92-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 273 дні. Іменинники — Анатолія, Віктор, Домна, Іван, Клавдія, Матрона, Микита, Олександра, Параскева (Параска), Світлана, Сергій, Уляна, Феодосія, Юлія (Юліанія). Міжнародний день дитячої книги, Всесвітній день інформації про проблему аутизму, в Аргентині відзначають День Мальвінських островів, в Ліберії — День молитви, в Білорусії та Росії — День об'єднання народів.
Головні події 2 квітня
• Березневі статті Богдана Хмельницького, 1654
• Звільнення маркіза де Сада, 1790
• Березневі погроми в Баку, 1918
• Фолклендська війна, 1982
• Смерть Івана Павла II, 2005
Всі події 2 квітня
568 • Загони лангобардів під керівництвом Альбоіна вторглись на територію Італії. Разом з ним на підкорення Італії вирушили підкорені лангобардами гепіди, алани, свеви і союзники Альбоіна — сакси.
1513 • В ході пошуків легендарного "фонтану молодості" іспанський дослідник Хуан Понсе де Леон висадився на узбережжі Флориди в районі сучасного містечка Сент-Августин і оголосив півострів власністю Іспанії. Хоча ці землі були відомі європейцям і раніше, саме сходження Понсе на берег цієї території є першим задокументованим фактом. Понсе вважав, що перебуває не на півострові, а на острові і назвав його Флорида, оскільки подія трапилась в період пасхального посту (Pascua Florida іспанською). У 1521 році він знову висадився у Флориді з метою заснування іспанського поселення, але його експедиція була вороже зустріта місцевим населенням, і іспанцям довелось рятуватись втечею — Понсе повернувся на Кубу, де й помер від отриманого поранення. Лише в 1565 році іспанцям вдалося заснувати у Флориді перше постійне поселення, назване іменем святого Августина.
НОВА ІСТОРІЯ
1654 • Московський цар Олексій Михайлович схвалив т. зв. «Березневі статті Богдана Хмельницького», які разом із трьома грамотами, жалуваними через тиждень гетьману Богдану Хмельницькому і шляхті Гетьманщини, склали договір між московським урядом і козацькою старшиною, що регламентував політичне, правове, фінансове і військове становище Гетьманщини після Переяславської ради.
1657 • Після смерті імператора Священної Римської імперії Фердинанда III почались переговори про спадкоємця трону — поряд з його сином ерцгерцогом Леопольдом, королем угорським і чеським, на імператорський престол претендували курфюст Баварський Фердинанд і французький король Людовик XIV.
1718 • Російський імператор Петро I створив Таємну канцелірію, орган політичного розшуку і суду для розслідування особливо важливих державних злочинів.
1722 • У Петербурзі видано царський указ про ліквідацію гетьманства і утворення в Глухові Малоросійської колегії — органу управління Лівобережною Україною, яка складалася з російських воєвод на чолі з генералом Степаном Веляміновим. Його перебування в Глухові призвело до нескінченних скарг на зловживання, що закінчилися в 1726 році викликом його в Санкт-Петербург, скасуванням Малоросійської колегії і відновленням гетьманства.
1790 • Після 12 років тюремного ув'язнення і року примусового лікування у божевільні на свободу вийшов маркіз Донасьєн де Сад вийшов на свободу. Завдяки написаним у Бастилії творам він зажив слави успішного письменника, активно включився в події революційної Франції, однак його аристократичне походження і згубні пристрасті через 11 років стали причинами нового арешту і поміщення в психіатричну лікарню, де він і прожив решту 13 років свого життя.
1792 • У США прийнято т. зв. Монетний акт, яким введено долар як основну розрахункову одиницю на території США.
1794 • За розпорядженням французького Конвенту створено першу у світі авіакомпанію "Aerostiers", що випускала повітряні кулі для потреб французької армії. Компанія припинила своє існівання у 1799-у році.
1800 • В імператорському Бургтеатрі у Відні відбулась прем'єра Першої симфонії Людвіга ван Бетховена. У програмі концерту були також його Фортепіанний концерт №2, а також симфонії Моцарта і ораторія Гайдна.
1801 • Сподіваючись зламати блокаду європейськими країнами англійських торгових суден, в бухті Копенгагена англійський флот під командуванням віце-адмірала Нельсона розбив флот Союзу північних морських держав, який утворили Росія, Швеція, Данія та Прусія для протистояння морській торговій монополії Англії. В ході тривалого нерівного бою британці втратили близько тисячі вбитим і пораненими, а датчани — майже 6 тисяч чоловік і були змушені 8 квітня підписати з Англією перемир'я і вийти з коаліції; половина датського флоту було затоплено, а інша половина відправлено в Англію.
1810 • Прагнучи підтвердити легітимність свого імператорського титулу, Наполеон I одружився з ексгерцогинею Марією Луїзою, дочкою австрійського імператора Франца I. Шлюб мав забезпечити також примирення Австрії з Францією, чого прагнув австрійський канцлер Маттерніх, і давав надії Наполеону на народження спадкоємця престолу.
1814 • За ініціативою глави Тимчасового уряду і Шарля Талейрана сенат Франції оголосив про позбавлення влади Наполеона Бонапарта і звільнив «французький народ і армію ... від присяги вірності імператору».
1868 • Лаура, дочка Карла Маркса, вийшла заміж за відомого діяча міжнародного робітничого руху Поля Лафарга; в 1911 році подружжя одночасно скінчило життя самогубством.
1918 • Між азербайджанцями і більшовицьким бакинським комітетом було досягнуто перемир'я, однак вбивства і грабежі в азербайджанських кварталах Баку тривали до 5 квітня. У міжетнічних зіткеннях, що тривали тиждень, загинули тисячі людей, в основному мусульмани в Баку та інших містах Бакинської губернії.
1930 • Після смерті імператриці Зоудіту, яка правила з 1916 року, спадкоємець і регент Тафарі Маконнен став імператором Ефіопії під іменем Хайле Селассіє I.
НОВІТНЯ ІСТОРІЯ
1941 • Німецькі війська під командуванням генерал-лейтенанта Ервіна Роммеля розпочали наступ поблизу міста Кіренайка і через дев'ять днів знову захопили територію сучасної Лівії, втрачену раніше їх італійськими союзниками під натиском британських військ.
1958 • У США відбулась прем'єра фільму "Молоді леви" з участю Марлона Брандо, Монтгомері Кліфта та Діна Мартіна і знятого американським режисером українського походження Едвардом Дмитриком.
1958 • В містечку Уічіта Фоллс (штат Техас) зареєстровано торнадо, що рухався зі швидкістю 450 км/год.
1964 • Британський хіт-парад очолила пісня The Beatles "Can't Buy Me Love".
1971 • Екс-бітл Рінго Старр випустив свій перший і єдиний вдалий сингл «It Don't Come Easy», написаний для нього Джорджем Харрісоном.
1974 • На 46-й церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії на лаври переможців претендували фільми "Серпіко", "Екзорсист", "День шакала", "Американське граффіті", "Ісус Христос — суперзірка", "Останнє танго в Парижі", "Жити і померти". Але кращим фільмом 1973 року визнано стрічку "Оса", котра виграла шість "Оскарів", включаючи нагороду Джорджу Хіллу як кращому режисеру. Кращим актором визнано Джека Леммона ("Врятувати тигра"), кращою актрисою — Гленду Джексон ("Вищий світ").
1977 • Шведська поп-група ABBA з піснею "Knowing Me Knowing You" вп'яте очолила британський хіт-парад.
1978 • На американському телеканалі CBS почався показ серіалу "Даллас", котрий завдяки своїй неймовірній популярності перетворився із запланованого 5-серійного фільму на цілу кіноепопею, показ котрої тривав тричі на тиждень 13 років поспіль.
1982 • Зо півтисячі аргентинських спецпризначенців захопили столицю Фолклендів, після кількагодинного бою примусивши здатись нечисленний британський контингент міста Стенлі. Це стало початком Фолклендської війни, яку Сполучене Королівство переможно закінчило за неповних три місяці.
1989 • З метою зняти напруженість у міждержавних стосунках радянський лідер Михайло Сергійович Горбачов розпочав свій візит на Кубу. Цього дня він прибув до Гавани, де попри помпезний прийом так і не зміг переконати Фіделя Кастро в необхідності проведення на Кубі економічних та політичних реформ, аналогічних започаткованих Горбачовим у СРСР. Після повідомлення про те, що СРСР більше не в змозі надавати економічну підтримку режиму Кастро в попередніх обсягах, переговори швидко зайшли в тупик і не було підписано жодного міждержавного документу чи спільної заяви.
1989 • Центральний комітет Палестинської національної ради обрав Ясіра Арафата Президентом самопроголошеної Палестинської держави.
НАШ ЧАС
1991 • У Мадриді на зустрічі парламентарів країн-учасниць Наради з безпеки і співробітництва в Європі прийнято рішення про створення Парламентської асамблеї РБСЄ (тепер — ОБСЄ).
1996 • У Москві президенти Росії та Білорусії Борис Єльцин та Олександр Лукашенко підписали договір про утворення співдружності Росії та Білорусії, що передбачав створення трьох наддержавних координаційних органів — Вищої ради, Виконавчого комітету, і Міжпарламентського конгресу.
1997 • У Московському Кремлі через рік після підписання 2 квітня 1996 року договору про утворення співдружності Росії та Білорусії президенти Б. Єльцин та О. Лукашенко поставили свої підписи під Договором про утворення союзу Білорусії та Росії.
1999 • Через кілька годин після заяви по телебаченню генерального прокурора Росії Юрія Скуратова про те, що в нього є список офіційних осіб, котрі незаконно перевели у швейцарські банки великі грошові суми, президент Єльцин звільнив Скуратова з його посади. Формальним приводом стала "аморальність" прокурора, котрого було знято на відео під час розваг з двома проститутками.
2000 • У 62-річного прем'єр-міністра Японії Кейдзо Обуті стався інсульт, котрий призвів до клінічної смерті 4 квітня. Через два дні новим прем'єром Японії став Іосіро Морі.
2005 • У Римі на 85-у році життя помер Іван Павло II, перший за попередні 455 років Папа Римський неіталійського походження, імовірно перший Папа-слов'янин. Відомий також як філософ, теолог, драматург, поет, педагог. Все життя його девізом були слова, вимовлені під час першої папської меси 22 жовтня 1978 року : "Не бійтесь! Відкрийте двері для Христа".
2007 • Президент України Віктор Ющенко видав указ про розпуск Верховної ради 5-го скликання.
2008 • У Бухаресті розпочався саміт країн-членів НАТО, на якому Україні та Грузії було відмовлено у приєднанні до програми вступу до НАТО.
2019 • Після двох десятиліть перебування при владі у відставку подав 7-й президент Алжиру Абделазіз Бутефліка.
Народились 2 квітня
742 — †28 січня 814 • Карл Великий (Карл Капет), франкський король (з 768 р.) з династії Капетингів, імператор Заходу (800-814), умілий військовий керівник і державний реформатор, один з найвизначніших правителів у історії людства.
1618 — †28 грудня 1663 • Франческо Марія Грімальді, італійський фізик і астроном; склав першу карту поверхні Місяця.
1639 — †21 вересня 1709 • Іван Степанович Мазепа, український військовий, політичний і державний діяч; гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави на Лівобережній (1687-1704 рр.) і всій Наддніпрянській Україні (1704-09 рр.), князь Священної Римської Імперії (1707-09 рр.).
1725 — †4 червня 1798 • Джованні-Джакомо Казанова, італійський авантюрист, герой-коханець, письменник ("Історія мого життя").
1770 — †29 березня 1818 • Александр Петіон, гаїтянський революціонер і військовий, перший президент Республіки Гаїті (1807-18 рр.).
1805 — †4 серпня 1875 • Ганс-Крістіан Андерсен, датський письменник, автор понад 150 казок ("Гидке каченя", "Стійкий олов'яний солдатик", "Снігова королева", "Кресало", "Русалочка"). Саме день народження Андерсена святкується як Міжнародний день дитячої книги.
1834 — †4 жовтня 1904 • Фредерік Огюст Бертольді, французький скульптор; автор статуї "Свобода", подарованої Францією США.
1840 — †29 вересня 1902 • Еміль Золя, французький письменник ("Ругон-Маккари", "Жерміналь", "Чрево Парижу"), публіцист ("Я звинувачую").
1875 — †18 серпня 1940 • Волтер Крайслер, американський підприємець, засновник корпорації "Крайслер".
1891 — †1 квітня 1976 • Макс Ернст, франко-німецький художник, скульптор, один з основоположників сюрреалізму в сучасному мистецтві ("Великий ліс", "Спокуса святого Антонія"). 130 років з дня народження.
1905 — †15 грудня 1986 • Серж Лифар (Сергій Михайлович Лифар), французький танцівник, хореограф, балетмейстер українського походження; соліст (до 1956 р.) і педагог паризького театру Гранд-Опера, постановник більше 200 балетів, засновник Інституту хореографії (Париж).
1914 — †5 серпня 2000 • Алек Гіннесс, англійський актор, лауреат премії «Оскар» ("Міст через ріку Квай" [1957]; "Доктор Живаго", "Зоряні війни"; у 1980-у році удостоєний «Оскара» за кінокар'єру.
1926 — †19 травня 2014 • Джек (Джон Артур) Бребхем, австралійський автогонщик і конструктор, триразовий чемпіон "Формули-1" (1959, 1960, 1966 рр.); єдиний з гонщиків "Формули-1", хто перемагав на автомобілі власної конструкції (1966). 95 років з дня народження.
1927 — †17 листопада 2006 • Ференц Пушкаш, угорський футболіст; один з кращих бомбардирів світового футболу (забив 512 голів у 528 матчах), срібний призер Олімпійських ігор (1952), чемпіонату світу (1954), багаторазовий чемпіон Іспанії (у складі "Реалу", 1956-66 рр.), чотириразовий володар Кубка європейських чемпіонів.
1939 — †1 квітня 1984 • Марвін (Пенц) Гей-молодший, американський співак, композитор, аранжувальник («I Heard It Through The Grapevine», «I Want You», «Let's Get It On», «Sexual Healing»), один з основоположників стилю ритм-енд-блюз.
1945 • Лінда Хант, американська актриса, лауреат «Оскара» (Рік життя в небезпеці [1983]; Папай, Поліцейський для дитсадка).
1977 • Майкл Фассбендер, ірландський актор («Безславні виродки», «Люди Ікс: Перший клас», «300 спартанців», «Голод»).
Померли 2 квітня
1118 • Балдуїн I, граф Булонський (1076-96 рр.), Едеський (1098-1100 рр.), один із керівників Першого хрестового походу, перший король Єрусалимського королівства (1100-1118 рр.). Пом. 903 роки тому у 60 років (нар. 1058 р.).
1657 • Фердинанд III (Фердинанд Габсбург), імператор Священної Римської імперії з 1637, король Угорщини, Богемії; син Фердинанда II і Марії Анни, дочки герцога Баварського Вільгельма V. Пом. 364 роки тому у 49 років (нар. 13 липня 1608 р.).
1770 • Жан-Антуан Нолле, французький священник, фізик («Дослідження конкретних причин електричних явищ», 1749), член Паризької академії наук. Пом. 251 рік тому у 70 років (нар. 19 листопада 1700 р.).
1777 • Максим Созонтович Березовський, український композитор, диригент, співак. Пом. 244 роки тому у 32 роки (нар. 27 жовтня 1745 р.).
1872 • Семюел (Фінлі Бріз) Морзе, американський художник-портретист, педагог і винахідник у галузі телеграфії (телеграфний апарат — 1837, телеграфна азбука — 1838). Пом. 149 років тому у 81 рік (нар. 27 квітня 1791 р.).
1918 • Іван Нечуй-Левицький (Іван Семенович Левицький), український письменник (Микола Джеря, Кайдашева сім'я, Дві московки, Над Чорним морем, Маруся Богуславка), етнограф і фольклорист. Пом. 103 роки тому у 80 років (нар. 25 листопада 1838 р.).
1974 • Жорж (Жан Раймон) Помпіду, французький політичний діяч, прем'єр-міністр (1962-68 рр.), президент Франції (1969-74 рр.). Пом. 47 років тому у 63 роки (нар. 5 липня 1911 р.).
1987 • Бернард «Бадді» Річ, американський джазовий музикант. Пом. 34 роки тому у 70 років (нар. 30 вересня 1917 р.).
2005 • Іван Павло II (Кароль Войтила), 264-й Папа римський (з 1978 р.), перший поляк на цій посаді, перший папа-неіталієць за попередні 456 років. Пом. 16 років тому у 85 років (нар. 18 травня 1920 р.).