Хоч би як хорохорився кремлівський карлик, проблеми в росії стають дедалі глибшими. Та він і сам уже почав визнавати перегрів економіки та кризу у будівельній галузі. Картковий будиночок починає сипатися. Але головною проблемою економіки недоімперії є вимираюча росія.
Кремлю катастрофічно не вистачає рабів, щоб продовжувати війну та одночасно забезпечувати економічне зростання, закрити це питання за допомогою іммігрантів стає дедалі складніше.
Пік чисельності населення РФ був на початку 1993 року, досягнувши позначки 148,6 млн, після чого чисельність стала скорочуватися. З 2021 року населення росії скорочується в середньому на півмільйона людей на рік. Навіть путінський Росстат, який завжди показував потрібну для вождя картинку, малює досить похмурі прогнози: розроблений ним середній варіант передбачає, що в 2045 році в країні проживатиме 138,8 млн осіб, тобто на 5% менше, ніж зараз, а песимістичний варіант — 130,6 млн, або на 11% менше.
Але тут Росстат лукавить, т.к. ця цифра не враховує кількість загиблих у війні в Україні. Станом на 31 грудня 2024 року група «Інформаційний Спротив» зафіксувала імена 90 759 російських солдатів, яких у самій росії визнали вбитими або публічно поховали. Ще більше людей точно вбиті, але з них йде уточнення даних.
І це лише офіційно підтверджені цифри, насправді вона може коливатися від 138 500 до 200 000 чоловік. Також кількість інвалідів війни, які втратили працездатність, також іде на сотні тисяч.
Друга прихована цифра – масова еміграція після початку вторгнення в Україну. Часткова мобілізація, оголошена у 2022 році, призвела до наймасштабнішого відтоку населення за останні 30 років. Загалом через війну з Україною росію залишило близько 1,3 мільйона людей. В основному ці мігранти є найактивнішою частиною населення, що володіє великим людським капіталом.
Такий масовий витік мозку болісно відбивається на ринку праці в росії. Нестача кваліфікованих співробітників у ключових галузях на зразок ІТ, фінансів, біотехнологій та медицини вже змушує російських роботодавців знижувати вимоги до кандидатів, що безпосередньо впливає на продуктивність праці.
Західні санкції також зробили свій внесок, і російським корпораціям стало важко компенсувати втрату людського капіталу за рахунок іноземних фахівців. Компенсувати нинішній дефіцит кадрів за рахунок іммігрантів із країн Азії теж не вдасться, бо в тих же Таджикистані та Узбекистані просто немає стільки кваліфікованих фахівців. Кремль розглядає масове завезення робочої сили з Північної Кореї, але це лише тимчасове вирішення проблеми.
Війна вимагає дедалі більше жертв, у війні беруть участь близько 700 тисяч працездатного населення РФ, а рівень щоденних втрат вимагає від Кремля поповнювати ряди гарматного м’яса на 30 тисяч чоловік щомісяця. Без війни ситуація була й так проблематичною, а «Спеціальна Демографічна Операція» путіна ще більше посилило її становище. Він настійно рекомендує росіянкам народжувати по 7-8 дітей, називаючи це “чудовою російською традицією, яку треба повертати”. Але заклики Кремля народжувати якнайбільше поки що не працюють. За даними російських демографів, у першому кварталі 2025 року в РФ було зареєстровано близько 293 тисяч новонароджених — це на 2,4% менше, ніж за аналогічний період минулого року, і один із найгірших показників за всю нову історію.
Експерти вже говорять про антирекорд, який може стати найнижчим із кінця XVIII століття. Незважаючи на зусилля російської влади, спрямовані на стимулювання народжуваності – від обмежень на аборти та доступу до контрацепції до агресивної державної пропаганди – статистика залишається невтішною.
З початку війни Кремль почав вдаватися до заходів драконів, щоб виправити ситуацію. У 2024 році понад 15 російських регіонів запровадили штрафи за “схилення до абортів”, а на федеральному рівні було ухвалено закон про заборону ідеології “чайлдфрі”, яка, на думку влади, несе загрозу демографії. Паралельно у 35 регіонах запровадили виплати для студенток, які йдуть у декрет. Але, на думку експертів, ці заходи не ефективні, т.к. будь-які заборони населення не заспокоюють, а навпаки – нервують.
За даними провідного російського демографа Олексія Ракші, свідомо відмовляються народжувати дітей приблизно 2,7% жінок, тож заборона “ідеології чайдфрі” ситуацію не виправить. Науковий досвід показує, що заборона абортів ніколи не призводила до підвищення народжуваності. Виплати студенткам за народження дітей швидше ведуть до омолодження народжуваності, але не до її зростання, вважає експерт.
Опозиційний російський політик Олександр Соловйов вважає, що жодні грошові стимули не можуть спонукати народжувати більше дітей. Вони можуть спонукати раніше народжувати дітей, але не більше.
«Навіть ті, що вірять цим пропагандистським кліше, насправді не демонструють бажання народжувати дітей у такій кількості просто тому, що вони не бачать жодного майбутнього в росії. Навіть ті, хто, відповідно, не збирається їхати, вони бачать, що стабільно стає все гірше. І людей не обдуриш. Вони не мають жодного розуміння світлого майбутнього, і, відповідно, як піклуватися про цих дітей, рішуче незрозуміло”, — констатує Соловйов.
Вирішення цієї проблеми вже доходить до абсурду. Наприклад, у Самарській області призначили відповідального за коефіцієнт народжуваності та чисельність населення. Цим займатиметься заступник голови уряду регіону. Крім підвищення народжуваності, на новій посаді чиновник має відповідати за рівень бідності в регіоні та очікувану тривалість життя.
Демографічні проблеми в РФ накопичувалися давно і навряд чи стали новиною для російської влади. Про небезпечні тенденції демографи та Росстат говорили ще десятиліття тому, попереджаючи, що економічне зростання впирається в демографічну стелю. Але замість політики заохочення Кремль розпочав війну, яка забирає життя чоловіків та провокує еміграцію, запустив ксенофобські кампанії проти мігрантів і намагається змусити росіян народжувати за допомогою виплат та штрафів.
Ці заходи точно не покращать демографічну ситуацію, а в перспективі для росії це загрожує обмеженням зростання економіки та підвищенням пенсійного віку, які потягнуть за собою інші проблеми. Але Кремлівський рейх готовий і надалі залякувати своє населення та проводити драконівські заходи щодо збільшення народжуваності для задоволення своїх імперських амбіцій. Як говорили сталінські пропагандисти «Все для фронту – все для перемоги». Але зрештою, це може стати Пірровою перемогою, і потім вже буде пізно…