Дуже тригерять тексти, де головною нашою проблемою називають державний ВПК.
І не тому, що я великий прихильник державних компаній. Просто це примітивні спрощення, які приводить до хибних рішень.
Почнемо з початку. Чого всі великі виробники ВПК є державними? Ну напевно тому, що ці заводи були створені в період радянського союзу і ми їх отримали в спадок.
Розумію, що дехто б з радістю ці заводи продав би, бо ж приватний власник ефективніший ніж держава!
Ось тільки проблема цієї логіки полягає в тому, що НЕ ВСІ ПРИВАТНІ власники є ефективними. Насправді, в основі тези щодо ефективності приватного власника лежить більш глибока думка. А саме, що ринкова конкуренція витісняє неефективних власників та залишає лише ефективних. І це значить, що лише невеликий відсоток приватних власників є ефективними.
Тому зовсім не факт, що всі ці заводи зараз би працювали ефективніше. Скоріше більшість з них би була порізана на металом, як і купа інших заводів, що зникли після приватизації.
Чому я в цьому переконаний? Бо коли ви повторююте мантру про ефективний бізнес, то не забувайте один важливий нюанс. Це були досить великі заводи і починаючи з 90-их такого глобального ринку для таких виробничих потужностей просто не було. Ну уявіть, що Завод Малишева міг робити 900 танків в рік. Хто, бляха муха, міг купити такий обʼєм?
Також не забуваємо, що і конкуренцію ніхто не відміняв. Росіяни продавали свої танки, німці свої, американці свої. Тому реальний ринок був ще меншим. І це б гарантовано привело б до деградації самого виробництва.
До речі, не виключаю, що деякі приватні бізнесмени продавали б цю продукцію Росії, так само як це робив «ефективний приватний власник» Богуслаєв. І так само як Богуслаєв, міг потім продати цей завод китайцям чи росіянам.
І для того, щоб приватні виробники розвивались, то для них мав би бути потужний внутрішній ринок. А в Україні його не було! Бо на складах була купа зброї і тому ми майже нічого не купували, а лише продавали зі складів!!!
Тому враховуючи ці нюанси, я не впевнений, що приватизація вирішила б цю проблему.