332-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 33 дні. Іменинники - Григорій, Гурій, Дмитро, Маркелл, Микита, Микола, Петро, Стефан, Філіп (Пилип), Фома. В Албанії святкують День незалежності, у Мавританії і Східному Тиморі — День незалежності, а в Бурунді і Чаді — День республіки.
Головні події 28 листопада
• Арешт Яна Гуса, 1414
• Відкриття протоки Магеллана, 1520
• Падіння Лівонського ордену, 1561
• Тимчасовий робітниче-селянський уряд України, 1918
• Касетний скандал, 2000
Всі події 28 листопада
1414 • Незважаючи на охоронну грамоту, видану імператором Священної Римської імперії Сигізмундом Люксембургом чеському реформатору Яну Гусу, він був заарештований під час церковного собору в Констанці за звинуваченням у єресі. Гус, ректор Празького університету, виступав проти вищого духовенства, що часом наживалось за рахунок спекуляцій, продажу індульгенцій і церковних посад. Після відмови зректися своїх поглядів він був відданий під суд і засуджений до смерті через спалення на вогнищі. Вирок була виконано 6 липня 1415 року.
1443 • Війська лідера Лежської ліги Скандербега звільнили від Османської імперії місто Круя і підняли над ним албанський прапор.
1520 • Після подолання небезпечної протоки на півдні Америки, що сьогодні носить його ім'я, португальський мореплавець Фернан Магеллан на чолі трьох суден увійшов у води Тихого океану, ставши першим європейцем, що проплив з Атлантичного океану в Тихий.
1561 • Після розгрому головних сил Лівонського ордену в битві під Егремом в ході війни з Московським царством ландмейстер Готхард Кеттлер з Польсько-литовською державою Віленську унію, за яким передав землі Лівонської конфедерації під опіку польському королю Сигізмунду II Августу, прийнявши титул герцога Курляндії і Семигалії.
1627 • Флот Речі Посполитої здобув свою першу і найбільшу перемогу — в битві під Оливою (поблизу Данцига, нині — Гданськ) був розбитий шведський флот, що дало можливість зняти морську блокаду міста.
нова історія
1821 • Панама здобула незалежність від Іспанії і приєдналась до Великої Колумбії.
1895 • За ініціативою чикагської газети "Таймс Геральд" між Чигаго і містечком Уокіген відбулись перші в Америці автомобільні перегони. Поборотися за приз в 2 тисяч доларів забажали 80 ентузіастів з Європи і США, але із-за поганої погоди в призначений час на старт вийшло лише 6 машин. Переможцем став Джеймс Франклін Дюреа, котрий їхав на авто, зконструйовному його братом Чарльзом, — за 7 годин 53 хвилини він подолав 52-мильну вкриту льодом і снігом трасу, до фінішу котрої прибуло лише дві машини.
1905 • У Дубліні за ініціативою Артура Гріффіта створено партію Шин Фейн, метою котрої проголошено боротьбу за незалежність Ірландії. Шин Фейн, що в перекладі з кельтської означає "ми самі", об'єднала декілька воєнізованих націоналістичних груп, і протягом наступних 15 років стала основною політичною організацією, що боролась проти британського правління. У 1918 році, після поразки Пасхального повстання в Дубліні (1916) Шин Фейн отримала більшість на національних виборах і створила незалежний Ірландський парламент, котрий проголосив Ірландію незалежною республікою. Наступного року Ірландські Добровольці, прототип Ірландської Республіканської Армії (ІРА), підняли повстання проти британських військ, і в 1922 році Артур Гріффіт разом з іншими лідерами Шин Фейн підписав історичне рішення про розділ Ірландії з наданням автономії лише її південній частині. Це викликало громадянську війну, яка закінчилась в 1923 році проголошенням Ірландської Незалежної Держави, пізніше перейменваної в Республіку Ірландія.
1912 • У місті Вльора проголошена незалежність Албанії від Туреччини, яку визнали Австро-Угорщина, Великобританія, Німеччина, Італія, Росія і Франція.
1917 • Уряд більшовицької Росії направив послам Великобританії, Франції, США та ряду інших країн ноту з пропозицією про оголошення перемир'я на всіх фронтах і початку переговорів про мир. Не отримавши відповіді, радянський уряд оголосив про підготовку до сепаратних мирних переговорів з Німеччиною.
1918 • У залізничному вагончику в Курську було проголошено створення Тимчасового робітниче-селянського уряду України та чолі з Георгієм П'ятаковим. Поновлення більшовиками вже, здавалося б, відкинутої національної форми радянської державності в Україні допомогло їм використати у своїх цілях потужний український національно-визвольний рух і після майже місячного «накачування м'язів» Українська червона армія почала стрімко захоплювати Україну.
1919 • Ненсі Астор, американка за походженням, здобула переконливу перемогу на виборах і була обрана до Палати громад британського парламенту на місце, що звільнилось після переходу її чоловіка, впливого політика Уолдорфа Астора до Палати лордів. Згодом вона стала першою жінкою, котра взяла участь в роботі парламенту Великої Британії (Ненсі Астор, однак, не була першою, обраною до Палати громад, — в 1918 році ірландська націоналістка Констанс Маркевич стала членом парламенту від Дубліну, але відмовилась їхати до Лондона на знак протесту проти британської присутності в Ірландії).
новітня історія
1941 • В області Гондар (Східна Африка) останні італійські військові частини здались військам Великої Британії.
1943 • В Тегерані відкрилась перша конференція керівників трьох ведучих держав антигітлерівської коаліції. В ній брали участь голова Раднаркому СРСР Й.Сталін, президент США Ф.Рузвельт і прем'єр-міністр Великобританії У.Черчілль. Конференція тривала до 1 грудня і на ній розглядались питання координації подальших дій трьох держав у війні проти нацистської Німеччини та її союзників. Було досягнуто домовленостей про відкриття в травні 1944 року Другого фронту в Західній Європі, узгоджено кордони Польщі (по лінії Керзона і р. Одер), передачу СРСР частини території Східної Прусії, оголошення СРСР війни Японії після капітуляції Німеччини.
1950 • В столиці Цейлону, міністри закордонних справ Індії, Непалу, Пакистану та Цейлону прийняли "план Коломбо", котрий передбачав створення при допомозі Австралії та Нової Зеландії системи фінансової, технічної і економічної допомоги країнам Південної та Південно-Східної Азії. Політичною метою договору було запобігання поширенню комунізму в Азії. Наступного року до договору в якості країни-кредитора приєнались США.
1974 • В нью-йоркському Медісон Сквер Гардені екс-бітл Джон Леннон востаннє виступив зі сцени — на концерті Елтона Джона він разом з ним виконав пісні «Whatever Gets You Through the Night», «Lucy In The Sky With Diamonds» і «I Saw Her Standing There».
1983 • У США запущено космічний корабель багаторазового використання "Спейс Шаттл-9 Колумбія-6" з шістьма астронавтами на борту. Вперше за історію американських космічних польотів одним із членів екіпажу був іноземний громадянини — західно-німецький фізик Ульф Мербольд.
1989 • Федеральний канцлер Гельмут Коль, виступаючи в бундестазі, запропонував створити конфедерацію двох держав — ФРН і НДР.
наш час
1992 • Титульна пісня фільму «Особистий охоронець» «I Will Always Love You» у виконанні Вітні Х'юстон вийшла на перше місце в чартах США, де протрималась протягом наступних 14 тижнів.
1994 • Сили опозиції — Тимчасової ради — на чолі з Умаром Автурхановим спробували при підтримці танків увірватись в столицю Чечні місто Грозний. Нападаючі були розбиті військами президента Чеченської Республіки Джохара Дудаєва, 20 танків було підбито, 12 — захоплено, близько 150 опозиціонерів попало в полон (70 із них — російські офіцери і солдати).
2000 • Лідер фракції Соціалістичної партії Олександр Мороз у стінах Верховної Ради оприлюднив аудіозаписи розмов президента Кучми з високопоставленими урядовими чиновниками, які дали підстави звинуватити його у причетності до зникнення журналіста Георгія Гонгадзе два місяці перед тим. Викликаний цим скандал і подальші публікації аудіозаписів привели до масових акцій антипрезидентських протестів і політичної ізоляції Леоніда Кучми на міжнародному рівні.
2006 • Верховна Рада України приняла закон України «Про Голодомор 1932–1933 років в Україні», яким визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.
2010 • Сайт WikiLeaks, залучивши провідні світові медія, оприлюднив 250 тисяч конфедеційних листів дипломатів США.
2010 • Європейський союз схвалив виділення Ірландії, яка потерпала від наслідків світової фінансової кризи, 85 млрд євро в якості допомоги.
Народились 28 листопада
1592 - 21 вересня 1643 • Хуан Тайцзі, другий хан маньчжурської династії Пізня Цзінь (1626—36 рр.), засновник і перший імператор китайської династії Мін (1636-43 рр.).
1757 - 12 серпня 1827 • Вільям Блейк, англійський поет доби романтизму (Пісні непорочності, Пісні випробування), мислитель, художник.
1820 - 5 серпня 1895 • Фрідріх Енгельс, німецький філософ (Діалектика природи) і політичний діяч, співзасновник марксизму, один з організаторів і керівників I і II Інтернаціоналів.
1829 - 20 листопада 1894 • Антон Григорович Рубінштейн, російський композитор, піаніст, диригент; засновник Санкт-Петербурзької консерваторії. 190 років з дня народження.
1880 - 7 серпня 1921 • Олександр Олександрович Блок, російський поет-символіст (Вірші про Прекрасну Даму, Дванадцять, Відплата, Балаганчик).
1881 - 22 лютого 1942 • Стефан Цвейг, австрійський письменник (Амок, Збентеження почуттів, Тріумф і трагедія Еразма Роттердамського, Марія Стюарт).
1887 - 1 липня 1934 • Ернст Рем, організатор і керівник штурмових загонів СА німецької нацистської партії (1923-34 рр.).
1890 - 26 вересня 1964 • Зінаїда Павлівна Тулуб, українська письменниця (Людолови, В степу безкраїм за Уралом), перекладач.
1906 - 30 вересня 1999 • Дмитро Сергійович Лихачов, російський літературознавець та історик культури (Поетика давньоруської літератури).
1907 - 26 вересня 1990 • Альберто Моравіа, італійський письменник (Римські оповідання, Байдужість, Римлянка. Чочара).
1950 - Ед Харріс (Едвард Аллен Харріс), американський кіноактор (Ворог біля воріт, Мачуха, Ніксон, Під вогнем, Безодня, Скеля, Фірма).
1960 - Джон Гальяно (Хуан Карлос Гальяно), англійський модельєр (Christian Dior, 1996-2011 рр.).
1967 - 8 лютого 2007 • Анна Ніколь Сміт (Вікі Лінн Хоган), американська фотомодель, зірка журналу "Плейбой" (1993), актриса (Голий пістолет 33 1/3, Хмарочос).
Померли 28 листопада
1058 • Казимир I Відновитель, польський князь (з 1034р.) з династії П’ястів. 961 рік тому, в 42 роки (нар. 25 липня 1016 р.).
1794 • Фрідріх Вільгельм фон Штойбен, американський генерал німецького походження, придворний маршал князя Гогенцоллерн-Гехінгена, полковник баденської армії, генерал-майор армії Джорджа Вашингтона, автор "Правил порядку і дисципліни у військах США" (1779). 225 років років тому, в 64 роки (нар. 17 вересня 1730 р.).
1859 • Вашингтон Ірвінг, американський письменник, біограф ("Історія життя і подорожей Христофора Колумба"). 160 років років тому, в 76 років (нар. 3 квітня 1783 р.).
1939 • Джеймс Нейсміт, канадський вчитель фізкультури, автор гри в баскетбол (1891). 80 років років тому, в 78 років (нар. 6 листопада 1861 р.).
1945 • Дуайт Девіс, американський тенісист; ініціатор проведення першості світу серед чоловічих командх (з 1900 року; сьогодні турнір носить його ім'я). 74 роки тому, в 66 років (нар. 5 липня 1879 р.).
1954 • Енріко Фермі, американський фізик італійського походженя, лауреат Нобелівської премії (1938). 65 років років тому, в 53 роки (нар. 29 вересня 1901 р.).
2006 • Любов Григорівна Поліщук, російська кіноактриса ("Дванадцять стільців", "Інтердівчинка"). 13 років тому, в 57 років (нар. 21 травня 1949 р.).
2010 • Леслі Нільсен, канадський актор ("Шостий елемент", "Поліцейська академія", "Голий пістолет", "Мертвий і закоханий", "Заборонена планета"). 9 років тому, в 84 роки (нар. 11 лютого 1926 р.).
2011 • (Генрі) Кен(нет) Рассел, англійський кінорежисер ("Закохані жінки", "Томмі", "Лістоманія", "Хвойда"). 8 років тому, в 84 роки (нар. 3 липня 1927 р.).