"Просування Росії в Україні сповільнюється. Ось що відбувається і чому" - Юрій Ніколов

"Просування Росії в Україні сповільнюється. Ось що відбувається і чому" - Юрій Ніколов

Напередодні того як Трамп ділитиме Україну з Путєним «The Wall Street Journal» вирішив в картинках показати, що у рашистів в Україні саме зараз справи вже йдуть не так гарно як ще кілька місяців тому. Притормозили. На м’ясні штурми закінчується м'ясо (наші крошать підарів вдвічі більше, ніж раніше), на бронетанкові – вже є вдвічі менше танків. Пізнавальні графіки, раджу.

Але хто б то у Трампа читав. У мене таке враження, що його команда вже все вирішили для себе і ті хто не з ними – на тих похєру. Далі – самі. Американці їдуть додому.

У цій логіці буде цілком логічно, якщо американці запропонують європейцям: «Якшо ви, імпотенти, не здатні навіть зброї зробити для українців – купіть у нас по нашому прайсу і віддайте Зеленському з Єрмаком і Умєровим». Нєнуашо.


Просування Росії в Україні сповільнюється. Ось що відбувається і чому.

Просування російської армії в Україні сповільнюється, в той час як президент Трамп наполягає на переговорах.

Це уповільнення відбувається в критичний момент для обох сторін. Росія хоче обміняти успіхи на полі бою - і враження, що подальше просування неминуче - на вигідну угоду на мирних переговорах, запропоновану Трампом. Україна, тим часом, хоче показати, що вона все ще може дати відсіч своєму гігантському сусідові.

За даними DeepState, української групи, яка займається моніторингом лінії фронту, у перший місяць 2025 року Росія в середньому займала майже шість днів, щоб окупувати територію розміром з Мангеттен. Це більш ніж удвічі довше, ніж у листопаді. Зростання в лютому ще більше сповільнилося.

Великі втрати при невеликих географічних здобутках зумовлюють жорстоку боротьбу, яка, найімовірніше, характеризуватиме війну Росії в Україні цього року: Чи зможуть росіяни продовжити або навіть прискорити свої наступи і завоювати достатньо території, щоб змусити Україну, яка бореться з нестачею живої сили, та її союзників шукати компромісу? Або ж наступальні дії зійдуть нанівець перед обличчям затятого опору України?

Ці п'ять карт і діаграм показують, де Росія набрала обертів на полі бою, але як вона може боротися за те, щоб утримати їх.

Як Росія просувається на сході України

Російські війська наполегливо просуваються вперед у кількох точках уздовж лінії фронту, користуючись перевагою в ресурсах, особливо в живій силі. Після того, як важкі авіабомби та артилерія прокладають собі шлях, російські війська прориваються вперед будинок за будинком, зазнаючи великих втрат.

Україна, якій не вистачає піхоти, покладається здебільшого на безпілотники з вибуховими пристроями, які знищують солдатів, що намагаються просунутися вперед. Київ і його західні союзники заявили, що за останні п'ять місяців 2024 року щоденні втрати росіян зростали щомісяця.

Поки що росіяни все ще просуваються вперед. Вони захопили невеликі міста Курахове і Селидове з довоєнним населенням близько 20 000 мешканців, а також охопили південні і західні райони міста Покровськ, ключової цілі на сході. Вони також наступають на інші міста, такі як вершина Часів Яр, і, підкріплені північнокорейськими ударними військами, борються за повернення територій у власній Курській області, окупованій Україною з літа минулого року.

Чому російські успіхи сповільнюються

Минулої осені успіхи Росії прискорилися, особливо в районах на захід від окупованого обласного центру Донецька. Але взимку вони сповільнилися, частково через те, що за відсутності листя піхоту легко помітити і націлити на неї безпілотники, але, можливо, і через зростаюче виснаження російської сторони, кажуть аналітики.

За останні півроку російські війська захопили українську територію, еквівалентну площі Род-Айленду, ціною десятків тисяч солдатів. Вербування стає все складнішим, і Росія змушена збільшувати виплати, щоб залучити добровольців, у тому числі з в'язниць.

У жовтні минулого року високопоставлений представник оборонного відомства США заявив, що з початку війни в лютому 2022 року Росія зазнала близько 600 000 втрат, і що прискорене просування вперед збільшує втрати. Верховний головнокомандувач Збройних сил України генерал Олександр Сирський заявив, що минулого року Росія втратила стільки ж людей, скільки за перші два роки війни.

Росія намагається оточити одне місто

Найбільш значне просування російських військ відбулося на південь від східного міста Покровськ. Місто довгий час знаходилося на головному маршруті постачання українських сил на сході через шосе і залізницю. Але Росія захопила села і містечка на півдні і наближається до дороги на східному і західному флангах міста.

Високопоставлений американський військовий чиновник заявив, що Росія сконцентрувала десятки тисяч військових на дуже невеликій території, просуваючись за рахунок чисельної переваги, створюючи легку здобич для українських військ. Нещодавно в результаті невеликої контратаки Україна повернула собі одне село.

Росія завдає удару у відповідь на власній території

Ключовою метою Росії є ліквідація української військової присутності в Курській області Росії. Російські контратаки, разом з розгортанням тисяч північнокорейських військ на передовій, зменшили територію, яку утримує Україна, приблизно до половини її найбільшої площі.

Але Україна тримається, розгорнувши в цьому районі деякі з своїх найкраще оснащених підрозділів. Українські лідери заявляють, що хочуть утримувати частину Курська як буферну зону і як розмінну монету в будь-яких майбутніх мирних переговорах. Критики такого підходу кажуть, що він відволікає війська, які вкрай необхідні на інших ділянках фронту.

Що відбувається з російськими танками?

Після трьох років війни Росія спалила близько половини своїх величезних запасів танків і бронемашин переважно радянських часів - багато з тих, що залишилися, є старими моделями в поганому стані, згідно з аналізом групи аналітиків розвідки з відкритих джерел, які вивчають супутникові знімки російських складів.

Величезні втрати свідчать про ціну російських досягнень і про те, як важко буде їх утримувати. Оскільки запаси бронетехніки вичерпуються, Росія використовує цивільні автомобілі і мотоцикли для штурмів, але здебільшого покладається на незахищену піхоту, яка зазнає великих втрат.

За нинішніх темпів у Росії критично бракуватиме бойових танків і бронетранспортерів до кінця 2025 року, вважає Джордж Баррос, аналітик Інституту вивчення війни, вашингтонського аналітичного центру. Однак, за його словами, партнери Росії, особливо Північна Корея, можуть допомогти, надавши бронетехніку зі своїх запасів.