60-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 305 днів.
Іменинники - Валент, Данило, Єремій, Ілля, Ісай, Павло, Порфирій, Самійло, Юліан.
Міжнародний день боротьби з наркоманією та наркобізнесом, Міжнародний день котів, Всесвітній день цивільної оборони, у США - День кольорових жінок, в Румунії та Молдові - Марцишор, в Болгарії - Мартениця.
Головні події 1 березня
• Тетрархія Діоклетіана, 293 • Реванш Наполеона, 1815 • Запровадження гривні, 1918 • Обернений бік Місяця Pink Floyd, 1973 • Початок Російсько-української війни, 2014
Всі події 1 березня
86 до н. е. - Римський полководець Луцій Корнелій Сулла взяв штурмом і пограбував Афіни. Наступні перемоги Сули над понтійським царем Мітрідатом привели до повного підкорення Греції Риму.
293 - Через постійні прикордонні воєннні конфлікти в Римській імперії введено тетрархію - Діоклетіан і Максиміан, що з 286 року носили титул август, проголосили цезарями і спадкоємцями усиновлених ними префектів преторія Галерія і Констанція Хлора. Галерій отримав в управління дунайські провінції, а Констанцій Хлор - Галлію і Британію.
Середні віки
1420 - Папа Мартин V закликав християн до хрестового походу проти гуситів. Перший бій гуситів з хрестоносцями відбувся поблизу Праги і закінчився поразкою останніх.
1555 - У Ліоні вийшло друком перше (прижиттєве) видання книги «Пророцтва Мішеля Нострадамуса».
1562 - У Вассі (область Шампань) за наказом вождя католицької партії у Франції герцога Франсуа де Гіза його свита напала на гугенотів, які відправляли богослужіння. Кілька десятків людей було вбито і більше 200 поранено. "Кривава купіль" стала початком протестантсько-католицьких воєн у Франції, які тривали до 1594 року. У 1598 році Нантським едиктом короля Геріха V гугенотам було гарантовано свободу віросповідання.
1565 - Іспанський колонізатор Еустахіо де Са заснував місто Ріо-де-Жанейро, в якому вже через 20 років проживало майже 4 тисячі чоловік.
Нова історія
1642 - Йорк, розташований у сьогоднішньому штаті Мен, став першим населеним пунктом Америки, котрий отримав статус міста.
1762 - Російський імператор Петро III видав маніфест "Про дарування вільностей всьому російському дворянству", яким дав право дворянам за власною волею виходити у відставку або взагалі не поступати на державну службу.
1776 - У Великій Британії набув чинності закон про повне торгове ембарго повсталих колоній у Північній Америці, прийнятий 25 грудня 1775 року. Цим кроком британський уряд намагався паралізувати економіку Нової Англії. У відповідь цього ж дня французький міністр закордонних справ граф Шарль Гравє де Вержен і його іспанський колега Херонім де Грімальді висловились за підтримку північноамериканських колоній у їх боротьбі за незалежність від Великої Британії.
1799 - Франція оголосила війну Австрії, яка при підтримці Росії мала намір запобігти військовій кампанії Франції проти Італії, - почалась друга війна антифранцузької коаліції. Спочатку австрійські, пруські, британські і російські війська добились успіху в боях на території Південної Німеччини та Італії, але розбіжності між членами коаліції привели до виходу з неї Прусії та Росії, і в другій половині 1800 року французи здобули вирішальні перемоги у боях під Маренго (Італія) і під Гогенліндером (поблизу Мюнхена).
1815 - Після втечі з Ельби поблизу Канн висадився Наполеон Бонапарт у супроводі близько 1000 своїх прихильників - почався другий етап захоплення ним влади у Франції, котрий отримав назву "Правління 100 днів". Король Людовик XVIII направив проти Наполеона військо, яке, однак, перейшло на бік екс-імператора. 13 березня Наполеон видав декрет про відновлення Імперії і 20 березня переможно увійшов у Париж. Король з двором заздалегідь перебрався зі столиці в Гент. Союзники, налякані звісткою про повернення Наполеона до влади, створили сьому антинаполеонівську коаліцію.
1870 - Нищівною поразкою закінчилась війна Парагваю проти союзу Бразилії, Аргентини і Уругваю. Війна, що розпочалась у 1864 році, нападом Парагваю на Бразилію під приводом захисту Уругваю, привела до втрати Парагваєм майже половини своєї території, включаючи плодородні землі на заході та півночі, і 80% чоловічого населення країни. Президент Парагваю Франциско Лопес, фактичний диктатор, великодержавні наміри якого і спровокували війну, загинув в бою з бразильськими військами на ріці Аквідабан.
1872 - Рішенням Конгресу США в Єллоустоуні утворено перший у світі Національний парк.
1912 - Артур Беррі з м. Сент-Люіс (США) здійснив перший у світі стрибок з літака з парашутом.
1918 - У Житомирі Мала Рада під головуванням Михайла Грушевського прийняла "Закон про грошову одиницю, биття монети та друк кредитових державних білетів", яким запровадила власну валюту, що отримала назву "гривня", та розмінних грошових знаків - шагів.
1919 - Після смерті імператора Лі Хі група корейських політичних діячів проголосила декларацію незалежності і закликала до проведення демонстрацій і збору петицій на її підтримку. Всю країну охопили масові заворушення і антияпонські виступи.
1928 - У США доктор Герберт Еванс відкрив шостий вітамін, відповідно і названий вітаміном F.
1932 - В штаті Нью-Джерсі (США) викрадено дворічного сина знаменитого американського льотчика Чарльза Ліндберга. Викрадач(і) вимагали викуп у розмірі 50 тисяч доларів. Незважаючи на передачу їм необхідної суми, хлопчик був убитий (тіло знайдене 12 травня). Через два з половиною роки за скоєння цього злочину було заарештовано, засуджено і у 1936 році страчено німецького імігранта Бруно Ріхарда Гауптмана, котрий до останнього дня заперечував свою провину.
1934 - У Харбіні імператором створеної в 1932 році маріонеткової держави Манчжоу-го проголошено колишнього китайського імператора Пу I (зрікся китайського престолу в 1912 році після утворення Китайської республіки). Проголошення монархії мало надати легітимності новій державі, яку не визнали основні країни світу.
1935 - У результаті плебісциту, на якому 91% населення висловився за приєднання до Німеччини, спірна франко-німецька територія Саар знову перейшла під повну юрисдикцію Німеччини. Урочиста акція з цієї нагоди проходила у присутності канцлера Адольфа Гітлера.
Новітня історія
1941 - З початком Другої світової війни, Болгарія, яка у Першій світовій війні невдало вибравши союзника (Австро-Угорщина і Німеччина) втратила значну частину території, оголосила про свій нейтралітет. Однак, повіривши в обіцянки Гітлера повернути Болгарії Південну Добруджу і сподіваючись після поразки Греції на частину її північних земель, цього дня у Відні болгарський цар Борис підписав угоду, за якою Болгарія приєднувалась до країн Осі (Німеччина-Італія-Японія).
1945 - Підрозділами польської Армії Крайової знищено близько 300 українських мешканців села Павлокоми.
1950 - У Лондоні за шпигунство на користь СРСР і видачу секретів створення атомної зброї до 14 років ув'язнення засуджено Клауса Фукса, німецького фізика-теоретика, який з 1933 року, після приходу у Німеччині до влади Адольфа Гітлера, працював у Англії і з 1945 року очолював відділ фізики в Британському ядерному дослідницькому центрі.
1954 - На тихоокеанському атолі Бікіні США провели випробування водневої бомби потужністю 15 мегатон. З протестом проти подібних випробувань виступили Нобелівські лауреати Бертран Рассел, Альберт Ейнштейн, Фредерік Жоліо-Кюрі, котрі стали ініціаторами створення Пагуошського руху вчених за ядерне роззброєння.
1956 - Урхо Калева Кекконен став президентом Фінляндії.
1966 - Під час посадки на Венеру розбилась радянська міжпланетна станція "Венера-3". Запущена 15 листопада 1965 року, вона стала першим земним об'єктом, що досяг поверхні Венери.
1968 - На англійській студії Philips Records I’ve Been Loving You» ">Елтон Джон записав свою першу пісню - «I’ve Been Loving You». Звукозаписуюча компанія не розпізнала майбутню зірку і відмовилась від подальшої роботи ним.
1970 - На виборах в Національну раду Австрії вперше перемогу здобула Соціалістична партія (СПА), яка отримала 81 мандат. 21 квітня лідер соціалістів Бруно Крайський сформував новий уряд.
1972 - У Нью-Йорку Джон Леннон почав запис альбому "Some Time in New York City".
1973 - У США вийшов восьмий студійний альбом групи Pink Floyd «The Dark Side of the Moon», який встановив рекорд тривалості перебування в хіт-парадах не побитий і до сьогодні, - в сотні кращих він без перерв знаходився з 1973 по 1988 рік.
1981 - Боббі Сандс, член Ірландської республіканської армії, перебуваючи у тюрмі Мейз (Північна Ірландія) почав сухе голодування, вимагаючи вважати арештованих бойовиків ІРА військовополоненими. Він помер через 65 днів.
1985 - В Уругваї після багатьох років правління військових до влади прийшов цивільний уряд і на посаду президента вступив Хуліо Маріа Сангінетті, обраний в 1984 році на перших за останні 11 років вільних виборах.
1988 - Компанія Apple Computer анонсувала вихід нового пристрою CD-ROM у своїх комп'ютерах Apple II і Macintosh. Хоча CD-ROMи були відомі ще з 1985 року, саме вироби Apple, які продавались за ціною 1199 доларів, стали першими, що надійшли до масового продажу. Найбільше, що вразило фахівців, був не об'єм самого CD-диску, який в 2 тисячі разів перевершував типовий гнучкий диск, а його здатність відтворювати музичні записи. Проте, дише в середині 1990-х CD-ROMи стали стандартною частиною всіх комп'ютерів.
Наш час
1991 - Шахтарі Донбасу оголисили забастовку, вимагаючи підвищення заробітньої плати у зв'язку з очікуваним триразовим підвищенням цін на продукти харчування. У супереч забороні на забастовки до них приєнались шахтарі інших регіонів СРСР. До уряду Горбачова були висунуті економічні і політичні вимоги, а сам Горбачов мав подати у відставку.
1992 - На референдумі в Боснії і Герцеговині, який відбувся 29 лютого - 1 березня, 63% учасників висловились за незалежність республіки. Боснійські серби бойкотували референдум.
1994 - Боснійські серби і хорвати підписали у Вашингтоні угоду про створення спільної держави. 18 березня мусульмани, боснійські хорвати і представники Хорватії у присутності президента США Біла Клінтона підписали угоду про вступ мусульмансько-хорватської федерації у конфедеративні стосунки з Хорватією.
1994 - Випускники Стенфордського університету Джері Янг і Дейвід Філо заснували компанію Yahoo! - один з перших вебпорталів і пошукових сайтів. На сьогодні сайт Yahoo! щомісяця відвідує понад 700 мільйонів користувачів.
1995 - У Москві в під'їзді власного дому убито популярного тележурналіста і телеведучого Владислава Лістьєва, обраного в листопаді 1994 року генеральним директором Громадського російського телебачення (ГРТ). Виступаючи 2 березня на цивільній панихиді, президент Росії Борис Єльцин заявив, що "зробить все можливе, щоб вбивці були знайдені і покарані". Їх, однак, не знайдено до сьогодні.
1995 - На 37-й церемонії вручення нагород Греммі перемогу здобули Шеріл Кроу (номінація Пісня року - "All I Wanna Do") і Тоні Беннет (Кращий альбом - "MTV Unplugged").
1999 - В Оттаві (Канада) представниками 133-х держав підписано Договір про заборону використання, продаж і зберігання протипіхотних мін. Протягом наступних чотирьох років в країнах-підписантах повинні бути знищені всі запаси подібних мін, а протягом десяти - демонтовано всі закладені міни. Китай, США та Росія відмовились підписати угоду.
1999 - Щвейцарець Бертран Пікар і британець Браян Джонс завершили перший в історії кругосвітній політ на повітряній кулі - за 19 днів 21 годину і 47 хвилин на "Breitling Orbiter 3" вони подолали відстань 45 755 кілометрів.
2000 - З метою запобігти нестримній інфляції парламент Еквадору прийняв закон про заміну місцевої валюти (сукре) на американський долар.
2006 - Англомовний розділ Вікіпедії поповнився мільйонною статтею.
2014 - Рада Федерації Росії підтримала звернення президента Володимира Путіна про дозвіл на застосування Збройних сил Російської Федерації на території України, у відповідь на що Рада національної безпеки і оборони України, ухвалила рішення привести Збройні сили України в повну бойову готовність та розробила план дій на випадок прямої військової агресії з боку РФ.
Народились 1 березня
1105 - 21 серпня 1157, Альфонсо VII (Альфонсо Імператор), король Галіції (з 1111 р.), Леона (з 1126 р.), Кастілії (з 1127 р.); перший іспанський король з Бургундської династії.
1445 - 17 травня 1510, Сандро Боттічеллі, італійський художник Сандро Боттічеллі, італійський художник епохи Відродження.
1810 - 17 жовтня 1849, Фридерік Шопен, польський композитор Фридерік (Францишек) Шопен, польський композитор, піаніст-віртуоз.
1904 - 16 грудня 1944, Гленн Міллер, американський композитор, аранжувальник, тромбоніст, керівник джаз-оркестру, один з ведучих представників музики в стилі свінг.
1910 - 29 липня 1983, Грем Девід Нівен, британський актор ("Рожева пантера", "Казино Рояль", "Смерть на Нілі"), лауреат премій "Оскар" ("За окремими столиками", 1959) і "Золотий глобус" (1954, 1959).
1914 - 16 квітня 1994, Ральф Волдо Еллісон, американський письменник ("Невидимка"), публіцист ("Примара і дія").
1922 - 4 листопада 1995, Іцхак Рабін, ізраїльський політик Іцхак Рабін, ізраїльський військовий і політичний діяч, прем'єр-міністр Ізраїлю (1974-77, 1992-95 рр.), лауреат Нобелівської премії миру (1994); убитий єврейським екстремістом.
1927 - Гаррі (Гарольд Джордж) Белафонте, американський співак, композитор, актор ("Острів під сонцем", "Канзас-сіті"). Сьогодні 91-а річниця.
1930 - 27 листопада 2012, Іван Іванович Білик, український письменник, перекладач, лауреат Шевченківської премії (1991).
1937 - Євген (Еуженіу) Дога, молдавський композитор. Сьогодні 81-а річниця.
1938 - 10 березня 2004, Борислав Брондуков, український актор Борислав Миколайович Брондуков, український актор ("Вавілон ХХ", "Афоня", "Гараж"). 80 років з дня народження.
1944 - Роджер Делтрі, англійський рок-співак (The Who). Сьогодні 74-а річниця.
1944 - Рон Говард, американський режисер, актор, сценарист. Сьогодні 74-а річниця.
1946 - Валентин Васильович Щербачов, український спортивний журналіст. Сьогодні 72-а річниця.
1956 - Даля Грибаускайте, литовський політик, президент Литви (з 2009 р.). Сьогодні 62-а річниця.
1958 - Бертран Пікар, швейцарський психіатр і повітроплавець; перщим (разом з Браяном Джонсом) на повітряній кулі облетів земну кулю (1999). Син Жака Пікара, внук Огюста Пікара. Сьогодні 60-а річниця.
1969 - Хав'єр Бардем, іспанський актор Хав'єр Бардем, іспанський актор («Їж, молись, кохай», «Вікі.Крістіна.Барселона», «Старим тут не місце»). Сьогодні 49-а річниця.
1994 - Джастін Бібер, канадський співак Джастін Бібер, канадський співак, актор. Сьогодні 24-а річниця.
Померли 1 березня
1792 - Леопольд II, імператор Священної Римської імперії Леопольд II (Петер Леопольд Габсбург), король Німеччини (з 1790 р.), імператор Священної Римської імперії (з 1790 р.), Король Галичини та Володимирії; третій син Франца I та Марії Терезії, першим запровадив заборону смертної кари. 226 років тому, в 45 років (нар. 5 травня 1747 р.).
1911 - Якоб Хендрік Вант-Гофф, нідерландський хімік, основоположник стереохімії, перший лауреат Нобелівської премії в галузі хімії (1901). 107 років тому, в 59 років (нар. 30 серпня 1852 р.).
1984 - Джекі Куган (Джон Леслі Куган), американський кіноактор, перша дитина-актор зірка Голлівуду ("Малюк", "Олівер Твіст", "Маленький Робінзон Крузо", "Том Сойєр", "Гекльберрі Фінн"). 34 роки тому, в 70 років (нар. 26 жовтня 1914 р.).
1991 - Едвін Герберт Ленд, американський фізик, винахідник, творець одноступінчатого процесу проявлення і друку фотографій, конструктор фотокамер "Поляроїд", засновник однойменної компанії. 27 років тому, в 82 роки (нар. 7 травня 1909 р.).
1995 - Владислав Миколаєвич Лістьєв, російський тележурналіст, телеведучий, шоу-мен ("Погляд", "Тема", "Поле чудес", "Час пік"); застрелений в під'їзді власного будинку. 23 роки тому, в 39 років (нар. 10 травня 1956 р.).
2014 - Ален Рене, французький кінорежисер ("Хіросіма, любов моя", "Війна закінчена", "Життя - роман"). 4 роки тому, в 92 роки (нар. 3 червня 1922 р.).