298-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 67 днів. Іменинники - Андрон, Дарія, Домініка, Кузьма, Мартин, Петро. Міжнародний день боротьби жінок за мир, в Казахстані відзначають День республіки, а у Литві — День конституції.
Головні події 25 жовтня
• Битва при Азенкурі, 1415
• Початок Другого зимового походу, 1921
• «Чорна п'ятниця», 1929
• Перший загін камікадзе, 1944
Всі події 25 жовтня
1147 - Після чотирьох місяців облоги і кількох спроб штурму об'єднане військо хрестоносців, що брали участь у Другому хрестовому поході, і португальців під командуванням короля Афонсу Енрікеша захопило Лісабон — мавританські правителі погодилися здатися через голод в місті і під гарантію збереження життя жителів міста. Незважаючи на договір з еміром держави Альмохадів, насильства над мирним населенням запобігти не вдалося, і тільки після десяти днів різанини і грабежів в місті був наведений порядок.
1415 - Під час Столітньої війни у битві під Азенкуром англійці під командуванням молодого короля Генріха V завдали поразки французам, очолюваним коннетаблем Шарлем д'Альбре. Невдовзі англійці оволоділи усією північною частиною Франції, а в 1420 році Генріх був визнаний регентом і наступником французького трону.
нова історія
1902 - Від виверження вулкану Санта-Марія (Гватемала) загинуло близько шести тисяч чоловік.
1921 - Переходом радянсько-польського кордону Подільською групою Михайла Палія розпочався Другий зимовий похід загонів армії УНР на чолі з генерал-хорунжим Юрієм Тютюнником, ідея якого передбачала об'єднання селянського протестного руху та підняття загального антибільшовицького повстання з метою відновлення державності. Він став останньою спробою армії УНР відновити незалежність та завершив Українську революцію 1917-1921 років.
1922 - Війська Народно-революційної армії Далекосхідної Республіки під командуванням І. Уборевича увійшли до Владивостоку, котрий за дві години перед тим залишили останні японські і білогвардійські частини. Через три тижні Далекосхідна Республіка увійшла до складу Радянської Росії — громадянська війна у Росії завершилась перемогою більшовиків.
1929 - Курс проданих напередодні на Нью-йоркській біржі 13 мільйонів акцій впав на 90%, що викликало паніку у Нью-Йорку та інших містах світу. Цей день увійшов у історію як «чорна п'ятниця» і став початком економічної кризи, що охопила США і європейські держави.
новітня історія
1944 - Під час битви у філіппінській затоці Лейте японці вперше почали використовувати льотчиків-самовбивць, — камікадзе («божественний вітер») — котрі ціною власного життя знищували американські кораблі, направляючи на них свої літаки з повною бомбовою загрузкою. Перший загін камікадзе складався з 24-х пілотів-добровольців з японської 201-ї групи морської авіації, котрі менш, ніж за годину потопили американський есмінець «Сент-Ло». Всього у битві в затоці Лейте загинуло близько 500 камікадзе, котрі знищили 34 ворожих судна.
1945 - Китайський гомінданівський уряд, очолюваний Чан Кайши, включив до складу Китаю острів Тайвань, який до 1895 року належав Японії.
1955 - У місті Менсфілд, штат Огайо, американська компанія Tappan Company вперше продемонструвала побутову мікрохвильову піч. Новий побутовий пристрій вартістю 1200 доларів давав змогу за 22 секунди приготувати яєшню і за 90 секунд — біфштекс.
1957 - У перукарні нью-йоркського готелю "Шератон" два кілера, найнятих Віто Дженовезе, застрілили 55-річного Альберта Анастасія, керівника в 1930-і роки "Синдикату смерті", організації найманих убивць, а в 1940-50-і — боса однієї із п'яти гангстерських сімей Нью-Йорка.
1957 - Федеральний окружний суд в Брукліні (Нью-Йорк) визнав радянського розвідника Рудольфа Абеля винним у шпигунстві і засудив його до 30 років тюрми. У лютому 1962 року Абель був обміняний на збитого над СРСР американського льотчика Френсіса Пауерса і американського студента Фредеріка Прайора, затриманого в НДР.
1960 - У Нью-Йорку до продажу надійшов перший у світі електронний годинник компанії Bulova Watch Company, названий Accutron, — у ньому замість пружини і завідного механізму використовувались електронна схема і мініатюрна батарейка.
1962 - Радянський лідер Микита Хрущов у особистому посланні американському президенту Джону Кеннеді погодився вивести з Куби радянські ядерні ракети в обмін на відмову США від наміру проводити військову інтервенцію на острів.
1971 - Після тривалих вагань, США погодились на те, щоб єдиним представником Китаю в Організації Об'єднаних Націй була Китайська Народна Республіка. Натомість Тайвань був виключений з ООН. Така зміна позиції була обумовлена прагненям США знайти з КНР спільні рішення для розв'язання в'єтнамської проблеми і припинення війни в Індокитаї. Виключення Тайваню з ООН ослабило його співробітництво із США, хоча Сполучені Штати і надалі задекларували, що виступлять на боці Тайваню у випадку будь-якої агресії проти нього.
1980 - Австралійська група AC/DC випустила свій перший хіт — «You Shook Me All Night Long».
1983 - Під приводом відновлення законності і порядку та захисту американських громадян, 2 тисячі морських піхотинців США і 300 солдатів із шести Карибських країн окупували острів Гренада, котрий з 1974 року був незалежною державою. Сигналом до окупації стало вбивство 19 жовтня глави промарксистського народно-революційного уряду Моріса Бішопа і прихід до влади командуючого збройними силами генерала Хосе Остіна. Війська інтервентів зустріли опір з боку гренадської армії та кубинських військових інженерів, що займались реконструкцією і розширенням місцевого аеропорту. Із-за поганої підготовки операції (американці користувалися застарілими туристичними картами), на момент придушення опору гренадців та кубинців, на острові перебувало вже 6 тисяч американців; двадцять з них в ході боїв загинули, а серед захисників острова кількість загиблих становила близько 60 осіб. У грудні в Гредаді був сформований лояльний до США уряд і амерканці вивели з острова свої війська.
1990 - У третьому раунді бою у Лас-Вегасі Евандер Холіфілд нокаутував Бастера Даґласа і став абсолютним чемпіоном світу з боксу у надважкій ваговій категорії.
наш час
1999 - Компанія Intel оголосила про початок промислового виробництва комп'ютерного чіпа Coppermine, котрий був виготовлений по 0.18-мікронній технології і отримав торгову назву Pentium III.
2001 - Компанія Microsoft випустила операційну систему Windows XP. На відміну від попередньої системи Windows 2000, яка поставлялася як в серверному, так і в клієнтському варіантах, Windows XP є виключно клієнтською системою. Її серверним варіантом є випущена пізніше система Windows Server 2003.
2008 - У столиці Польщі Варшаві, через 25 років після початку будівництва, запущена перша лінія метро. Лінія, завдовжки 20 кілометрів, містить 23 зупинки і перетинає місто з півночі на південь.
2009 - В результаті вибуху двох мікроавтобусів, начинених вибухівкою і майже одночасно направлених у будівлю Міністерства юстиції в Багдаді, загинуло 155 осіб і 721 людина отримала поранення.
Народились 25 жовтня
1811 - 31 травня 1832, Еваріст Ґалуа, французький математик, автор загальної теорії розв'язування алгебричних рівнянь.
1825 - 3 червня 1899, Йоганн Штраусс-молодший, австрійський композитор, "король вальсу" (Над прекрасним блакитним Дунаєм), автор оперет (Казки Віденського лісу, Летюча миша, Циганський барон).
1838 - 3 червня 1875, Жорж Бізе, французький композитор, автор опер (Шукачі перлів, Кармен, Джаміле), творів для піаніно і оркестру.
1860 - 18 січня 1944, Микола Семенович Самокиш, український художник-баталіст, графік.
1881 - 8 квітня 1973, Пабло Пікассо (Пабло Руїз Бласко), іспанський художник, найвизначніша творча постать 20-го століття, працював у жанрах живопису (Родина арлекіна, Панни з Авіньйону, Ґерніка), скульптури, графіки і кераміки.
1888 - 11 березня 1957, Річард (Евелін) Берд, американський полярний дослідник; перший (разом з Флойдом Бенеттом) пролетів літаком над Північним полюсом (1926).
1913 - 25 вересня 1991, Клаус Барб'є, керівник гестапо у Ліоні періоду 2-ї Світової війни, військовий злочинець.
1921 - 5 грудня 2017, Міхай I Гогенцоллерн-Зігмарінген, король Румунії (1927-30, 1940-47 рр); кавалер радянського воєнного ордену «Перемога».
1931 - 28 лютого 2011, Анні Жирардо, французька актриса ("Рокко і його брати", "Мистецтво вбивства", "Дорогий детектив", "Смог", "Жити заради життя", "Ключ у дверях").
1938 - Тамара Петрівна Сьоміна, російська актриса (Воскресіння, Вічний поклик, Трактир на П'ятницькій).
1944 - Джон Андерсон, британський рок-музикант, співак (Yes: Roundabout; соло: Olias of Sunhollow, Song of Seven; дует Jon and Vangelis: I Hear You Now, I’ll Find My Way Home). 75 років з дня народження.
1950 - Кріс Норман, англійський співак, композитор, музикант (Smokie).
1951 - Людмила Пилипівна Єфименко, українська актриса (Лебедине озеро-зона, Легенда про княгиню Ольгу, Лісова пісня — Мавка, Молитва за гетьмана Мазепу), режисер.
1957 - Анатолій Степанович Гриценко, український політик і військовий діяч, міністр оборони (2005—07 рр.), голова «Громадянської позиції»
1958 - Корнелія Ендлер, німецька спортсменка, чотириразова переможниця Олімпійських ігор (1976), автор 23 світових рекордів, краща спортсменка світу (1973, 1975).
1977 - Катерина Олегівна Серебрянська, українська гімнастка, чемпіонка Олімпійських ігор (1996).
1984 - Кеті Перрі (Кетрін Елізабет Хадсон), американська співачка («I Kissed a Girl») та композитор. 35 років з дня народження.
1985 - Сіара (Сіара Прінсес Херріс), американська співачка, танцівниця, актриса, лауреат «Греммі» («Lose Control» — 2006).
Померли 25 жовтня
304 - Марцелін, двадцять дев'ятий Папа Римський (296-304 рр.); перший папа для якого доведено використання титулу Папа Римський. 1715 років років тому
1400 - Джефрі Чосер, англійський поет, учасник Столітньої війни, державний діяч, член парламенту, "батько англійської поезії", основоположник англійської класичної літератури і сучасної літературної англійської мови, автор славетної книги "Кентерберійські оповідання" — всебічного опису життя Англії і Європи 15 сторіччя. 619 років тому, в 57 років (нар. 1343 р.).
1408 - Лі Сонге, перший правитель корейської держави Чосон, засновник династії Лі. 611 років тому, в 73 роки (нар. 1335 р.).
1510 - Джорджоне (Джорджо Барбареллі да Кастельфранко), італійський художник, один із найвидатніших представників ренесансного венеціанського малярства (Мадонна із св. Лібералісом, Сільський концерт, Спляча Венера). 509 років тому, в 33 роки (нар. 1477 р.).
1647 - Еванджеліста Торрічеллі, італійський математик і фізик; винахідник барометра. 372 роки тому, в 39 років (нар. 15 жовтня 1608 р.).
2008 - Муслім Магомаєв, азербайджанський оперний і естрадний співак (Свадьба). 11 років тому, в 66 років (нар. 17 серпня 1942 р.).
2009 - Ірина Михайлівна Сеник, українська поетеса, дисидент. 10 років років тому, в 83 роки (нар. 8 червня 1926 р.).