Я давно розумію, що двір Зеленського краще розуміє, коли йому говорять англійською, а не українською. Бо коли говорять тільки місцеві – ОПа прикидується шлангом і гасить скандал повісткою від позитивних блогерів.
Але з «Washington post» і «Politico» так не працює. Це видання, які крихта за крихтою формують порядок денний на Заході. Саме у таких виданнях тамошні політики беруть аргументацію для побудови відношення до України. І слово «корупція» їх тригерить так само як Трампа. І саме тому вони постійно очікують нашої реакції на помилку.
«Навіть одна неправильна закупівля може зруйнувати довіру західних партнерів», - сказала Марина Безрукова, голова відомства Міністерства оборони, відповідального за закупівлі озброєнь. «Ми повинні виправити помилку і показати, що така ситуація не повториться в майбутньому».
А не влаштовувати масштабний розпил на зброї через польську «прокладку». Ту бі контіньюед, ферштейн?
https://www.politico.eu/.../ukraines-defense-problems.../
Браковані мінометні міни спричинили звинувачення в корупції в оборонній промисловості України
Українські антикорупційні активісти закликають до кримінального розслідування проти вищих посадових осіб оборонного відомства України за звинуваченнями у державній зраді через те, що десятки тисяч мінометних мін українського виробництва, які мають вирішальне значення для захисту країни від російських військ, не стріляють або стріляють неправильно.
Звинувачення в корупції, які переслідують оборонний сектор України, також є потенційною перешкодою для майбутньої допомоги - і майбутніх інвестицій у зростаючу оборонну промисловість країни - з боку міжнародних союзників Києва.
Центр протидії корупції, одна з провідних незалежних антикорупційних організацій України, подав у понеділок петицію до Служби безпеки України, СБУ, із закликом провести розслідування щодо посадових осіб Міністерства оборони та Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості, а також Укроборонпрому, державного оборонно-промислового конгломерату.
Чиновники цих державних органів «вчинили низку дій», які унеможливили використання мінометних мін за призначенням, завдавши шкоди «обороноздатності України», йдеться у петиції Центр Протидії Корупції .
«З уже викритих фактів не викликає жодних сумнівів, що посадові особи, відповідальні за контроль якості, знали про несправність мінометних мін, але навмисно допустили їх відправку до Збройних сил України», - заявила в інтерв'ю Daria Kaleniuk, виконавчий директор центру.
Vitaliy Shabunin , голова правління центру, опублікував петицію у понеділок у Facebook. Він також опублікував ще одну петицію до Національного антикорупційного бюро України, незалежного державного органу, покликаного боротися з хабарництвом, щодо ймовірної переплати близько 90 мільйонів доларів польській фірмі за зброю.
Ці справи стали «двома найкривавішими корупційними схемами 2024 року», - написав Шабунін.
Минулого місяця українські ЗМІ повідомили, що значна частина 120-мм мінометних мін і менша кількість 82-мм снарядів, які нещодавно прибули на лінію фронту, були дефектними. Ці два типи мінометних мін є ключовим елементом захисту України від російських піхотних атак.
За повідомленнями місцевих ЗМІ, солдати одного з підрозділів заявили, що лише один 120-мм мінометний снаряд з кожних 10 вибухнув успішно.
Ці звинувачення з'явилися у чутливий час для уряду президента Володимира Зеленського. Українські війська борються з нестачею техніки та живої сили, намагаючись стримати російський наступ на численних ділянках лінії фронту в Україні та західній Курській області Росії - і Зеленський, який роками клявся боротися за кожен сантиметр української території, нещодавно заявив про більшу відкритість до переговорів щодо припинення війни.
Звинувачення в корупції в оборонному секторі також є ключовою темою для обговорення серед республіканських політиків у США, які виступають проти надання подальшої військової підтримки Україні, хоча ці звинувачення не стосуються зброї, наданої Заходом.
Olena Tregub, член групи при Міністерстві оборони України, яка займається моніторингом закупівель в оборонному секторі, підкреслила, що це був лише один випадок у багатомільярдній оборонній промисловості країни, яка стрімко розвивається.
«Я не хочу підтримувати наратив про те, що ми корумпована, невдала держава, тому що це неправда», - сказала вона. Тим не менш, ситуація з мінометними мінами була «жахливою і небезпечною», сказала пані Трегуб.
«Ми занепокоєні, тому що вони потрібні нам на передовій», - сказала Трегуб, яка також очолює незалежну комісію, що відстежує корупцію в оборонній сфері. Вона додала, що це «критична ситуація, якщо вони не досягають своїх цілей».
Минулого місяця Міністерство оборони оприлюднило заяву, в якій визнало «несправність 120-мм мінометних мін», яку, за його словами, активно розслідує.
Попередні результати свідчать про те, що дефекти були спричинені «неякісними пороховими зарядами або порушенням умов зберігання боєприпасів», заявили в міністерстві. У відомстві заявили, що будуть прийняті «відповідні кадрові рішення» щодо посадових осіб, які будуть визнані винними.
Міністерство заявило, що призупинило використання відповідних партій боєприпасів, а замість них будуть використовуватися імпортні патрони. Державне бюро розслідувань також порушило кримінальну справу, повідомили в міністерстві.
Водночас, у відомстві не уточнили, скільки саме мінометних мін виявилося бракованими, а також не вказали, проти яких посадових осіб ведеться розслідування. Назва компанії-виробника мінометних мін не розголошується з міркувань національної безпеки, кажуть представники оборонного відомства.
Як заявив у листопаді у Верховній Раді України міністр з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін, з однієї партії з 54 000 снарядів калібру 120 мм майже половина потребувала заміни. Однак не було зрозуміло, який відсоток від загальної кількості дефектних боєприпасів становили ці боєприпаси.
Українські ЗМІ повідомляють, що загальна кількість дефектних 120-мм мінометних мін наближається до 100 000 - кількість мін, яку українські військові можуть використати протягом декількох тижнів, сказала Трегуб. Хоча ця цифра не може бути незалежно підтверджена, представник українського оборонного відомства, який говорив на умовах анонімності через делікатність питання, заявив: «Початковий контракт був на сотні тисяч мінометних мін, а зараз потрібно імпортувати близько 20 відсотків від цієї кількості».
Чиновник також повідомив, що поки триває розслідування щодо виробництва бракованих снарядів, компанія, яка їх виготовила, не потрапила до чорного списку і зараз надсилає пропозиції щодо виробництва «мільйонів снарядів різного калібру».
Питання, яке стоїть в центрі петиції антикорупційного агентства, полягає в тому, чи знали або повинні були знати українські органи контролю якості про дефекти снарядів.
Дефекти мінометних мін були «очевидні для будь-кого, хто коли-небудь працював з такими боєприпасами», - сказав Каленюк, виконавчий директор організації, який також бере участь у лобіюванні інтересів союзників України щодо необхідних систем озброєння. «І ті, хто стояв на виробничих лініях, а також в уповноважених державних органах, очевидно, знали про це».
За словами Каленюк, центр не звинувачує все Міністерство оборони чи Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості, яке контролює вітчизняне військове виробництво, а лише «посадових осіб всередині цих відомств, які брали участь в ухваленні рішень» щодо контракту на виробництво мінометних мін.
Олександр Завітневич, який очолює парламентський комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки і є членом політичної партії Зеленського, заявив, що дефектні снаряди будуть замінені за рахунок виробника, і що «контроль якості був посилений на всіх виробничих потужностях».
Представники української оборонної промисловості також занепокоєні тим, який вплив звинувачення у неякісному контролі якості можуть мати на західні інвестиції в українську оборонну промисловість.
У той час як українські урядовці готуються до можливого серйозного скорочення західної військової допомоги наступного року, міжнародні партнери Києва спрямовують сотні мільйонів доларів українським виробникам озброєнь - в тому числі 800 мільйонів доларів від Сполучених Штатів на допомогу Україні у виробництві безпілотників дальнього радіусу дії. Київ також сподівається стати великим експортером зброї в найближчі роки.
«Навіть одна неправильна закупівля може зруйнувати довіру західних партнерів», - сказала Maryna Bezrukova, голова відомства Міністерства оборони, відповідального за закупівлі озброєнь. «Ми повинні виправити помилку і показати, що така ситуація не повториться в майбутньому».
«Іноді виробничі та технологічні помилки трапляються і в США, і в Європі, - сказала вона. «Це трапляється і в Україні, тому що ми перебуваємо під тиском і є країною, яка перебуває у стані війни».