1. Курс долара в рф уперше за рік досяг позначки в 100 рублів.
- Вперше за 2024 рік 1 долар в рф оцінили у понад 100 рублів.
- Станом на 14:31 американська валюта коштувала 100,75 рубля. Востаннє курс долара вище 100 рублів було зафіксовано у жовтні 2023 року.
- Ще у серпні цього року за долар потрібно було віддати близько 85,5 рублів. За 4 місяці російська валюта до долара знецінилася на 15 рублів.
- З червня 2022 року долар відносно рубля подорожчав майже удвічі - з 53 до 100 рублів на 14 листопада.
2. Газпром програв суд австрійській OMV.
- Австрійська нафтогазова компанія OMV отримала арбітражне рішення на суму понад 230 мільйонів євро від Міжнародної торгової палати (ICC) у зв’язку з нерегулярними поставками газу від «Газпрому».
- Нафтогазова група очікує погіршення контракту з «Газпром експортом», дочірньою компанією російського газового гіганта, що, можливо, призведе до припинення постачання газу.
- «Ми тривалий час готувалися до можливого перебою з постачанням. У будь-якому випадку газопостачання нашої країни безпечне. Наші газосховища заповнені», — написала міністр енергетики Австрії Леонора Гевесслер.
3. Банки Казахстану збільшили терміни проведення платежів для російського бізнесу.
- У листопаді 2024 року середній термін проведення платежів між росією та Казахстаном збільшився на 24% порівняно з липнем поточного року і в деяких випадках може сягати двох місяців.
- Це пояснюється тим, що казахстанські банки посилили комплаєнс щодо переказів із росії.
- Фінансові організації запитують все більше додаткових документів і пояснень з даними про компанії-відправників та одержувачів коштів, характеристики товару та подробиці угоди.
- На даний момент середній термін проведення платежів між росією та Казахстаном становить приблизно два-три тижні.
4. Російські держкомпанії продовжують закуповувати продукцію Microsoft, попри вимогу путіна перейти на російське програмне забезпечення з 2025 року.
- За період з січня по жовтень поточного року російські держкорпорації придбали операційні системи Windows на 7 млн рублів і пакети Microsoft Office на 3 млн рублів.
- Держкомпанії рф купували залишки продукції Microsoft, наявні в країні, найчастіше це були застарілі версії 2019 та 2021 років. Це пов'язано з тим, що деякі функції, як-от хмарне сховище OneDrive та програма Publisher, не мають повноцінних російських аналогів.
- Складність переходу пов’язана зі звичками користувачів та складністю адаптації робочих процесів до нових інструментів.
- У випадку блокування сервісів з боку Microsoft, компанії можуть втратити доступ до важливих даних.
- В реєстрі російського ПЗ досі є програми, які працюють лише на Windows. Планується введення вимоги щодо обов’язкової підтримки російської ОС, однак ця вимога поки не реалізована.
5. Китайський бізнес шукає заміну російській та іранській нафті.
- Китайський нафтопереробний завод віддає перевагу африканській нафті перед іранською та російською.
- Приватний китайський нафтопереробний завод придбав партію західноафриканської нафти, що викликало інтерес трейдерів, оскільки невеликі незалежні переробники в Китаї, як правило, надають перевагу імпорту нафти з Ірану та росії, що перебувають під санкціями США.
- Компанія Landbridge Petrochemical Co., яка нещодавно відновила роботу після тривалої зупинки купила 2 млн барелів, включаючи сорт Мостарда.
- Хоча такі заводи здебільшого купували російську ВСТО та іранську нафту, оскільки ці вантажі, як правило, дешевші і мають коротші маршрути доставки, умови змінюються, роблячи інші потоки більш привабливими.
6. Словаччина уклала угоду на постачання газу з Азербайджану.
- Головний покупець газу у Словаччині, компанія SPP, підписала короткостроковий контракт на закупівлю природного газу з Азербайджану та розглядає можливість довгострокової угоди, готуючись до потенційної зупинки російських поставок через Україну.
- SPP зазначила, що диверсифікувала свої контракти на закупівлю газу з такими компаніями, як BP, Exxon Mobil, Shell, Eni та RWE, маючи доступ до обсягу, що покриває до 150% потреб її клієнтів, із можливістю подальшого збільшення запасів.
- З метою диверсифікації компанія домовилася про можливість постачання трубопроводом з Німеччини через Чехію.
- Також важливим буде південний маршрут через газопровід "Турецький потік" через Чорне море, яким може постачатися частина російського або азербайджанського газу.
7. Німеччина вимагає від своїх портів відмовитися від вантажів російського ЗПГ.
- Міністерство у справах економіки та захисту клімату Німеччини вимагає від оператора терміналів зрідженого природного газу (ЗПГ) не приймати російське паливо.
- У своєму листі міністерство економіки Німеччини вимагає від компанії Deutsche Energy Terminal, яка керує чотирма ЗПГ-терміналами в країні, «не приймати жодних постачань російського ЗПГ до наступних вказівок».
- У міністерстві заявили, що наказ було видано для захисту «вищих суспільних інтересів» країни.
- Німеччина була найбільшим європейським імпортером російського газу до повномасштабного вторгнення росії в Україну в 2022 році.
- У своєму листі міністерство Німеччини зазначило, що якщо дозволити поставки, LNG-термінал порушить саму причину, з якої він був створений, — зробити Німеччину та ЄС у цілому «незалежними від російського газу».
8. Казахстан, Киргизстан та Вірменія наростили імпорт із ЄС.
- Партнери росії з Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) — Казахстан, Киргизстан та Вірменія — за півтора роки війни наростили імпорт із ЄС на $5,8 млрд.
- При цьому на $6,3 млрд виріс експорт із країн ЄАЕС до росії.
- Зовнішньоторговельна статистика відображає обхід європейських санкцій проти росії.
- У багатьох випадках товари навіть не йдуть через країни ЄАЕС, а відразу прямують до росії, а платежі формально, щоб не порушувати європейські санкції, йдуть через ці країни.
- Товарообіг з ЄС у відсотковому співвідношенні найбільше наростив Киргизстан – на 64,4%.
- На другому місці Вірменія – зростання на 40,2%, на третьому Казахстан – товарообіг зріс на 27,2%.
- В абсолютних числах лідером товарообігу з ЄС став Казахстан — за підсумками 2023 року його товарообіг становив $41,3 млрд, тобто 92,8% від товарообігу ЄС з членами ЄАЕС, які не потрапили під санкції.
- Зростання торгівлі ЄС з Казахстаном, Киргизстаном та Вірменією не перекриває втрат росії в торгівлі з Європою: у 2023 році товарообіг рф — ЄС склав €88,9 млрд, зменшившись на 65,5% з позначки €170 млрд.
9. Європейський парламент закликає внести росію до списку країн з високим ризиком відмивання грошей і фінансування тероризму.
- Європейський парламент звернувся до Європейської комісії з вимогою включити росію до переліку держав з підвищеним ризиком відмивання грошей та фінансування тероризму.
- Євродепутати переконані, що москва фінансує свою агресивну війну проти України за допомогою корупційних схем, які дозволяють обходити міжнародні санкції.
- Крім того, вони наголошують на високому рівні корупції та організованої злочинності в росії, що тісно пов'язана з державними структурами.
- Про це повідомила Мейрід МакГіннесс, єврокомісар з питань фінансових послуг та фінансової стабільності, під час засідання в Європейському парламенті.
- Брюссель на основі власної методології проводить оцінку фінансових загроз, що можуть виходити від третіх країн, і складає "чорний список" держав з високим рівнем ризику відмивання грошей та фінансування тероризму.
- Потрапляння до цього списку означає, що банки ЄС здійснюватимуть більш ретельну перевірку клієнтів при проведенні фінансових операцій.
- "Єврокомісія готова розглянути можливість включення росії до списку країн з високим ризиком, однак для цього необхідні вагомі юридичні докази, підтверджені надійними фактами", — зазначила МакГіннесс.
Більше на https://t.me/Omelyan_News