Фейки тижня пропаганди рф

Фейки тижня пропаганди рф

Група “Інформаційний спротив” продовжує моніторити та спростовувати інформаційні вкиди, які поширює російська пропагандистська машина щодо війни проти України. Пропонуємо вашій увазі нову добірку неправдивих тверджень та маніпуляцій, які були активно поширені російськими пропагандистськими ресурсами протягом тижня.

Фейк про «звірства» українських військових

Пропагандистські ресурси рф активно поширюють чергову дезінформацію про нібито цілеспрямоване вбивство українськими військовими цивільних мешканців. При цьому росіяни поширюють відео з дрону, яке начебто підтверджує їхні слова, повідомляє Центр протидії дезінформації.

Насправді відео пропагандистів не містить інформації про обставини зйомки, напрямок, з якого здійснювався обстріл, та хто його веде, не дає можливості ідентифікувати людей, які опинилися в епіцентрі бойових дій, та причини, чому вони перебувають там.

Такими вкидами пропаганда рф намагається створити для окупаційних військ образ «рятівників» мирного населення Донбасу та змістити увагу від численних злочинів російських військ. Зокрема, є підтверджена інформація розстрілу російськими військовими автомобіля з цивільними в Селидовому. Також фіксуються факти «полювання» російських дронів на мирних жителів Херсона.

Фейк про продаж органів загиблих українських військових на «чорному ринку»

Російські сміттярки поширюють інформацію про нібито продаж органів загиблих українських військових на «чорному ринку».

За даними Центру протидії дезінформації, у повідомленнях стверджується, що в даркнеті з’явились оголошення про продаж серця бійця ЗСУ за 70 тис. доларів, а подібні випадки начебто фіксувалися й раніше.

Проте ця брехня є частиною багаторічної кампанії ворога під назвою «Чорна трансплантологія», яка ведеться з 2014 року. Метою подібних фейків є дискредитація українського військово-політичного керівництва та створення негативного іміджу України на міжнародній арені.

Фейк про «втечу» українських захисників з Селидового

Кремлівські фейкороби використовують відеоматеріали з українських Telegram-каналів, де військовослужбовці 15-ї БрОП «Кара-Даг» НГУ проводять евакуацію українських бійців з оточення, а один з військовослужбовців веде вогонь з автомата.

За інформацією Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, ворожі псевдомедіа маніпулюють цим відеоматеріалом і описують його так, ніби Нацгвардійці тікають з Селидового, передаючи місто під повний контроль росіян.

“Зараз йдеться про спроби противника закріплюватись і просуватись на північних і східних околицях. Наші бійці не дають противнику великими групами просуватись до міських забудов. Також наші оператори FPV-дронів і штурмові групи зачищають околиці міста… Це про те, що росіяни пишуть, що контролюють 85% міста”, – розповів у коментарі Суспільному речник Нацгвардії України Руслан Музичук.

Наголосимо, що мета поширеної ворогом дезінформації – деморалізація військовослужбовців Сил оборони України.

Фейк про вимагання військовими ЗСУ «викупу» за життя російських полонених

Кремлівські пабліки поширюють сюжет про те, що українські військові нібито вимагають викуп у розмірі 1 мільйона рублів за життя російського солдата, який потрапив у полон. У відео також ідеться про погрози і шантаж з боку ЗСУ щодо родичів полоненого.

Верифікувавши інформацію у військового керівництва, Центр протидії дезінформації повідомив, що цей сюжет є сфабрикованим.

“Організація обміну військовополоненими та забезпечення їхніх прав здійснюється винятково за дотриманням міжнародних норм і контролюється уповноваженими структурами. Крім того, будь-які подібні дії порушують міжнародне законодавство, і такі практики категорично заборонені”, – зазначили у Центрі.

Подібні вкиди спрямовані на дискредитацію ЗСУ з метою підірвати довіру до української армії як серед українців, так і на міжнародній арені.

Фейк про «медичні досліди» України над російськими полоненими

30 жовтня риа новости повідомило, що «ЗСУ погрожують медичними дослідами над полоненим російським військовослужбовцем, якщо його сім’я не заплатить за нього викуп у розмірі 1 млн рублів».

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, подібна маячня регулярно з’являється у російських медіа. З одного боку, для того, щоб розлюднити українців, а з іншого, щоб приховати власні злочини щодо українських полонених.

За інформацією секретаря Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Дмитра Усова, станом на червень цього року встановлено 186 місць тримання українських військовополонених і 29 місць, де військові та цивільні бранці зазнають катувань і жорстокого поводження.

“Наші слідчі органи підтверджують, що окупантами вже застосовано, як мінімум, 14 з 18 видів тортур, які вирізняє міжнародне право”, – зазначає голова МЗС України Андрій Сибіга та підкреслює, що одним із найважчих злочинів, які скоює росія, є свавільні та позасудові страти українських військовополонених.

У мережі продовжують ширитися згенеровані штучним інтелектом фото, на яких зображено начебто українських військових із закликами поставити лайк, привітати з днем народження, весіллям тощо. Також є пости про начебто врятованих тварин, дітей і літніх людей.

Центр протидії дезінформації наголошує, що такі публікації розповсюджують боти, їхня мета – викликати емоції та змусити людей взаємодіяти з дописом.

Це допомагає швидко набирати тисячі реакцій від реальних користувачів, що прискорює просування сторінок, які згодом можуть використовуватися як для поширення ворожих наративів, так і шахрайських схем.

Фейк про те, як «виселяють із соціального житла у Франції» українських біженців

У соціальних мережах і на російських сайтах поширюють інформацію про те, що українських біженців виселяють із соціального житла у Франції. Про це, за словами користувачів, повідомило французьке видання Le Monde. «Причиною влада назвала «недостатню інтегрованість» українців. Зазначається, що за два роки багато хто з них так і не знайшов роботи, щоб оплачувати житло самостійно. (…) Газета пише, що українці лютують від таких змін у риториці. Листи з вимогою залишити соціальне житло їм надходять з кінця вересня, а до 31 жовтня біженці вже повинні залишити квартири», – повідомляють у соцмережах, повідомляє StopFake.

Фактчекери з’ясували, що насправді в матеріалі Le Monde йдеться лише про один регіон Франції — Гранд-Ест, що на сході країни, і лише про одну його префектуру — Мерт-і-Мозель. Зі 1600 переміщених осіб з України, які проживають там, наразі програмою соціального житла користується лише 591 особа; ці люди розміщені у 228 квартирах. Інші українці в регіоні інтегрувалися і знайшли для себе постійне житло, згідно з правилами перебування у Франції.

На англомовному сайті Le Monde 24 жовтня 2024 року дійсно з’явилась стаття з назвою «Французький уряд вимагає від українських біженців відмовитися від субсидованого житла». Однак у матеріалі йдеться не про всю Францію, а лише про регіон Гранд-Ест на сході країни. «У регіоні Гранд-Ест українці, які втекли від війни, одержують листи з проханням залишити свої будинки на тій підставі, що вони не інтегрувалися. Цей захід викликав гнів українських груп», – підсумовує видання.

У матеріалі Le Monde наголошують, що в інших регіонах Франції «перехід до іншого житла пройшов гладко, без серйозних протиріч», але на сході «підтримка через інтеграцію не пройшла до кінця». Видання також зазначає, що місцеві житлові асоціації, від яких надходять листи про виселення, стверджують, що діють на прохання французького уряду. Причиною такого рішення називають те, що деякі українські біженці «не зробили з достатньою старанністю всі необхідні кроки для професійної інтеграції та автономії», щоб включити їх до загальної програми інтеграції в цьому районі. Насамперед йдеться про регіон Мерт-і-Мозель на сході Франції. Українцям пропонують знайти власне рішення для повторного розміщення, інакше, за наявності вільних місць, їм може бути запропоновано переселення в аварійне житло.

Фейк про 1000 грн українцям від імені Мінсоцполітики

Через мережу Telegram-каналів активно поширюються повідомлення з посиланнями на фейкові акаунти Міністерства соціальної політики України, які нібито обіцяють виплати 1000 грн від держави.

У Мінсоцполітики закликали не довіряти таким повідомленням та не переходити за відповідними посиланнями. Це шахрайські ресурси, перехід на які вимагає персональні дані карток, в результаті чого шахраї можуть отримати доступ до коштів громадян.

Уся достовірна інформація щодо оформлення грошової підтримки у 1000 грн буде розміщена на офіційних ресурсах Уряду. А можливість отримати ці кошти в рамках програми «Зимова єПідтримка» буде здійснюватися через офіційний застосунок «Дія».