"Держдеп планує закупити броньовані кібертранспортери Tesla на 400 мільйонів доларів" - Юрій Ніколов

"Держдеп планує закупити броньовані кібертранспортери Tesla на 400 мільйонів доларів" - Юрій Ніколов

«The New York Times» на рівному місці облажався. Дозволивши Маску в один твіт заляпати статтю, яка тягнула на велику сенсацію. Йшлось про те, що Держдеп нібито планує купити маскові «Тесли» на 400 мільйонів доларів. Що як не крути – виглядає побутовою корупцією, яку неможливо спростувати. Продажі «Тесли» по всьому світу падають, а тут Маск зайшов в Білий дім і тут же добекався про продаж крупної партії авто державі. Та в Україні за таке глаз на жопу натягують.

Але «Нью-йорк Таймс» все таки облажався. Бо Маск випустив лише один твіт зі словом брехня щодо журналістів і сенсація погасла. Справа в тім, що журналісти випустили статтю без жодного документу та жодного посилання на щось пов’язане з закупівлею. Це абсолютно заборонено в «Наших грошах». Ми коли пишемо про якусь закупівлю – маємо хоч щось в руках. Коли кажемо що щось купили дорого – обов’язково даємо посилання.

А тут – нічого. І зрештою це слово проти слова. В такій ситуації перемагає стадний інстинкт і вірять більше тому, хто має більше влади чи впевненості в словах. У Маска і те, і те.

А все міг би вирішити один скрін документа чи посилання на той Прогноз закупівель, про який говорили журналісти. Щоб всі могли перевірити їх слова.

Звісно все це не означає, що журналісти точно не праві. Цілком можливо ця закупівля спливе, коли всі звикнуться з розгулом корупції в Вашингтоні і це вже не буде сприйматись якось погано (Україна зараз проходить цю фазу). Але станом на зараз - їм не повірили.

В общім, сьогодні о 15-00 у мене в стрічці буде трансляція вебінару – я і «Наші гроші» розповідатиме як ми шукаємо корупцію в закупівлях вже при трьох президентах поспіль. І якими правилами ми користуємось, щоб не попадати в такі ситуації.


Держдеп планує закупити броньовані кібертранспортери Tesla на 400 мільйонів доларів

Державний департамент планує закупити броньовані автомобілі Tesla. Ілон Маск, який очолює зусилля зі скорочення державних витрат, за останні п'ять років виграв державні контракти на суму понад 13 мільярдів доларів.

Компанія Tesla, генеральний директор якої Ілон Маск консультує президента Трампа щодо скорочення державних витрат, ймовірно, отримає вигідний контракт на поставку Державному департаменту броньованих версій свого пікапа Cybertruck, свідчать відкриті документи.

Прогноз закупівель Держдепартаменту на 2025 рік, в якому детально описані закупівлі, які планує здійснити відомство, включає 400 мільйонів доларів на броньовані автомобілі Tesla. У документі не уточнюється, яка саме модель Tesla, але електричний Cybertruck, що має кузов з високоміцної нержавіючої сталі, був би найбільш підходящим транспортним засобом.

Пан Маск витратив понад 250 мільйонів доларів, щоб допомогти обрати пана Трампа, який потім призначив його керівником ініціативи зі скорочення витрат, яка отримала назву «Департамент урядової ефективності».

Закупівля Cybertrucks, нетиповий вибір для урядового броньованого транспорту, ймовірно, викличе конфлікт інтересів, особливо з огляду на те, що пан Маск заявляє про власні зусилля, спрямовані на викорінення того, що він вважає непотрібними витратами.

У соціальній мережі X, якою він володіє, пан Маск зобразив федеральний уряд як такий, що сповнений марнотратства і корупції. У середу він написав про, за його словами, екстравагантно завищені ціни на кавові чашки і дозатори для мила в Пентагоні.

Компанія Tesla і Державний департамент не відповіли одразу на запити про коментарі.

Пан Маск вже є великим державним підрядником. За останні п'ять років компанії, якими він володіє або які контролює, уклали федеральні контракти на суму 13 мільярдів доларів. Заснована ним ракетна компанія SpaceX отримує більшу частину цих грошей і є одним з найбільших державних підрядників.

Прогноз закупівель Державного департаменту був опублікований у грудні, після перемоги пана Трампа на виборах, але ще до його вступу на посаду. Про плани придбати кібер-вантажівки раніше в середу повідомило видання Drop Site News.

Продажі Cybertruck були скромними з моменту його представлення в кінці 2023 року. За оцінками Cox Automotive, минулого року Tesla продала 39 000 таких автомобілів. При стартовій ціні у 80 000 доларів, автомобіль є занадто дорогим для багатьох покупців.

Пан Маск жартував, що Cybertruck, з його незвичайним зовнішнім виглядом з нержавіючої сталі і дизайном у стилі «Божевільного Макса», «готовий до апокаліпсису» і добре підходить для ведення бойових дій. Але Tesla вже кілька разів відкликала автомобіль через такі проблеми, як несправні двигуни склоочисників.

Тесла не отримає всі замовлення на суму 400 мільйонів доларів. Частина грошей піде фірмам, які модернізують автомобілі, таким як Armormax, компанія з Огдена, штат Юта.

Джастін Джонсон, операційний менеджер Armormax, в короткому телефонному інтерв'ю в середу визнав, що адміністрація Трампа зацікавилася продукцією компанії, але сказав, що не уповноважений давати подальші коментарі.

За словами пана Джонсона, Armormax встановлює куленепробивне скло та інше обладнання для перетворення пасажирського салону кібертранспорту на «кокон», який захищає пасажирів. «Він дуже добре броньований», - сказав він про транспортний засіб.

Фірма рекламує на своєму веб-сайті, що може обладнати транспортні засоби додатковим захистом, таким як шини «run-flat», які продовжують котитися навіть після проколу, і «система дозування дорожньої розмітки», яка розкидає розмітку на дорозі, щоб перешкодити переслідувачам.

Державний департамент також планує закупити меншу кількість броньованих автомобілів у інших постачальників, згідно з прогнозом закупівель, в тому числі спортивних позашляховиків BMW вартістю 40 мільйонів доларів.