони намагаються обійти село Западне з південного заходу, діючи з позицій у лісовій зоні на схід від села, вздовж дороги, що веде на Кіндрашівку.
І, судячи з усього, підрозділи Збройних Сил України, які діють тут, не могли і не можуть донині – ані перешкодити подальшому нарощуванню зусиль противника на цьому напрямку, ані ліквідувати, ну або хоча б суттєво скоротити цей ворожий плацдарм.
Очевидно, що в контексті подальших перспектив дій противника дуже важливою буде можливість використання ним мостових переправ через річки Оскіл та Верхня Дворічна, між власне селом Дворічна та селом Гряниківка на лівому березі Оскола.
Наскільки я розумію, поки що ворог не може їх використовувати для нарощування своїх зусиль, насамперед у плані переміщення значних обсягів логістики та важкої бронетехніки, а тому йому доводиться вести бойові дії на плацдармі, скажімо так, у "полегшеному варіанті", переважно піхотою. Втім, і цього йому цілком достатньо не тільки для утримання самого плацдарму, а й для проведення активних атакуючих/штурмових дій з його розширення.
Не випадково підрозділи російського 45-го інженерно-саперного полку (ісп), що діяли и продовжують діяти в смузі 6-ї ЗВА, протягом 2-3 місяців восени 2024 року проводили детальну інженерну розвідку річки Оскіл, як на південь, так і на північ від селища Дворічна. На даний момент ворог практично підтягнув до Оскола відповідну техніку та обладнання і, найімовірніше, з подальшим розширенням свого Дворічанського плацдарму, використовуватиме все це у значних масштабах.
Слід зазначити, що противник, цілком усвідомлюючи перспективи свого плацдарму, які явно зростають з його розширенням, активно використовує на цьому напрямку основну масу артилерії всієї 6-ї ЗВА (тут діє більша частина її армійської артилерійської бригади - 9-ї абр, і не тільки).
Якими силами і засобами противник, у разі подальшого розширення свого Дворічанського плацдарму, зможе наростити свої зусилля вже на правому березі Оскола?
Очевидно, що командування УВ «Север», в зону дії якого входить смуга 6-ї ЗВА, має в цьому плані певні обмеження. Бо, водночас, йому доводиться вирішувати ще два важливі завдання – витісняти Збройні сили України в Курській області та утримувати 2 «апендікси» на Вовчанському та Харківському напрямках (по рубежу Глибоке-Лук'янці та північну частину міста Вовчанська). Тому, швидше за все, ворог передбачив для цього, в першу чергу, сили і засоби зі складу самої 6-ї ЗВА - 25-у окрему мотострілецьку бригаду (омсбр) і основні сили 69-ї мсд, які, очевидно, будуть перегруповуватися туди з Вовчанського напрямку, якщо плацдарм вдасться значно розширити.
Цілком можливо, що командування УВ «Запад», в свою чергу, може виступити в якості помічника своєму сусідові «праворуч», в контексті всієї операції проти Куп'янська, наприклад, шляхом перекидання якоїсь частини 47-ї танкової дивізії (тд) зі складу 1-ї танкової армії (ТА) у смугу 6-ї ЗВА - десь до її 1-2-х танкових і мотострілецьких полків для використання безпосередньо на плацдармі.
2. Що стосується ситуації на інших ділянках Куп'янського напрямку, то на даний момент противник (в основному війська його 1-ї ТА) намагаються вирішити два основних завдання:
- Розширити фланги свого прорив до берега Осколу на південь від Куп'янськ-Вузловий (район Кругляківки), також намагаючись «максимально стиснути» наш плацдарм на північ від нього одночасними діями 6-ї ЗВА та 1-ї ТА з різних напрямків (в т.ч. діями вздовж Осколу, між Голубівкою та Синьківкою)
- Прориватися на ближні підступи до населеного пункту Борова, для чого намагаються атакувати (переважно силами 3-ї мсд, зі складу 20-ї ЗВА) з північного сходу, у напрямках Лозова – Нова Кругляківка, село Зелені Гаї – Борівська Андріївка та Першетравневє – Копанки.
Наскільки я розумію, починаючи з 20 січня, ворогу в результаті цих атак вдалося лише відтіснити наші передові частини від західних околиць села Котлярівка, ЗА дорогу Куп'янськ-Сватове силами суміжних флангів 47-ї та 4-ї тд (272-й мотострілецький полк та 12-й танковий полк)).
3. Тепер, що стосується подальших перспектив...
Досить глибокий (принаймні в тактичному плані) прорив противника ЗА «Оскіл» в районі населеного пункту Дворічна (по суті, із захопленням останнього) явно відкриває перед ним низку можливостей, у тому числі і на оперативному рівні. Хотілося б виділити дві з них, а саме:
- Можливість обійти місто Куп'янськ з півночі, в широкому сенсі цього визначення. Тим більше, що важливу рокаду на Колодязне, ворог ВЖЕ перерізав.
- І очевидна можливість організації та проведення противником одночасних наступальних дій на Великий Бурлук зразу на двох напрямках, що сходяться (Вовчанськ – Великий Бурлук та Дворічна – Великий Бурлук).
Якщо говорити більш спрощено, то ми по суті оцінимо ймовірність двох можливих варіантів подальших дій і спосіб мислення командування противника в ситуації, що складається перед ним в результаті отримання важливого тактичного плацдарму в районі Дворічної (з дуже хорошими шансами на його розширення). За великим рахунком, їх два - подальший наступ на Куп'янськ або на Великий Бурлук. Варіант "і там, і там" - ми його поки не розглядаємо, через очевидну наявність у противника, для таких "подвигов", цілої купи проблем.
Якщо спробувати порівняти рівень ймовірності практичної реалізації кожного з них, то, на мій погляд, вони виглядають цілком співставними. Хоча тут є певний нюанс, який визначається тією ж самою «наявністю необхідних сил і засобів» і ситуацією, що склалася, що роблять варіант «з Куп'янськом» найбільш ймовірним. Хоча, зрозуміло, що з точки зору "оперативної доцільності" варіант з Бурлуком виглядає також - ну дуже заманливо...
Поясню свою думку...
І в тому, і в іншому випадку одних сил 6-ї ЗВА противнику явно не вистачить.
У випадку з Куп'янськом необхідно буде залучити основні сили 1-ї ТА (і якоїсь частини 20-ї ОА), з УВ "Захід", а у випадку з Великим Бурлуком - додаткову частину військ з УВ "Север" (14-й і 11-й армійські корпуси/АК).
Причому прорив на Великий Бурлук вимагатиме, очевидно, одночасних дій, як з боку «Дворічанського» плацдарму, так і з боку Вовчанська (відстань від Дворічної до В.Бурлука становить понад 30 км, а до Куп'янська – 14 км). У свою чергу, штурмуючи Куп'янськ силами лише однієї армії (6-та ЗВА), навіть якщо вдасться успішно обійти його з півночі (що далеко не факт) і зосередивши там основні сили 6-ї ЗВА (всю 69-ту мсд та 25-ту омсбр), то це буде, скажімо так, дуже спірне рішення.
Однак є й інші міркування на користь варіанту з Куп'янськом.
- 1 ТА противника ВЖЕ розгорнута і основними силами веде бойові дії саме на Куп'янському напрямку. Основну масу її військ не потрібно нікуди перегруповувати і переміщувати. Тобто угруповання для наступу на Куп'янськ та його подальшого штурму ВЖЕ розгорнуто. У той же час 11-й і 14-й АК по самі вуха втягнуті в «движуху» на Курському напрямку.
- Більш того, якщо противник вдасться реалізувати той же варіант з плацдармом, що і 6-а ЗВА (в районі Дворічної), але вже на південь від Куп'янська силами своєї 1-ї танкової армії, то багато проблем «нестачі сил і засобів» для нього будуть зняті з порядку денного. На даний момент низка спроб противника зробити саме це в районі села Сенькове закінчилася для нього невдачею, адже для цього ворогу потрібно не тільки форсувати Оскіл на цій ділянці більш-менш значними силами, щоб мати можливість закріпитися, але, по суті, розширити прорив на сам Оскіл в районі Кругляківки
Попередня спроба ворога окупувати села Колесниківка та Загризове, у зв'язку з цим, закінчилася для нього невдачею. Збройні сили України контратакували в районі першого та відкинули ворога на південь і відбили атаки на друге село.
Таким чином, на даний момент, наміри і плани противника, пов'язані з його плацдармом в районі Дворічної, на мій погляд, більше пов'язані з Куп'янськом (в цьому сенсі слід очікувати активізацію противника на південь від міста, в смузі 1-ї танкової армії). Хоча, зрозуміло, що варіант з «синхронним» наступом на Великий Бурлук для противника виглядає також достатньо заманливо...
Але для того, щоб це сталося, повинні бути дотримані як мінімум дві умови.
- Якимось "чарівним" чином має бути вирішена Курська "проблема" ворога...
- І звичайно, угруповання його військ, яке діє на Вовчанському напрямку, має бути ЗНАЧНО посилено.
Поки що ми такого не бачили. Принаймні зараз.
Тому, швидше за все, спочатку - Куп'янськ, а потім - Бурлук.
Швидше за все, саме так вони планували и планують діяти в подальшому, у зв'язку зі своїм тактичним успіхом на Дворічанському плацдармі.