"Тарифна авантюра Трампа піддається випробуванню" - Юрій Ніколов

"Тарифна авантюра Трампа піддається випробуванню" - Юрій Ніколов

У Трампа впав рейтинг. Досить швидко у порівнянні з попередніми президентами, але не дуже критично. Загальний рейтинг 40+, понад 92% республіканців все ще довіряють йому. Тобто повідвалювались мінливі виборці, які ситуативно були на його боці під час виборів від розчарування в Байдені тощо.

Але руйнування ядра трошки є. І ерозія буде продовжуватись не тільки тому, що його тарифи рано чи пізно доберуться до кишень прихильників МАГА. А тому що і оплот трампізму – Фоксньюс – відверто обкладає тарифні виходки Трампа достойними словами. Не об’єднуються в замовчувальному угарі довкола їбанька, коли він робить фігню. Ось наприклад зацініть заголовок.


Тарифна авантюра Трампа піддається випробуванню, оскільки Китай перекриває поставки критично важливих мінералів

Промисловість США незабаром відчує «тиск», оскільки Китай припиняє експорт рідкоземельних мінералів - ключових компонентів систем озброєнь, електромобілів і побутової електроніки - в якості прямої відплати за введені президентом Дональдом Трампом 145% тарифи.

Поставки магнітів з Китаю зупинилися, повідомила в неділю газета The New York Times, оскільки Пекін посилює експортний контроль, завдаючи прямого удару по виробничих і оборонних ланцюгах США. Хоча цей крок має на меті чинити тиск на Білий дім, джерела в галузі кажуть, що його вплив буде глобальним, оскільки експорт буде зупинений для всіх іноземних покупців, а не тільки для США.

Директор Національної економічної ради Кевін Хассет визнав зростаючу тривогу в понеділок, заявивши журналістам у Білому домі: «Рідкоземельні елементи є частиною багатьох галузей економіки. Ліміти на рідкоземельні елементи вивчаються дуже ретельно, і вони викликають занепокоєння, і ми думаємо про всі варіанти прямо зараз».

Після оголошення Трампа про мита Китай у відповідь запровадив власні 125% мита на американські товари і ввів нові експортні обмеження на сім рідкоземельних матеріалів. Експортери зараз стримують поставки, оскільки вони проходять потенційно тривалий процес ліцензування. Закордонні поставки магнітів, життєво важливих для складання автомобілів, робототехніки та оборонних систем, зупинилися 4 квітня, коли нові правила набули чинності.

Заборона не поширюється на готову продукцію, що містить рідкоземельні елементи, що потенційно підриває тарифну стратегію Трампа. Американські товари, які залежать від імпортних матеріалів, можуть зіткнутися із затримками у виробництві, тоді як товари, вироблені та виготовлені в Китаї, все ще будуть доступні для імпорту.

Китай видобуває близько 60% найважливіших мінеральних ресурсів у світі, але переробляє ще більше - до 90%.

Протягом багатьох років США та більша частина світу сприяли домінуванню Китаю у видобутку та переробці корисних копалин завдяки нижчим витратам, зумовленим слабкими екологічними нормами, дешевій робочій силі та значним державним субсидіям.

Але домінування Китаю також дало йому величезні важелі впливу: можливість завдати нищівного удару по світовій промисловості в технологічну епоху.

«Це тривожний дзвінок, коли у нас більше немає вибору», - каже Піні Альтхаус, керівник гірничодобувної галузі та керуючий партнер компанії Cove Capital.  

Світ за межами Китаю вже переживає кризу постачання вольфраму. Цей мінерал, необхідний для сонячних панелей, електромобілів та оборонних систем, на 80% постачається з Китаю, який у лютому запровадив експортний контроль.

Джош Баллард, генеральний директор USA Rare Earths, прогнозує, що оборонна промисловість відчує наслідки першою.

«Це має бути доставлено сюди і зроблено тут, у США», - сказав він.

«Б'юся об заклад, що це вплине на багатьох автовиробників досить швидко. Будь-хто, хто збирає свою продукцію тут, відчує ефект нокдауну», - додав Баллард.

Такі продукти, як iPhone, які потрапляють до США повністю зібраними, не відчують ефекту так швидко, незважаючи на те, що містять десятки хімічних елементів.

Трамп звільнив електроніку від 145% китайських тарифів, хоча Білий дім заявив, що ці винятки є лише тимчасовими.

Президент намагається протистояти захопленню Китаєм критично важливого ринку корисних копалин за допомогою цілої низки заходів: від спроб купити Гренландію до переговорів з Україною про видобуток корисних копалин і виконавчих дій, спрямованих на оптимізацію процесу видобутку корисних копалин у США. Невеликі країни Центральної Азії та Африки помітили це і намагаються завоювати прихильність Вашингтона, демонструючи мінеральні ресурси, які вони можуть запропонувати на переговорах.

Посланець Трампа Массад Булос нещодавно відвідав Конго, щоб укласти угоду, яка дозволить американській промисловості отримати доступ до мінеральних ресурсів Конго.

А зараз Трамп готує указ про запуск стратегічних запасів глибоководних металів, що видобуваються в Тихому океані.

Оскільки США поспішають створити запаси критично важливих мінералів, вони будуть конкурувати з такими союзниками, як Європейський Союз, Корея і Японія, які також були відрізані від ресурсів Китаю.

«Це буде конкуренція за те, хто зможе почати накопичувати ці матеріали, хто зможе укласти угоди про відвантаження з власниками шахт, з компаніями, які виробляють деякі продукти переробки, такі як магніти, літієві батареї і т.д.», - сказав Альтхаус.

«Ми почнемо бачити набагато більшу терміновість».

Будівництво нової шахти з видобутку критично важливих мінералів у США займає в середньому 29 років, а інфраструктура для їхньої переробки після видобутку з-під землі майже відсутня.

Експерти галузі кажуть, що для підтримки поставок у США необхідно, щоб уряд спростив процес отримання дозволів і запропонував податкові пільги для розвідки корисних копалин.

За словами Альтхауса, розвідка на ранніх стадіях є і ризикованою, і дорогою: «Дуже мало проектів, які готові до запуску у виробництво, здебільшого можуть отримати фінансування, але для того, щоб побудувати довгостроковий внутрішній ланцюжок поставок, потрібно починати саме з розвідувальних проектів».

За його словами, США могли б запустити ініціативу, подібну до канадських наскрізних акцій для видобутку корисних копалин, яка б дозволила вирахувати витрати на розвідку з податків.

«Я думаю, що це має бути державно-приватне партнерство, як на рівні шахт, так і на рівні подальшої переробки, - сказав Альтхаус.

«Приватний капітал не піде на цей ризик так швидко, як нам потрібно», - сказав Баллард. «Федеральний уряд міг би допомогти найбільше, ставши каталізатором для залучення капіталу в галузь».