У мене таке враження, що єдиним сухим наслідком від бучі останніх днів буде все-таки прийняття Україною хєрового плана Трампа. І надра віддамо, і території, і вибори проведемо колись, і гарантованого захисту не отримаємо. Таке собі замир’я на мінімалках. Тому для мене єдине що має значення у цих срачах – чи прийде до влади в Україні сила, яка час замир’я витратить на виготовлення тисяч ракет, здатних в нуль розвалити рашистам прифронтову полосу кілометрів на 300. Чи продовжимо страдать атомно-корупційною хуйньой.
І це я ще говорю про оптимістичний варіант. Ще раз повторю – читайте це з розумінням, що американці не дадуть нам більше зброї, і у будь-який момент можуть відключити нас від розвідданих і старлінків. І ніхто не скаже, що Трамп втік з України так само позорно, як Байден з Афганістану. Бо ніхто ж крім військових не знає державної ваги цих секретних штукенцій. А обладнання, яке американці поспіхом кидали під відкритим небом в афгані – було видно на всіх телекранах. Ось чому не злетів вкинутий пару днів тому Зеленським меседж про "здача України - як втеча з Афганістану". На жаль((((
Отже, «Рейтерс» повідомляє, що американці не відмовились остаточно від українських надр. Тобто їм цікаво у подальшому мати з нами справу. Інакше б про розподіл наших родовищ вони домовлялись би безпосередньо з Путєним і ніякий Келлог би в Україну не приїжджав.
А європейці вчора народили план захисту України під час замир’я. За даними «Bloomberg», тут без позитивних сенсацій – без американців план не працюватиме, присутність європейських військових в Україні буде чисто номінальною, та ще й не всі європейці згодні на таке. Але це все рівно більше нуля. Що вже позитив. Бо це хоч щось у порівнянні з нічим станом на понеділок.
Великобританія і Франція планують звернутися до Трампа з проханням про підтримку США в Україні з повітря
Велика Британія та Франція розробляють плани щодо створення «сил заспокоєння» для України під проводом Європи, щоб гарантувати, що Росія не нападе на країну знову, якщо буде досягнуто домовленості про припинення вогню та укладення мирної угоди.
За словами західних чиновників, план залежить від того, чи погодиться президент Дональд Трамп надати цим силам захист США, включаючи американську авіацію та розвідку, і, в першу чергу, вони будуть охороняти повітряний простір України та Чорне море.
За словами офіційних осіб, план, деталі якого все ще обговорюються, ймовірно, вимагатиме розгортання менш ніж 30 000 європейських військовослужбовців у великих містах, портах і критично важливих об'єктах національної інфраструктури України. Європейські війська не будуть відправлені на схід країни, де бої між Україною і російськими військами, що вторглися в Україну, є найзапеклішими.
Наразі Великобританія і Франція намагаються переконати інші європейські країни надати особовий склад і обладнання для цих сил. Прем'єр-міністр Великобританії Кейр Стармер наступного тижня відвідає Вашингтон, щоб спробувати переконати Трампа погодитися.
Невідомо, чи задовольнить європейська пропозиція президента України Володимира Зеленського, який поки що виключений з переговорів між США і Росією. Зеленський заявив, що Україна не погодиться на жодну угоду, в переговорах щодо якої вона не брала участі.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив у вівторок, що Росія не прийме європейські війська в якості миротворців в Україні.
Європейські лідери намагаються виробити стратегію для забезпечення потенційного припинення вогню в Україні після двосторонніх переговорів США з Росією в Саудівській Аравії минулих вихідних. Відтоді адміністрація Трампа, схоже, прагне укласти швидку угоду з Кремлем, виключивши європейські держави з переговорів і чинячи тиск на Зеленського. У середу Трамп назвав Зеленського «диктатором» і попередив, що українському президенту «краще рухатися швидко», щоб досягти угоди з Росією, «або у нього не залишиться країни».
США раніше виключили можливість введення військ в Україну, вказали, що, на їхню думку, Європа повинна взяти на себе відповідальність за безпеку на континенті, і заявили, що європейські миротворці не будуть захищені угодами НАТО про колективну оборону в разі нападу на них. Це, а також сигнали про те, що США готові піти на значні поступки Кремлю в питанні членства України в НАТО, викликало у європейських чиновників занепокоєння, що Росію буде мало що стримувати від порушення режиму припинення вогню після того, як вона перегрупується і переозброїться.
Європейські країни намагаються побудувати «коаліцію охочих», щоб створити силу, яка могла б підтримати угоду.
Протягом останнього тижня обговорювалися різні варіанти: від «розтяжки», яка б стримувала російські атаки, до повноцінного миротворчого контингенту, розгорнутого по всій лінії фронту, що складатиметься з понад 100 000 солдатів. Західні чиновники кажуть, що британсько-французький план був би легшим за структурою і зосередженим на технічному моніторингу кордону.
Змусити країни виділити солдатів виявилося непросто. Болгарія, Словаччина, Хорватія і Польща виключили можливість надання своїх військ. Італія висловила скептицизм, а німецький уряд заявив, що ще занадто рано брати на себе зобов'язання.
«Я трохи роздратований тим, що всі ці європейці вже піднімають руки вгору і говорять про те, що вони готові зробити», - сказав міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус в середу в інтерв'ю радіо “Дойчландфунк”.
«Кому вигідно обговорювати в цей момент, чи готові ми виставити війська і скільки, доки неясно, як виглядатиме мир? Це не має жодного сенсу. Спекуляції на цю тему зараз лише допомагають позиції Володимира Путіна на переговорах».
Пісторіус поділяє загальну думку чиновників ЄС, які не впевнені в тому, що президент Путін щиро бажає припинити війну, і стурбовані поступками, на які США, схоже, готові піти назустріч Росії. Вони побоюються, що на Європу буде покладена відповідальність за виконання угоди в Україні, в переговорах щодо якої вона не брала участі, без військової підтримки з боку США, що Пісторіус назвав «абсолютно неприйнятним».
Британсько-французький план вимагатиме меншого розгортання, ніж повноцінні миротворчі сили, оскільки офіційні особи вважають, що мирна угода в поєднанні з підтримкою США і створенням безпечного повітряного простору над країною буде достатньою для надання впевненості Україні та її народу.
Згідно з планом, літаки будуть розміщені в Польщі та Румунії, а сухопутні війська - на їхніх східних кордонах, щоб їх можна було швидко перекинути в Україну в разі потреби, заявили офіційні особи.
Безпілотники, супутники, літаки розвідки і спостереження будуть використовуватися для отримання повної картини будь-якої активності на кордоні України з Росією. У Чорному морі, ймовірно, будуть розгорнуті дві оперативно-тактичні групи: перша - для знешкодження будь-яких морських мін, а друга - для патрулювання водних просторів.
Хоча ця пропозиція є значно менш амбітною, ніж ті, що обговорювалися протягом останнього тижня, вона все одно потребуватиме значних людських ресурсів і може призвести до перенапруження європейського військового потенціалу. Аналіз Метью Савілла, директора з військових наук аналітичного центру Королівського інституту об'єднаних служб у Лондоні, свідчить, що для Великої Британії розгортання лише 5 000 військових в Україні потребуватиме більшої частини армійських сил підтримки та інженерного потенціалу, і, по суті, зв'яже всі розгорнуті сили країни, які наразі не дислоковані в інших місцях.
Кілька аналітиків звернули увагу на той факт, що Німеччина ще не виконала зобов'язання, взяте на себе в 2022 році, щодо розгортання бригади в Литві.
«Не вистачає не танків і артилерії, а політичної волі», - сказав Бен Ходжес, колишній командувач сухопутних військ США в Європі. «Великобританія, Франція, Німеччина, Італія, Польща мають дуже великі армії. Тож наскільки жалюгідно, що 30 з чимось членів НАТО без США не можуть зібрати війська?».
Аналітики, в тому числі і Ходжес, вказують на те, що, незважаючи на всі шалені розмови навколо Європи, спроби визначити, як виглядатимуть ці сили, є передчасними, доки європейські країни не визначаться з тим, чого вони хочуть досягти і чим вони готові ризикувати на місцях.
«Це не будуть миротворчі сили. Ми говоримо про сили, які будуть потрібні для забезпечення того, щоб обидві сторони - і ми дійсно говоримо про Росію - поважали угоду про припинення вогню», - сказав він. «Вони повинні бути готові до бою, якщо перемир'я буде перервано, що, як ви знаєте, Росія зробить негайно».
За словами Ходжеса та інших аналітиків, перш ніж розробляти будь-яку оперативну стратегію, Європа повинна відповісти на фундаментальне питання: чи готові ви воювати з Росією?
Німеччина та інші держави чітко дали зрозуміти, що вони не хочуть військової конфронтації з Росією. «Це означає, що Росія, по суті, буде домінувати над будь-яким розгортанням європейських військ в Україні, тому що вона може просто блефувати», - сказав військовий аналітик Франц-Штефан Гаді.
«Як тільки ви втягнуті у війну, багато речей просто виходять з-під вашого контролю, і вивести війська набагато складніше, ніж ввести їх у бойове середовище», - додав він. «Війна має властивість засмоктувати».