«Дипломатія – це мистецтво погладжувати пса, поки не буде готовий нашийник» (с)
В дитинстві, як тільки сади прикрашались червоною (в усіх відтінках кольору) черешнею, ми влаштовували набіги. Бо сама смачна черешня це з дерева. І навіть не намагайтесь мене переконати. Немає сенсу… Але перед тим, ніж «обнести» дерева в чужому саду, ми збирали інформацію. А саме, наскільки високий та міцний паркан і головне, чи є там охорона із собаками? Бо сенс лізти в сад, який ретельно охороняється? Наїжся черешні чи ні, хто зна, а ось проблем точно повні кишені назбираєш…
Що було би, якби шість років тому Україна не звернула в іншій бік взявши на озброєння замість озброєння декілька простих фраз, а саме… “Нужно просто перестать стрелять», а також, «Сойдемся посередине»? Потім ще був мир в очах путіна. Але це було трішки пізніш.
Так ось. Давайте спробуємо проаналізувати те саме, усім відоме.. якби. Запорука безпеки будь-якої країни це зокрема сильна армія та сильна економіка. Скільки грошей залишилось кишені України після втечі Януковича і Ко, вже відомо всім. І можна довго сперечатися, пішла економіка на підйом після Революції гідності чи ні? Я ж хочу звернути увагу на іншу складову, той самий паркан та охоронців із злими вівчарками, тобто стан українського війська. Можна довго та нудно розповідати про жовті шкільні автобуси, гумові капці, залізні шоломи та десяток бронежилетів на батальйон. Але тим не менш, факт залишається фактом. Забезпечення та озброєння ЗСУ зразка початку 2014 та початку 2019 років, навіть не варто порівнювати. Це як поставити поруч квадратне та сине. І Україна в питаннях переозброєння війська набрала не аби який темп. Згадайте наприклад серпень 2018 року, а саме парад на Хрещатику. Якщо я не помиляюсь, то тоді ми вперше побачили САУ «Богдана» та комплекс «Нептун». Так, безумовно, в одиничному екземплярі, але все колись починається з першого зразка. До речі, тоді ж усі неочікувано побачили той самий, зараз вже усім відомий «Джавелін». Забігаючи вперед, скажу те, про що відомо усім та кожному… В лютому 2022 року, тобто через три з половиною роки, ті ж самі «Богдана» та «Нептун» почали воювати. Але ЧОМУСЬ в тому ж самому одиничному, якщо хочете парадному екземплярі. Як так трапилось, якщо нова влада начебто тільки нарощувала обороноздатність? Не знаю. Питання не до мене. Вистачає фахівців…
Після результату виборів 2019 року, ми багато обговорювали із приятелями новий політичний курс країни. Ті, хто підтримував нову владу, бігали із білбордами в голові, постійно видаючи на гора їх лозунги. «Що ж?», казав я, «Якщо Україна стане жити набагато краще і всі ці обіцянки, про кінець купи епох стануть реальністю, то я ж тільки за. Дійсно, за. Бо як громадянин України я бажаю своїй країні лише кращої долі».
Я не знаю як, але команді пʼятого президента України, РОКАМИ вдавалось маневрувати між апетитами путіна та інтересами України. Якщо хтось забув, то Комплекс заходів по виконанню Мінських домовленостей, був підписаний напочатку 2015 року. І тим самим Україна виграла час для себе, самий цінний ресурс який до речі ніде не купиш і ніхто тобі його не даси, навіть в борг. Бо вже тоді, у високих кабінетах України розуміли, що попереду велика війна. Як доказ цьому, інтерв’ю генерала Віктора Муженка про великі штабні навчання по відпрацюванню протидії майбутнім повномасштабним діям ворога. Хоча багато пересічних громадян вважали що так все зоною проведення АТО і закінчиться. Але на Банковій та в Генеральному штабі вважали інакше. І готувались. Нагадую, що штабні навчання були у 2018, а велика війна почалась у 2022. Паралельно з цим, українські дипломати крутили путіну антона на ніс, продовжуючи велику гру. І це вдавалось…
А потім настала нова епоха… На цей раз та, про яку на білбордах не писали. Епоха «Миру в очах путіна». І якби паралельно із різними політичними заявами нової влади (навіть такими), Україна продовжила тонку політичну гру та набрану швидкість в напрямку курсу зміцнення своєї обороноздатності, то… Ну наприклад тоді би 24 лютого 2022 року, на озброєнні України була би не одна установка «Нептун», а бригада. Тобто три дивізіони, кожен в складі трьох пускових. І «Богдана» була би теж не одна, а… фразу продовжить самі. І якщо би наприклад весь 2021 рік Україна закуповувала ПТРК «Стугна» тоді би… цю фразу також самі закінчить. І якщо би влада, вже нова влада, одразу почала реагувати на заклики союзників та купу інформації наданої розвідкою, як України так і союзників, то… Але, ми усі памʼятаємо фразу про можливі плани збільшення армії та будівництво нових доріг. Навіщо була потрібна нова дорога з Чорнобиля до Києва, досі не зрозуміло.
Можна багато чого згадати в контексті фрази… якби! Але, як казав мій приятель… «поезд ушёл и рельсы разобрали».
Чи було би 24 лютого 2022 року чорним днем, якби…? Ну ми точно не лізли в сад, якщо достеменно знали, що там є адекватна охорона та злі вівчарки. Навіть, якщо дуже сильно хотілось смачної черешні яка там точно була у великій кількості. Але, ну його нах такі можливі здобутки…
Фото для тих, хто розуміє…