Глави Міністерств закордонних справ країн Європейського союзу сьогодні, 24 червня, обговорять пропозицію Єврокомісії направити прибутки від заморожених російських активів на зброю для України в обхід Угорщини, яка виступає проти такого рішення.
Про це перед початком засідання у Люксембурзі журналістам сказав верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель, передає кореспондентка Радіо Свобода.
«В нас є ці доходи від заморожених активів. Маємо шукати спосіб їх використання, уникаючи будь-якого блокування. У нас є процес, щоб це працювало швидко. Перший транш грошей надійде наступного тижня в липні. Другий – за кілька місяців. Ці гроші не можуть застрягти. Слід їх використовувати – ми маємо законну процедуру», – зазначив Боррель.
На прохання журналістів уточнити суму, Боррель сказав про 2,5 мільярди євро: «Наступного тижня – одна частина з цих 2,5 мільярдів. Інша частина буде дещо пізніше».
Щодо того, в який спосіб гроші можуть бути використані без згоди Угорщини, глава європейської дипломатії зауважив, що юридична процедура існує, але слід обговорити її застосування з міністрами. Боррель, утім, натякнув, що лазівка пов’язана з початковою відмовою Угорщини відкладати прибутки, що генерують російські заморожені активи.
«Оскільки Угорщина не брала участь у рішенні (накопичувати доходи від заморожених російських активів – ред.), то немає необхідності, щоб вона могла брати участь у виконанні рішення… У нас є юридична процедура для просування, уникаючи будь-якого блокування з боку деяких держав-членів, які не є частиною рішення», – наголосив посадовець.
Боррель сподівається, що глави МЗС країн ЄС схвалять відповідне рішення сьогодні, оскільки його «потрібно приймати негайно».
«Після саміту в Швейцарії, де було відкрито дипломатичний шлях, послідувала відповідь від Путіна, який їздить до Північної Кореї, подорожує скрізь, де він може отримати зброю. Це свідчить, що він явно готується до тривалої війни поза дипломатичним шляхом… Ми повинні збільшити підтримку України», – додав топдипломат ЄС.
У Європі заморожено близько 210 мільярдів євро активів Банку Росії. Загальна вартість заморожених активів російського Центробанку у світі становить, за різними підрахунками, від 260 до 350 мільярдів євро. Країни Заходу обговорюють також питання про можливу конфіскацію цих активів, проте воно повʼязане з більшими юридичними труднощами, ніж використання доходів від них.