326-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 39 днів. Іменинники — Антон (Антоній), Іван, Кирило, Костянтин, Марк, Олександр, Порфирій, Феоктист. В Україні відзначають День гідності та свободи, у Лівані і Сурінамі — День незалежності, а в Гвінеї — День вторгнення.
Головні події 22 листопада
• Падіння мусульманської Севільї, 1248
• «Український націоналізм — головна небезпека на Україні», 1933
• Замах на Джона Кеннеді, 1963
• Перший титул Майка Тайсона, 1986
• Ангела Меркель — канцлер ФРН, 2005
Всі події 22 листопада
1059 • Важко хворий імператор Ісаак I Комнін зрікся престолу на користь Костянтина Дуки, який через два дні коронувався на престол Візантії.
1248 • Після 15-місячної облоги військами короля Кастилії, Леона і Галісії Фернандо III капітулювала Севілья, яка понад півтисячоліття перебувала під владою мусульман. Це стало фактичним завершенням першого етапу християнської Реконкісти Піренеїв, де єдиним оплотом ісламу залишився Гранадський емірат, який проіснував ще майже 250 років.
НОВА ІСТОРІЯ
1806 • Російська армія перейшла Дністер і зайняла Дунайські князівства. У відповідь Туреччина розірвала з Росією дипломатичні стосунки і 27 грудня оголосила їй війну, яка закінчилась 28 травня 1812 року Бухарестським миром.
1906 • На Міжнародній конференції з радіотелеграфії в Берліні прийнято рішення про використання сигналу SOS (...---...) в якості заклику про допомогу. Воно було ратифіковане і набуло чинності в 1908 році.
1928 • У Парижі відбулось перше виконання оркестрової п'єси Моріса Равеля "Болеро".
1933 • У Харкові завершив свою роботу об'єднаний пленум ЦК і ЦКК КП(б)У, резолюцією якого вперше в історії УСРР український націоналізм було визнано головною небезпекою у національному питанні. Цим рішенням, яке сформулював особисто Йосиф Сталін, було формалізовано започатковану наприкінці 1932 року кардинальну зміну національної політики в Україні.
НОВІТНЯ ІСТОРІЯ
1943 • У Каїрі почалась чотириденна конференція за участю президента США Франкліна Рузвельта, прем'єр-міністра Великобританії Вінстона Черчілля і китайського генералісімуса Чан Кай-ши, на якій були обговорені питання про спільні військові дії проти Японії. Було досягнуто згоди про позбавлення Японії всіх островів і територій, завойованих нею в 20-у столітті, включаючи Корею, Формозу і Манчжурію, а також умовою припинення бойових дій проти Японії була визначена її безумовна капітуляція.
1956 • В Мельбурні (Австралія) відкрились XVI Олімпійські ігри. Вони були бойкотовані рядом країн з політичних мотивів: Єгипет, Ліван, Іспанія і Швейцарія відмовились брати участь в Іграх в знак протесту проти участі Франції та Великої Британії в арабо-ізраїльському конфлікті за Суецький канал, а Китай не надіслав свою команду із-за запрошення до участі в Олімпіаді команди Формози (сучасний Тайвань).
1963 • У Великобританії вийшов другий альбом The Beatles під назвою «With the Beatles». Сім із чотирнадцяти пісень альбому були написані Джоном Ленноном і Полом Маккартні; шість пісень були запозичені в інших авторів і вперше за весь час існування групи свою пісню представив Джордж Гаррісон — «Don't Bother Me».
1963 • О 12-30 в центрі Далласа (штат Техас) стався замах на Джона Кеннеді — Лі Харві Освальд зробив три постріла з шостого поверху складу підручників, влучивши в президента США і губернатора Техасу Джон Коннолі, котрий його супроводжував, що проїжджали містом у відкритому автомобілі. Через півгодини лікарі констатували смерть 35-го президента США. Джону Кеннеді було 46 років. Віце-президент Ліндон Джонсон, котрий перебував у президентському ескорті на три машини позаду автомобіля Кеннеді, о 14-39 на авіабазі в Далласі приніс присягу як 36-й президент США.
1972 • В Гельсинкі почались попередні переговори про скликання Наради з безпеки і співробтництва в Європі (НБСЄ) за участю всіх європейських держав, а також США і Канади.
1975 • В Іспанії відновлено монархію — по смерті диктатора Франсиско Франко влада в країні перейшла до призначеного ним спадкоємця, 37-річного принца Хуана Карлоса Бурбона, котрий цього дня став королем Іспанії. За життя Франко принц Хуан Карлос тримався в тіні і вселяв надії, що стане продовжувачем курсу диктатора, але вже в першій своїй тронній промові оголосив про перехід Іспанії до побудови демократичного суспільства.
1985 • Компанія Microsoft підписала з компанією Apple ліцензійну угоду про право використання в операційній системі Windows візуальних характеристик, елементів інтерфейсу, "духу і стилю" ОС Macintosh, котра, в свою чергу, багато що запозичила від ОС Alto, розробленої в 1972 році компанією Xerox для комп'ютерів PARC. У 1988 році Apple подала в суд на Microsoft за порушення авторських прав, оскільки ліцензія стосувалась лише Windows 1.0, а не всіх наступних версій операційної системи, але позов був відкликаний в 1991 році без прийняття якого б то не було судового рішення.
1986 • Майк Тайсон став наймолодшим чемпіоном світу з боксу серед професіоналів у надважкій ваговій категорії — цього дня, у віці 20 років і 4 місяців, у бою в Лас-Вегасі, штат Невада, Майк Тайсон переміг Тевора Бербіка коли відправив у нокаут діючого чемпіона світу за версією World Boxing Council (WBC).
1988 • У присутності членів конгресу і журналістів на авіазаводі №42 в місті Палмдейл (штат Каліфорнія) було вперше продемонстровано публіці бомбардувальник-невидимку B-2, виготовлений компанією Northrop. Літак, що розроблявся протягом десяти років в умовах повної секретності, був здатним долати найскладніші захисні рубежі супротивників, залишаючись непоміченим для інфрачервоних, звукових, радіохвиль і у видимому діапазоні. На момент демонстрації B-2 навіть не пройшов льотних випробувань, але зразу ж був підданий критиці за свою високу вартість — його розробка обійшлась в 40 мільярдів доларів, а виготовлення одного літака коштувало 1 мільярд. У 1989 році B-2 Stealth успішно пройшов випробування, а в 1990-х роках відмінно проявив себе при виконанні бойових завдань. Правда, після розпаду СРСР в 1991 році урядове замовлення на виробництво 132 бомбардувальників-невидимок було скорочене до 21.
1989 • У Бейруті, всього лише через 17 днів після обрання, від вибуху радіокерованої бомби загинув президент Лівану Рене Муавад. На місці вибуху утворилась воронка діаметром до 10 метів і глибиною до 2 метрів; крім президента загинуло більше 23-х осіб, включаючи 10-х його тілоохоронців. Муавад став четвертим за попередні 12 років ліванським лідером, що загинув у результаті теракту.
1990 • У Києві завершено зведення найвищої у світі піраміди з пробок для пляшок. Команда з 11 чоловік під керівництвом Євгена Лепехова за п'ять днів виготовила конструкцію висотою 70 сантиметрів і площею 4 на 4 метра, в якій в 129 рядів було викладено 362194 пробки.
1990 • Не зумівши отримати перемогу в першому турі щорічних виборів керівника консервативної партії, 65-річна Маргарет Тетчер зняла свою кандидатуру з подальшого голосування і оголосила про свою відставку з поста прем'єр-міністра країни, котрий вона займала протягом трьох термінів підряд. За 11 років свого керівництва Великою Британією, найдовший період з 1827 року, Маргарет Тетчер досить жорстко втілювала свою концепцію розвитку країни, заслуживши прізвисько "залізна леді", — вона провела приватизацію численних державних підприємств, зменшила кількість виплачуваних державою дотацій, законодавчо обмежила права профспілок, здобула перемогу у Фолклендській війні 1982 року проти Аргентини, почала жорстоке переслідування ірландських сепаратистів у Північній Ірландії.
НАШ ЧАС
2003 • Революція троянд, яка розпочалась в Грузії після фальсифікації виборів, що пройшли 2 листопада, досягла свого апогею — мітингувальники захопили будинок парламенту під час першого засідання парламенту. Президент з охороною змушений був залишити засідання. Наступного дня, після зустрічі президента Грузії Едуарда Шеварнадзе з чільниками опозиції Міхеїлом Саакашвілі та Зурабом Жванією, Шеварнадзе оголосив про свою відставку та залишив країну.
2005 • 51-річна Ангела Меркель обрана федеральним канцлером ФРН — 397 депутатів Бундестагу проголосували «за», 202 — «проти», 12 — «утрималися». Вона стала першою жінкою на цьому посту і наймолодшим канцлером в історії ФРН.
2008 • В Україні за участю Президента Віктора Ющенка пройшли масштабні заходи зі вшанування пам`яті жертв Голодомору 1932-1933 років. Зокрема, в Києві відкрито Меморіал пам'яті жертв Голодоморів. Пам'ятники пам'яті відкрито в Одесі, Вінниці, на Сумщини обласний меморіал в селі Піски. В Україні оголошено Загальнонаціональну хвилину мовчання.
2013 • 23-річний норвезький гросмейстер Магнус Карлсен став новим чемпіоном світу з шахів, достроково здобувши перемогу над Вішванатаном Анандом у матчі за це звання.
2014 • Василь Ломаченко захистив свій титул чемпіона світу за версією WBO у напівлегкій вазі, вигравши бій з Чонлатарном Піріяпіньйо.
Народились 22 листопада
1801 — †4 жовтня 1872 • Володимир Іванович Даль, російський та український лексикограф, етнограф, письменник (Тлумачний словник живої великоруської мови).
1808 — †18 липня 1892 • Томас Кук, англійський бізнесмен, засновник першого у світі туристичного бюро (1841). 215 років з дня народження.
1869 — †19 лютого 1951 • Андре Жид, французький письменник (Підземелля Ватикана, Фальшивомонетники), лауреат Нобелівської премії з літератури (1947).
1890 — †9 листопада 1970 • Шарль де Голль, французький генерал, керівник Руху опору в роки Другої Світової війни, перший президент 5-ї республіки (1958-1969 рр).
1893 — †26 липня 1991 • Лазар Мойсейович Каганович, радянський партійний та державний діяч, 1-й генеральний секретар ЦК КП(б)У (1925-28 рр.), 4-й Перший секретар ЦК КП(б)У (1947). 130 років з дня народження.
1899 — †15 серпня 1935 • Уайлі Пост, американський авіатор; першим облетів земну кулю на літаку (1931).
1943 • Біллі Джин Кінг (Моффітт), американська тенісистка, 20-разова переможниця Уімблдонського турніру, включаючи одиночний розряд [1966-1968, 1972, 1973, 1975], чемпіонка Australian Open [1968], French Open [1972], US Open [1967, 1971, 1972, 1974]. 80 років з дня народження.
1952 • Савік Шустер, канадський журналіст, телеведучий.
1958 • Джеймі Лі Кертіс, американська кіноактриса (Розщеплення, Вірус, Правдива брехня, Блакитна сталь, Рибка по імені Ванда, Молода назавжди, Поїзд жахів, Нічого окрім кохання); дочка Тоні Кертіса. 65 років з дня народження.
1962 • Віктор Ігоревич Пелевін, російський письменник («Омон Ра», «Empire «V», «S.N.U.F.F», «Синій ліхтар»).
1967 • Борис Беккер, німецький тенісист, наймолодший переможець Уімблдону [1985, 1986, 1989], переможець US Open [1989], Australian Open [1991]).
1984 • Скарлетт Йоханссон, американська кіноактриса («Світ примар», «Труднощі перекладу», «Вікі Крістіна Барселона», «Матч-Пойнт»), співачка.
1986 • Оскар Леонард Пісторіус, південноафриканський легкоатлет-спринтер; шестиразовий переможець Паралімпійських ігор (2004, 2008, 2012), срібний призер Чемпіонату світу з лекої атлетики серед здорових (естафета 4 х 400 метрів), перший спортсмен-інвалід, що брав участь в Олімпійських іграх (2012).
Померли 22 листопада
365 • Фелікс II, антипапа (355-357 рр.), призначений імператором Констанцієм II. Пом. 1658 років тому.
1286 • Ерік V (Ерік Гліппінг), король Данії (1259-86 рр.). Пом. 737 років тому у 37 років (нар. 1249 р.).
1594 • Мартін Фробішер, англійський мореплавець і капер; відомий відкриттям Гренландії, Баффінової Землі. Пом. 429 років тому у 55 років (нар. 1539 р.).
1617 • Ахмед I, 14-й султан Османської імперії; син Мехмеда III. Пом. 406 років тому у 27 років (нар. 1590 р.).
1873 • Михайло Олександрович Максимович, український вчений-енциклопедист, історик, філолог, етнограф; перший ректор Київського університету ім. Т. Г. Шевченка. Пом. 150 років років тому у 69 років (нар. 3 вересня 1804 р.).
1907 • Асаф Холл, американський астроном; відкривач супутників Марса — Фобоса і Деймоса (1877). Пом. 116 років тому у 78 років (нар. 15 жовтня 1829 р.).
1913 • Токугава Йосінобу, 15-й, останній сьогун сьогунату Едо (1866-68 рр.). Пом. 110 років років тому у 76 років (нар. 28 жовтня 1837 р.).
1916 • Джек Лондон (Джон Гріффіт Чейні), американський письменник ("Мартін Іден", "Залізна п'ята", "Морський вовк"). Пом. 107 років тому у 40 років (нар. 12 січня 1876 р.).
1963 • Джон Фіцджеральд Кеннеді, 35-й президент США (1961-1963 рр.), перший і єдиний католик на цьому посту, перший президент США, що став лауреатом Пулітцерівської премії; убитий в результаті замаху, деталі котрого й досі лишаються невиясненими. Пом. 60 років років тому у 46 років (нар. 29 травня 1917 р.).
1963 • Олдос (Леонард) Хакслі, англійський філософ, письменник (Острів, Геній і богиня, Точка відліку). Пом. 60 років років тому у 69 років (нар. 26 липня 1894 р.).
1997 • Майкл Хатченс, австралійський рок-співак, лідер групи INXS. Пом. 26 років тому у 37 років (нар. 22 січня 1960 р.).
2000 • Еміль Затопек, чеський легкоатлет, чотириразовий Олімпійський чемпіон з бігу на середні і довгі дистанції (1952). Пом. 23 роки тому у 78 років (нар. 19 вересня 1922 р.).
2001 • Мері Кей Еш, засновниця кометичної компанії Mary Kay Cosmetics. Пом. 22 роки тому у 83 роки (нар. 12 травня 1918 р.).
2007 • Моріс Бежар, французький танцівник і хореограф, режисер, один з найвизначніших хореографів ХХ століття. Пом. 16 років тому у 80 років (нар. 1 січня 1927 р.).
2007 • Рег Парк, британський культурист ("Містер Всесвіт" 1951, 1958, 1960), актор ("Геркулес підкорює Атлантиду", "Подвиги Геракла: Геракл в царстві тіней"). Пом. 16 років тому у 79 років (нар. 7 червня 1928 р.).
2011 • Світлана Алілуєва, російська письменниця-мемуарист; дочка Йосифа Сталіна. Пом. 12 років тому у 85 років (нар. 28 лютого 1926 р.).
2017 • Дмитро Олександрович Хворостовський, російський оперний співак (баритон). Пом. 6 років тому у 55 років (нар. 16 жовтня 1962 р.).