120-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 245 днів.
Іменинники - Адріан, Ананій, Георгій (Юрій, Єгор), Зосим, Семен (Симеон), Олександр.
Головні події 30 квітня• Інавгурація Джорджа Вашингтона, 1789 • Самогубство Адольфа Гітлера, 1945 • Закінчення В'єтнамської війни, 1975
Всі події 30 квітня
311 - Переслідування з християн в Римській імперії було офіційно проголошене закінченим - в Нікомедії імператор Галерій на смертному одрі видав едикт терпимості про урівняння в правах християн із іншими громадянами імперії і припинення гонінь на християнську церкву. Зразу після публікації едикту всі арештовані християни були звільнені.
Середні віки
642 - У Толедо на престол Королівства вестготів короновано Гіндасвінта, полководця, який після придушення повстання басків усунув від влади короля Тульґу.
1415 - Фрідріх I Гогенцоллерн став курфюстом - під час Констанцського собору король Сигізмунд наділив його маркграфством Бранденбург.
Нова історія
1671 - В Угорщині розкрито велику дворянську змову, на чолі якої стояли Петер Зріньї, Ференц Надаши і Ференц Ракоци I. Змовники при підтримці Франції і Туреччини виступили проти спроб Габсбургів установити абсолютистський режим, що йшов у супереч з інтересами угорських магнатів. Керівники змови і багато її учасників були страчені, їх майно конфісковане і для імператора Леопольда з'явився ще один привід для подальшого підкорення Угорщини - в мадярських землях був введений режим воєнної окупації, діяльність сейму зупинена, протестантське віросповідування заборонене, німецька мова оголошувалась державною; вся влада в Угорщині перейшла до рук імператорсько-королівського намісника.
1789 - У столиці США Нью-Йорку пройшла інавгурація Джорджа Вашингтона, першого президента країни Через три роки він був знову одноголосно обраний на другий термін президентства, після завершення якого відмовився балотуватись втретє.
1863 - Біля селища Чанселорсвілл, Вірджинія, розпочалась одна з найбільших битв Громадянської війни в США - армія Північної Вірджинії (Конфедерація) під командуванням генерала Роберта Едварда Лі завдала поразки вдвічі більшій Потомакській армії США під командуванням Джозефа Хукера. Битва закінчилась 6 травня. Армія Півночі втратила 17 тисяч загиблими, пораненими і полоненими, однак втрата Півднем 11 тисяч чоловік і загибель генерла Томаса Джексона підірвала сили півдня і практично визначила його поразку.
1897 - Під час дослідження властивостей катодних променів англійський фізик Джозеф Томсон відкрив дуже легкі негативно заряджені частинки, які входять до складу атомів. Він назвав нові частки корпускулами, але за ними закріпилась назва "електрон". За це відкриття в 1906 році Томсон був удостоєний Нобелівської премії з фізики.
Новітня історія
1945 - В ході Берлінської операції радянські війська розпочали штурм рейхстагу.
1945 - Після зради близьких соратників і перед загрозою захоплення імперської канцелярії 56-літній фюрер Німеччини Адольф Гітлер і його 33-літня дружина Єва Браун покінчили життя самогубством - вони прийняли цианід, після чого Гітлер, для певності, вистрілив собі у висок. За його попереднім наказом їх тіла були кремовані у дворику канцелярії. Своїм спадкоємцем на посту керівника рейху Гітлер призначив адмірала Карла Деніца. Оскільки тіло Гітлера так і не було знайдене, тривалий час висувались версії, що йому вдалось утекти і сховатись в Аргентині. Лише у 1956 році німецький суд остаточно постановив вважати Адольфа Гітлера мертвим.
1945 - Військами 2-го Білоруського фронту звільнено 3000 в'язнів, а також обслуговуючий медичний персонал з числа в'язнів найбільшого жіночоого концентраційного табору Равенсбрюк. За весь час його існування з 1939 року через його застінки пройшло більше 130 тисяч чоловік.
1948 - У Боготі (Колумбія) оголошено про створення Організації американських держав (ОАД), до якої увійшли США і 20 латиноамериканських країн. Задачою нового міждержавного утворення проголошувалось укріплення зв'язків між країнами Північної та Південної Америки і, за наполяганням США, "протистояння міжнародному комунізму або іншому тоталітаризму". Однак діяльність ОАД ніколи не відповідала вимогам її членів - США були розчаровані байдужістю і відсутністю підтримки у їх протистоянню "комуністичній загрозі", а латиноамериканські країни виявляли відкрите невдоволення втручанням США у внутрішні справи інших країн (Гватемала - 1954, Куба - 1961, Домініканська Республіка - 1965). Із припиненням "холодної війни" значення ОАД прктично зійшло на нівець.
1948 - На автосалоні в Амстердамі продемонстровано першу модель "Лендровера", зконструйованого братами Морісом і Спенсером Уілксами - повнопривідна машина з двигуном об'ємом 1.6 літра, коробкою, що надавала можливість змінювати кількість ведучих коліс, і шкіряним салоном. У 1952 році об'єм двигуна був збільшений до 2 літрів, розширена колісна база, і "Лендровер" завдяки своїй надійності і практичності на десятиліття став стандартом для машин подібного класу.
1966 - У Сан-Франциско, штат Каліфорнія, Антон Шандор ЛаВей заснував Церкву Сатани, першу офіційно зареєстровану організацію, яка заявила про сатанізм в якості своєї ідеології, вільної від християнських догм.
1968 - У Москві вийшов перший номер підпільної самвидавчої «Хроники текущих событий», в котрому висвітлювалися факти порушення прав людини в СРСР.
1970 - З метою знищення північно-в'єтнамських загонів, які відступали в Камбоджу, американські війська вперше провели наземні і повітряні операції на камбоджийській території. Це стало можливим завдяки економічній і військовій підтримці, яку надавали США режиму генерала Лон Нола, котрий у березні захопив владу в Камбоджі. Починаючи з липня 1970 року США припинили здійснення наземних операцій, обмежившись лише "повітряною війною", - до 1975 року американські літаки скинули на Камбоджу 539 тисяч тон бомб.
1975 - Столиця Південного В'єтнаму Сайгон впала під ударами північно-в'єтнамських сил та загонів Фронту Визволення В'єтнаму. Цього ж дня уряд Південного В'єтнаму капітулював. Це стало фактичним завершенням війни, котра забрала життя більше трьох мільйонів в'єтнамців і 58 тисяч американців. Влада на Півдні перейшла до рук Тимчасового революційного уряду, який на початку травня оголосив про відкриття кордонів між Північчю та Півднем і про намір протягом 5 років возз'єднати країну.
1980 - 71-річна королева Нідерландів Юліана зреклась престолу на користь своєї 42-річної дочки Беатрікс.
1983 - Всього через тиждень після того, як пісня Майкла Джексона «Billie Jean» завершила своє семитижневе перебування на вершині хіт-параду «Billboard», номером один в чарті став інший хіт Джексона - «Beat It». Загалом сім пісень з альбому з альбому «Thriller» увійшли в десятку кращих по рейтингах "Billboard", а сам альбом перебував у лідерах протягом 37 тижнів.
1987 - Вперше у вигляді компакт-дисків перевидано три альбоми The Beatles - "Help!", "Rubber Soul" і "Revolver".
Наш час
1992 - Цього дня Європейський центр ядерних досліджень у Женеві оголосив, що технологія World Wide Web (WWW), розроблена її співробітником Тімом Бернерсом-Лі у 1989-90 роках, буде поширюватись безкоштовно і абсолютно без всяких обмежень.
1993 - Під час матчу в Гамбурзі одна з кращих тенісисток світу югославка Моніка Селеш була атакована фанатичним прихильником її суперниці німкені Штефі Граф, котрий наніс Моніці удар ножем у спину. Поранення виявилось досить серйозним і Селеш майже на два роки вибула із змагань вищого рангу.
1999 - Камбоджа стала 10-м членом Асоціації Азіатських Націй (АСЕАН).
2009 - У приміщенні Азербайджанської Державної Нафтової академії Фарда Гадиров з пістолета вбив 11 і поранив 13 чоловік; 12 жертва вистрибнула з вікна рятуючись від нападника. Невдовзі оточений поліцією, вбивця покінчив життя самогубством.
2009 - Компанія Chrysler оголосла про технічне банкрутство. Після виплати боргів контрольний пакет акцій Chrysler були продані концерну Fiat.
Народились 30 квітня
1310 - 5 листопада 1370, Казимир Великий, польський король Казимир III (Казимир Великий), польський король (1333–1370); останній представник династії П'ястів, завойовник Галицької Русі, Волині і Поділля (1340-52 рр.).
1504 - 1570, Франческо Приматіччо, французький художник («Викрадення Єлени»), архітектор, скульптор доби маньєризму італійського походження.
1777 - 23 лютого 1855, Карл Гаус, німецький математик Карл Фрідріх Гаус, німецький математик і астроном; його праці мали вирішальний вплив на розвиток алгебри, теорії чисел, диференціальної геометрії, математичної фізики, теорії електрики і магнетизму, геодезії, астрономії; творць першого електромагнітного телеграфу (разом з Вільгельмом Вебером).
1870 - 24 жовтня 1948, Франц Легар (Ференц Легар), угорський композитор, автор оперет ("Весела вдова", "Земля усмішок"), диригент.
1883 - 3 січня 1923, Ярослав Гашек, чеський письменник Ярослав Гашек, чеський письменник ("Пригоди бравого солдата Швейка"). 135 років з дня народження.
1893 - 16 жовтня 1946, Йоахім Ріббентроп, німецький політик Ульріх Йоахім фон Ріббентроп, німецький політичний і державний діяч; міністр закордонних справ в уряді Адольфа Гітлера (1933-45 рр.). 125 років з дня народження.
1940 - Берт Янг, американський актор ("Роккі", "Колись в Америці", "Сімейні обставини", "Конвой"). Сьогодні 78-а річниця.
1946 - Дон Шолландер, американський спортсмен; першим серед плавців виграв чотири золоті медалі на одній Олімпіаді (1964). Сьогодні 72-а річниця.
1946 - Карл XVI Густав, король Швеції Карл XVI Густав, король Швеції (з 1973 р.) з династії Бернадотів. Сьогодні 72-а річниця.
1956 - Ларс фон Трієр, датський кінорежисер Ларс фон Трієр, датський кінорежисер, лауреат «Золотої пальмової гілки» («Та, що танцює у темряві», 2000; «Елемент злочину», «Епідемія», «Антихрист», «Меланхолія») та сценарист. Сьогодні 62-а річниця.
1962 - Микола Фоменко, російський актор Микола Володимирович Фоменко, російський поп-музикант (Секрет), шоумен, актор ("Сирота казанська"), підприємець. Сьогодні 56-а річниця.
1982 - Кірстен Данст, американська актрисаКірстен Данст, американська актриса («Інтерв'ю з вампіром», «Джуманджі», «Маленькі жінки», «Шахрайство», «Людина-павук»). Сьогодні 36-а річниця.
Померли 30 квітня
1030 - Махмуд Газневі, падишах середньоазіатської держави Газневидів (з 998 р.). 988 років тому, в 59 років (нар. 2 жовтня 971 р.).
1572 - Сигізмунд II (Сигізмунд Август Ягеллон), польський король (з 1548 р.) і Великий князь Литовський, Великий князь Руський; останній з династії Ягеллонів, один з ініціаторів польсько-литовської унії. 446 років тому, в 52 роки (нар. 1 серпня 1520 р.).
1632 - Сигізмунд III Ваза, король Польщі Сигізмунд III (Сигізмунд Ваза), король Польщі, Великий князь литовський, Великий князь Руський (з 1587 року), король Швеції (в 1592 — 1599 роках). 386 років тому, в 66 років (нар. 20 червня 1566 р.).
1642 - Дмитро Михайлович Пожарський, московський князь, керівник (разом з К.Мініним) антипольського ополчення (1611-12 рр.). 376 років тому, в 64 роки (нар. 1 листопада 1578 р.).
1792 - Джон Монтегю, 4-й граф Сендвічський, англійський політик, перший лорд Адміралтейства; увійшов в історію як любитель перекусити на швидку бутербродом зі шматком м'яса, покладеним між двома тостами, котрий стали називати сендвічами (1762). 226 років тому, в 74 роки (нар. 13 листопада 1718 р.).
1883 - Едуард Мане, французький художник Едуард Мане, французький художник-імпресіоніст ("Сніданок на траві", "Олімпія", "Любитель абсенту"). 135 років років тому, в 51 рік (нар. 23 січня 1832 р.).
1945 - Єва Браун, дружина Адольфа Гітлера Єва Браун, дружина Адольфа Гітлера; одружилась з фюрером за день до того, як вони разом скінчили життя самогубством. 73 роки тому, в 33 роки (нар. 6 лютого 1912 р.).
1945 - Адольф Гітлер, німецький політик Адольф Гітлер (Шиккельгрубер), німецький політичний і військовий діяч, фюрер Націонал-соціалістичної партії (1921-45 рр.), канцлер Німеччини (1933-45 рр.); скінчив життя самогубством разом зі своєю дружиною Євою Браун. 73 роки тому, в 56 років (нар. 20 квітня 1889 р.).
1983 - Джордж Баланчин (Георгій Баланчівадзе), американський хореограф, новатор балету. 35 років років тому, в 79 років (нар. 22 січня 1904 р.).
1985 - Чарльз Ріхтер, американський сейсмолог Чарльз Френсіс Ріхтер, американський сейсмолог (шкала виміру сили землетрусу, 1935). 33 роки тому, в 85 років (нар. 26 квітня 1900 р.).
1989 - Серджио Леоне, італійський кінорежисер Серджио Леоне, італійський сценарист, кінорежисер ("Якось в Америці", "Мене звати Ніхто", "Жменя доларів", "Якось на Дикому Заході", "Сім месників"). 29 років тому, в 60 років (нар. 3 січня 1929 р.).
1994 - Іван Фотійович Стаднюк, російський письменник ("Люди - не ангели", "Москва, 41-й"). 24 роки тому, в 74 роки (нар. 8 березня 1920 р.).
1999 - Даррелл Світ, англійський рок-музикант (Nazareth: "Love Hurts"). 19 років тому, в 52 роки (нар. 16 травня 1947 р.).
2017 - Борис Олійник, український поет Борис Ілліч Олійник, український поет (Сива ластівка, У дзеркалі слова, Золоті ворота), політик, депутат Верховної ради від КПУ. 1 рік тому, в 82 роки (нар. 22 жовтня 1935 р.).