Шеф московського відділення «The New York Times» телеграфував американським читачам видання: Путєн клав на пропозиції Трампа. Журналіст поговорив з рашистськими джерелами – і з’ясував рівно те, що ми тут розуміємо давно – Путєн воюватиме за регіони, проти НАТО, не дасть американцям економічних поступок в обмін на замир’я. Швидкострєльні хотєлкі Трампа – це дитячий наїв. В общім, війна продовжиться хоче того Трамп чи ні. Ну і звісно незалежно від нашої втоми.
Вибачте, що Пасху починаю з таких новин. Але краще знати ніж не знати. Витіснення до добра не доводять. Хоча розговітись – ніхто не забороняє)))))
Чи справді Трамп може домовитися про мир в Україні, задаються питанням росіяни
Багато росіян вітали обрання президента Трампа, оскільки вважали, що він може укласти угоду про мир в Україні, яка задовольнить Кремль.
Через три місяці другого терміну пана Трампа розчарування в Москві відчутне.
В інтерв'ю люди з кремлівської орбіти висловлюють розчарування як поспішним підходом пана Трампа до переговорів, так і очевидною негнучкістю президента Владіміра В. Путіна на переговорах. Оскільки пан Трамп і його головний дипломат попередили в п'ятницю, що Сполучені Штати можуть вийти з переговорів, деякі з них побоюються, що зрив переговорів може призвести до подальшої ескалації бойових дій.
Рух до миру відбувається «набагато повільніше, ніж повинно бути, і не так, як хотілося б», - сказав Григорій Явлінський, ліберальний політик у Москві, який провів рідкісну зустріч з паном Путіним у 2023 році, щоб закликати до припинення вогню. Тим часом, за його словами, Путін «просто воює, він ловить момент. Він хоче досягти максимуму до предметних переговорів».
Питання зараз полягає в тому, чи відмовиться пан Путін від вимог, які, здається, мало чим відрізняються від умов припинення вогню, які він виклав минулого літа, коли він сказав, що Україна повинна погодитися не вступати в НАТО, а також вивести свої війська з великої території, перш ніж Росія припинить бойові дії.
Наразі все більш відверті попередження пана Трампа та його помічників про те, що їхнє терпіння може увірватися, мало на що вплинули. Путін не відступив від своєї відмови від місячного перемир'я, на яке Україна погодилася в березні.
У суботу Путін оголосив одноденне «великоднє перемир'я» - тактика, яка, як видається, була спрямована на те, щоб показати, що Росія все ще зацікавлена в мирі.
Путін заявив, що відповідь Києва проллє світло на «бажання і, власне, здатність» України взяти участь у переговорах щодо припинення війни. Президент України Володимир Зеленський назвав цю заяву «черговою спробою Путіна погратися з людськими життями», не уточнивши, чи буде Україна дотримуватися перемир'я.
Але з огляду на відсутність у Трампа симпатії до України та поглиблення конфлікту з американськими союзниками, Путін, схоже, лише набуває впевненості в тому, що Росія може зрештою перемогти Україну у війні на виснаження. Кремль розгойдує можливість прибуткових американських бізнес-угод у Росії в надії сподобатися Трампу, незалежно від того, що відбувається на полі бою.
Провідний американський дипломат, державний секретар Марко Рубіо, заявив у п'ятницю, що Сполучені Штати можуть вирішити «за лічені дні» «відійти» від спроб закінчити війну. Пізніше пан Трамп сказав, що «якщо з якихось причин одна з двох сторін зробить це дуже складно», Сполучені Штати можуть вирішити, що «ми просто відійдемо».
Але Кремль залишається непохитним, сигналізуючи, що він не поспішає укладати угоду, стверджуючи, що залишається «відкритим для діалогу». Дмитро Медведєв, колишній президент Росії, у п'ятницю виступив від імені провоєнного коментаря своєї країни, написавши, що Москва не буде проти, якщо Сполучені Штати підуть з України, тому що «тоді Росія швидше з цим розбереться».
Росіяни здебільшого вітали повернення пана Трампа до Білого дому - найбільше, за даними незалежної соціологічної компанії «Левада», тому що це дало їм «надію на те, що війна закінчиться».
Путін мало говорив про війну публічно після візиту на арктичний підводний човен минулого місяця, під час якого він заявив, що Росія готова «покінчити з ними», маючи на увазі Україну. Цього місяця він приймав посланця Трампа Стіва Віткоффа, і це була їхня третя багатогодинна зустріч з лютого. Американські та російські посадовці зустрічалися для особистих переговорів у Саудівській Аравії, Туреччині та Сполучених Штатах.
Жодна з цих зустрічей не призвела до очевидного прогресу у зменшенні інтенсивності бойових дій або ракетних ударів Росії по українських містах. Тим не менш, віце-президент Джей-Ді Венс заявив у п'ятницю, що Білий дім все ще відчуває «оптимізм щодо того, що ми можемо, сподіваємось, покласти край цій жорстокій війні».
За лаштунками деякі росіяни, пов'язані з Кремлем, висловлюють роздратування, хоча і говорять лише на умовах анонімності через чутливість поточної дипломатії.
Особа, близька до високопосадовців, повідомила, що пан Путін виявився більш непоступливим, ніж очікувалося, погодившись на припинення вогню, і що він, схоже, готовий продовжувати боротьбу за повний контроль над чотирма українськими регіонами, які, за його словами, стануть частиною Росії у 2022 році.
Друга особа, близька до Кремля, сказала, що, незважаючи на багатогодинні розмови Путіна з Трампом і Віткоффом, російський президент, схоже, намагався дати зрозуміти, що він не припинить воювати, не досягнувши певних елементів своїх ширших цілей, таких як виключення подальшого розширення НАТО.
А аналітик, близький до уряду, сказав, що Путіну ще належить продемонструвати гнучкість, якої багато хто очікував у територіальних питаннях, таких як майбутнє чотирьох українських областей. Водночас, за його словами, Кремль намагається «диверсифікувати портфель переговорів» зі Сполученими Штатами, включивши до нього такі питання, як енергетика, Арктика і космічні польоти, щоб зближення з Вашингтоном могло тривати, навіть якщо переговори щодо України зазнають невдачі.
Деякі росіяни вважають, що нетерпіння, озвучене Білим домом, зумовлене американською політикою, враховуючи передвиборчу обіцянку пана Трампа швидко закінчити війну, і що компроміс залишається можливим. Федір Войтоловський, директор Інституту світової економіки і міжнародних відносин у Москві, сказав, що його здивувала «наївність» Вашингтона щодо того, як швидко можна досягти миру, але обидві країни перебувають «на початку шляху» до цього.
«Росія не збирається жертвувати своїми інтересами або своєю безпекою, щоб допомогти Трампу вирішити його внутрішньополітичні проблеми», - сказав пан Войтоловський в телефонному інтерв'ю.
Якщо Сполучені Штати вийдуть з переговорів щодо України, сказав він, «Росії доведеться створювати умови для дипломатичного процесу» з «новим застосуванням сили».
Пан Явлінський, ліберальний політик у Москві, у жовтні 2023 року провів пізно ввечері зустріч з паном Путіним, щоб закликати його розглянути можливість припинення вогню. Як і багато представників російської ділової та політичної еліти, він критикував адміністрацію Байдена за те, що вона не докладає більше зусиль для досягнення миру шляхом переговорів. Після виборів у листопаді минулого року пан Явлінський привітав заявлене Трампом бажання припинити війну.
Але зараз, за словами пана Явлінського, Трамп не обговорює питання післявоєнної безпеки Європи - необхідний компонент будь-якої угоди - і закликав до більшого залучення Європи.
«Американська адміністрація має лише найзагальніші побажання щодо того, чого вона хоче, - сказав пан Явлінський. «Немає розуміння того, як саме цього досягти».