Нам мало проблем – у нас можуть з’явитися ще й нові. Традиційно – зі сходу. Ситуація з коронавірусом у Росії вже зараз виглядає так, що підстав боятися – більш ніж достатньо.
Росія з помпою хвалиться відправкою допомоги до Італії. Водночас у самій Росії на момент написання цих рядків було зафіксовано 840 випадків захворювання на коронавірус, з яких 587 припадають на Москву і Московську область. До цього варто додати – на 24 березня по Росії було зареєстровано 495 випадків. За дві доби – плюс 41%. Слабо?
Але й ці цифри виглядають вельми підозріло. На відміну від нас Росія має багато сотень кілометрів спільного кордону з Китаєм. Дуже дивним виглядає, що пікові значення захворюваності припадають на столицю РФ, в той час як на весь Далекий Схід таких випадків – кілька десятків. І побоювання – небезпідставні.
Справа в тому, що до 16 березня поточного року в Росії взагалі не передбачалася самостійна здача аналізів на COVID-19. До анекдоту дійшло. Президент союзу офіцерів групи «Альфа» Алєксєй Філатов написав у блозі, що перевіритися на коронавірус в Москві немає де. На аналізи направляли тільки лікарі, при чому аналізи робилися лише на російських тест-системах виробництва центру вірусології «Вектор» з Новосибірська, і результати тестів на аналіз відправляли туди. Російський прем’єр Мішустін, вже похвалився, що тест-системи від «Вектору» Москва поставила у 13 країн. Мусимо подякувати Кремлю за цей піар. Завдяки ньому ми знаємо думку західних фахівців про ці тест-системи – президент Американської асоціації клінічної хімії Кармен Уілі повідомила що тест-системи «Вектору» реагують на концентрацію вірусу у 10-16 разів більшу ніж американські тести.
Те, що з усіх виявлених випадків COVID-19 в Росії, 69% припадають на Москву і область, може мати примітивно просте пояснення – тестування проводиться лише там. Ще 16 березня московська влада (певно, маючи дані про поширення хвороби) забила на сполох і почала привозити тести з Новосибірська. А вже 20 березня у Москві були відкриті 9 нових лабораторій і до виробництва тестів були підключені комерційні фірми. У інших регіонах нічого подібного наразі не відбувається. Всього по Росії протестовано 136 тисяч осіб – 0,09% населення РФ.
Для прикладу, у Санкт-Петербурзі офіційно зареєстровано лише 26 випадків коронавірусу. З 10 по 17 березня там були виставлені «мощі Іоана Хрестителя» до яких приходили і прикладалися губами по 600 осіб за годину. З Петербурга «мощі» поїхали до Казані. Взагалі позиція Російської Православної церкви вражає уяву. Вона відверто саботує заклики московської мерії обмежити богослужіння – храми РПЦ продовжують працювати, а патріарх Кирил (Гундяєв) договорився до того, що об’явив COVID-19 «милістю Божою». За Кирилом тягнуться священики РПЦ рангом поменше - «зараза через причастя не передається», мовляв. Враховуючи те, що РПЦ в Росії протягом останніх 10 років перетворилася на практично державну інституцію, наслідки важко навіть уявити.
16 березня в ефірі радіо «Ехо Москви» російський історик і політолог Валерій Соловей повідомив, що за його даними в Росії від COVID-19 померли 1600 людей, а кількість інфікованих становить до 180 тисяч осіб. На радіостанцію тут же наїхав Роскомнадзор – 20 березня «Ехо Москви» мусила прибрати з сайту виступ Солов’я. Проте слова політолога опосередковано підтвердив епідеміолог професор Малишев, який повідомив, що науковці та медики готуються до вибухової ситуації з коронавірусом у Росії.
Карантин наразі в Росії не впроваджено – президент Путін лише об’явив наступний тиждень неробочим. Транспорт – не зупинений, лише з 27 березня обмежують авіаперельоти в інші країни. Очевидно, порівняно з РФ, Україна вже зараз виглядає просто зразком адекватності. COVID-19 убиває не тільки старих – а й всіх в кого послаблений імунітет. Через ОРВІ, наприклад. Відтак очевидно – з наявною ситуацією, епідемія COVID-19 в Росії може набути масштабів Чорної смерті або Англійського поту в Середньовіччі. Нашій країні вже зараз треба думати, як захищатися в разі такого варіанту розвитку.