Після того, як права рука Трампа видала наказ про заморожування американської допомоги всім країнам світу (окрім Єгипту і Ізраілю) багато людей кіпішнули. Головний переляк Укрїани – про зупинку поставок зброї – на щастя залишився переляком. Бо обмеження виявились по лінії USAID. А це про "мирні" гранти. Тоді з’явилась друга хвиля стурбованості вже з іншим присмаком. Мовляв, нарешті оціх соросяцьких грантожерів к ногтю прижмуть. А то распоясались всякі шабунята, піздюнькають на владу на підтанцовці у вашингтонського обкома. Ніколовські оті уроди вообще взяли на себе функуцію визначення хто правий в закупівлях, бач які гади, хто дозволив?!
Так ось шоб ви знали. Американці в Україні найбільші гранти давали саме державі. Саме всякі урядові речі мали найбільше фінансування. Навіть бізнесу на розширення виробництва давали десятки мільйонів доларів. Антикору завжди діставався жалюгідний відсоток. Мізерний. І лише частина цього відсотка попадала ефективним організаціям, які змушують Україну позбавлятись малоросійських скрєп в корупції.
Це я до чого. «Financial Times» написав про звернення американських дипломатів про необхідність розблокування допомоги США Україні. Бо без під загрозою зриву опиняться такі програми, як підтримка шкіл і лікарень, а також зусилля з розвитку економічної та енергетичної інфраструктури. Це саме ті сфери, за якими ми на дуже смішне фінансування і слідкуємо. Щоб там не тирили мільярди.
Американські чиновники наполягають на звільненні України від заморожування зовнішньої допомоги Рубіо
Американські дипломати звернулися з проханням терміново звільнити програми, пов'язані з Україною, від 90-денного заморожування іноземної допомоги та розпоряджень про «зупинку роботи», виданих державним секретарем Марко Рубіо, згідно з документами, з якими ознайомилося видання Financial Times та люди, знайомі з цим питанням.
Посилаючись на міркування національної безпеки, високопоставлені дипломати з Бюро у справах Європи та Євразії Державного департаменту США звернулися до Рубіо з проханням надати повний виняток, щоб виключити роботу Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні з-під дії широкої директиви, яка набула чинності одразу після її видання у п'ятницю.
«Наразі ми не знаємо, чи буде цей запит схвалений - повністю або частково - але з Вашингтона надходять позитивні сигнали», - йдеться в електронному листі, надісланому співробітникам USAID в Україні в суботу, з яким ознайомилася FT.
Згідно з повідомленням в електронному листі та повідомленнями деяких організацій-партнерів, USAID в Україні тимчасово призупинило видачу наказів про зупинення робіт, поки розглядається запит на виняток.
Агентство також попросило співробітників оцінити програми «і знайти способи більш чіткої підтримки директиви держсекретаря зробити США безпечнішими, сильнішими і більш процвітаючими».
Але до вечора суботи в Києві деякі організації почали отримувати накази «припинити роботу».
В одному з таких наказів, яким поділилася з FT одна з організацій, підряднику наказувалося «негайно припинити роботи за контрактом/завданням USAID/Україна», який отримала організація.
У наказі зазначалося, що підрядник «не повинен відновлювати роботу ... до отримання письмового повідомлення від замовника про те, що цей наказ про зупинення робіт було скасовано».
Державний департамент, USAID та посольство США в Києві не відповіли на запити про коментарі.
У внутрішньому телеграмі, надісланій у п'ятницю до Державного департаменту та USAID, яку отримала FT, Рубіо доручив призупинити всі нові виплати іноземної допомоги. Співробітникам, які укладають контракти і надають гранти, було доручено «негайно видати накази про зупинку робіт ... до тих пір, поки міністр не визначить це за результатами перевірки».
Перегляд, який, як очікується, займе до 85 днів, залишає долю сотень контрактів на отримання зовнішньої допомоги від США на суму понад 70 мільярдів доларів у 2022 фінансовому році в невизначеності.
Посадовці та співробітники неурядових організацій в Україні, де наступного місяця розпочнеться четвертий рік тотальної війни з Росією, попереджають, що без дозволу нового держсекретаря президента Дональда Трампа такі програми, як підтримка шкіл і лікарень, а також зусилля з розвитку економічної та енергетичної інфраструктури, опиняться під загрозою зриву.
Програмний директор неурядової організації, що працює в Києві, заявив, що заморожування фінансування може стати «катастрофою» для їхньої організації та України.
У розпорядженні Рубіо є деякі винятки, зокрема, «схвалені винятки» щодо військового фінансування Ізраїлю та Єгипту, а також іноземної надзвичайної продовольчої допомоги. Але в телеграмі не згадується про такий виняток для України, яка покладається на військову допомогу Вашингтона у боротьбі з Росією.
Державний департамент і посольство США в Києві не відповіли на прохання роз'яснити директиву Рубіо щодо нової військової допомоги Україні.
Однак український урядовець, обізнаний з цим питанням, підтвердив FT, що військова допомога США не підпадає під дію наказу про замороження. «Військова допомога Україні не постраждає, - сказав чиновник. «Принаймні, на даний момент, і вона точно не є частиною цього 90-денного заморожування».
Виступаючи на прес-конференції разом з президентом Молдови Майєю Санду в Києві в суботу, президент Володимир Зеленський підтвердив, що американська зброя не припинила надходити до його країни.
«Я зосереджений на військовій допомозі, вона не припинилася, слава Богу», - сказав він.
Згідно зі статистикою Державного департаменту США, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року США надали Києву військову допомогу на суму 65,9 мільярда доларів.
Трамп скептично ставився до військової допомоги США Україні і висміював Зеленського як «найбільшого продавця на землі» за його зусилля, спрямовані на отримання зброї та боєприпасів на мільярди доларів.
Цього тижня Трамп заявив, що хоче стати посередником в укладенні «угоди» між Києвом і Москвою, щоб покласти край війні. Він додав, що з Зеленського «досить», і пригрозив президенту Володимиру Путіну новими санкціями, якщо той не піде на переговори про перемир'я.