Наша економіка продовжує стагнувати: це все помітніше навіть на побутовому рівні у столиці, і це особливо зрозуміло стає після спілкування з колегами-підприємцями. Київський ринок ще живе за рахунок цін, а не споживання.
Далі може бути ще значно гірше, масштаби очікуваного економічного обвалу вже позначають навіть відомі західні ЗМІ:
- не вдалося досягти угоди з власниками облігацій про реструктуризацію боргу на $2,6 млрд, що може призвести до дефолту вже у травні (також наприкінці травня Києву належить виплатити близько $600 млн за ВВП-варантами за 2023 рік), повідомила Financial Times;
- Україна готується до найгіршого варіанту розвитку подій – припинення американської допомоги, написала «Bild», посилаючись на інформоване джерело в українських владних колах;
- за інформацією Financial Times, МВФ вже попередив Україну, що неврегульована ситуація з борговими інструментами може підірвати стійкість поточної фінансової програми допомоги на $15,5 млрд, а також ставить під загрозу результати торішньої реструктуризації українського боргу більш як на $20 млрд.
Тобто далі дефолти за дефолтами та різка девальвація гривні. При цьому треба пам'ятати, що сьогодні за кордоном офіційно проживає понад 9 млн громадян України, які кують ВВП багатьох інших країн. А економічні збитки рідної України, за словами Міністра фінансів Сергія Марченко, сказані ним на біржі Euronext щодо заяви нашого Уряду, оцінюються у сотні мільярдів євро. Також за оцінками Світового банку, витрати на відновлення України можуть перевищити 500 млрд євро протягом наступного десятиліття.
То де брати гроші на порятунок української економіки? Америка та ЄС нам допоможуть? Давайте розбиратися.
Отже, якщо США ухвалять рішення вийти з переговорного процесу, вони збережуть свої претензії до нас? Так. Переконанний, Трамп продовжуватиме вимагати українські ресурси, а підписаний меморандум стане інструментом тиску на Україну. Якщо виставлені Трампом рахунки не буде чим сплачювати, то чого нам чекати? Звичайно, краще про це не думати. Але все одно доведеться відповідати на найскладніші та найважчі питання.
Зрештою, треба чесно сказати, що окремі країни ЄС – у рецесії та міграційному шоці, надавати багатомільярдну фінансову допомогу Україні для них стає дуже складно та обтяжливо. Це очевидно всім.
Але найгірше в цій ситації те, що серед української еліти багато хто втратив контакт із соціально-економічною реальністю. І в той час, як середня пенсія в Україні на початок 2025 року становить жалюгідні 6341 грн, що ледве покриває оренду скромної квартири у великих містах, майже 2,5 млн держслужбовців забезпечили собі розкішні умови життя за рахунок бюджету. Коли прості українці ледве виживають, влада створила для себе привілейовану касту чиновників, повністю відірвану від реальності.
PS: Прем'єр-міністр Шмигаль, як відомо, вже провів переговори щодо угоди про надра з міністром фінансів США Бессентом і пообіцяв повідомити про «прогрес» до 26 квітня. Чекаємо на повідомлення від українського прем'єра.