Цей день в історії - 31 грудня

Цей день в історії - 31 грудня

365-й день року за Григоріанським календарем — останній день року. Іменинники — Вікторія, Зоя, Марк, Михайло, Модест, Севастіан, Семен (Симеон), Флор (Фрол). В Японії відзначають День великого очищення, в Азербайджані — День солідарності азербайджанців, а в Демократичній Республіці Конго — День республіки.


Головні події 31 грудня

• Убивство імператора Коммода, 192

• Вторгнення варварів у Галлію, 406

• Лампа розжарювання Едісона, 1879

• Відставка Бориса Єльцина, 1999


Всі події 31 грудня

192 • В результаті змови убито Коммода, 31-річного римського імператора, сина імператора-філософа Марка Аврелія. Коммод, корумпований, самозакоханий правитель, мало переймався державними справами і увійшов у історію як перший імператор, що як гладіатор вийшов на бій зі справжніми гладіаторами і дикими звірами. Володіючи надзвичайною фізичною силою, Коммод виходив переможцем у 735 двобоях, однак став жертвою змови своєї коханки і начальника імператорської охорони.

406 • Племена аланів, вандалів і свевів перейшли по льоду замерзлий Рейн поблизу Могонтіакума (нині Майнц), з розорення якого почався їх спустошливий рейд Галлією. За три роки вони були витіснені в Іспанію, де утриматись теж не змогли і через два десятиліття переправились до Північної Африки.


СЕРЕДНІ ВІКИ

1347 • Згідно з повідомленням хронік, пандемія чуми, яка охопила Азію, Європу та Північну Африку, досягла Генуї. За два десятиліття «Чорна смерть» привела до загибелі більше 70 мільйонів людей у світі, що наклало відбиток на історію, економіку, культуру і генетичний склад людства.

1600 • Намагаючись протистояти голландському домінуванню у сфері торгівлі з азіатськими державами, англійська королева Єлизавета I надала монопольне на право торгівлі зі Східною Індією створеній у 1599 році лондонськими купцями Ост-Індській компанії. У 1609 році привілей був підтверджена "навічно".


НОВА ІСТОРІЯ

1775 • Невдачею закінчилась спроба американських військ під керівництвом генералів Бенедикта Арнольда і Річарда Монгомері взяти штурмом уріплене канадське місто Квебек-сіті. Під час першої ж атаки Монтгомері був убитий, а до кінця дня англійці під керівництвом Гая Карлтона не тільки зуміли вистояти за фортифікаційними спорудами, але й перейти в контратаку і змусити американців рятуватись втечею. Під Квебеком загинуло і було поранено 60 американців і більше 400 взято в полон. Поранений в ногу генерал Арнольд зумів переправити рештки своїх війська через ріку Св. Лаврентія на американську територію. Менш, ніж через 5 років Бенедикт Арнольд за хабар у розмірі 20 тисяч фунтів здав без бою стратегічно важливий форт Вест-Пойнт, а після виявлення зради був змушений відкрито перейти на бік англійців і решту періоду англо-американської війни воювати проти своєї країни, якій він вірно служив не одне десятиліття.

1793 • Перший державний секретар (міністр закордонних справ) США Томас Джефферсон подав у відставку після ряду конфліктів з міністром фінансів Александром Гамільтоном. Джефферсон, прихильник якомога більшої самостійності штатів, звинуватив Гамільтона у втручанні в сферу зовнішньої політики і пробританську орієнтацію. Через вісім років Джефферсон став третім президентом США.

1807 • Празький професор-політехнік Франтішек Йозеф Герстнер представив перший в Європі проект будівництва кінної залізниці від Чеське-Будейовіце до Лінца. Дорогу було збудовано в 1824-32 роках, вже після того, як в Англії між Стоктоном і Дарлінгтоном було введено в дію першу пасажирську залізницю з локомотивом на паровій тязі.

1808 • Французький вчений Жозеф Луї Гей-Люсак сформулював один із газових законів, що сьогодні носить його ім'я, — всі прості гази змішуються між собою в простих кратних відношеннях.

1851 • Австрійський імператор Франц Йосиф своїм указом відмінив дію конституції 1849 року. В основу нового урядового курсу були покладені принципи неоабсолютизму, що перетворив спадкові володіння Габсбургів в бюрократично-централізовану державу, з всесильним чиновницьким апаратом, цензурою друку, всюдисущою поліцією і диктатурою воєнщини.

1857 • Указом англійської королеви Вікторії столицею Канади проголошено місто Оттава.

1879 • У передмісті Нью-Йорка американський винахідник Томас Алва Едісон продемострував роботу винайденої ним лампи розжарювання з платиновою ниткою.

1917 • Раднарком Росії визнав незалежність Фінляндії, проголошену три тижні перед тим

1925 • У Москві закінчив роботу XIV з'їзд РКП(б), на котрому було прийнято курс на індустріалізацію, групою Сталіна-Бухаріна отримано перемогу над опозицією Каменєва-Зінов'єва-Крупської і Російську Компартію більшовиків перейменовано у Всесюзну Комуністичну партію більшовиків (скорочено — ВКП(б)).


НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1942 • У Баренцевому морі відбувся «Новорічний бій» між британськими кораблями, що входили до складу арктичного конвою JW-51B і німецькими рейдерами. Слабкіші англійські сили (2 крейсера, 5 есмінців і кілька легкоозброєних судів) змогли відігнати німецьку ескадру (1 лінкор, 1 важкий крейсер, 6 есмінців). У результаті цього Адольф Гітлер відправив у відставку адмірала Редера.

1944 • Тимчасовий комуністичний уряд Угорщини офіційно оголосив війну Німеччині, що поклало край тривалому, почасти вимушеному, почасти добровільному співробітництву Угорщини з країнами осі Рим-Берлін-Токіо.

1963 • Британський протекторат Центрально-Африканська Федерація припив своє існування, розпавшись на Північну та Південну Родезію і Ньясаленд.

1968 • Свій перший політ здійснив перший у світі радянський надзвуковий пасажирський літак Ту-144. Це сталось за декілька місяців до першого польоту англо-французького літака "Конкорд", на який Ту-144 був вражаюче схожий. Зроблений за краденою констуркторською документацією, наспіх, з єдиною метою випередити Захід, Ту-144 виявився вкрай невдалим літаком. Він дороблявся протягом наступних п'яти років, однак після катастрофи в червні 1973 на Паризькому авіашоу в Ле-Бурже, що привела до загибелі 9-х людей, жоден його екземпляр так і не був куплений жодною з авіакомпаній. На внутрішніх лініях в СРСР Ту-144 виконав лише близько ста польотів і після ряду авіакатастроф був знятий з виробництва.

1969 • Джимі Хендрікс зі своєю новою групою "Band of Gypsies" випустив перший і єдиний диск з однойменною назвою. Два роки перед тим він працював з групою Jimi Hendrix Experience, з якою здобув світове визнання і записав сьогодні вже класичні композиції "Purple Haze", "Foxy Lady" і "The Wind Cries Mary." Другий альбом "Band of Gypsies II" був випущений в 1986 році вже по смерті гітариста-віртуоза, котрий помер в 1970 році від передозування наркотиків.

1978 • В переддень офіційного визнання комуністичного уряду Китайської Народної Республіки приспущено американський прапор на посольстві в Тайпеї і тайванський на посольстві у Вашингтоні — після 30 років співробітництва США і Тайвань перевали дипломатичні стосунки.


НАШ ЧАС

1992 • Припинила своє існування створена 74 років перед тим спільна держава чехів і словаків — Чехословаччина.

1994 • В ході Першої чеченської війни російські війська чотирма бронетанковими колонами почали штурм Грозного. Однак бронетанкова атака була малоефективною в міських умовах, зазнала невдачі і до 3 січня майже російські сили були знищені, а решта (яка відчувала нестачу боєприпасів, їжі і питної води) здалася в полон.

1999 • Об 11-й годині ранку Борис Єльцин у присутності патріарха Алексія II передав Володимиру Володимировичу Путіну символи президентської влади, а о 12-й по телебаченню було передано запис звернення президента Росії до росіян, в якому він виклав мотиви свого кроку і попросив у народу вибачення за те, що багато надій росіян не збулись. Відставка Єльцина стала першим за 400-літню історію Росії випадком, коли її правитель добровільно і в повній відповідності до закону склав з себе владні повноваження.

1999 • Після 85 років протекторату над Панамським каналом, США, згідно з договором 1977 року, пердали його під контроль уряду Панами.

2004 • У столиці Тайваню відбулась здача в експлуатацію хмарочоса «Тайбей 101». Збудований в 2003 році, він має 101 поверх і висоту 509 метрів (зі шпилем). На момент відкриття був найвищою будівлею у світі; сьогодні «Тайбей 101» — друга за висотою будівля світу після Бурдж-Халіфа в Дубаї.


Народились 31 грудня

1378 — †6 серпня 1458 • Калікст III (Альфонсо Борджиа), 209-й папа римський (1455-1458 рр.); дядько папи Олександра VI.

1491 — †1 вересня 1557 • Жак Картьє, французький мореплавець; поклав початок французької колонізації Північної Америки і один з першовідкривачів Канади.

1550 — †23 грудня 1588 • Генріх Гіз, французький військовий і політичний діяч, керівник Католицької ліги, один з ініціаторів Варфоломіївської ночі.

1596 — †11 січня 1647 • Петро (Семенович) Могила, український церковний і культурний діяч, богослов (Євангеліє учительне, Требник, Літос альбо Камінь), митрополит Київський (з 1632 р.), засновник Лаврської школи (1631), на базі якої було створено Києво-Могилянську колегію (1632).

1869 — †3 листопада 1954 • Анрі Матісс, французький художник і графік, визначний представник фовізму (Акваріум з червоними рибками, Човен).

1877 — †8 жовтня 1938 • Гнат Мартинович Хоткевич, український письменник, історик, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч. 145 років з дня народження.

1880 — †16 жовтня 1959 • Джордж Маршалл, американський генерал, голова об'єднаного штабу союзників у роки 2-ї Світової війни, держсекретар США (1947), автор програми економічного відродження повоєнної Європи, лауреат Нобелівської премії миру (1953).

1892 — †24 жовтня 1937 • Михайль Семенко (Михайло Васильович Семенко), український поет, редактор, основоположник українського футуризму. 130 років з дня народження.

1933 — †20 серпня 2009 • Семен Фарада, російський кіноактор (Формула кохання, Гараж, Той самий Мюнхгаузен, Убити дракона).

1935 • Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд, король Саудівської Аравії (з 2015 р.).

1937 • Ентоні Гопкінс, валлійський актор, лауреат премії «Оскар» (Мовчання ягнят [1991]; Диявол і Деніель Уебстер, Червоний дракон, Ганнібал, Місія неможлива 2, Інстинкт, Маска Зорро, Легенди осені, Дракула). 85 років з дня народження.

1938 • Паоло Вілладжо, італійський актор (Сенйор Робінзон, Фантоцци, Фантоцци проти всіх).

1941 • Александр Чепмен Фергюсон, шотландський футболіст, тренер («Манчестер Юнайтед»).

1942 • Енді Саммерс (Сомерс), англійський рок-музикант, співак (The Police: Can’t Stand Losing You, Roxanne, Message in a Bottle, Walking on the Moon, Don’t Stand So Close to Me, Invisible Sun, Every Breath You Take). 80 років з дня народження.

1943 • Бен Кінгслі (Крішна Бханджи), британський актор індійського походження, лауреат премії «Оскар» (Ганді [1982]; Тріумф кохання, Зізнання, Багсі, Список Шиндлера, Вбивці серед нас, Ленін: поїзд).

1948 — †17 травня 2012 • Донна Саммер (Ладонна Гейнс), американська поп-співачка, "королева диско", лауреат "Греммі" (Last Dance [1978], Hot Stuff [1979], He’s a Rebel [1983], Forgive Me [1984]; Love to Love You Baby, I Feel Love, Bad Girls, She Works Hard for the Money, On the Radio, No More Tears).

1959 • Вел (Едвард) Кілмер, американський актор (Червона планета, Святий, Бетмен назавжди, Привид і Темрява, Сутичка, Справжня Маккой, Убий мене знову).

1965 • Віктор Франкович Павлік, український співак.

1972 • Джо Макінтаєр (Джозеф Малрі Макінтаєр), американський поп-співак (New Kids on the Block). 50 років з дня народження.

1977 • Псай (Пак Че Сан), корейський співак і композитор (Gangnam Style). 45 років з дня народження.

1979 • Андрій Володимирович Хливнюк, український музикант, співак («Бумбокс»).


Померли 31 грудня

192 • Луцій Елій Аврелій (Коммод), римський імператор (177-192 рр.), син імператора Марка Аврелія; перший імператор, що вийшов на арену для бою із дикими звірами, перший імператор, що брав участь у боях як гладіатор (виходив на арену і перемагав 735 разів). Пом. 1830 років років тому у 31 рік (нар. 31 серпня 161 р.).

335 • Сильвестр I, тридцятий третій папа Римський (314-335 рр.); його ім'ям названо лицарський орден Святого Сильвестра. Пом. 1687 років тому.

406 • Годигісел, вождь вандальського племені гасдингів; батько Гундеріка і Гейзеріха, засновника Королівства вандалів і аланів. Пом. 1616 років тому у 47 років (нар. 359 р.).

1384 • Джон Вікліф, англійський теолог-реформатор, перекладач Біблії англійською мовою. Пом. 638 років тому у 54 роки (нар. 1330 р.).

1655 • Януш Радзивілл, державний і військовий діяч Великого князівства Литовського, віленський воєвода (1653-55 рр.) і великий гетьман литовський (1654-55 рр.). Пом. 367 років тому у 43 роки (нар. 2 грудня 1612 р.).

1877 • Жан Дезіре Гюстав Курбе, французький художник, ведучий представник реалізму в живописі. Пом. 145 років років тому у 58 років (нар. 10 червня 1819 р.).

1993 • Звіад Гамсахурдіа, грузинський політичний і державний діяч, письменник, дисидент, перший Президент Грузії (1991—1992). Пом. 29 років тому у 54 роки (нар. 31 березня 1939 р.).

1999 • Соломія Дмитрівна Павличко, українська письменниця, літературознавець, перекладач, публіцистка, автор праць з історії фемінізму («Фемінізм: статті, дослідження, бесіди та інтерв'ю»); дочка Дмитра Павличка. Пом. 23 роки тому у 40 років (нар. 15 грудня 1959 р.).

2020 • Робер Оссейн, французький кіноактор (Анжеліка, Анжеліка маркіза ангелів), режисер (Знедолені, Дантон і Робесп'єр, Червона ікра). Пом. 2 роки тому у 93 роки (нар. 30 грудня 1927 р.).