"Базові економічні знання нині не модні, ну а раптом кому стане в пригоді..." - Вячеслав Бутко

"Базові економічні знання нині не модні, ну а раптом кому стане в пригоді..." - Вячеслав Бутко

Про торговельний дефіцит США з яким Трамп хоче боротися тарифами. Торговельний дефіцит США означає, що іноземці хочуть тримати долари та вкладатися в американські активи.

Якщо інші країни продають в США більше товарів, ніж купують у США, це означає, що вони готові накопичувати долари, а не вимагати реальних ресурсів/товарів. Торговий дефіцит фактично дає США більше споживання. Американці отримують реальні товари та послуги, а натомість віддають цифрові записи в банку (долари). Це вигідно США. Торговий дефіцит не є втратою багатства (як вважає Трамп), він додає реальних ресурсів на економіку. Поки США не мають проблеми з інфляцією (2,5-2,7%) та безробіттям (4,1-4,2% - відчутно нижче за 5%, що вважається природнім рівнем в США), торговий дефіцит не є загрозою.

Якщо раніше дефіцит торговельного балансу супроводжувався реальними втратами якщо не в економіці, то в запасах золота, у системі фіатних грошей і плаваючих обмінних курсів дефіцит поточного рахунку (експорту-імпорту) може виникнути тільки в тому випадку, якщо закордонний сектор хоче акумулювати фінансові активи, номіновані у валюті країни, що має дефіцит поточного рахунку. Це бажання змушує країну-експортер позбавляти своїх громадян результатів своєї праці та ресурсів, вантажити їх (результати та ресурси) на корабель та відправляти їх іншим людям, які отримають користь від споживання даних результатів праці та ресурсів. Дефіцит торгівлі означає, що вигода (імпорт) перевищує витрати (експорт). Але він також означає згоду громадян країни-імпортера «фінансувати» бажання експортерів зберігати у національній валюті.

Чому іноземці хочуть тримати долари та вкладають в американські активи? Країни (той же Китай) не просто так накопичують долари – вони інвестують в американські активи (держоблігації, акції, нерухомість). Це відбувається з кількох причин:

1. Долар залишається світовою резервною валютою, й країни тримають його як ліквідний актив.

2. США надають надійні та ліквідні фінансові інструменти для вкладень. Обсяг ринку держборгу США дозволяє задовольнити відповідний попит.

3. Китай та інші країни навмисне підтримують торговий профіцит, щоб утримувати низький курс своєї валюти. Через це приплив капіталу – не просто пасивний наслідок торгівлі, а цілеспрямована політика урядів деяких провідних країн світу.

Що станеться, якщо США закриють рахунок капіталу? Питання риторичне.