147-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 218 днів.
Іменинники - Ісидір (Сидір), Леонтій, Максим, Микита. В Україні - День працівників хімічної галузі, в Нігерії - День дітей.
Головні події 27 травня
• Заснування Санкт-Петербурга, 1703 • Підйом у стратосферу, 1931 • Огюст Пікар у стратостаті «FNRS-1», 1931• Відкриття моста «Золоті Ворота», 1937 • Мао Цзедун і Зульфікар Алі Бхутто, 1976 ФОТО• «Sex Pistols» і їх королева, 1977
Всі події 27 травня
927 - Відбулась вирішальна битва хорватсько-болгарської війни - у Битві на боснійських пагорбах 160-тисячна армія короля Томіслава розбила 70-тисячне військо болгарського царя Симеона Великого, практично повністю його винищивши.
1328 - Після смерті Карла IV Красивого, сина Філіпа IV Красивого, останнього представника династії Капетингів, французький престол зайняв Філіп VI Валуа, двоюрідний брат Карла. Це викликало незадоволення англійського монарха Едуарда III (онука Філіпа Красивого по материнській лінії) і врешті-решт спричинило початок Столітньої війни між Англією та Францією.
1498 - У Реймському соборі на престол Франції коронувався Людовик XII Батько Народу з династії Валуа.
1525 - У Мюльгаузені (Тюрингія) обезголовлений вождь плебейської Реформації Томас Мюнцер.
1606 - У Москві боярами, очолюваними Василем Шуйським, вбито царя (з 1605 року) Лжедмитрія I, котрий видавав себе за сина Івана Грозного. Тіло Лжедмитрія притягли кіньми на Красну площу, роздягли і три дні натовп глумився над убитим - посипали піском, мазали дьогтем, після чого поховали на кладовищі для бездомних.
Нова історія
1679 - В Англії прийнято Habeas Corpus Act — «Акт про краще забезпечення свободи підданого і про попередження ув'язнень за морями», який став складовою частиною конституції. Він визначав правила арешту і притягнення до суду обвинуваченого в злочині, надавав право суду контролювати законність затримання та арешту громадян, а громадянам - вимагати початку такої процедури.
1703 - За наказом російського царя Петра I на Заячому острові в дельті ріки Нева на щойно завойованих у шведів територіях почато будівництво Петропавлівської фортеці. Цей день вважають днем заснування Петербурга.
1753 - У Києві завершено будівництво Андріївської церкви на Андріївській горі, зведеної за проектом архітектора Бартоломео Растреллі в пам'ять відвідин Києва імператрицею Росії Єлизаветою Петрівною.
1795 - У Санкт-Петербурзі відкрито першу державну загальнодоступну бібліотеку — Імператорську публічну бібліотеку.
1821 - У Миколаєві засновано Обсерваторія Чорноморського флоту, призначену для навчання морських офіцерів астрономічним методам орієнтування. Це був перший подібний заклад в Україні. З 1912 року Миколаївська астрономічна обсерваторія стала південним відділенням Пулковської, а з 1992 року є самостійним науково-дослідним інститутом.
1873 - Під час розкопок пагорба Гісарлик, за 7 кілометрів від входу в протоку Дарданелли в османській провінції Чанаккале, німецький археолог-самоучка Генріх Шліман виявив скарб, названий ним «Скарбом Пріама». ПІзніші дослідження дозволили встановити, що датується 2400–2300 роками до н. е. і не має відношення до царя Трої, що жив тисячу років пізніше.
1900 - На парламентських виборах у Бельгії вперше в світі застосовано систему пропорційного представництва.
1905 - Почалась дводенна Цусімська битва, в ході котрої японський флот під командуванням адмірала Хейхатіро Того розгромив російську Тихоокеанську ескадру віце-адмірала Зиновія Рождественського. Це була вирішальна морська битва Російсько-японської війни 1904-05 років, яка визначила і результат всієї війни на користь Японії.
1926 - У містечку Ганнібал, штат Міссурі, встановлено бронзовий пам'ятник персонажам творів Марка Твена - Гекльберрі Фінну і Тому Сойєру.
1927 - Компанія «Ford Motor Company» припинила випуск своєї найзнаменитішої машини марки «Ford Model T», на зміну якій прийшла модель «Ford Model A». З серпня 1908 року було випущено 15 007 003 «Model T», першого автомобіля, який став доступним середньому американцю і багатьма спеціалістами вважається найкультовішим авто XX століття.
1930 - Лабораторний технік компанії Minnesota Mining and Manufacturing Річард Дрю отримав патент на винайдену ним клейку прозору стрічку, яку компанія (відома нині як 3M) назвала «Scotch». Сьогодні у США, Канаді, Італії та Україні скотчем у просторіччі називають будь-яку клейку стрічку на полімерній основі, змотану в рулон.
1930 - В Нью-Йорку на Манхеттені відбулось офіційне відкриття 319-метрового хмарочосу «Крайслер Білдінг», збудованого у стилі арт-деко. Протягом наступних 11 місяців це була найвища будівля світу, допоки не було офіційно відкрито «Емпайр Стейт Білдінг».
1931 - Швейцарці Огюст Пікар і Пауль Кіпфер здійснили перший у світі політ на стратостаті - стартувавши у місті Аугсбург (Німеччина), вони досягли рекордної висоти 15 785 метрів і через 17 годин 28 хвилин приземлились в австрійському селищі Обергургль за 233 кілометри від місця старту.
1933 - Компанія «Walt Disney Studios» випустила короткометражний мультфільм «Три поросяти», який цього ж року отримав «Оскар». Сьогодні він на думку авторитетного історика анімації Джеррі Бека займає 11 сходинку в списку найкращих мульфільмів світу.
Новітня історія
1941 - Поблизу берегів Франції масова атака трьох англійських кораблів дала змогу затопити німецький лінкор «Бісмарк»; загинули всі 2300 чоловік, що перебували на його борту.
1942 - За рішенням чехословацького емігрантського уряду, що перебував у Лондоні, двома бійцями Руху Опору Яном Кубішем і Йозефом Габчиком в Празі убито фашистського "протектора Чехії та Моравії" Рейнгарда Гайндріха. У відповідь в червні німцями було повністю знищено чеське село Лідіце поблизу Праги.
1950 - На каналі NBC відбувся теледебют співака Френка Сінатри, котрий виступив у програмі Боба Хоупа.
1960 - В Туреччині відбувся перший військовий переворот - хунта усунула від влади президента Джелала Баяра і його уряд, заарештувавши президента, прем'єр-міністра і начальника Генерального штабу. Невдовзі у відставу були відправлені 235 генералів, понад 3 тисячі офіцерів, більше 500 прокурорів та суддів і більше 1400 викладачів університетів. Військовий трибунал засудив прем'єр-міністра, міністра закордонних справ та міністра фінансів до страти за державну зраду і порушення конституції (міністр внутрішнів справ покінчив життя самогубством). 16 вересня 1961 року влада в країні була передана цивільній адміністрації.
1973 - СРСР приєднався до Всесвітньої конвенції з авторського права, ухваленої в Женеві 1952 році.
1977 - Британська студія грамзапису Virgin випустила сингл панк-групи «Sex Pistols» «God Save the Queen», приурочений до 25-річчя правління королеви Єлизавети II. Незважаючи на заборону трансляції по радіо, ряд цензурних обмежень і відмови великих торгових мереж продавати платівку, сингл за тиждень сягнув рекордних продажів і зійшов на другий рядок британського чарту.
1985 - У Пекіні представники Британії та Китаю підписали угоду про повернення в 1997 році Гонконгу під юрисдикцію Китаю.
Наш час
1992 - У Харкові відбувся Архієрейський собор, на якому митрополитом Київським і всієї України Московського патріархату обрано Володимира (Сабодана).
1994 - Після двадцяти років вимушеної еміграції до Росії повернувся Нобелівський лауреат письменник Олександр Солженіцин.
1999 - Міжнародний військовий трибунал в Гаазі оголосив про порушення справи проти президента Югославії Мілошевича і ще чотирьох вищих югославських посадовців, звинувачених у масових депортаціях людей і злочинах проти людяності.
2006 - У результаті землетрусу магнітудою 4,8 балів за шкалою Ріхтера, який відбувся поблизу індонезійського сотрова Ява, загинуло 5782, було поранено 36 299 особи і півтора мільйони чоловік втратило житло.
2009 - У Римі іспанська «Барселона» переграла «Манчестер Юнайтед» в фіналі Ліги чемпіонів з рахунком 2:0 і втретє в своїй історії здобула головний клубний трофей Європи. Це був перший програш «Манчестер Юнайтед» у фіналі Ліги чемпіонів УЄФА - до цього дня вона тричі виходила у фінал цього турніру і тричі перемагала.
2012 - Шведська співачка Лорін Тальяуї перемогла на 57-у пісенному конкурсі «Євробачення 2012», який проходив у Баку. Представниця України Гайтана посіла 15-те місце.
Народились 27 травня
1332 - 17 березня 1406, Хальдун Абдурахман Абу Зейн ібн Мухаммед, арабський історик і філософ ("Книга повчальних прикладів з історії арабів, персів, берберів і народів, що жили з ними на землі").
1626 - 6 листопада 1650, Вільгельм II (Вільгельм Оранський), штатгальтер з Об'єднаних провінцій Нідерландів (з 1647 р.).
1794 - 4 січня 1877, Корнелій Вандербільт, американський індустріаліст Корнелій Вандербільт, американський індустріаліст, залізничний магнат.
1859 - 17 вересня 1940, Панас Саксаганський, український актор і режисер Панас Карпович Саксаганський (Тобілевич), український актор і режисер, театральний діяч, засновник Народного театру в Києві (1918, нині - театр ім. М. Заньковецької у Львові); брат Миколи Садовського і Івана Карпенка-Карого.
1867 - 19 лютого 1934, Калеб Бредхем, американський фармацевт, винахідник «Пепсі-Кола».
1878 - 14 вересня 1927, Айседора Дункан, американська танцівниця Айседора Дункан, американська танцівниця, балерина, одна з основоположнць танцю модерн; дружина Сергія Єсеніна, загинула в автокатастрофі. 140 років з дня народження.
1894 - 10 січня 1961, Дешилл Геммет, американський письменник, автор детективів ("Мальтійський сокіл").
1912 - 18 червня 1982, Джон Чивер, американський письменник ("Буллет-Парк").
1923 - Генрі Кіссінджер, американський політик Генрі (Альфред) Кіссінджер, американський політик, державний секретар США в адміністрації президенті Річарда Ніксона і Джеральда Форда (1973-77 рр.), лауреат Нобелівської премії миру (1973). 95 років з дня народження.
1936 - Лу Госсет, американський актор Лу Госсет, американський актор, лауреат премії «Оскар» ("Офіцер і джентельмен" [1982]; "Мій ворог", "Залізний орел").
1937 - Андрій Георгійович Бітов, російський письменник ("Аптекарський острів", "Пушкінський дім").
1957 - Сюзі Сю (Сьюзен Балліон), британська панк-співачка (Siouxsie and the Banshees: "Helter Skelter", "Lord’s Prayer", "Happy House").
1965 - Тодд Бріджес, американський актор ("Двічі мертвий", "Мамині синки").
1966 - Шон Кінні, американський рок-музикант (Alice In Chains).
1970 - Джозеф Файнс, британський актор театру і кіно ("Єлизавета", "Закоханий Шекспір").
1974 - Дре (Андре Бенджамін), американський реппер (Outkast), актор («Револьвер»).
Померли 27 травня
927 - Симеон I (Симеон Великий), князь Болгарії (з 893 року), цар Болгарії (з 918 року); за часів його правління Болгарія стала наймогутнішою державою на Балканах і у всій Східній Європі. 1091 рік тому, в 63 роки (нар. 864 р.).
1508 - Людовико Марія Сфорца (Людовико іль Моро), міланський герцог, правитель міста (1494-98). 510 років років тому, в 56 років (нар. 27 липня 1452 р.).
1525 - Томас Мюнцер, німецький проповідник часів Реформації. 493 роки тому, в 35 років (нар. 1490 р.).
1564 - Жан Кальвін, швецарський релігійний реформатор Жан Кальвін, швецарський протестанський релігійний реформатор. 454 роки тому, в 55 років (нар. 10 липня 1509 р.).
1797 - Гракх Бабеф (Франсуа Ноель), французький комуніст-утопіст, організатор і керівник "Змови рівних" (1797) за часів Директорії. 221 рік тому, в 37 років (нар. 23 листопада 1760 р.).
1840 - Нікколо Паганіні, італійський скрипаль Нікколо Паганіні, італійський скрипаль-віртуоз, композитор (п'ять концертів для скрипки з оркестром). 178 років тому, в 58 років (нар. 27 жовтня 1782 р.).
1910 - Роберт Кох, німецький мікробіолог Роберт Кох, німецький мікробіолог, один з основоположників сучасної бактеріології та епідеміології, лауреат Нобелівської премії "за дослідження і відкриття, що стосуються лікування туберкульозу" (1905). 108 років тому, в 67 років (нар. 11 грудня 1843 р.).
1964 - Джавахарлал Неру, індійський політик Джавахарлал Неру, індійський політичний діяч, перший прем'єр-міністр Індії (з 1947 р.); батько Індіри Ганді. 54 роки тому, в 75 років (нар. 14 листопада 1889 р.).
1975 - Еззард Чарльз, американський боксер, чемпіон світу серед важковаговиків [1949-51]; провів 122 бої: 96 перемог, 25 поразок, 1 нічия, 59 нокаутів. 43 роки тому, в 54 роки (нар. 7 липня 1921 р.).
2000 - Моріс Рішар, канадський хокеїст; 18 сезонів в НХЛ [1942 - 1960], восьмиразовий володар Кубка Стенлі (в складі "Монреаль Канадієнс"), першим забив 50 голів за сезон [1947], першим забив 500 шайб (всього 544) [1957]. 18 років тому, в 79 років (нар. 4 серпня 1921 р.).
2001 - Микола Миколайович Єрьоменко-молодший, білоруський кіноактор ("Любити людину", "Пірати XX віку", "Червоне й чорне"). 17 років тому, в 52 роки (нар. 14 лютого 1949 р.).
2002 - Віталій Мефодієвич Соломін, російський актор ("Пригоди Шерлока Холмса", "Зимова вишня", "Сільва", "Летюча миша", "Зимова вишня"). 16 років тому, в 61 рік (нар. 12 грудня 1941 р.).
2004 - Микола Степанович Вінграновський, український письменник-шістдесятник, режисер, актор («Повість полум'яних літ»), сценарист і поет («Атомні прелюди»). 14 років тому, в 68 років (нар. 7 листопада 1936 р.).