177-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 188 днів. Іменинники - Анна (Ганна), Антоніна, Іван, Савва. Міжнародний день боротьби з наркоманією (з 1987 року), Міжнародний день підтримки жертв катувань, на Мадагаскарі святкують День незалежності, у Румунії — День прапора, в ПАР — День боротьби за свободу Південної Африки.
Головні події 26 червня
• Сходження на престол Річарда ІІІ, 1483
• Убивство Франсиско Пісарро, 1541
• Червневе повстання у Парижі, 1848
• «Золота лихоманка» Чарлі Чапліна, 1925
• Арешт Лаврентія Берії, 1953
Всі події 26 червня
891 - На ріці Гьойле (нині — Нідерланди) відбулась битва, в якій війська вікінгів із т. зв. «Великої армії язичників» під командування конунга Зігфріда розбило армію східних франків архієпископа Майнца Зундерольда і маркграфа Східної марки Арнульфа. Це була їх остання перемога в Східно-Франкській державі.
1476 - У Білій долині поблизу Разбоєнь (нині Румунія) переважаючі війська османського султана Мехмеда II розбили військо молдавського господаря Стефана III, змущеного рятуватись втечею до Польського королівства.
1483 - Після позбавлення парламентом дітей Едварда IV прав на престол королем Англії був проголошений його молодший брат Річард, герцог Глостер, який прийняв титул під іменем Річард ІІІ. Його насичене реформами правління перервалось через два роки, коли останній король з дому Йорків загинув у битві з претендентом на престол Генріхом Тюдором, фактично останній битві у Війні червоної і білої троянд.
1541 - У Лімі своїми колишніми сподвижниками був убитий засновник міста і завойовник інків іспанський конкістадор 66-літній Франсиско Пісарро. Він був похований у дворі місцевого кафедрального собору.
нова історія
1656 - У ході Шостої османо-венеційської війни відбулась третя битва біля Дарданел, у якій мальтійсько-венеційський флот під командою адмірала Лоренцо Марсело завдав поразки флоту Кенана-паші.
1709 - За наказом російського царя Петра I зруйновано Запорізьку (Чортомлицьку) Січ, козаки якої підтримали гетьмана Івана Мазепу у його союзі зі шведським королем Карлом XII проти російського царя Петра І.
1794 - У ході Війни першої коаліції в битві біля Флерюсе революційні французькі війська під керівництвом Луї Сен-Жюста завдали поразки австрійцям. Через місяць під час термидоріанського перевороту Сен-Жюст був гільйотинований разом з іншими вождями якобинців.
1830 - По смерті Георга IV на престол Великобританії і Гановера зійшов його 65-літній брат Вільгельм IV.
1848 - Поразкою закінчилось у Парижі Червневе повстання, яке почалось 23 червня і причиною якого було закриття Національних майстерень — громадські заклади для безробіних пролетаріїв. 115 тисяч чоловік, які виявились позбавленими засобів на існування почали будувати в місті барикади і захопили склади зброї. Повстання було придушене Національною гвардією — загинуло понад 10 тисяч повсталих і ще 4 тисячі було вислано в Алжир.
1906 - Поблизу міста Ле-Ман розпочались автомобільні перегони на Гран-прі Франції, перші у світі Гран-прі з автоперегонів, у яких перемогу здобув угорець Ференц Сіс, який виступав за команду Renault.
1924 - Закінчилась восьмилітня окупація американцями Домініканської республіки.
1925 - У Голлівуді відбулась прем'єра фільму Чарлі Чапліна «Золота лихоманка», в якому він був сценаристом, режисером, продюсером і виконавцем головної ролі. У 1953 році «Золота лихоманка» була визнана суспільним надбанням США.
1930 - У Москві відкрився XVI з'їзд ВКП(б), який увійшов в історію як з'їзд, що дав установку на форсування темпів створення матеріально-технічної бази соціалізму, на ліквідацію всіх капіталістичних елементів у країні і проголосив гасло «П'ятирічку — за чотири роки».
1936 - Свій перший політ здійснив перший дослідний одномісний успішний вертоліт «Focke-Wulf Fw 61», розроблений німецьким авіаконструктором Генріхом Фокке. 25 червня 1937 року вертоліт встановив два рекорди — висоти 2440 метри і протримався в повітрі 1 годину 20 хвилин 49 секунд.
1937 - Через півтора року після розлучення з Дугласом Фербенксом, Мері Пікфорд вчетверте і останнє вийшла заміж за Чарльза Роджерса. Цей шлюб тривав більше сорока років до смерті Пікфорд у 1979 році.
новітня історія
1940 - Радянський уряд передав румунському посланцю в Москві заяву з вимогою "... в інтересах справедливості разом з Румунією негайно перейти до рішення питання про передачу Бессарабії Радянському Союзу ... і тієї частини Буковини, населення котрої ... пов'язане з Радянською Україною як спільністю історичної долі, так і спільністю мови і національного складу". Цей ультиматум був прийнятий і 28 червня почалось приєднання Бессарабії і Північної Буковини до СРСР.
1940 - Указом Президії Верховної ради СРСР в Радянському Союзі введено восьмигодинний робочий день, семиденний робочий тиждень і кримінальна відповідальність за запізнення на роботу більше, ніж на 21-у хвилину.
1941 - У ході Другої Світової війни Фінляндія, як союзник Німеччини, оголосила війну Радянському Союзу.
1941 - Поблизу Мінська екіпаж, під керівництвом 34-річного льотчика капітана Миколи Гастелло, на підбитому літаку «ДБ-3Ф» здійснив вогняний таран — направив палаючу машину на німецьку механізовану колону. Посмертно Гастелло був нагороджений зіркою Героя Радянського Союзу.
1945 - У Сан-Франциско делегатами 50-и країн підписано Статут Організації Об'єднаних Націй, котрий вступив у силу 24 жовтя цього ж року після його ратифікації п'ятьма постійними членами ООН і більшістю країн-засновниць. Статут складався з преамбули і 19 розділів, розділених на 111 статей, в котрих були сформульовані цілі та задачі організації, шляхи їх досягнення, і визначені керівні органи ООН.
1945 - Указом Президії Верховної ради СРСР введено звання Генералісімус Радянського Сюзу. Наступного дня за пропозицією Політбюро ЦК ВКП(б) першим і єдиним його носієм став Йосиф Сталін на знак його виключних заслуг у Великій Вітчизняній війні.
1948 - Американський фізик Вільям Шоклі, що працював у компанії Bell Labs, подав патент на біполярний транзистор. Перший реальнодійючий прототип на основі германію був виготовлений наступного року.
1953 - На на засіданні Президії ЦК КПРС групою офіцерів на чолі з генералом Кирилом Москаленком арештованопершого заступника глави уряду, міністра внутрішніх справ Радянського Союзу Лаврентія Берію, який з кінця 1930-х років керував або контролював діяльність органів правопорядку Радянського Союзу. Кінець його кар'єри став наслідком активної реформаторської діяльності після смерті Йосифа Сталіна та тимчасової консолідації опонентів у боротьбі за владу.
1960 - Британська колонія Сомаліленд (тепер Сомалі) здобула незалежність.
1960 - Мадагаскар здобув незалежність від Франції.
1973 - Дев'ять людей загинуло на космодромі Плесецьк (Росія) під час вибуху на старті ракети-носія «Космос-3М».
1974 - У супермаркеті «Marsh» місті Трой (штат Огайо) продано перший у світі товар зі штрих-кодом— це була упаковка жувальних гумок «Wrigley».
1974 - Відбулось п'яте розлучення голівудської зірки Елізабет Тейлор (друге з Річардом Бертоном).
1975 - Посилаючись на "глибоку і законспіровану змову", прем'єр-міністр Індії Індіра Ганді оголосила в країні надзвичайний стан і санкціонувала масові арешти політичних опонентів. Такою була її реакція на рішення Верховного суду від 12 червня країни позбавити Ганді права займматись політичною діяльністю протягом шести років за фальсифікацію виборів 1971 року.
1975 - Після 11 років подружнього життя розлучились Шер і Санні Боно. Через чотири дні Шер вийшла заміж за музиканта Гаррі Олдмена, з котрим розвелась через 10 днів.
1976 - Внічию закінчився матч за звання абсолютного чемпіона світу з бойових мистецтв між американцем Мухаммедом Алі та японцем Інокі — Алі ніразу не вдарив суперника, котрий всі 15 раундів проповзав на спині, намагаючись ногами зачепити боксера.
1976 - В Торонто відкрито найвищу на той час споруду світу — Канадську національну вежу висотою 553,34 метри.
1977 - В Індіанаполісі свій останній концерт дав Елвіс Преслі.
1978 - У США запущено перший штучний супутник Seasat 1, спеціально призначений для окенографічних досліджень. Він пропрацював на навколоземній орбіті на висоті 800 кілометрів до 10 жовтня, поки не вийшов з ладу із-за короткого зщамикання в обладнанні.
1979 - Зі словами "... все старіє і роки беруть своє" Мухаммедом Алі оголосив про своє рішення скласти з себе повноваження чемпіона світу з боксу серед важковаговиків і направити з цього приводу лист до Всесвітньої боксерської асоціації (WBA). Це була його третя і остання заява про припинення професійної кар'єри боксера.
1989 - Американські кінозірки Мелані Гріффіт та Дон Джонсон одружились вдруге.
наш час
1991 - Між Словенією і Югославською Народною Армією розпочалась Десятиденна війна, яка розпочалася після проголошення Словенією своєї незалежності. Війна завершилась підписанням Бріонської угоди 7 липня 1991 року, за котрим Югославія зобов'язалася припинити бойові дії на території Словенії, а Словенія та Хорватія призупиняли на три місяці вступ в силу декларацій незалежності.
1992 - У заключному матчі чемпіонату Європи з футболу збірна Данії, котра попала на фінальний турнір у Швеції лише завдяки дискваліфікації Югославії, перемогла команду ФРН з рахунком 2-0.
1993 - За спробу іракців убити колишнього президента США Джорджа Буша під час його відвідин Кувейту діючий президент Білл Клінтон наказав обстріляти ракетами штаб-квартиру іракської розвідки у передмісті Багдаду. З човнів "Peterson" у Червоному морі і "Chancellorsville" у Перській затоці було випущено 23 ракети "Томагавк", вартістю мільйон доларів кожна, котрі привели до зруйнування будівель і, згідно з іракськими даними, людських жертв серед цивільного населення.
2000 - Вперше за 81-річну історію Ірландської Республіканської Армії дозволено провести незалежну міжнародну інспекцію її військових арсеналів у Північній Ірландії.
2006 - У Кельні відбувся матч 1/8 фіналу Чемпіонату світу з футболу, в якому в серії післяматчевих пенальті з рахунком 3:0 перемогла збірна України перемогла команду Швейцарії.
2012 - Американський астроном Марк Шоуолтер відкрив Стікс, п'ятий найменший супутник Плутона – він робить один оберт навколо планети за 19 діб.
2015 - Верховний суд США легалізував одностатеві шлюби на всій території США.
Народились 26 червня
1819 - 26 січня 1893, Ебнер Даблдей, американський генерал, герой битви при Геттісберзі в роки громадянської війни в США; перетворив бейсбол у спортивне змагання, систематизувавши правила відомої з 18 ст. гри. 200 років з дня народження.
1824 - 17 грудня 1907, Вільям Томпсон, лорд Кельвін, англійський фізик, один з основоположників термодинаміки (другий закон, 1851 р.; незалежно від Рудольфа Клазіуса), ввів поняття абсолютної температури (1848) і запропонував шкалу абсолютних температур (шкала Кельвіна). 195 років з дня народження.
1866 - 5 квітня 1923, Джордж (Едуард Стенхоуп Моліно Герберт) Карнарвон, британський єгиптолог; керівник експедиції, в ході котрої Говард Картер знайшов гробницю Тутанхамона.
1898 - 15 вересня 1978, Вільгельм Еміль Мессершмітт, німецький авіаконструктор.
1902 - 14 травня 1978, Вільям Лір, американський винахідник в галузі автомобілебудування (радіоприймач, 8-дорожечний стереомагнітофон, автопілот).
1908 - 11 вересня 1973, Сальвадор Альєнде, президент Чилі (1970-73 рр.); убитий під час путчу генерала Піночета.
1927 - 21 лютого 2010, Володимир Якович Мотиль, кінорежисер (Біле сонце пустелі).
1934 - Дейв Грузин, американський музикант, композитор (автор музики до фільмів, що отримали "Оскари" — На золотому ставку, Небеса зачекають, Тутсі). 85 років з дня народження.
1941 - Елдріч Еймс, високопоставлений офіцер ЦРУ, завербований КДБ СРСР; продавав секретну інформацію Радянському Союзу і Росії; заарештований 1994 року і засуджений на довічне ув'язнення.
1944 - Геннадій Андрійович Зюганов, голова Компартії Росії. 75 років з дня народження.
1955 - Мік Джонс, англійський рок-гітарист, співак (Big Audio Dynamite, The Clash).
1956 - Кріс Айзек, американський співак, музикант, композитор (Wicked Game, Blue Hotel, Silvertone), актор (Маленький Будда, Мовчання ягнят, Одружена з мафією, Твін-Пікс),.
1961 - Грегорі Лемонд, американський велосипедист, триразовий перможець "Тур де Франс" (1986, 1989, 1990).
1963 - Михайло Борисович Ходорковський, російський бізнесмен, колишній глава російської нафтової компанії «ЮКОС».
1968 - Паоло Мальдіні, італійський футболіст, віце-чемпіон Європи (2000).
1969 - Колін Грінвуд, бас-гітарист англійскої групи Radiohead. 50 років з дня народження.
1970 - Кріс О'Доннел, американський актор ("Верхня межа, "Товариство мертвих поетів", "Аромат жінки", "Смажені зелені помідори", "Бетмен назавжди", "Бетмен і Робін").
1970 - Пол Томас Андерсон, американський режисер («Ночі в стилі бугі», «Магнолія», «Любов, яка збиває з ніг», «Нафта»).
1972 - Гару (П'єр Гаран), канадський співак, музикант, композитор.
1979 - Руслан Бещасний, український хокеїст ("Сокіл" Київ). 40 років з дня народження.
1980 - Ченнінг Тейтум, американський кіноактор («Битва у Сіетлі», «Джонні Д.», «Мачо і ботан», «Мерзенна вісімка»).
Померли 26 червня
363 - Юліан II Відступник (Флавій Клавдій Юліан), 63-й римський імператор (361-363 рр.), філософ; останній римський імператор-язичник. 1656 років тому, в 32 роки (нар. 331 р.).
1541 - Франсиско Пісарро, іспанський конкістадор, завойовник імперії інків, засновник міста Ліма. 478 років тому, в 70 років(нар. 1471 р.).
1810 - Жозеф Мішель Монгольф'є, один з винахідників літальної повітряної кулі; старший з братів. 209 років тому, в 70 років (нар. 26 серпня 1740 р.).
1943 - Карл Ландштейнер, австрійський імунолог; першим відкрив існування сумісності різних типів крові по групах, резус-фактор крові (1940); Нобелівський лауреат в галузі медицини і фізіології (1930). 76 років тому, в 75 років (нар. 14 червня 1868 р.).
2010 - Альгірдас Бразаускас, глава компартії Литви (1988-91 рр.), президент Литви (1993-98 рр.). 9 років тому, в 78 років(нар. 22 вересня 1932 р.).
2014 - Іван Степанович Плющ, український політик, голова Верховної ради (з 1991 р.). 5 років років тому, в 73 роки (нар. 11 вересня 1941р.).