Сьогодні, 5 січня, Міжнародний розвантажувальний день. Віряни вшановують пам'ять святих мучеників Теопемпта і Теони. До Нового року залишилося 360 днів.
5 січ. 2025 07:40:00
Сьогодні, 5 січня, Міжнародний розвантажувальний день. Віряни вшановують пам'ять святих мучеників Теопемпта і Теони. До Нового року залишилося 360 днів.
5 січня 2025 року — неділя. 1047-й день війни в Україні.
5 січня в церковному календарі – день пам’яті святих мучеників Теопемпта і Теони. Вони були християнськими святими, які постраждали за віру на початку IV століття. За легендою, Теопемпт був єпископом у Нікомедії (сучасна Туреччина) під час правління імператора Діоклетіана, відомого своїм переслідуванням християн. Теопемпт відмовився зректися своєї віри, за що був підданий жорстоким катуванням і нарешті страчений. Теона, натомість, був язичницьким магом, якого викликали, щоб протистояти християнським чудесам, вчиненим Теопемптом. Проте, в процесі своїх спроб, Теона звернувся до християнства, побачивши силу віри Теопемпта. Він також був підданий катуванням і страчений.
Що не можна робити 5 січня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
Наші пращури вірили, якщо у Хрещенський Святвечір зібрати сніг, то він має цілющі властивості, зокрема, здатний робити шкіру красивішою, молодшою. Щоб увесь рік бути здоровим, потрібно ввечері скупатися в лазні.
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 5 січня
Які сьогодні іменини: Григорій, Йосип, Матвій, Роман, Сергій, Євгенія, Тетяна.
Талісманом людини, народженої 5 січня є перли. Якщо на власника здійснюється негативний вплив, вони темніють. Перли вважаються вибагливим каменем, тому що вони будуть захищати лише тих, хто чистий душею.
Цього дня народилися:
Календар важливих подій в Україні та світі за 5 січня:
Який сьогодні день в Україні і світі
Також 5 січня Хрещенський Святвечір або Надвечір'я Богоявлення. Святкується напередодні свята Богоявлення Господнього або Хрещення Господнього (Водохреще). Це одне з великих християнських свят, яке символізує хрещення Ісуса Христа в річці Йордан Іоаном Хрестителем. У цей день завершується різдвяно-новорічний цикл свят. Цього дня дотримуються строгого посту, тому їжа пісна. Традиційно на вечерю готують 12 пісних страв, як і на Різдвяний Святвечір. Обов’язковою стравою є голодна кутя — це кутя без додавання вершкового масла, вершків або молока. Перед вечерею родина молиться, дякує за минулий рік і просить Божого благословення на майбутній.
У храмах здійснюють освячення води, яку називають Великою Агіасмою. Вважається, що освячена вода має особливі цілющі властивості, її зберігають вдома цілий рік. У багатьох регіонах України люди купаються в ополонці, символізуючи духовне і тілесне очищення. Цей обряд називають Йорданське купання. Увечері родина спільно накриває святковий стіл і готується до завтрашньої урочистої літургії. Надвечір’я Богоявлення нагадує вірянам про важливість духовного очищення, смирення та підготовки до зустрічі з Господом.