1. росія відібрала у американського інвестора компанію «Главпродукт» для постачання консервів армії .
- російська влада здійснила фактичну націоналізацію одного з найбільших виробників консервів у країні — компанії «Главпродукт», що раніше належала американському інвестору.
- Тепер підприємство планують використовувати для забезпечення армії та Росгвардії.
- Це перший випадок, коли під державний контроль у росії перейшла компанія, яка належала американському акціонеру.
- Раніше під «тимчасове управління» вже передавались активи інвесторів із країн, що підтримали санкції проти рф.
2. Ринок військових дронів і ракет у росії занепадає: венчурні інвестиції впали втричі.
- У 2024 році венчурні інвестиції в російські проєкти, пов’язані з безпілотниками та космосом, різко скоротилися — з $5,9 млн до всього $2,4 млн.
- Це черговий сигнал про те, що навіть у «пріоритетних» для кремля галузях економіка не витримує тиску санкцій і фінансової нестабільності.
- За весь рік у росії вдалося провести лише дві угоди. Гроші вклали переважно «свої»: державні та наближені до влади фонди підтримали дроно-стартап Drone Solutions ($2,2 млн) і маловідому компанію SR Space, яка намагається робити ракети (pre-IPO на жалюгідні $244 тис.).
- Причини краху — очевидні. Центральний банк утримує високу ставку, і в таких умовах вкладати у ризиковані технології просто не має сенсу. Бізнес йде в депозити, а не в дрони.
- Паралізована банківська система, обмежений доступ до західних технологій та критичний брак довіри з боку інвесторів — усе це робить російські високотехнологічні проєкти токсичними навіть для своїх.
- Попри воєнну риторику, кремль не зміг створити ані ефективного ринку інновацій, ані зацікавити приватних інвесторів.
- Галузь, яка мала б «підняти росію з колін» у сфері безпілотників та космосу, сьогодні демонструє деградацію та залежність від ручного управління й державного фінансування.
3. рф намагається домогтися скасування санкцій США щодо авіації — але натрапляє на жорстке європейське блокування.
- Спроба кремля включити питання авіаційних санкцій у потенційне перемир’я з Україною викликає відвертий спротив з боку ЄС.
- росія нібито хоче домовитися зі США про відкриття американського повітряного простору для своїх авіакомпаній, однак без зняття обмежень з боку Євросоюзу це матиме мінімальну практичну користь: російські літаки не зможуть дістатися до США, оминаючи повітряний простір Європи.
- У Брюсселі прямо нагадують про санкційний режим, який забороняє російським перевізникам польоти через повітряний простір ЄС.
- Але, окрім політики, на перший план виходить безпекова складова: європейські чиновники відзначають, що після трьох років ізоляції незрозуміло, чи обслуговуються російські літаки за стандартами безпеки, чи використовуються контрафактні або підроблені запчастини.
- Частина російського авіапарку — це літаки, які були фактично вкрадені у західних лізингових компаній на початку війни. Як наслідок, у разі приземлення таких літаків у будь-якій європейській країні вони можуть бути негайно конфісковані. Багатомільярдні борги російських компаній перед лізингодавцями залишаються неврегульованими.
- І хоча окремі американські авіакомпанії натякають на економічні втрати через обхід росії при польотах в Азію, в Європі чітко дають зрозуміти — жодних переговорів про зняття обмежень у сфері цивільної авіації не буде.
- Ба більше, на тлі випадків, таких як нещодавнє ймовірне збиття російською ППО літака AZAL у небі над Дагестаном, російський повітряний простір прямо називають небезпечним для міжнародної навігації.
- Фактично, російська авіація залишається в міжнародній ізоляції з високими ризиками конфіскацій, технічного колапсу й недовіри навіть з боку формально нейтральних держав.
4. росія офіційно скасувала заборону на діяльність «Талібану».
- Верховний суд рф скасував рішення 2003 року про визнання «Талібану» терористичною організацією. Відповідне рішення, ухвалене на підставі адміністративного позову Генеральної прокуратури, набрало чинності негайно.
- Крок став черговим свідченням зближення Москви з талібським режимом в Афганістані після виходу США з країни у 2021 році. росія зберегла дипломатичну присутність у Кабулі, а представники «Талібану» неодноразово відвідували рф, зокрема для участі у Петербурзькому міжнародному економічному форумі.
- Хоча росія, як і Китай та Пакистан, приймає талібських дипломатів, офіційного міжнародного визнання уряд «Талібану» не має через систематичні порушення прав людини.
- Рішення Верховного суду може створити передумови для легалізації подальших контактів із талібською владою на рівні офіційних структур.
5. росія знайшла спосіб обійти санкції США на експорт арктичної нафти до Китаю.
- Після введення 10 січня санкцій США проти танкерів, що перевозять російську нафту з Арктики, експорт на деякий час зупинився. Однак за лічені місяці російські постачальники налагодили нову схему обходу обмежень — через морську перевалку в міжнародних водах поблизу Сінгапуру та Малайзії.
Суть схеми:
- Санкційні танкери з арктичною нафтою не заходять до китайських портів.
- У нейтральних водах вони перегружають нафту на VLCC-супертанкери, які не під санкціями.
- Ті вже легально доставляють вантаж у Китай.
Масштаби поставок:
- Минулого тижня таким чином було перевалено не менше 4 млн барелів.
- Ще 16 млн барелів — уже прибули або прибудуть у Південно-Китайське море до кінця квітня.
- Арктичні родовища становлять близько 10% морського експорту нафти з рф.
Результат:
- За оцінками Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), експорт російської нафти до Китаю й Індії у березні зріс на 42% і 41% відповідно до лютого, попри обмеження Заходу.
- Цей обхідний механізм дозволяє росії компенсувати втрати, завдані санкціями, і підкреслює потребу у вдосконаленні вторинних санкцій та контролі над перевалками у нейтральних водах.
6. Китай різко скоротив імпорт нафти з США і переорієнтувався на рекордні закупівлі канадської.
- Китайські нафтопереробні підприємства скоротили закупівлі сирої нафти зі США на близько 90% на тлі загострення торговельної напруги з Вашингтоном.
- Натомість Пекін імпортує рекордні обсяги канадської нафти. У березні імпорт з канадського порту поблизу Ванкувера, який є кінцевою точкою нового розширеного трубопроводу Trans Mountain (TMX), досяг історичного максимуму — 7,3 млн барелів.
- Очікується, що в квітні цей показник буде ще вищим. Тим часом поставки американської нафти до Китаю впали до 3 млн барелів на місяць — проти піку в 29 млн у червні минулого року.
- Запущений у травні 2024 року трубопровід TMX відкрив прямий вихід для канадської нафти з Альберти до узбережжя Тихого океану. Це дало Китаю можливість зменшити залежність від поставок зі США, росії та Близького Сходу.
- Для китайських НПЗ канадська нафта з нафтових пісків — приваблива альтернатива дорогій близькосхідній нафті типу Basrah Heavy.
- Зміна маршруту постачання нафти до Китаю ілюструє ширші наслідки стратегічної переорієнтації, спричиненої торговельною політикою Дональда Трампа.
7. Італія може поставити UniCredit умову залишити російський ринок для погодження злиття з Banco BPM.
- Уряд Італії, ймовірно, вимагатиме від банку UniCredit якнайшвидшого виходу з російського ринку в обмін на дозвіл придбати меншу фінансову установу Banco BPM.
- UniCredit залишається одним із небагатьох міжнародних банків, що досі зберігає суттєву присутність у росії, попри вторгнення рф в Україну у 2022 році.
- Генеральний директор банку Андреа Орсель заявляв раніше, що не має наміру виходити з країни без "справедливої оцінки активів", аби не зашкодити інтересам акціонерів.
- Втім, позиція Рима змінюється. Уряд Італії розглядає можливість використання так званого механізму «золотої влади», який дозволяє накладати обмеження або блокувати стратегічні угоди у чутливих секторах, включно з банківським.
- UniCredit уже прискорив скорочення своїх російських ризиків під тиском Європейського центрального банку. Згідно з лютневим звітом, банк виконав більшість цілей щодо згортання діяльності в рф, запланованих на 2025 рік, достроково.
- Проте проблемним залишаються транскордонні платежі, які важко зменшити через санкційні обмеження та ізоляцію російських банків від міжнародної платіжної системи.
- На цьому тлі уряд росії заявив, що UniCredit ще не подавав офіційної заявки на вихід. Очікується, що кабінет міністрів Італії розгляне угоду вже 19 квітня. Остаточне рішення щодо умов злиття UniCredit і Banco BPM має бути ухвалене до кінця місяця.
8. Литва анулюватиме посвідки на проживання росіян за поїздки до рф чи білорусі.
- Сейм Литви ухвалив поправки до національного законодавства, які передбачають анулювання дозволу на проживання для громадян росії в разі неодноразових поїздок до рф або білорусі.
- Нові правила набудуть чинності 3 травня 2025 року. Про це повідомляє офіційний сайт литовського парламенту.
- Відповідно до нововведень, посвідку на проживання, що видана громадянину росії, буде скасовано, якщо він двічі або більше разів відвідає росію чи білорусь протягом трьох місяців. Ініціатива щодо поширення цієї норми на білорусів не набрала підтримки.
- Поправки були ухвалені переважною більшістю голосів — «за» проголосували 115 депутатів, один утримався.
9. ЄС готує план відмови від російського газу, відкриваючи шлях для американського ЗПГ .
- Євросоюз представить 6 травня так звану «дорожню карту» з поетапного припинення закупівель викопного палива з росії.
- За словами голови Європейської ради Антоніу Кошти, цей крок має чіткий сигнал: європейські компанії повинні орієнтуватися на постачання з альтернативних джерел, зокрема — зі США.
- Кошта прямо заявив, що скорочення імпорту з росії створює місце для американського зрідженого газу (ЗПГ), що відкриває «нові можливості для США».
- За останні два роки частка російського газу в імпорті ЄС впала з понад 40% до 19%. І ця цифра, як підкреслюється, буде зменшуватись і надалі.
- У Брюсселі також обговорюють варіанти, як юридично спростити для європейських компаній вихід з довгострокових контрактів із російськими постачальниками.
- Розглядаються квоти або мита на рівні ЄС, які можна ухвалити без одностайного рішення — всупереч опору країн на кшталт Угорщини та Словаччини.
- Прямі санкції на імпорт газу, хоч і були б найпотужнішим інструментом тиску, поки що блок не може запровадити саме через брак політичної єдності.
- Проте торговельні важелі, які можна запровадити кваліфікованою більшістю, залишаються реальним шляхом для витіснення російського газу з європейського ринку.
- Таким чином, москва ризикує втратити навіть ту незначну частку газового ринку ЄС, яка залишилась після 2022 року — поступаючись місцем більш надійним партнерам.
Більше на https://t.me/Omelyan_News