Бажаю здоров'я і дякую за день Захисникам України.
Вічна слава живим. Світла пам'ять полеглим.
*
Європейське кліматичне агентство Copernicus у четвер повідомило, що цьогоріч на нашій планеті потеплішало більш ніж на 1,5 градуса за Цельсієм порівняно з доіндустріальним середнім показником - Цей рік, ймовірно, буде найспекотнішим за історію спостережень
*
Ціни на нафту виросли в четвер після розпродажу, викликаного виборами в США, оскільки ризики для поставок нафти, пов'язані з перемогою Трампа і ураганом на узбережжі Мексиканської затоки, переважили зміцнення долара і зниження імпорту сирої нафти в Китаї
*
Міністерство охорони здоров'я Лівану заявило, що у середу щонайменше 40 людей загинули внаслідок ізраїльських ударів
*
Парламент Ізраїлю сьогодні ухвалив закон, що дозволить країні депортувати членів родин палестинських бойовиків, включно з громадянами Ізраїлю, до сектору Гази
*
Джо Байден наголосив, що віцепрезидентка Камала Гарріс, яка програла вибори, буде продовжувати боротьбу й залишиться «захисницею всіх американців».
Про це йдеться в заяві президента США, оприлюдненій Білим домом.
«Америка побачила нині Камалу Гарріс, яку я знаю і якою глибоко захоплююся… – зазначив Байден. – За надзвичайних обставин вона взяла на себе відповідальність і очолила історичну кампанію, що реалізувала максимум можливого».
За словами Байдена, вибір кандидатури Гарріс був його найпершим рішенням, коли він пішов на вибори президента у 2020 році.
«Вона продовжуватиме боротьбу цілеспрямовано, рішуче і з радістю, – зазначив президент. – Вона продовжуватиме бути захисницею для всіх американців. Передусім вона продовжуватиме бути лідеркою, на яку наші діти рівнятимуться протягом наступних поколінь, оскільки вона залишить свій відбиток на майбутньому Америки».
*
Визнання поразки і нова боротьба. Головне із промови віце-президентки Камали Гарріс після виборів
*
Камала Гарріс зателефонувала Дональду Трампу і привітала його з перемогою на виборах – AP
*
Уродженець України, демократ Євген Віндман, брат-близнюк якого, Александр Віндман, був одним з ключових свідків у справі про імпічмент Дональда Трампа, виграв вибори до Палати представників у Вірджинії
*
Президент України провів телефонну розмову із Дональдом Трампом, який перемагає на президентських виборах у США; в ході переговорів сторони домовилися розвивати співпрацю між країнами
*
У ідеях оточення обраного президента США Дональда Трампа щодо виконання його обіцянки "швидко припинити війну" в Україні нібито фігурує ідея про заморозку фронту по актуальній лінії з демілітаризованою зоною та 20-річний мораторій на прийняття України в НАТО
*
Статки мільярдера-підприємця та генерального директора Tesla Ілона Маска зросли на $20 мільярдів після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США
*
Статки десяти найбагатших людей у світі виросли на 63 млрд дол за один день після перемоги Дональда Трампа на виборах президента США. Ілон Маск, Джефф Безос і Ларрі Еллісон серед найбільших переможців
*
Тарифи Трампа коштуватимуть американцям $78 млрд на рік — дослідження
*
Облігації США зазнали найбільшого падіння з 2020 року через інфляційні ризики, пов’язані з перемогою Трампа
*
Дональд Трамп, яки перемагає на президентських виборах у США, прийняв запрошення чинного американського президента Джо Байдена зустрітися в Білому домі для обговорення передачі влади
*
Команда новообраного президента, республіканця Дональда Трампа обговорює, коли він може поїхати до Вашингтона, щоб зустрітись з президентом США Джо Байденом
*
Новообраний президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову зі своїм південнокорейським колегою Юн Сук Йолем, в ході якої, зокрема, порушили питання розгортання військ КНДР у Росії для допомоги у війні проти України
*
Міністерство оборони США відправило на Близький Схід додаткові 12 винищувачів типу F-15E перед очікуваною новою атакою Ірану на Ізраїль
*
Білий дім хоче швидко передати Україні решту виділених коштів до того, як Трамп прийде до влади – Politico
У Пентагоні кажуть, що продовжать підтримку України в рамках схвалених пакетів, а найближчими тижнями може бути оголошено про нові постачання
*
У середу Канада наказала припинити діяльність китайської компанії TikTok в країні, посилаючись на ризики для нацбезпеки, але додала, що уряд не блокує доступ канадців до додатку для коротких відео або їхню здатність створювати контент
*
Наприкінці жовтня в канадському парламенті, в комітеті національної безпеки та оборони відбулися слухання щодо впливу російської дезінформації на канадській інформаційний простір.
Ці слухання, вже не перші щодо дезінформації, набули більшого розголосу, оскільки провідного журналіста видання Ottawa Citizen Девіда Пульєзе звинуватили у роботі на радянські (а ймовірно – і на російські також) спецслужби.
Про цю історію і архітектуру російської пропаганди, яка працює в Канаді проти українців, читайте в статті Анастасії Рінгіс (з Торонто) Борці з "фашистами" та Україною: як працює російська мережа впливу у Канаді. Далі – стислий її виклад.
Нинішні слухання щодо російської дезінформації у парламенті Канади були ініційовані знову після гучного протесту проти показу на Торонтському міжнародному кінофестивалі (TIFF) начебто документальної стрічки "Russian at War".
Режисером цієї стрічки є росіянка Анастасія Трофімова, яка довгий час працювала на RT (Russia Today). А сам фільм фактично легалізує російські наративи: від того, що на боці росіян воює українець, до того, що "російські солдати теж жертви цієї війни".
До речі, телеканал Russia Today до 2020 року був у вільному доступі в канадських кабельних мережах. Він був заборонений урядом Канади лише після початку повномасштабного вторгнення – як такий, "чиї програми прагнуть підірвати суверенітет іншої країни, принижувати канадців певного етнічного походження та підірвати демократичні інститути в Канаді".
Отже, масовий протест україно-канадської громади призвів до того, що канадська влада вже не могла не відреагувати на російську дезінформацію, яка активно просочується в публічний простір. І саме парламентські слухання дали справді сенсаційні результати!
Згідно з даними, які отримав ексміністр та відомий політик від опозиційної Консервативної партії Кріс Александер, канадський журналіст Девід Пульєзе потрапив у поле зору КДБ як "людина, що в перспективі буде мати можливість працювати в передових медіа Канади та США". Агент Іван зустрів Девіда у 1982 році на публічній лекції, що була присвячена вторгненню радянських військ в Афганістан.
Агенту Івану дали вказівку розвивати стосунки з лояльним до радянської політики Девідом.
В довідці, датованій 20 червням 1990 року, зазначається, що зв’язок між агентом Іваном та Стюартом (такий псевдонім був у Пульєзе) встановлено.
Як припускає Александер, ці контакти не припинилися і після розпаду СРСР – з агентом Стюартом вже почали працювати російські спецслужби.
Проте чому в поле зору потрапив саме Девід Пульєзе?
Цей журналіст вже більше 30 років спеціалізується на мілітарних та безпекових питаннях. Він аналізує процеси в канадській армії, розслідує закупівлі для канадської армії, правопорушення та випадки харасменту. Він є одним з найвпливовіших критиків Міністерства оборони Канади.
А ще його добре знають по статтях про "фашистів" в українській діаспорі та в діаспорах балтійських країн.
Девід Пульєзе не самотній у пошуку "українських фашистів".
Серед тих, хто постійно підкидає "на вентилятор", – професор Оттавського університету Іван Качановський, якій з 2014 року розповідає не тільки про "українських нацистів", а ще й про "державний переворот" в Україні.
Ба більше, вони не тільки пов’язані спільними наративами, а ще й підтримують один одного.
Канадський історик єврейсько-українського походження Алік Гомельський впевнений, що ще за часів КДБ саме в Канаді – де одна з найбільших українських діаспор – була розбудована "мережа" публічних пропагандистів. Майже в кожному великому канадському університеті є якийсь професор, який досі підтримує проросійські наративи.
Показово, що "екосистема" поширення російської дезінформації працює не тільки проти України, а взагалі проти західних цінностей, НАТО, США, демократії.
Докладніше – в матеріалі Анастасії Рінгіс (з Торонто) Борці з "фашистами" та Україною: як працює російська мережа впливу у Канаді.
*
Британія у четвер оголосила про введення нових санкцій проти російського військово-промислового комплексу та підтримуваних Росією груп найманців у своєму найбільшому пакеті антиросійських обмежень з травня 2023 року
Велика Британія запроваджує 56 нових санкцій у межах найбільшого пакету проти Росії з травня 2023 року, повідомляє пресслужба британського уряду. Сьогоднішні заходи стосуються постачання важливого обладнання для військової машини РФ і викривають корупційну діяльність російських військових угруповань в Африці.
Велика Британія стала першою країною G7, що безпосередньо ввела санкції проти підтримуваних Росією найманців Africa Corps, які несуть загрозу стабільності та безпеки в усій Африці.
Ключові факти
Велика Британія оголосила про введення нових санкцій проти російського військово-промислового комплексу.
Серед нових цілей – постачальники, які підтримують російське військове виробництво, підтримувані Росією найманці, що діють у країнах Африки на південь від Сахари, а також агент ГРУ, причетний до застосування нервово-паралітичної речовини «Новачок» у Солсбері.
Ці санкції будуть спрямовані безпосередньо на постачання товарів для російської армії та обмежать життєво важливі ресурси, необхідні для ведення незаконної війни в Україні.
Сьогоднішні дії спрямовані проти підприємств, що базуються в Китаї, Туреччині та Центральній Азії, які займаються постачанням і виробництвом товарів, зокрема верстатів, мікроелектроніки та компонентів для безпілотників, які потрібні Росії для підтримки її незаконного вторгнення в Україну.
Цей пакет також націлений на три приватні групи найманців, повʼязані з Кремлем, зокрема Africa Corps, та 11 осіб, повʼязаних із російськими довіреними особами. Вони мають прямі звʼязки з Кремлем, загрожують миру та безпеці в Лівії, Малі та Центральноафриканській Республіці та вчинили широкомасштабні порушення прав людини по всьому континенту.
Контекст
За останній місяць Велика Британія безпосередньо націлилася на незаконний «тіньовий» флот Росії, вжила жорстких заходів проти російських кібербанд і наклала санкції на рупорів Кремля, які безрозсудно розповсюджували брехню Путіна в усьому світі.
Раніше санкції США, ЄС і Великої Британії вивели з ладу 53 танкери, або близько 7,5% флоту суден, які транспортують російську сиру нафту. Вони простоювали порожніми в портах в усьому світі. Однак наприкінці вересня мінімум 17 із них знову вирушили з вантажем сирої нафти або нафтопродуктів.
*
Банк Англії вдруге за рік знизив ставки, але попередив про загрозу інфляції через державні витрати
Центральний банк знизив облікову ставку до 4,75%, але один чиновник не погодився, вважаючи за краще залишити її на рівні 5%
*
Goldman Sachs знизив прогноз зростання ВВП Великої Британії та Європи у 2025 році
*
Урсула фон дер Ляєн - Євросоюз має досвід співпраці з Дональдом Трампом під час його попередньої каденції на посту президента США, і має намір працювати разом із новою адміністрацією у Вашингтоні для визначення спільних інтересів та для їх захисту
*
У четвер 7 листопада в комітетах Європарламенту відбудуться слухання щодо кандидатури номінованої на посаду комісара з розширення Марти Кос, представниці Словенії
*
«Це марафон, а не спринт»: кандидатка в єврокомісари про вступ до ЄС нових країн
Кандидатка на посаду єврокомісара з питань розширення – колишня словенська журналістка, дипломат та політикиня Марта Кос – наголосила на важливості якісної підготовки кожної країни-кандидата до вступу в ЄС та назвала цей процес «марафоном, а не спринтом».
*
Угорський єврокомісар Олівер Варгеї, якому у новому складі Єврокомісії запропонували портфель комісара з охорони здоров’я і добробуту тварин, не отримав швидкого схвалення у Європарламенті і повинен буде відповісти на додаткові запитання депутатів
*
Президентка Європарламенту Роберта Метсола заявила, що Європа не буде сильною без сильної Німеччини
*
Канцлер Німеччини Олаф Шольц не поїде на кліматичну конференцію COP29 в Азербайджані наступного тижня після розпаду його коаліції
*
Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц не піддається на заклики наблизити голосування за вотум довіри уряду після розпаду коаліції, що могло би запустити дострокові вибори
*
Більшість німців підтримують проведення дострокових парламентських виборів на тлі коаліційної кризи
*
Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр після розпаду коаліції закликав усі сторони до відповідальності, аби залишити позаду політичну кризу
*
У Німеччині лідер Християнсько-демократичного союзу Фрідріх Мерц хоче, щоб голосування щодо вотуму довіри уряду Олафа Шольца відбулося вже наступного тижня, а не у січні, як розраховує канцлер
*
Новим міністром фінансів Німеччини стане посадовець німецької канцелярії та заступник міністра фінансів Крістіана Ліндера – Йорг Кукіс, якого називають ключовим економічним радником канцлера Олафа Шольца
*
Німецький віцеканцлер та міністр економіки Роберт Габек, коментуючи розпад урядової коаліції, назвав це "трагедією, якої можна було б уникнути"
*
Німецький експорт та промислове виробництво впали більше, ніж очікувалося у вересні, що свідчить про слабкість двох стовпів німецької економічної моделі на початку четвертого кварталу
*
Уряд Німеччини напередодні схвалив новий законопроєкт, покликаний захистити критично важливу інфраструктуру країни від диверсій, терористичних атак і стихійних лих
*
Німеччина переживає масштабний відплив капіталу на тлі політичної кризи
За словами аналітиків, 650 млрд євро пішло з країни за останні роки, ситуація може погіршитися після перемоги Трампа
*
У Німеччині розпалася правляча коаліція на чолі з Шольцом – країну чекають дострокові вибори в березні
Це може бути вигідним для України, оскільки у ФРН може змінитися уряд, новий канцлер якого виступає за надання Україні «Таурусів»
*
Кілька колишніх міністрів уряду Франції дадуть пояснення у парламенті щодо погіршення ситуації з дефіцитом бюджету
*
У п'ятницю 8 листопада італійські профспілки працівників громадського транспорту проведуть масштабний страйк, через який курсувати буде лише обмежена кількість рейсів
*
Прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо перед самітом Європейської політичної спільноти пояснив, що означає "фінська модель" для України, та прокоментував вибори у США.
Орпо поділився, що означає "фінська модель", яку колишній президент країни Саулі Нііністьо раніше називав "гарантією миру" і за яку, за словами Орпо, "бореться український народ".
"Фінська модель така: ми є членом НАТО, ми є членом Європейського Союзу. Ми підтримуємо Україну в її боротьбі проти російської агресії. І це та модель, за яку бореться український народ", – акцентував він.
Також, коментуючи перемогу республіканця Дональда Трампа на американських виборах, він акцентував, що ЄС повинен дати Сполученим Штатам та новій адміністрації "чіткий сигнал" подальшої підтримки України.
"Я думаю, що ми повинні дати чіткий сигнал США і новій адміністрації, що ми будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Це має бути чіткий і сильний сигнал", – наголосив фінський прем’єр.
Окремо він додав, що Європа повинна робити "більше для власної оборони та зміцнення безпеки". На його думку, це важливий меседж для Трампа.
Як відомо, у четвер, 7 листопада, у Будапешті проходить саміт Європейської політичної спільноти.
В ході події європейські лідери обговорять результати виборів у США та спробують виробити свою первісну реакцію на перспективу другого президентського терміну Дональда Трампа.
Напередодні прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан на тлі успіхів Республіканської партії і Трампа на виборах у США заявив про потребу нової європейської стратегії щодо України.
А прем'єр-міністр Естонії Крістен Міхал вважає, що підтримка України протягом наступних місяців визначить майбутнє ЄС, адже країни Європи мають зробити більше для захисту Києва та себе після перемоги Трампа у США.
*
Прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал розповів, що подальша підтримка України буде топтемою неформальної зустрічі європейських лідерів у столиці Угорщини Будапешті
*
Голова уряду Естонії Крістен Міхал вважає, що підтримка України протягом наступних місяців визначить майбутнє ЄС, адже країни Європи мають зробити більше для захисту Києва та себе після перемоги Дональда Трампа у США
*
Польща і Японія домовилися про співпрацю у сфері атомної енергетики
*
Дональд Туск - Сьогодні ніхто світі не може точно сказати, як переможець виборів президента США Дональд Трамп діятиме у справі війни в Україні
*
Глава МЗС Австрії Александер Шалленберг висловив переконання, що у Республіканській партії США також не зацікавлені у світі, де домінує очільник Кремля Путін з його неоімперіалістичними амбіціями
*
Європейські лідери закликали Трампа до подальшої підтримки України та уникнення торговельних воєн
Європейські лідери, які зібралися на саміті у Будапешті, закликали Дональда Трампа уникати торговельних воєн, зберігати підтримку України та утримуватися від порушення світового порядку після його перемоги на президентських виборах у США, пише Reuters.
Відносини Трампа з його європейськими колегами були напруженими та непростими протягом більшої частини його першого терміну.
Ключові факти
Голова Європейської ради Шарль Мішель та інші присутні на саміті закликали Трампа продовжувати підтримувати Україну після прибуття на зустріч майже 50 європейських лідерів у Будапешті.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що тепер Євросоюз має обʼєднатися, оскільки жодна держава – член ЄС не зможе сама впоратися з майбутніми викликами. Щодо України вона заявила: «У наших інтересах, щоб автократи цього світу отримали дуже чіткий сигнал про те, що це не право сили, а верховенство закону».
Багато лідерів зазначили, що з нетерпінням чекають на співпрацю з Трампом. Господар саміту, премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан, є одним із небагатьох близьких союзників Трампа серед європейських лідерів. Дипломати припускають, що Орбан може організувати звернення Трампа до європейських лідерів по відеозвʼязку.
Проте інші відкрито висловлювали занепокоєння, зокрема щодо торгівлі та грубого поводження Трампа із союзниками. «Президент Трамп відомий часом певним ступенем непередбачуваності, певним ступенем нестабільності, тому нам потрібен діалог, – заявив премʼєр-міністр Люксембургу Люк Фріден. – Ми будемо прагнути діалогу, але ми не відмовимося від своїх принципів».
Премʼєр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив, що стурбований перспективою торгової війни: «Цього не можна допустити, – сказав він. – Давайте тепер спробуємо вплинути на майбутню політику США і Трампа, щоб він зрозумів повʼязані з цим ризики».
Генсек НАТО Марк Рютте наголосив, що важливо розглядати війну в Україні як проблему, що виходить за межі Європи, назвавши партнерство Росії з Північною Кореєю «загрозою не лише для європейської частини НАТО, а й для США».
Увечері 27 лідерів ЄС обговорять трансатлантичні відносини, а також Грузію, де правляча партія «Грузинська мрія» оголосила про перемогу на виборах 26 жовтня. Раніше ЄС заморозив заявку Грузії на членство через побоювання щодо відкату демократії.
Контекст
Дональд Трамп стане другим експрезидентом США, який повернеться до Білого дому після поразки, зазначив CNN. Трамп виграв вибори у 2016 році, але програв у 2020-му. До нього цей шлях пройшов Гровер Клівленд: він брав участь у трьох кампаніях поспіль – у 1884-му, 1888-му і 1892 роках, але переміг у 1884-му і 1892-му.
Повернення Трампа до влади приносить невизначеність щодо підтримки США України проти російського вторгнення, прихильності США до військового альянсу НАТО та перспективи введення мит на експорт до Сполучених Штатів.
Світові лідери вже привітали Трампа з перемогою. Зокрема, президент Володимир Зеленський привітав у X республіканця Дональда Трампа з обранням на посаду президента США. Український лідер сподівається, що Трамп сповідуватиме підхід «мир через силу», що допоможе завершити війну справедливо.
Трамп може запропонувати Україні заморозити війну з Росією, відмовившись від вступу до НАТО щонайменше на 20 років, пише The Wall Street Journal із посиланням на інформовані джерела. За їхніми словами, такий сценарій закінчення війни зараз обговорюють радники Трампа.
*
Макрон і Шольц закликають Євросоюз виробити єдину стратегію після перемоги Трампа на виборах
Європейці повинні взяти на себе колективну відповідальність, а не бути «кожен сам за себе»
*
У Швеції зросла кількість компаній-банкрутів у сфері нерухомості
*
Шведський ЦБ вперше за десятиліття знизив ставку одразу на 50 б.п.
*
Іспанія припинить видачу «Золотих віз» із січня 2025 року
*
Замовлення німецького Rheinmetall зростають, оскільки Європа збільшує військові витрати
За три місяці до вересня продажі Rheinmetall підскочили більш ніж на третину до 2,6 млрд дол. Компанія підтвердила свій прогноз на рік
*
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що не погоджується на передачу Україні нової партії бойових літаків МіГ-29, оскільки вони захищають польське небо
*
Американська компанія Google виправила ситуацію зі своїми картами. Тепер українські військові об'єкти та системи на них не відображаються
*
Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре вважає, що дедалі тісніша співпраця Росії з КНДР, Іраном та Китаєм, які забезпечують їй певну підтримку у війні проти України, є серйозною загрозою, яку не можна недооцінювати
*
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте хоче детально обговорити з європейськими лідерами і майбутнім президентом США Дональдом Трампом відповідь на поглиблення співпраці РФ з Північною Кореєю, Іраном та Китаєм, що у перспективі посилює загрози безпосередньо для членів Альянсу
*
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте висловив впевненість, що країни НАТО почнуть витрачати на оборону понад 2% свого ВВП, та наголосив, що у цьому цілком погоджується з критикою Дональда Трампа на адресу Європи
*
Науседа згадав, як Трамп запрошував країни НАТО у «двохвідсотковий клуб»: Зараз нас там понад 20
Президент Литви Ґітанас Науседа заявив, що Україна заслуговує на підтримку, бо зазнала жорстокого нападу з боку країни-агресора, і йдеться не лише про Україну, а про міжнародний порядок, заснований на правилах, який треба зберегти
*
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль заявив, що не виключає надання зброї безпосередньо Україні
*
Агенція оборонних закупівель Міністерства оборони уклала контракти на постачання понад 11 тис засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) загальною вартістю більш як 6 млрд грн з січня 2024 року.
Зазначається, що більшість систем уже передано до ЗСУ.
Лише у вересні-жовтні було законтрактовано кілька тисяч засобів РЕБ на суму понад 1 млрд грн. Це переважно портативні системи ближньої дії. Ними можна оснащувати автомобілі та техніку, щоб захистити екіпажі від ворожих FPV-дронів, або використовувати на позиціях для виявлення та придушення каналів керування дронами.
В повідомленні додають, що також закуплено окремі засоби РЕБ тактичного застосування.
"Більшість закуплених засобів РЕБ вироблено в Україні, що сприяє розвитку національного виробництва та посилює військово-технічну незалежність України у довгостроковій перспективі", – прокоментував заступник міністра оборони Дмитро Кліменков.
У разі закупівлі засобів РЕБ за кордоном контракти укладаються безпосередньо з іноземними виробниками, що дозволяє заощадити кошти та зменшує кількість посередників.
*
Федоров - Україна активно використовує стратегічне радіоелектронне блокування (РЕБ) для захисту від атак російських безпілотників та нарощує об'єм технологій протидії
*
Робота зернового коридору триває в штатному режимі, наразі не спостерігається застосування ворогом ракетного озброєння по портовій інфраструктурі Одеси - Плетенчук
*
Видатки на будівництво фортифікаційних споруд в 2025 році переведуть з резервного фонду в число програмних видатків Міноборони
*
Джигир - Видатки на оборону в проєкті Державного бюджету на 2025 рік закладені на рівні поточного, водночас у наступному році постане низка додаткових викликів
*
На фронті з початку доби кількість боєвих зіткнень зросла до 102. Основні зусилля російська армія прикладає на Курахівському напрямку, де провела 40 атак. Окрім того, загарбники активно діють на Покровському та Лиманському напрямках
*
Голова Державної прикордоної служби Сергій Дейнеко і міністр цивільної оборони Швеції Карл-Оскар Болін обговорили питання обміну досвідом та підвищення оборонного потенціалу України, зокрема посилення морської безпеки
*
Російська армія обстріляла селище Козача Лопань на Харківщині, поранений 18-річний юнак
*
Масований удар КАБами по Запоріжжю: є поранені
Є влучання по житлових будинках та лікарні
*
Плетенчук - Інформацію щодо ураження російських ракетних кораблів «Татарстан» та «Дагестан» у Каспійському морі, що є свого роду унікальними, ВМС ЗСУ наразі не можуть підтвердити офіційно
*
ISW - Унаслідок першого удару ЗС України по російській військово-морській базі в Каспійську могло бути пошкоджено декілька ракетних кораблів російської Каспійської флотилії
*
Сили оборони збили 74 безпілотники, якими російські загарбники атакували Україну з вечора середи, ще 25 ворожих БПЛА локаційно втрачені
*
Міністерство оборони України кодифікувало та допустило до використання у війську вітчизняний бронеавтомобіль UAT-TISA
*
Росія "Шахедами" точково атакує енергетичну інфраструктуру в регіонах для економії ракет, які накопичує на аеродромах стратегічної авіації
*
Упродовж доби, 6 листопада, на фронті сталося 148 бойових зіткнень, найбільша кількість із них - 93 - на Курахівському напрямку
*
Україна за 20-30 років стане «новою Південною Кореєю» в плані економічного розвитку - Домбровскіс
Самотужки Україні буде дуже важко досягти верховенства права, необхідного для економічного зростання.
Таку думку висловив ексміністр економіки та енергетики Латвії Вʼячеслав Домбровскіс на 10-му Київському міжнародному економічному форумі.
“Я вважаю, що для України в перспективі 20-30 років не буде іншого вибору, крім як стати “новою Південною Кореєю” в плані економічного розвитку... Питання лише в тому, як досягти цієї мети і цього рівня”, – сказав Домбровскіс.
Насамперед, наголосив він, необхідно забезпечити верховенство права. Проте самотужки досягти цього дуже важко, і "заради цього потрібно бути вкоріненим у ЄС”, зазначив ексміністр.
Іншими необхідними умовами для економічного розвитку країни латвійський економіст назвав відсутність або мінімальний рівень корупції, фінансову відповідальність та розроблення промислової політики, де будуть визначені відносини уряду з бізнесом та пріоритетні сфери промисловості.
При цьому Домбровскіс зауважив, що проблеми України замість неї ніхто швидко не вирішить. “Єдине, що треба розуміти, що ви не просто хочете членства в Європі якомога швидше і що хтось за вас вирішить всі проблеми - ні, так воно не працює. Для кожного – Литви, Латвії, Естонії, Польщі – був тривалий шлях і десятиліття інтенсивної роботи до моменту членства (в ЄС - ред.), і потім знадобилося ще багато років”, – сказав він.
Як повідомлялося, Європейська комісія 30 жовтня ухвалила щорічний "Пакет розширення", який містить детальну оцінку стану справ та прогресу, досягнутого Албанією, Боснією і Герцеговиною, Косовом, Чорногорією, Північною Македонією, Сербією, Грузією, Республікою Молдова, Україною та Туреччиною на шляху до вступу в ЄС. Оцінки супроводжуються рекомендаціями та вказівками щодо пріоритетів реформ.
Єврокомісія відзначила певний прогрес України у боротьбі з корупцією і рекомендувала Києву наступного року покращити результати розслідування справ про корупцію на найвищому рівні.
За прогнозами МВФ, показник економічного зростання України за підсумками 2024 року становитиме 3%, в той час як наступного року знизиться до 2,5%.
*
Україна здатна надати суттєву додану вартість економіці Європейського Союзу та допомогти вирішити ключові виклики, описані у звіті експрезидента Європейського центробанку та експрем’єр-міністр Італії Маріо Драгі
*
Експрем’єр Литви, депутат Європарламенту Андрюс Кубілюс, який є кандидатом на посаду єврокомісара з оборони й космосу, вважає необхідною швидку інтеграції ВПК і космічної промисловості України та ЄС
*
Кулеба - Програми транскордонного співробітництва, які зараз активно впроваджуються, мають значний економічний ефект для регіонів, що розташовані в радіусі 300 км від європейського кордону
*
В Україні 9 млн га охоплені цифровою платформою Cropwise Operations
Один із провідних гравців у сфері агротехнологій — швейцарська агротехнологічна компанія Syngenta — докладає значних зусиль для того, щоб агровиробники отримували не лише високоякісні засоби захисту рослин та насіння, але й інноваційні технологічні рішення.
*
В Україні з березня 2025 року розпочне роботу система електронного акцизу (еАкциз), а повний функціонал буде впроваджено з 2026 року
*
Компанія власника мережі АЗС ОККО Віталія Антонова купує контрольну частку у ТОВ "Бистрицьке Інвест" Зіновія Козицького, яке має спецдозвіл на видобуток нафти та газу у Львівській області
*
Шмигаль - Уряд України має "абсолютне розуміння", як закрити дефіцит бюджету у 2025 році
*
Україна має намір зберегти частину $50 млрд від G7 за рахунок заморожених активів РФ як резерв після 2025 р. - прем'єр
*
Через непрогнозованість атак РФ та їхніх наслідків для енергосистеми не може бути жодних прогнозів щодо проходження осінньо-зимового періоду 2024/2025 років, але Україна провела та продовжує проводити значну підготовку до нього на усіх можливих напрямах, заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
*
Шмигаль - Уряд України готується запровадити нові правила для визначення критичності підприємств та необхідності бронювання їхніх працівників
*
Шмигаль - У державі потрібно знайти баланс між працюючою економікою та потребами Cил оборони для забезпечення роботи спеціалістів та ротацій на передовій
*
Шмигаль - Принцип "воюй або працюй" уже почав діяти: 98% повісток у першу чергу отримали ті військовозобов'язані, які не платять податки
*
Чиста купівля населенням валюти в жовтні сягнула рекорду з листопада 2012 року
*
Валютні інтервенції НБУ щорічно мають становити $3–5 млрд – ексголова регулятора
Україна має негайно переглянути економічну стратегію, переконаний Кирило Шевченко
*
Як запобігти фінансовій кризі в Україні: 4 поради від ексголови НБУ
Серед іншого, Україні необхідно завершити судову реформу та забезпечити надійний захист інвестицій, вважає Кирило Шевченко
*
«Маніфест 42» заявив про тиск БЕБ на великого постачальника товарів для японської кухні: діяльність компанії заблокована
*
Фонд гарантування виставив пул активів п'яти банків-банкрутів за 69,5 млн грн
Торги планують провести на платформі Prozorro 21 листопада
*
Український експорт до ЄС без квот і мит: Шмигаль назвав одне із завдань на 2025 рік
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль підкреслив, що українські перевізники не мають потребувати жодних ліцензій на вантажні перевезення до країн ЄС.
*
Заборгованість за проєктами з держфінансуванням понад 8 млрд грн - "Автомагістраль-Південь"
*
У Києві почала працювати перша когенераційна газопоршнева установка потужністю 1,5 МВт, на черзі ще 15
*
Одеса отримала першу газопоршневу установку від міжнародних партнерів
*
Польоти в одному з українських аеропортів - "Львів" або "Бориспіль" - відновляться до кінця січня 2025 року
*
Мінекономіки фіксує дефіцит кадрів у всіх галузях і 8 мільйонів економічно неактивних українців
*
Український автопарк поповнили 16 300 вживаних легкових автомобілів, що були ввезені з-за кордону, і це найнижчий місячний показник імпорту у 2024 році
*
На боці державних банків мають перейти до певного формату обов'язкової купівлі військових облігацій на основі індивідуальних планів - Гетманцев
*
Україна у жовтні у порівнянні з вереснем зменшила імпорт електроенергії на 58% - до 181,8 тис. МВт-год. Експорт зріс у 88 разів - до 60,7 тис. МВт-год
*
На Житомирщині усунули пошкодження, спричинені російською атакою на енергетичну інфраструктуру, внаслідок чого були задіяні аварійні відключення у Коростенському, Житомирському та Звягельському районах області
*
Банки схвалили кредити на 11,7 млрд грн для відновлення енергетичної інфраструктури
За п'ять місяців фінансові установи отримали заявки на загальну суму 66,2 млрд грн
*
У межах підготовки до зими уряд України домовився з партнерами про збільшення фізичного обсягу імпорту електроенергії до 2,1 ГВт та про додатковий обсяг "аварійної підтримки"
*
"Ічнянський молочно-консервний комбінат" у 2025 р. запустить лінію кисломолочного сиру та побудує молочну ферму
Київстар та dobro.ua передали "Охматдиту" медичне обладнання вартістю понад 13,56 млн грн
*
Власник Київського картонно-паперового комбінату інвестує у соціально відповідальний бізнес
*
Апеляційна інстанція задовольнила позов прокуратури про визнання недійсним рішення Харківської міської ради та скасування права власності за житлово-будівельним кооперативом на дві земельні ділянки
*
Управління поліції охорони в Полтавській області 4 листопада за результатами тендеру замовило ТОВ "Компанія "Стар Лайн" автомобіль за 2,06 млн грн
*
В жовтні працівники Державної податкової служби перевірили магазини продажу техніки, зокрема техніки Apple. За результатами перевірок виявлено порушників, на яких накладені штрафи на загальну суму понад 114 млн грн
*
Спеціалізована антикорупційна прокуратура направила до Вищого антикорупційного суду справу стосовно заволодіння 160 млн грн коштів банку, в якій обвинуваченими є колишній голова комітету Верховної Ради, посадовці Служби безпеки та АРМА
*
Посадовицю центральної МСЕК викрили на хабарництві
Під час обшуків у неї вилучили майже $20 000 та документи щодо оформлення інвалідності
*
Росія проводить комплекс заходів, щоб захистити кораблі Чорноморського флоту РФ, базовані у Новоросійську, та Керченський міст
*
росіяни не можуть використовувати Керченський міст повноцінно, це вже більше імперський символ – речник ВМС ЗСУ
Міст не здатен повноцінно забезпечувати логістичні потреби армії рф, заявив Плетенчук
*
У Чорному морі станом на 06:00 четверга, 7 листопада, перебуває один російський носій "Калібрів" загальним залпом до чотирьох ракет
*******
Всі, всі, всі на корабель
*
Лідер Китаю Сі Цзіньпін зателефонував Дональду Трампу і привітав його з перемогою на виборах президента Сполучених Штатів
*
Завод китайської TPV Technology в Росії припинив виробництво телевізорів Philips, Sony, Sharp та інших брендів через санкції
*
Китайські акції підскочили після падіння, оскільки сильні дані по експорту і надії на додаткові політичні стимули переважили занепокоєння щодо потенційних торгівельних суперечностей, пов'язаних з другим президентством Дональда Трампа
*
У жовтні китайський експорт зріс найшвидшими темпами за останні два роки, оскільки заводи поспішали вивести запаси на основні ринки в очікуванні подальших тарифів з боку США та Європейського Союзу
*
Вищий земельний суд німецького Штутгарта засудив 56-річного чоловіка до семи років ув'язнення за продаж верстатів для виробництва снайперських гвинтівок російському виробнику зброї всупереч торгівельним обмеженням
*
Федеральне відомство кримінальної поліції (BKA) заарештувало у Франкфурті-на-Майні американця за підозрою у шпигунстві на Китай
*
У Швеції триває суд над групою неповнолітніх – хлопцем і дівчиною – яких підозрюють у підготовці вбивства у данській столиці Копенгагені на замовлення злочинного угруповання
*
Прессекретар лідера РФ Дмитрій Пєсков не виключив можливості спілкування глави російської держави Путіна з Дональдом Трампом до інавгурації обраного президента США
*
В Італії заарештували близько 60 людей в результаті поліцейського рейду проти мафії "Ндрангета"
*
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан повідомив про "великі плани на майбутнє" після телефонної розмови з Дональдом Трампом, який перемагає на американських виборах
*
Ультраправа німецька партія "Альтернатива для Німеччини" заявила у середу, 6 листопада, що виключає трьох людей, яких заарештували за підозрою у приналежності до ультраправого бойового угрупування
*
У Росії три нафтопереробні заводи частково зупинили роботу - Волгоградський, Ільський та Яйський
*
Іспанські правоохоронці перехопили в порту Альхесірас контейнер із 13 062 кг кокаїну, що є найбільшою партією цього наркотику, вилученою в країні вартістю до €780 мільйонів
*
Чинна президентка Молдови Мая Санду, яка перемогла у другому турі президентських виборів 3 листопада, наголосила, що майбутнє Молдови мають вирішувати самі молдовани, а не російські гроші, спрямовані на підкуп виборців
*
Президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск закликали Грузію провести швидке і прозоре розслідування численних порушень під час парламентських виборів
*
Іспанія припинить видачу «Золотих віз» із січня 2025 року
*
У Кремлі почали боятися, що Байден перед відходом дозволить Україні далекобійні удари по Росії
*
Матвієнко звинуватила виробників дитячого харчування у демографічних проблемах Росії
*
Видачі автокредитів звалилися в жовтні, незважаючи на рекордний продаж машин
*
Глава «профспілки олігархів» поскаржився на низькі зарплати у Держдумі
*
У тих, хто викрав нерухомість, Міноборони знайшли і заарештували 700 мільйонів рублів
*
У Росії вирішили створити держреєстр айтішників
*
«Ніяких просвітів». Центробанк констатував погіршення ситуації на ринку праці
*
Хто претендує на ключові посади в адміністрації Дональда Трампа
Члени команди Дональда Трампа, який переміг на виборах, складають шорт-листи кандидатів на посади в його адміністрації. До неї підбираються люди лояльні, чиї погляди відповідають уявленням нового президента, а не суперечать їм, як це нерідко траплялося під час першого терміну в Білому домі.
Державний секретар
Кілька тижнів тому на обіді з консервативними членами Конгресу член передвиборчого штабу Трампа і його колишній радник з національної безпеки Роберт О'Брайєн назвав кілька кандидатур на провідні пости в кабінеті, пише Politico з посиланням на співробітника Конгресу, який був присутнім там. На посаду держсекретаря претендують сенатори Марко Рубіо та Білл Хейгерті, а також Річард Гренелл. Під час першого президентства Трампа Хейгерті був послом у Японії, а Гренелл – послом у Німеччині, а також в. о. директора національної розвідки.
Під час президентства Джо Байдена Гренелл грав роль свого роду тіньового держсекретаря, зустрічаючись від імені Трампа з вкрай правими політиками в Центральній Америці, Східній Європі та інших регіонах, зазначає Financial Times. Про зовнішню політику нового старого президента Греннелл сказав газеті: «Предбачуваність – жахлива річ. Звичайно, інший бік [вороги Америки] хоче передбачуваності. Трамп же непередбачуваний».
За його словами, західноєвропейські союзники США «застрягли» у застарілих підходах, намагаючись знайти вирішення міжнародних проблем, наприклад, через Раду Безпеки ООН. «ООН може бути важливою, але це не єдиний інструмент і часом не дуже корисний. Ми, швидше, вступатимемо в коаліцію з людьми, які хочуть чогось досягти», — сказав він. Трамп, за словами Гренелла, вже показав, що вміє залагоджувати конфлікти, усаджуючи сторони за стіл переговорів: «Він це робив. Араби та ізраїльтяни, росіяни та українці будуть наступними».
Гренелл разом із Трампом зустрічався наприкінці вересня з Володимиром Зеленським, коли той відвідував США та представляв свій «план перемоги». Гренелла також розглядають на посаду радника з національної безпеки, зазначає The Wall Street Journal.
Заступник голови комітету Сенату у справах розвідки Рубіо також вважає, що війну в Україні настав час закінчувати і для цього «не обов'язково бути шанувальником Путіна». «Українці були неймовірно хоробрими і сильними, але зрештою те, що ми фінансуємо, — це тупикова війна, якій час покласти край», — сказав він після виборів.
Хейгерті пояснює підхід Трампа до міжнародних відносин принципом взаємності: «Якщо ти наш торговий партнер, ти маєш торгувати на взаємовигідних умовах. Трамп орієнтувався на взаємність весь час своєї роботи [президентом] та обговорював її зі мною: потрібно щось драматичне, щоб привернути увагу країн, з якими ми торгуємо». Такі драматичні кроки необхідно буде зробити, тому що Трамп має всього чотири роки, щоб радикально змінити ситуацію на користь Америки, сказав Хейгерті.
Міністр оборони
На посаду міністра оборони, за словами О'Браєна, претендує сенатор Том Коттон. WSJ з посиланням на команду Трампа називає також колишнього держсекретаря Майка Помпео, якому Трамп висловив подяку під час переможної промови в середу, самого О'Браєна та ще кількох кандидатів, включаючи Майка Уолтца.
Уолтц, один із головних спікерів з теми національної безпеки серед республіканців у Палаті представників Конгресу, пояснював FT, як Трамп може змусити Путіна до миру: «Президент дуже добре розуміє, як чинити тиск, і ми маємо величезний важіль економічного тиску на Росію. Першим кроком буде, кажучи його словами, „качай, дитинко, качай“ (так Трамп закликав збільшити нафтовидобуток у США. — The Moscow Times). Ми заливаємо світ дешевшими та чистішими американськими нафтою та газом і знижуємо ціни». Чому приватні американські компанії захочуть у своїй обрушити свій прибуток, Уолтц не пояснив. Ще одна можлива роль для нього – директор національної розвідки.
Помпео може наполягати на врегулюванні українського конфлікту, який не виглядатиме як перемога Росії, зазначає WSJ.
Міністр фінансів
Трамп публічно і приватно обговорював призначення на посаду міністра, який відповідає за економіку та бюджет, двох інвесторів-мільярдерів, які активно фінансували його кампанію, — Скотта Бессента з Key Square Capital Management і Джона Полсона, який управляє хедж-фондом свого імені. Обидва підтримують введення імпортних мит (Трамп загрожує встановити їх на рівні 60% для товарів з Китаю та 20% — з усіх інших країн), але представляють їх як важливий інструмент переговорів, призначений для вибивання поступок із торгових партнерів.
Бессент виступав радником з економіки Трампа під час передвиборчої кампанії. В інтерв'ю FT він назвав обіцяні Трампом мита «максималістською» загрозою, які можуть бути змінені під час переговорів: «Це ескалація задля деескалації». Мита він має намір вводити поступово, щоб інфляційні наслідки, що виникають згодом, були нівельовані дезінфляційними заходами, такими як дерегулювання.
За оцінкою Bloomberg Economics, введення максимальних мит скоротить американський ВВП на 0,8% і призведе до зростання цін на 4,3% до 2028 р., якщо Китай вживе заходів у відповідь.
*
В уряді запропонували підвищити до 50% мита на вино з «недружніх» країн
*
Росія почала залучати іноземних силовиків контролю за мігрантами
*
«Дуже погані справи». Найбільша будівельна компанія Росії опинилася на межі фінансового краху
*
Росія попросила Зімбабве надіслати будівельників через дефіцит робочих рук
*
Критикам війни, що поїхали, заборонять продавати і здавати в оренду квартири в Росії
*
Більшість росіян, які підтримують війну, виявилися не готовими відправити на фронт родичів
*
Понад 50 тисяч ліфтів, що відслужили термін, вирішили не змінювати через відсутність грошей
*
ЦБР пов'язав уповільнення зростання інвестицій у РФ з відсутністю персоналу, бізнес звинувачує високу ставку
*
У Росії на 40% зросла кількість працюючих підлітків
*
«Гальмувати ми будемо об бетонну стіну». Боротьба ЦП з перегрівом економіки загрожує її переохолодженням
*
Бюджет РФ повернувся до дефіциту
*
Мінек пропонує замінити базис у формулі розрахунку мита на ЗВГ з 2025 р. через санкції ЄС
Мінекономрозвитку Росії пропонує замінити базис для розрахунку експортного мита на суміш пропан-бутану технічну (СПБТ) з нинішнього DAP Брест на FOB Чорне море з 2025 року, випливає з документа, розміщеного на федеральному порталі проектів нормативних правових актів
«...зміна необхідна з метою нівелювання ризиків припинення з січня 2025 року відображення індикатором DAP Брест реальних напрямів експорту російських зріджених вуглеводневих газів (ЗУГ) у зв'язку з набранням чинності у зазначений період заборони на ввезення російських ЗВГ до країн Євросоюзу», - йдеться у повідомленні. у пояснювальній записці до проекту постанови.
*
Найбільший виробник індички в Росії скоротить виробництво та постачання до магазинів
*
Експорт з КНР до Росії у жовтні зріс найшвидшими темпами за 11 місяців, імпорт опустився сильніше за очікування
*
Росіяни вишикувалися в черзі за шенгенськими візами
*
Західні трейдери почали чекати на зняття фінансових санкцій з Росії після перемоги Трампа
*
Мін'юст США вивчає можливість припинення кримінальних справ проти Трампа
*
В уряді констатували нездатність Росії вирощувати овочі без іноземного насіння
*
ЦБ попередив про подальше підвищення ключової ставки
*
Путін доручив доплачувати по 30 тисяч рублів на місяць чиновникам в анексованих регіонах України
*
У Башкирії на залізниці підірвали потяг із вугіллям
*
Один із найбільших американських брокерів почав закривати рахунки росіянам із європейським ВНЖ
*
Росіян із ВНЖ «недружніх» країн почали викликати до ФСБ
*
Москвич отримав 13 років колонії за донат у 50 євро на користь ЗСУ
*
Банки скоротили видачу споживчих кредитів росіянам до рівня весни 2022 року
*
Мінфін РФ провів один із двох аукціонів ОФЗ і залучив менше 5 млрд руб.
*
Тихої ночі та скорішої Перемоги нам всім