"Болгарія: перемога глухого кута" - Віталій Портников

"Болгарія: перемога глухого кута" - Віталій Портников

Вже п’яті за останні два роки парламентські вибори у Болгарії так і не стали виходом із глухого кута, в якому опинилася країна через нездатність провідних політичних сил до компромісу та формування дієздатного уряду. І це при тому, що важливість Болгарії для Європи лише зросла після нападу Росії на Україну.

Це стосується і геополітичного становища країни, і її, якщо завгодно, «матеріальної бази» – Болгарія залишається одним із найважливіших постачальників зброї радянського зразка, яка не потребує тривалого навчання для українських військових. Щоправда, постачати цю зброю уряду Кирила Петкова довелося таємно, за допомогою ретельно спланованої «спецоперації» – щоб не дізналися свої і не завадили постачанню.

При цьому зовсім не потрібно думати, що більшість болгар налаштовані проти Європи та України. Зовсім навпаки.

Переможці цих, п’ятих виборів – партія ГЕРБ колишнього прем’єра Бойко Борисова та коаліція партій «Продовжуємо зміни» та «Демократична Болгарія» колишнього прем’єра Кирила Петкова якраз виступають за продовження європейських реформ та допомогу Україні. Проблема лише в тому, що партія ГЕРБ – переможець цих виборів – прагне формувати уряд із ліберальною коаліцією. А коаліція не хоче, щоби в уряді були міністри від ГЕРБ, оскільки виборці двох партій вважають Бойко Борисова корумпованим політиком.

Лідери партій «Продовжуємо зміни» та «Демократичної Болгарії» вважають, що можуть сформувати уряд меншості, який підтримає ГЕРБ. Але такий варіант виключає сам Борисов. Тепер, коли ясно, що його партія прийшла до фінішу першою, колишній прем’єр у принципі не піде на відмову від участі у владі, а намагатиметься сформувати уряд сам. Але з ким? Найменші політичні партії – не найкращий варіант для Борисова. Коаліція з Рухом за права та свободи, партією турецької меншини, б’є по репутації самого ГЕРБ, бо вже виборець цієї партії вважає лідерів РПС корупціонерами. Ще дві партії – «Відродження» та болгарські соціалісти, спадкоємці компартії, дотримуються проросійських позицій і угода з ними змусить Борисова відмовитися від позицій, що ним декларуються. А ось з коаліцією «Продовжуємо зміни» та «Демократичною Болгарією» ГЕРБ не розділяє нічого, окрім репутації. Таким чином, ми знову приходимо до чергового глухого кута.

Нездатність парламентських партій створити уряд вкотре дозволить сформувати кабінет… президенту Болгарії Румену Радеву, він призначав прем’єрів вже не раз. Але такий розвиток ситуації не влаштовує ні Борисова, ні Петкова.

Президент дотримується «обережних проросійських» позицій та близький до соціалістів із їхніми двома десятками мандатів. Та й допомоги від Євросоюзу тимчасовий уряд отримати не зможе. І перехід на євро доведеться відкласти. І Україні гідно допомогти не вдасться. То що ж робити – формувати уряд та ризикувати репутаціями чи йти на шості вибори?