Трамп вийшов на арену із списком нових торгівельних мит, розпочавши найбільшу торгівельну війну в історію і піднявши середній рівень тарифів на найвищий рівень за останні 100 років, перевищивши рівень, зафіксований напередодні Великої Депресії. Видно, той рівень депресії тепер не вважається достатнім. І хоч великий день звільнення Америки від здорового глузду і зайвих грошей анонсувався заздалегідь, ринки все рівно виявились до цього не готовими. Інвестори і спекулянти як малі діти вірили в диво і сподівались, що в останній момент рука Трампа дрогне, чи сам список мит напише хтось із знанням економіки принаймні на рівні студента другого курсу відповідного факультету. В результаті на початку тижня кілька днів поспіль ринки навіть зростали. Але Трамп презентував те, що він презентував, не пожалівши нікого, навіть пінгвінів, оминувши увагою хіба що своїх улюбленців, розумного хлопчика з Північної Кореї і любителя маленьких хлопчиків з Росії. В результаті на ринках стався другий обвал за останні 5 торгівельних днів. Зануривши індекс S&P500 на рівень 5396 пунктів, втративши близько 300 пунктів за тиждень. Звісно, більшість цих втрат прийшлася на свято «дня звільнення», коли індекс S&P500 втратив майже 5%. Останній раз індекси падали так сильно в момент, коли усвідомили, що ковід – то не тільки китайська проблема. Да і в принципі за останні 10-15 років було дуже мало торгівельних днів, коли ринки втрачали так багато Більше інших падали технологічні акцій, особливо старалася одна яблучна компанія, компоненти для виробів якої виробляються в країнах, яким найбільше дісталося. Також прикро акціонерам Старбакса. Яка б погана кава не була у цьому закладі, проте виростити її в США навряд чи вдасться.
І це вже точно не виглядає як територія корекції. Ведмеді беруть владу на Уолл-стріт в свої руки. Натякаючи на те, що хаос не зупинити. Про що, навіть, попередньо, сигналізували данні споживчих настроїв, що вийшли попередньої п’ятниці, показуючи, що американці почали про щось здогадуватись. А може це ті американці, що раптом побачили недоступність іпотеки, яку почали брати на найнижчому рівні з 90-х, бо, вона, чомусь стала дуже дорогою. Але поки республіканці здатні переобиратися у своїх округах у парламент, як це сталося цього тижня, а значить простих натяків не вистачить. Саму формулу тарифів створив чи то чат GPT, хоча в даному випадку доречнішим був би Grock, чи якись учень школи, що навчився не тільки вмикати комп’ютер, але й ділити один рядом цифр на інший в екселі. Звісно, разом с американськими індексами полетіли вниз і всі інші фондові ринки. Показово, що цього разу на тлі значного падіння ринків і різкого зростання інфляційних очікувань у штатах, падав також і долар. Ранок п’ятниці курс в парі євро доллар знаходиться десь біля рівня 1,11. Щось перестали вважати інвестори США тією тихою запрудою, куди треба бігти в моменти великого шухеру. Що ми бачили, наприклад, у 2008 році. І це при тому, що боргові забов’язання США значно виросли на тлі виходу інвесторів з ринку акцій. А от хто продовжує вигравати - це золото, де майже кожен торгівельний день закінчується черговим рекордом вартості.
Проте поки що не можна сказати, що на ринках паніка. Паніка ще не настала. І тому ми маємо перехід до ведмежого ринку, а не точку відліку ринкової катастрофи. Поки що. Може тому якимось дивовижним чином втримав свої позиції біткоїн, якого не торкнувся тотальний розпродаж. Де можна знайти позитив, так це у впливі на ринок нафти. Яка, звісно, полетіла вниз, передчуваючи майбутню рецесію і падіння попиту. А тут ще й ОПЕК+, тобто Саудівська Аравія, зголосився збільшити видобуток нафти більше, ніж очікувалось. Картель збільшує видобуток на 411 тисяч барелів на день в травні, що не тільки більше, ніж очікувалося, але й більше за 138 тисяч в квітні. І в результаті ранок п’ятниці барель бренту починає на позначці 69,5 доларів, втративши більше 5% за одну торгівельну сесію. Що більш ніж приємно на тлі повідомлень, що навіть химерні і примарні погрози посилення санкцій проти Росії вже спонукають великих індійських покупців шукати заміну. Тим більше, тут же Саудівська Аравія їм підказує, де ту заміну можна знайти. І це на тлі впевненого скорочення нафтогазових доходів бюджета Росії останніх місяців.
Що дивує, то це дивний спокій рубля. Якого хтось наче прив’язав до позначки у 84 рублі за долар і він не реагує ні на вбивчу статистику з російського боку економіки, ні на рухи на ринку нафти, ні на жодні заяви Путіна, ігноруючи статті, що заявляють про готовність росіян воювати ще 100 років. Наче хтось щось знає і може собі дозволити той шум ігнорувати. А може так працює надія. Український ринок єврооблігацій, звісно, не лишився в стороні від глобальної різі бензопилою. Тим більше, інвестори раптом усвідомили, що якщо з тарифами Трамп робить те, що обіцяв, то от із швидким миром у нього якось не задається. Хоча всім би хотілось навпаки. В результаті українські суверенні цінні папери втратили майже всі здобутки Трамп-трейду, коли зростали на очікуванні швидкого миру. За останній тиждень українськи євробонди втратили біля 5 пунктів. Ігноруючи навіть той факт, що після грізних заяв Трампа на цьому тижні набагато менше стало літало мопедів у небі України, натякаючи на те, що перспективи хоч якихось домовленостей існують. Раніше інвестори би вхопились в таку новину і бігали б по Лондону із статистикою нічних тривог у Києві. Так само ринок майже і не реагує на чергові успіхи у перемовинах з МВФ, де Україна примудрилась пройти вже 8-й перегляд програми.
А найстабільшою валютою світу зараз виглядає гривня. Принаймні відносно долара. Курс української валюти продовжує стабільно стояти десь біля позначки 41,3 гривні за долар. Прив’язка до долара приводить до коливань відносно інших валют таких як євро, радуючи українських експортерів, сконцентрованих на ринку ЄС. Через те мало хто в Україні переймається американськими митами. Хіба що Інтерпайп, який, щоправда, має досвід першого терміну Трампа, коли ціни на його продукцію просто зросли відповідно митам. Так само спокійно і на ринку внутрішніх розміщень. Мінфін продовжує кволо розміщувати ОВДП. Разом з тим Мінфін точно мав порадіти даним за останній квартал 2024 року. Бо в результаті того, що економіка сповільнилась, зростання за 2024 рік склало 2,9%, трошки нижче граничного рівня виплат по варантам. Що ж, і так буває. Не завжди інвесторам у ці інструменти має щастити.